Super League: Απίθανη γκέλα του Ολυμπιακού κόντρα στον Απόλλωνα * Οι Αϊτόρ, Παλάσιος «καθάρισαν» τον Άρη * Πέρασε από την Λαμία η ΑΕΚ * H βαθμολογία

Ολυμπιακός

Τελικό αποτέλεσμα 0-0 στη Ριζούπολη

Ο Ολυμπιακός ούτως ή άλλως θα ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Πόσω μάλλον από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπρεπε να παραταχθούν με… 15 απουσίες. Κι όμως, αυτό το παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι δεν το πήραν! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, όπως αναμενόταν άλλωστε, ήταν καλύτερη και είχε ευκαιρίες, δεν είχε όμως γκολ λόγω αστοχίας και Βέλχουρστ, με συνέπεια να μείνει στο 0-0 και να μπει με γκέλα στο 2022. Έπαιξε, ως αλλαγή, στα τελευταία λεπτά ο Μανωλάς, στο +9 μειώθηκε το προβάδισμα από τη 2η ΑΕΚ.

Η λογική έλεγε ότι οι Πειραιώτες θα ήταν αυτοί που θα έπαιρναν τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης και όντως δεν συνέβη κάτι παράλογο. Από νωρίς, μάλιστα, θα μπορούσε να πάρει και το προβάδισμα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, αλλά ο ο Καμαρά στο 11′ έχασε μεγάλη ευκαιρία εξ επαφής, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον Βέρχουλστ.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν στη συνέχεια κάποια διαδοχικά κόρνερ που δεν οδήγησαν όμως σε κάτι, με τα λεπτά να περνάνε χωρίς τη μεγάλη φάση, μέχρι που ήρθε το 32ο λεπτό. Το χρονικό σημείο, δηλαδή, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε διπλή ευκαιρία με τον Μπουχαλάκη, στον οποίο είχε αρχικά «όχι» ο Βέρχουλστ και στη συνέχεια οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

Με ποσοστό κατοχής μπάλας στο 74% για τους Πειραιώτες μπορεί ο καθένας να φανταστεί ποια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού, το οποίο όμως δεν είχε κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Μοιραίος Ελ Αραμπί και… γκέλα!

Θέλοντας να το βρει οπωσδήποτε αυτό στο δεύτερο, ο Μαρτίνς έβγαλε στο 46′ τον Καμαρά για να βάλει τον Τικίνιο, με την ομάδα του να πιέζει με το ξεκίνημα της επανάληψης. Τα πράγματα δεν βελτιώνονταν όμως, με αποτέλεσμα να μην αργήσει και η δεύτερη αλλαγή: Έξω ο Μασούρας και μέσα ο Βαλμπουενά στο 57′.

Τέσσερα λεπτά μετά οι Πειραιώτες είχαν πολύ καλή ευκαιρία αλλά ο Βέρχουλστ έκανε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Τικίνιο κρατώντας το 0-0, ενώ δύο λεπτά μετά έκανε αποκρούσεις και σε διπλή προσπάθεια του Ρέαμπτσιουκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά ψάχνοντας τον τρόπο για να σκοράρει και πίστεψε ότι τον βρήκε στο 73′, όταν ο Βαλμπουενά βρήκε με εκπληκτική μπαλιά τον Ελ Αραμπί, αλλά αυτός έχασε το γκολ και μαζί και την τελευταία ευκαιρία της ομάδας του για τη νίκη.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (80′ Γιαννάκης), Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (87′ Δούμας), Σίγκνεβιτς.

Ολυμπιακός: Βάτσλικ, Καρμπόβνικ (85′ Λοβέρα), Μπα, Παπαδόπουλος (85′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (46′ Τικίνιο), Μασούρας (57′ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί.

