Volley League Γυναικών: «Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό * ΠΑΟΚ: ΄΄Ήρθε η Μέχενς στην Θεσσαλονίκη * Πανελλήνιο ρεκόρ στον ακοντισμό η Τζένγκο στην κατηγορία κ23

Volley League Γυναικών: «Σίφουνας» ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ολυμπιακό

Δεν άφησε κανένα περιθώριο ο Παναθηναϊκός στον Ολυμπιακό, ισοφάρισε εύκολα σε 1-1 τη σειρά και μένει με την απορία πως θα… έχανε το πρωτάθλημα αν είχε πάρει αβαντάζ έδρας με τέτοια υποστήριξη που έχουν τα πράσινα κορίτσια.

Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή απόδοση, καλύτερη από αυτή στον πρώτο τελικό, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (25-17, 25-22, 22-25, 25-21), ισοφαρίζοντας σε 1-1 στη σειρά των τελικών. Επόμενο παιχνίδι στο αθλητικό κέντρο «Μελίνα Μερκούρη» στις 6 Μαΐου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι αποκτώντας από την αρχή ένα προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Βέβαια, σε κάθε προβάδισμα των γηπεδούχων, οι «ερυθρόλευκες» έβρισκαν απάντηση, προσπερνώντας για μία και μοναδική φορά στο σετ (11-12).

Οι παίκτριες του Γκάιτς, σε εκείνο το χρονικό διάστημα, βελτίωσαν πολύ το μπλοκ τους. Έσπασαν πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού και στη συνέχεια πήραν και πόντους και ανέκτησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (15-12), το οποίο διεύρυναν στη συνέχεια (21-17) για να κλείσουν το σετ με 25-17 και να πάρουν προβάδισμα.

Η αρχή του δεύτερου σετ βρήκε τις «πράσινες» σε ρόλο κυνηγού, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου (7-8). Βέβαια, μετά από ένα τάιμ-άουτ οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν ένα σερί 7-2 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 14-10. Και πάλι όμως οι παίκτες του ολυμπιακού βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 16-17.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο έως το 22-22, όπου ένας πόντος της Κρος και δυο λάθη από Χίπε και Σάλας τελείωσαν το σετ υπέρ του Παναθηναϊκού (25-22) για να γίνει το 2-0.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: «Πράσινη» αντίδραση στον «καυτό» Άγιο Θωμά και όλα από την αρχή

Όπως ήταν φυσικό, ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ μπήκε για να βγάλει αντίδραση και να μειώσει σε 2-1. Οι παίκτριες του Παρίζι και μπήκαν πολύ δυνατά προηγούμενες με 4-2. Στη συνέχεια διατήρησαν το συγκεκριμένο προβάδισμα, με τον παναθηναϊκό να βελτιώνει το μπλοκ του και να παίρνει προβάδισμα 15-14.

Όμως, το +1 του Παναθηναϊκού κράτησε για πολύ λίγο, με τις «ερυθρόλευκες» να ανακτούν ξανά το προβάδισμα το δύο πόντων (17-15), το οποίο και διατήρησε και κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 25-22, μειώνοντας στα σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21

ΠΑΟΚ: ΄΄Ήρθε η Μέχενς στην ΘεσσαλονίκηΠΑΟΚ: Ηρθε η Μέχενς στην Θεσσαλονίκη

Η εγγονή του Τάις Λίμπρεχτς, Μάουντ Μέχενς, έφτασε στην Ελλάδα και θα ενισχύσει την ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ στα play off.

Η γυναικεία ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να μπει στην μάχη των play out στο πρωτάθλημα της Α1 και στην προσπάθειά της θα έχει ένα πολύτιμο «όπλο» στην διάθεσή της.

Ο λόγος για την Ολλανδή Μάουντ Μέχενς η οποία έφτασε στην Θεσσαλονίκη και θα παίξει με τον «δικέφαλο» στα παιχνίδια με τον Νηρέα Χαλανδρίου.

Ο ηττημένος από αυτή τη σειρά (στις 2 νίκες) θα πέσει στην Α2 και στον ΠΑΟΚ πριν ένα μήνα ανακοίνωσαν την απόκτηση της εγγονής του Τάις Λίμπρεχτς για τα παιχνίδια αυτά.

Ο ΠΑΟΚ έχει πλεονέκτημα έδρας στη σειρά και η σπουδαία πολίστρια ανεβάζει κι άλλο το επίπεδο δυσκολίας στην αντίπαλη ομάδα από το Χαλάνδρι.

Η Μέγκενς αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης το 2018, ήταν φιναλίστ στο Παγκόσμιο του 2015 και στα Ευρωπαϊκά του 2014 και του 2016 και συμμετείχε για τελευταία φορά με την εθνική της ομάδα στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

ΣΤΙΒΟΣ – Πανελλήνιο ρεκόρ στον ακοντισμό η Τζένγκο στην κατηγορία κ23

ΤΖΕΝΓΚΟ

Η Ελίνα Τζένγκο ξεκίνησε πολύ καλή τη φετινή σεζόν, αφού στον μόλις τρίτο αγώνα της έστειλε το ακόντιο πάνω από τα 62,00 μέτρα.

Η αθλήτρια συμμετείχε στους Διασυλλογικούς Αγώνες, στον όμιλο της Θεσσαλονίκης και αναδείχθηκε νικήτρια με βολή στα 62,09 μ. , επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών Κ23. Η αθλήτρια βελτίωσε το δικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 61,37 μ. από το Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων στην Κρήτη. Η αθλήτρια του Γιώργου Μποτσκαριώβ έχει ως στόχο της σεζόν τη συμμετοχή και μια καλή παρουσία τόσο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ου Όρεγκον, όσο και στο Ευρωπαϊκό του Μονάχου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Γυναικών Κ20 επέστρεψε έτσι και πάλι σε βολές πάνω από τα 62,00 μ., για πρώτη φορά από το καλοκαίρι του 2020. Η ανερχόμενη πρωταθλήτρια πέτυχε την τρίτη επίδοση της καριέρας της πίσω από το ατομικό της 63,96 μ. και το 62,21 μέτρα.

Στη σφαιροβολία των Ανδρών ο Τάσος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) έκανε καλή εμφάνιση, αφού αναδείχθηκε νικητής με 19,43 μ., επίδοση που είναι η τρίτη καλύτερη της καριέρας του. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) ήταν δεύτερος με 19,03 μέτρα.

Στα 100 μ. ο Δημήτρης Χρυσάφης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) έχοντας πάνω από δύο μέτρα αντίθετο άνεμο, τερμάτισε σε 10.76 (-2,2), ενώ ακολούθησε ο Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ) με 10.78 (-2,2). Στα 400 μ. ο Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ήταν νικητής με 48.12 και στα 1.500 μ. ο Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 3.55.04. Στην ίδια απόσταση ο έφηβος Γιώργος – Χριστόφορος Κυρτσής (ΠΣ Πυγμή Ευόσμου) ήταν δεύτερος με 3.56.70.
Πολύ καλό ήταν το ντεμπούτο της Πολυνίκης Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), που στο πρώτο της 100άρι στη χρονιά διένυσε την απόσταση σε 11.83. Η νεαρή έδειξε πως δε θα έχει κανένα πρόβλημα να πετύχει το όριο (11.90) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κάλι. Τη συμμετοχή της στην ίδια διοργάνωση θα διεκδικήσει στα 3.000 μ. στιπλ και η Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής), που σήμερα διένυσε την απόσταση σε 10.46.00.