Basket: Το πανόραμα της 25ης, η βαθμολογία * «Σβηστός» με Σίβα, Γιόβιτς ο Παναθηναϊκός * Στα play offs ο Άρης * «Πέταξε» για τετράδα η ΑΕΚ * «Ανάσα» για Προμηθέα, «σφαλιάρα» για Ηρακλή * Κλείδωσε 3η θέση ο Κολοσσός!

Basket League: Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής - Αποτελέσματα και βαθμολογία

Τζάμπολ στην 25η αγωνιστική της Basket League και ο Κολοσσός νίκησε 69-60 τον ΠΑΟΚ και εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Άρης κέρδισε 82-70 τη Λάρισα και «κλείδωσε» τα πλέι οφ. Ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες κόντρα στον Ηρακλή (78-69) και η ΑΕΚ κέρδισε 78-72 το Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ 78-68 τον Απόλλωνα Πατρών.

«Σβηστός» με Σίβα και με Γιόβιτς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Ο Παναθηναϊκός με την αύρα του Πέιτον Σίβα, την επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Στέφαν Γιόβιτς και τον «on fire» Ντάριλ Μέικον δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Απόλλωνα επικρατώντας με 78-68 στο ΟΑΚΑ. Τρομερή τρίτη περίοδο από το «τριφύλλι», που «έτρεξε» σερί 24-0 και «καθάρισε» το ματς.

Τα «φώτα» ήταν όλα στραμμένα πάνω στον Σίβα, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό, δείχνοντας πως θέλει ακόμα χρόνο, αλλά και στον Γιόβιτς, που μετά από 2,5 μήνες πάτησε και πάλι παρκέ. Τη «λάμψη» του ωστόσο δεν έχασε ο Μέικον, που με φόρα από την Πάτρα και το ματς με τον Προμηθέα ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση και ενέργεια στο παρκέ, παίρνοντας γρήγορα στο 2′ προβάδισμα με 5-1, με τον Απόλλωνα να απαντάει με σερί 4-0 και να ισοφαρίζει στο 3′ σε 5-5, με τους Πατρινούς στο 4′ να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-10 χάρη σε τρίποντο του Δίπλαρου. Οι φωνές του Βόβορα έπιασαν τόπο, με το «τριφύλλι» να «τρέχει» ένα επιμέρους 11-2 και στο 8′ να φτάνει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφια διαφορά (24-14). Στο 9′ ο Μέικον με τρίποντο έφτασε τους 13 πόντους, με τους «πράσινους» να διαμορφώνουν το 27-16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι σε 27-22 στο 9′, με σερί 6-0 από τους Πατρινούς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει 5/7 τρίποντα (71%).

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να φέρει το ματς σε απόσταση βολής (27-24 στο 12′), με τους Πατρινούς στο 14′ να μειώνουν στον πόντο (27-26), έχοντας συνολικά ένα επιμέρους 10-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια αφυπνίστηκαν και απάντησαν με σερί 9-0, φτάνοντας στο 15′ στο 36-26, με τον Ουάιτ να έχει 11 πόντους. Ο Αμερικανός φόργουορντ στο 17′ έστειλε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +11 (39-28), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει το «τριφύλλι» μπροστά με 44-36, με τον Μέικον να έχει φτάσει τους 18 πόντους.

Οι Πατρινοί στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πλησίασαν ακόμα περισσότερο, μειώνοντας σε 44-39, με τον Δίπλαρο με τρίποντο στο 23′ να φτάνει τους 14 πόντους και να διαμορφώνει το 46-42. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, άφησαν πίσω του τη χαλαρή εικόνα και με σερί 18-0 πήγαν στο 26′ στο +22 (64-42) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, πατώντας για τα καλά το πόδι στο γκάζι, με τον Ουάιτ να φτάνει τους 18 πόντους και τον Κασελάκη να προσφέρει πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση και να έχει άλλους 10. Ο Παναθηναϊκός είχε τα πατήματά του, ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, φτάνοντας το σερί στο 24-0 (70-42) στο 29′, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους «πράσινους» στο +26 (70-44), έχοντας καθαρίσει την υπόθεση νίκη, σε μία περίοδο που είχε επιμέρους σκορ 26-8.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία όσον αφορά την υπόθεση νικητής, με τον Βόβορα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Σίβα και Γιόβιτς, αλλά και στους Μαντζούκα και Χουγκάζ, δοκιμάζοντας σχήματα και προσπαθώντας να προσαρμόσει τον πρώτο όσο πιο γρήγορα γίνεται στο παιχνίδι του «τριφυλλιού». Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε προς στιγμήν τους πειραματισμούς του Παναθηναϊκού, ρίχνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (72-54) στο 34′. Οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με νέα πεντάδα ουσιαστικά, που ωστόσο έβρισκε με την ώρα τα πατήματά της, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 38′ σε 77-62 και τον Βόβορα να ρίχνει το βάρος στην άμυνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 78-68, με τον Παναθηναϊκό να έχει χάσει όπως είναι φυσιολογικό τον ρυθμό του λόγω των πολλών αλλαγών.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 18 (1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Γουάιτ 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2 (1/8 σουτ), Δίπλαρος 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 δίποντα)

Στα play offs ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε της Λάρισας με 82-70  και με κορυφαίους τους Κάουαν (20π) και Τζούστον (19π.), πήρε τους πολυπόθητους βαθμούς και επιστρέφει στα play offs μετά από πέντε χρόνια.

Στη μάχη της εξασφάλισης μιας θέσης στα play offs, ο Άρης υποδέχτηκε στο Αλεξάνδρειο την αξιόμαχη Λάρισα, σε ένα παιχνίδι όπου οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν από το ξεκίνημα, επέβαλλαν το ρυθμό τους και έφτασαν σε μία νίκη που τους δίνει και μαθηματικά μια θέση στην επόμενη φάση της Stoiximan Basket League.

Η Λάρισα υπέπεσε σε αρκετά λάθη, οι «κίτρινοι» πονούσαν μεν στα ριμπάουντ, ωστόσο επέβαλλαν το παιχνίδι τους και έχτισαν διαφορά από την αρχή την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος. Για τους φιλοξενούμενους, Μάριτς (13π.) και Μούντι (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» μπήκαν αρκετά δυναμικά φτάνοντας άμεσα στο 10-4 με τη Λάρισα να κάνει κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Άρης προηγήθηκε και με 17-8, με τους Χάντσον και Ζάρα να μαζεύουν στη συνέχεια τη διαφορά, για το 17-12. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με τον Άρη να ξεφεύγει με +10 (24-14), με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη μεν, όπως μαρτυρά το επιμέρους σκορ 20-21, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά που έχτισαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τον Άρη να φτάνει να προηγείται και με +14 (44-30), όμως η Λάρισα που είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 44-35.

Ο ρυθμός έπεσε στην τρίτη περίοδο, με τη Λάρισα αρχικά να μπαίνει δυναμικά και τον Μούντι να μειώνει σε 44-39, αλλά στη συνέχεια ο Άρης διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα, με τον Τζούστον να κάνει το 50-41, και μετά από εξαιρετική συνεργασία Κάουαν και Κέλι, προσέφεραν μια εντυπωσιακή φάση, με το alley oop του τελευταίου (30’, 56-45).

Στην τελευταία περίοδο, ο Καράμπελας με τρίποντο «ξεκόλλησε» τη Λάρισα, για το 60-51, όμως και πάλι ο Άρης βρήκε λύσεις και με τους Κάουαν και Κέλι η διαφορά ανέβηκε στο +14 (67-53).  Ζάρας και Μούντι μείωσαν σε 67-58, αλλά με δύο τρίποντα  ο Κάουαν έκανε το 73-60, κρατώντας μπροστά σταθερά τον Άρη. Ο Μπέρζινς ευστοχώντας από τα 6.75μ έκανε το 75-66, 1.49 πριν το τέλος, με τον Λόκετ να διαμορφώνει το 79-70. Το τελικό 82-70 διαμορφώθηκε από τον Λόκετ, με τον Άρη να παίρνει και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 11 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζούστον 19 (7/9 δίποντα), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανος): Χάντσον 6 (2/10 δίποντα), Κρουμπάλι 5 (1/3 δίποντα), Καράμπελας 7, Μάριτς 13 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μούντι 14 (2/7 τρίποντα), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 9 (3)

«Πέταξε» για τετράδα η ΑΕΚ«Πέταξε» για τετράδα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο απέναντι στο Περιστέρι, άντεξε στην ανατροπή… διαρκείας της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς και με σημείο αναφοράς τον Κίνο Κολόμ έφτασε στη νίκη (78-72), κλειδώνοντας την τέταρτη θέση.

Με διάθεση να επιβάλλει τον ρυθμό της μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ, που βρήκε λύσεις από Κουζέλογλου και Ανγκόλα (9-2, 3′). Το Περιστέρι προσπάθησε να ισορροπήσει και με Μωραϊτη, Πέτεγουεϊ μείωσε από την περιφέρεια (14-10, 5′). Ο Μωραϊτης έκανε αισθητή την παρουσία του ξανά και το Περιστέρι μείωσε (16-13, 6′). Η ΑΕΚ συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι με τον Κολόμ και τον Φλιώνη, χτίζοντας διαφορά (20-13, 8′). Το Περιστέρι ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με Κόζι και Μπιλάλη μείωσε σε 20-17 στο τέλος της περιόδου.

Η άμυνα των παικτών του Σεγκούρα ήταν αποτελεσματική και με τους Μαυροειδή, Ανγκόλα να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά ξανά (25-17, 13′). Οι παίκτες του Σεγκούρα ανεβασαν την απόδοσή τους. Η άμυνα αποτέλεσε σημείο αναφοράς και με τους Χάμερ, Κολόμ και Κουζέλογλου η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (37-22, 16′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο, Χάμερ και Ανγκόλα σκόραραν, με την διαφορά να αυξάνεται (42-24, 19′). Ένα επί μέρους 5-0 από Μωραϊτη και Σαλούστρο όμως έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου για το 42-29.

Το Περιστέρι μπήκε με ενέργεια στο παρκέ και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με Αγκμπελίζ και Χρηστίδη (49-41, 24′). Ο Χάμερ με τρίποντο όμως έδωσε την απάντηση για την ΑΕΚ (52-41, 25′). Ο Τόμας Γκίελο ανέλαβε δράση για το Περιστέρι και με δικές του προσπάθειες το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (52-50, 26′). Η ΑΕΚ ειχε μπλοκάρει επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν ισοφαρίζοντας με τον Πέτεγουεϊ (55-55, 28′). Ένα επί μέρους 4-0 από Πετρόπουλο και Φλιώνη έδωσε εκ νέου τον έλεγχο στην Ένωση, διατηρώντας τον έλεγχο ως το τέλος της περιόδου (59-55).

Με επί μέρους 5-0 από Ράουτινς και Μαυροειδή άρχισε η τέταρτη περίοδος για την ΑΕΚ (64-55, 33′). Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε με τον Χρηστίδη (66-60, 34′). Ο Χάμερ σκόραρε, με τον Χρηστίδη να κρατάει κοντά στο σκορ την ομάδα του (68-62, 36′). Ο Κολόμ με βολές έστειλε την ΑΕΚ στο +6, αλλά ο Γκίελο με τρίποντο μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (70-67, 37′).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ο Κολόμ με δύσκολο λέι απ έγραψε το 72-67, με τον Γκίελο να μειώνει σε 72-70 με τρίποντο 28,5” για το τέλος. Ο Χάμερ με βολές διαμόρφωσε το 74-70, με τον Μωραϊτη να απαντάει αμέσως για το 74-72, 18,1” για το τέλος. Ο Κολόμ κέρδισε ένα ακόμα φάουλ και με βολές έστειλε ξανά την Ένωση στο +4 (76-72, 17,1” για το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράουτινς 7 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 10 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5 (2/8 σουτ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (3/13 σουτ), Μωραΐτης 16 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος

«Ανάσα» για τον Προμηθέα, «σφαλιάρα» για τον Ηρακλή

Ο Προμηθέας επικράτησε του Ηρακλή με 78-69 στην 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, φτάνοντας στην πρώτη του νίκη μετά από 6 ήττες και στη δεύτερη θητεία του Μάκη Γιατρά, με τον Γηραιό να χάνει τον «τελικό» και να βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α2.

Ο Ηρακλής έπαιζε ματς «ζωής και θανάτου» και μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, με τον Γηραιό να προηγείται  με 2-7 στο 2′, με τον Προμηθέα να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του, να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ και στο 7′ να μειώνει σε 10-11. Η αναμέτρηση κύλησε σε χαμηλό τέμπο στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου, με τον γηπεδούχους να προηγούνται με 15-14 στο 9′, με τους Θεσσαλονικείς να κλείνουν το δεκάλεπτο όπως το ξεκίνησαν και να προηγούνται με 17-19.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα με +5 (17-22), με τον Προμηθέα να ανεβάζει και πάλι τον ρυθμό του στην επίθεση και να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 23-23 στο 13′. To παιχνίδι στη συνέχεια πήρε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ, αλλά τον Γηραιό να κρατάει τη ηνία της αναμέτρησης, με πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη, που είχε 4/5 τρίποντα (11 π.), αλλά τον Φράνκαμπ να παίρνει τις πλάτες του τους Πατρινούς, να φτάνει τους 11 πόντους, και να δίνει το προβάδισμα στον Προμηθέα με 43-34 στο 19′. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 43-34, με τον Ηρακλή να «κολλάει» επιθετικά στα τελευταία 4 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Ηρακλής πλησίασε στο σκορ και μείωσε σε 45-40, όμως ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Φράνκαμπ βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Αγραβάνη, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο 25′ για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια διαφορά (53-42). Οι Πατρινοί μάλιστα στη συνέχεια κυριάρχησαν πλήρως στην αναμέτρηση, φτάνοντας και στο +14 (64-50) στο 29′, με το τέλος του δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 64-52.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Προμηθέα να φτάνει και στο +15 (69-54) στο 32′, με τον Ηρακλή να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και να έχει μπροστά του ένα «βουνό». Ο Γηραιός είχε παραδοθεί πλήρως στην ανωτερότητα των Πατρινών, που στο 33΄ έπιασαν το +18 (72-54), με το παιχνίδι να γέρνει οριστικά προς την ομάδα του Γιατρά, τους Θεσσαλονικείς να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ (78-69 στο 39′), αλλά τους γηπεδούχους με το τελικό 78-69 να φτάνουν στην πρώτη τους επικράτηση μετά από 6 ματς στο πρωτάθλημα και τον Ηρακλή να βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 8 (4/7 δίποντα), Σίμπσον 11 (3/5 δίποντα), Άντριτς 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 18 (5/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Τανούλης, Χαντ 10 (5/6 δίποντα), Αγραβάνης Δ 14 (5/12 δίποντα, 6 ασίστ), Αγραβάνης Γ 4, Λάγιος, Μπαζίνας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 8 (1/5 δίποντα, 5 ασίστ), Χένρι 11 (4/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάρετ 17 (7/10 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Φίλλιος, Έιμπραμς 11 (4/5 δίποντα), Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 21 (5/7 τρίποντα)

«Γονάτισε» τον ΠΑΟΚ και… κλείδωσε την 3η θέση ο Κολοσσός!

Ο Κολοσσός σημείωσε την πέμπτη του σερί νίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 69-60, «κλειδώνοντας» έτσι την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην 25η και προτελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη ο Κολοσσός έφτασε στο 15-8, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 9-14, και ψαλιδίζοντας τις ελπίδες του για την είσοδο στα πλέι οφ.

«Σπάζοντας» τα καλάθια ξεκίνησαν οι δύο ομάδες καθώς στο 7′ το σκορ ήταν στο 3-3 με συνολικά σουτ 4/20. Το παιχνίδι συνέχισε πόντο-πόντο, με τον Κολοσσό να χτίζει μια μικρή διαφορά με Ουίλιαμς και Φλόιντ (27-21) και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-26.

Ουίλιαμς και Ποτ έσπρωξαν τον Κολοσσό στο +10 (43-33), ο Τολιόπουλος με τρίποντο έδωσε μια μικρή «ανάσα» στον ΠΑΟΚ (45-40), όμως οι παίκτες του Δικεφάλου δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο.

Το τρίποντο του Μαργαρίτη έκανε το 55-44, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, όμως ο Χριστοδούλου με πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 59-55 στο 36′. Ο Φλόιντ ήταν αυτός που κρατούσε μπροστά τον Κολοσσό (65-58 στο 38′) και με τον ΠΑΟΚ να κάνει λάθη και να μην εκδηλώνει σωστά τις επιθέσεις του, δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι ως το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 10 (1), Γουίλιαμς 7 (1/6 τρίποντα), Μίλερ 13 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλαφτσάκης, Ποτ 4 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής 4, Τιλί 3, Φλόιντ 19 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χατζηδάκης

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβ 21 (5/10 δίποντα, 11/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιλέο, Καμπερίδης 4 (1/6 σουτ), Ρένφρο 6 (3/3 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Χριστοδούλου 5 (1), Καμαριανός, Μάντζαρης, Τολιόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1)