Οι Αϊτόρ και Παλάσιος «καθάρισαν» τον ΆρηΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο δυνατό «ποδαρικό» στο 2022, νίκησε τον Άρη με 2-0 στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, ανέβηκε ξανά στην 4η θέση (φτάνοντας στο +5 απ’ τον αντίπαλό του και με ματς λιγότερο) και «πάτησε» ακόμη πιο γερά στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης σεζόν. Μεγάλο ματς απ’ τους Αϊτόρ και Παλάσιος που οδήγησαν τους «πράσινους» στην τρίτη σερί εντός έδρας νίκη τους με 2-0, δεν απείλησε ο Άρης πλην του δοκαριού του Μπεναλουάν στο 40’.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα πιέζοντας πολύ ψηλά τον Άρη, ο οποίος δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, δείχνοντας «κομμένος» στα δύο. Με τους Βιγιαφάνιες και Λούντκβιστ να παίρνουν όλο το παιχνίδι στα πόδια τους, οι «πράσινοι» άρχισαν να «χτίζουν» με υπομονή το παιχνίδι τους και κάπως έτσι έφτασαν και στο γκολ αρκετά νωρίς στον αγώνα.

Στο 14’ έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία των «πράσινων», ο Χουάνκαρ «απομονώθηκε» και βρέθηκε αμαρκάριστος από τα αριστερά βγάζοντας μία χαμηλή σέντρα, ο Αϊτόρ ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να… μπερδέψει τους στόπερ του Αρη κι ο Παλάσιος με διπλή προσπάθεια από κοντά έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Μετά το γκολ οι «πράσινοι» έλεγξαν απόλυτα το τέμπο του αγώνα κι έφτασαν δύο φορές κοντά στο δεύτερο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 36’ από φάουλ του Αϊτόρ, ο Λούντκβιστ μπήκε στην πορεία της μπάλας κι έπιασε πολύ ωραία κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε στη γωνία του. Ένα λεπτό μετά από καταπληκτική ατομική ενέργεια του Αϊτόρ και σέντρα σουτ προς το «παραθυράκι», ο γκολκίπερ του Άρη έδιωξε εντυπωσιακά και ο Παλάσιος από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά πλασάροντας άουτ.

Στο 40’ ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά (και πολύ σοβαρά) την «πράσινη» εστία, όταν από κόρνερ του Γκάνεα, ο Μπεναλουάν έπιασε καρφωτή κεφαλιά που χτύπησε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι, με την άμυνα του «τριφυλλιού» να απομακρύνει στη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι στο… γκάζι και στο 50’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν από εξαιρετική κίνηση και τελείωμα του Αϊτόρ η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Κουέστα κι απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Άρη.

Μετά το 60’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως ο Παναθηναϊκός εξακολούθησε να είναι πιο επιθετικός κι έφτασε εντέλει στο 2-0 στο 83’ με τον καλύτερό του παίκτη, τον Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα, ο οποίος «κατέβασε» την μπάλα εξαιρετικά μετά την ασίστ του Παλάσιος, πλάσαρε προς την εστία και με τη βοήθεια της κόντρας πάνω στον Σούντγκρεν «κρέμασε» τον Κουέστα, «καθαρίζοντας» τη νίκη για τους «πράσινους».

Στο 87’ ο Παλάσιος έφτασε κοντά σε δεύτερο προσωπικό γκολ, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ από το «παραθυράκι» του Κουέστα ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουέστα έδιωξε το εξαιρετικό σουτ του Χατζηθεοδωρίδη.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Βιγιαφάνιες – Σάσα, Μπεναλουάν

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς):
Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (85’ λ. τρ. Κώτσιρας), Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (85’ Βιτάλ), Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (90’+2’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα (79’ Ιωαννίδης).
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (85’ Σάκιτς), Μπεναλουάν, Μπράμπετς, Γκάνεα (53’ Μπερτόλιο), Τζέγκο, Εντιαγέ (85’ Χαΐροβιτς), Σάσα, Ιτούρμπε (62’ Μάνος), Λούμορ, Λόπεθ.

Πέρασε από την Λαμία η ΑΕΚ

ΛΑΜΙΑ - ΑΕΚ

Με νίκη άρχισε το 2022 για την ΑΕΚ καθώς η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πέρασε με 2-0 από τη Λαμία, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Ο Λιβάι Γκαρσία στο 29΄ και ο Άμραμπατ στο 83΄ πέτυχαν τα γκολ της Ένωσης που παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, αρκετά μακριά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ο οποίος αντιμετωπίζει αργότερα (19:30) τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Παρά τη μέτρια εικόνα της στο α΄ ημίχρονο, η ΑΕΚ ευτύχησε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Είχε ένα καλό δεκάλεπτο 25΄-35΄ στο οποίο κυκλοφόρησε τη μπάλα σωστά και πίεσε τη Λαμία προκαλώντας πάρα πολλά ατομικά λάθη των γηπεδούχων.

Το σκορ άνοιξε στο 28΄ μετά από διαδοχικές αποτυχίες των γηπεδούχων να απομακρύνουν τη μπάλα μετά από κόρνερ και τον Λιβάι Γκαρσία να τη στέλνει στα δίχτυα με συρτό σουτ. Στο υπόλοιπο διάστημα του α΄ ημιχρόνου η Λαμία ήταν αυτή που θα μπορούσε να έχει σκοράρει. Ειδικά στο πρώτο λεπτό ένα σοβαρό λάθος του Μήτογλου εκμεταλλεύτηκε ο Νούνιες και σούταρε δυνατά, αλλά ο Τσιντώτας πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

Αμέσως μετά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έκανε το λάθος, το οποίο δεν πρόλαβαν να αξιοποιήσουν οι γηπεδούχοι, ενώ στο 45΄ ο Τζανδάρης βρέθηκε «μια ανάσα» από την ισοφάριση, όμως η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ελευθεριάδη ενώ κατευθυνόταν στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να στερήσει το γκολ από τον συμπαίκτη του.

Σίγουρα οι απουσίες έπαιξαν μεγάλο ρόλο για την ΑΕΚ, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε παίκτες όπως ο Τσούμπερ, ο Αραούχο ο Αραούχο και ο Μισελέν. Ο Σβάρνας επιστρατεύτηκε σε ρόλο δεξιού μπακ, τον οποίο επιτέλεσε ικανοποιητικά όπως έχει κάνει και στο παρελθόν.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί σίγουρα θα είχαν πάρει κάτι παραπάνω από το σημερινό ματς. Ειδικά στη φάση του 76΄ ο Ταϊρόν πήρε διαδοχικές λανθασμένες αποφάσεις και σπατάλησε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία σε κομβικό χρονικό σημείο.

Γιατί νωρίτερα η ΑΕΚ είχε τη δυνατότητα να «καθαρίσει» το ματς αλλά οι Άμραμπατ, Μάνταλος δεν τελείωσαν ιδανικά τις φάσεις που δημιούργησαν. Τελικά ο ‘Αμραμπατ τα κατάφερε στο 83΄ όταν πήρε το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Σαράνοφ στο τετ-α-τετ με τον Γέβτιτς και από κοντά σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Τζανετόπουλος, Τζανδάρης – Ανσαριφάρντ, Σιμόες, Σβάρνας, Σιμάνσκι, Άμπραμπατ

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου):
Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Μαζουλούξης, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες (82΄ Καραπάνος), Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Αραμπούλι (82΄ Τσούκαλος)
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (71΄ Σιμόες), Σιμάνσκι (77΄ Σάκχοφ), Άμραμπατ, Μάνταλος (86΄ Χατζησαφί), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (71΄ Γέβτιτς)

Superleague, η βαθμολογία: Η ΑΕΚ στο -9 από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός στο +5 από τον Άρη

ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός είναι ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής, αφού με πειστική εμφάνιση επικράτησε με 2-0 του Άρη, τον οποίο άφησε πέντε πόντους πίσω, με το τριφύλλι να έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Ήταν το τρίτο συνεχόμενο 2-0 για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς (μετά από αυτά με Ατρόμητο, ΠΑΣ Γιάννινα), που με όπλο την Λεωφόρο βρίσκεται πια στην τέταρτη θέση και βλέπει ακόμα ψηλότερα.

Η απρόσμενη απώλεια του Ολυμπιακού στην Ριζούπολη (0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης) έδωσε νέο ενδιαφέρον στην κορυφή. Η ΑΕΚ πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την Λαμία με 0-2, μείωσε στους 9 βαθμούς την διαφορά από την πρώτη θέση και με δεδομένη την αλλαγή σκηνικού που έχει φέρει ο Covid-19, αλλά και το Κόπα Άφρικα η συνέχεια του πρωταθλήματος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Αναλυτικά η βαθμολογία της Super League μετά το τέλος της 16ης αγωνιστικής έχει ως εξής: