Basket: Με αύρα Σεγκούρα στη Ρόδο η ΑΕΚ, «μάχη» Άρη-Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη * Με … αύρα Παπαπέτρου, Παπαγιάννη νίκησε τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός * Πήρε την ματσάρα στην Πάτρα ο Ηρακλής * Πέρασε από τη Νίκαια το Λαύριο

Basket League: Με αύρα Σεγκούρα στη Ρόδο η ΑΕΚ, «μάχη» Άρη-Προμηθέα στη Θεσσαλονίκη

Η 19η αγωνιστική της Basket League συνεχίζεται την Κυριακή με δύο αναμετρήσεις.

Συγκεκριμένα, ο Κολοσσός υποδέχεται την ΑΕΚ στη Ρόδο, σ’ ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον. Η Ένωση θα δώσει το πρώτο της παιχνίδι με τον Κούρο Σεγκούρα στον πάγκο, ενώ ο Κολοσσός ψάχνει να κάνει το 2/2 απέναντι στην Ένωση τη φετινή σεζόν.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Άρης χωρίς τους Χάνλαν, Κέλι, Σχίζα και Σιδηροηλία θα υποδεχτεί τον Προμηθέα Πάτρας, που έχει απόντα τον τραυματία Γκίκα, στη Θεσσαλονίκη.

Με … αύρα Παπαπέτρου και Παπαγιάννη νίκησε τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Basket League: Με ... αύρα Παπαπέτρου και Παπαγιάννη νίκησε τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου στην ενεργό δράση ύστερα από δύο μήνες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις μετά και το ματς με την Μπάγερν Μονάχου κερδίζοντας εύκολα τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική της Basket League με 77-67. Καλύτερος ο Παπαγιάννης.

Η ευστοχία από την περιφέρεια ήταν εκείνη που έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ τη δυνατότητα να προηγηθεί με το «καλημέρα» του ματς με 9-2 και στη συνέχεια με 13-4. Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν εκείνος που είχε δώσει το σύνθημα της «πράσινης» επίθεσης με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ελέγχουν τον ρυθμό και το σκορ, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να «απαντήσει» με τις ενέργειες του Ζερμέιν Λοβ. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +11 (15-4) μόλις στο πεντάλεπτο του αγώνα ενώ ο Κουβανός… συνέχισε το βιολί του έχοντας πετύχει εννέα από τους 20 πόντους της ομάδας του (20-11 στο 8′) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-16. Φυσικά ξεχώρισε η επανεμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος «πάτησε» για πρώτη φορά στο παρκέ στο 8′.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε το απόλυτο στα δίποντα (6/6) ενώ είχε μαζέψει τα διπλάσια ριμπάουντ (10-5) από τον ΠΑΟΚ και είχε μοιράσει περισσότερες από τις διπλάσιες ασίστ (7-3). Το σκηνικό δεν άλλαξε… δραματικά ούτε στη συνέχεια. Το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +10 (29-19) στο 12′ αλλά οι Λοβ και Ρίβερς προσπαθούσαν να κρατήσουν την διαφορά σε… ανταγωνίσιμα επίπεδα μειώνοντα σε 29-23 στο 15′. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δυνάμωσε περισσότερο στην άμυνα, δυσκόλευε όλα τα σουτ των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι κατάφερε να επαναφέρει την διαφορά στο +10 (36-26 στο 17′) και να την… εκτοξεύσει στο +16 (42-26) λίγο πριν από το ημίχρονο.

Ήταν το διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους έχοντας κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 10/13 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 6/8 βολές, 20 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ είχε 7/16 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες. Ο Παπαγιάννης έκανε θράυση (11π., 4/4δίπ., 3/3β., 4ριμπ., 4ασ.), ο Σαντ-Ρος (9π., 3ασ.) τον ακολουθούσε ενώ από τον ΠΑΟΚ καλύτεροι ήταν οι Λοβ (11π.) και Ρίβερς (11π.)

Εξίσου δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της 3ης περιόδου για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, καθώς πραγματοποίησε σερί 9-0 και έστειλε τον δείκτη της διαφοράς στο +22 (53-31)! Ουσιαστικά σ’ εκείνο το σημείο είχαν αρχίσει να πέφτουν και οι τίτλοι τέλους του αγώνα. Ο Παπαγιάννης συνέχισε απο εκεί που είχε σταματήσει ενώ οι «πράσινοι» είχαν εξαιρετική κυκλοφορία στο «πέντε εναντίον πέντε». Με την διαφορά στο +23 (60-37) επήλθε και η χαλάρωση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με επιμέρους 11-3 έκλεισε το 3ο δεκάλεπτου στο 63-48.

Η τελευταία περίοδος απλά… αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τους «πράσινους» οι οποίοι έριξαν ταχύτητα χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσουν από τον ΠΑΟΚ. Στο 34′ η διαφορά παρέμενε σε επίπεδα 20 πόντων (73-53) ενώ είχε ξεκαθαρίσει από νωρίς η υπόθεση της νίκης στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Ακόμη και έτσι ο «δικέφαλος» μπόρεσε να μειώσει σε 73-64 στο 38′ χάρη σε ‘ ένα 11-0 σερί. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη πριν από την τελευταία «διαβολοβδομάδα» του στην EuroLeague και τα ματς με Μακάμπι και Ρεάλ στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σαντ Ρος 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 7 (1/4 τρίποντα), Καββαδάς 4 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Έβανς, Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι (0/4 σουτ), Λαβ 13 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκριν 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμογλου, Καμπερίδης (0/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/10 τρίποντα).

Basket League: Πήρε την ματσάρα στην Πάτρα ο Ηρακλής

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο Ηρακλής στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 95-89 μετά από δύο παρατάσεις και 2,5 ώρες για την 18η αγωνιστική της Basket League, αυξάνοντας έτσι τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Ηρακλής, που ήταν σε όλη την κανονική διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, στάθηκε στα πόδια του και στις δύο παρατάσεις και παρά την απώλεια του Ρότεν με τραυματισμό, κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη, βάζοντας φρένο έτσι στις εφτά διαδοχικές του ήττες. Παράλληλα, ο Απόλλων, που γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα του, μένει χαμηλά και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με αυτή τη νίκη ο Ηρακλής βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-13 μένοντας στη 12η θέση (13ος και τελευταίος ο Ιωνικός με ρεκόρ 3-14), ενώ ο Απόλλων πήγε στο 5-12 και σταθερά στην 11η θέση. Στην επόμενη αγωνιστική (20η) ο Ηρακλής υποδέχεται τον Άρη (2/4), ενώ ο Απόλλων έχει ρεπό.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ηρακλή που παίρνοντας σκορ από τους Ρότεν και Γκάρετ προηγήθηκε 2-14, ενώ ο Έιμπραμς με το τρίτο του τρίποντο διατήρησε την ομάδα του στο +12 (10-22). Ωστόσο, με ένα σερί 5-0 ο Απόλλων έκλεισε την περίοδο στο 15-22 και με ακόμα ένα ίδιο σερί και πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη μείωσε σε 24-27 (13’). Παρότι οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παιχνίδι και είχαν αποκτήσει καλύτερο ρυθμό, κόλλησαν ξανά επιθετικά με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 27-33.

Με καλάθια των Δίπλαρου και Τσαλμπούρη η απόσταση μειώθηκε κι άλλο (34-36), όμως ο Ηρακλής, με κύρια πηγή δύναμης τους Αμερικανούς του, έστειλε τη διαφορά ξανά σε διψήφια τιμή (42-53). Αλλά και πάλι, όπως στην πρώτη περίοδο, ένα σερί 7-0 των Πατρινών έκανε το ματς ξανά ντέρμπι για το 49-53 στο 30’.

Με τον Ρότεν να κλέβει μπάλες και να σκοράρει οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με δέκα πόντους (51-61), και στο τρίποντο του Τσαλμπούρη που μείωσε σε 58-61, απάντησε ο Γκάρετ για το 58-64 (37’). ΜακΛίν και Μήτρου-Λονγκ κρατούσαν τον Απόλλωνα με βολές κοντά στο σκορ (62-66 στο 39’) και ο δεύτερος με τζαμπ-σουτ έκανε το 64-66 στα 8’’ πριν το φινάλε. Μοιραία ο Απόλλων έστειλε με φάουλ τον Έιμπραμς στις βολές, με τον Αμερικανό φόργουορντ να βάζει μόνο την πρώτη βολή και στη λήξη του χρόνου ο Τσαλμπούρης από τα 6,75μ. έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (67-67).

Η παράταση ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για τον Ηρακλή, καθώς ο κορυφαίος της ομάδας, Τόνι Ρότεν, αποχώρησε μετά από μόλις 13’’ με πρόβλημα στη μέση. Ωστόσο, και παρά τη φαινομενική ψυχολογική κατάρρευση, οι «κυανόλευκοι» έμειναν στο παιχνίδι και με δύο σερί τρίποντα του Γουντς πέρασαν ξανά μπροστά με 74-77, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ άμεσα μείωσε σε 76-77. Στα 12’’ για το τέλος ο Γουντς έβαλε το ζευγάρι βολών του, το ίδιο έκανε από την άλλη πλευρά ο Τσαλμπούρης, στα 9’’ ο Σταμάτης έβαλε 1/2 βολές και ο ΜακΛίν με λέι απ πήγε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Έιμπραμς και Παπαδάκης έβαλαν ξανά την ομάδα τους με 82-85 και μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και βολές, ο Σκορδίλης με δυναμική προσπάθεια έκανε το 83-87 και ο Έιμπραμς με νέα τρίποντη βόμβα το καθοριστικό 85-90 στα 40’’ πριν τη λήξη. Ο Μήτρου-Λονγκ μείωσε με βολές σε 87-91 στα 23’’ και ο Γουντς που προσωρινά έχασε την μπάλα, «τελείωσε» το ματς με βολές για το 87-93.

Δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67 (κ.δ.), 80-80 (Α’ παρ.), 89-95

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (5/8 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/13 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛιν 14 (0/7 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 2 (1/6 σουτ), Μήτρου – Λονγκ 20 (8/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 21 (4/7 τρίποντα), Σταμάτης 5 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρότεν 17 (7/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές), Γκάρετ 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Έιμπραμς 21 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Χένρι (0/3 σουτ), Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6 (0/5 σουτ, 6/ βολές).

Basket League: Πέρασε από τη Νίκαια το Λαύριο

Το Λαύριο μόνο εύκολη δουλειά δεν είχε απέναντι στον Ιωνικό των 8 παικτών και χρειάστηκε τρία τρίποντα-μαχαιριά από τους Βασίλη Μουράτο και Αλέξανδρο Νικολαΐδη για να φύγει αλώβητο από τη Νίκαια με 91-84 στην 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα, είδαν τον Ντάνιελ Χάμιλτον να μένει εκτός πριν την έναρξη της αναμέτρησης με ίωση, και παρατάχθηκαν ουσιαστικά με μόλις 8 παίκτες ετοιμοπόλεμους, απέναντι στον περσινό φιναλίστ του πρωταθλήματος, που τα χρειάστηκε και έφυγε με το «διπλό» από τη Νίκαια χάρη στον επιθετικό οίστρο των Μουράτου και Νικολαΐδη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση δίνοντας το βάρος στην επίθεση, με το Λαύριο στο 3′ να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα με +6 (7-13), έχοντας πρωταγωνιστή των Βον, που είχε φτάσει ήδη τους 8 πόντους. Ο Ιωνικός στη συνέχεια προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό, όμως ο Αμερικανός φόργουορντ της ομάδας του Σερέλη ήταν ασταμάτητος, τελείωσε την πρώτη περίοδο με 11 πόντους, έφτασε τους φιλοξενούμενους στο 14-20 στο 9′, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλους του δεκαλέπτου σε 20-23, χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα του Αρσενόπουλου (8 π.).

Η αντεπίθεση του Ιωνικού συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με την ομάδα της Νίκαιας να ισοφαρίζει σε 23-23 στο 12′. Μάλιστα στο 13′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 28-27, όμως το Λαύριο αντέδρασε άμεσα και ξέφυγε με 30-34 στο 14′. Ο Ιωνικός είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, είδε τους Μουστάφα και Γκιουζέλη να βγαίνουν μπροστά, να έχουν σημειώσει από 11 πόντους, και να βάζουν την ομάδα της Νίκαιας και πάλι στο τιμόνι της αναμέτρησης με 38-36 στο 16′. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 46-46, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με το Λαύριο να παίρνει διαφορά 3 πόντων (45-48) στο 21′, αλλά τον Ιωνικό να μην αφήνει τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, να ισοφαρίζει άμεσα σε 50-50 στο 23′ και  στη συνέχεια να «τρέχει» σερί 13-0 και να παίρνει προβάδισμα με 61-50 στο 27′, με τον Μουστάφα να φτάνει τους 17 πόντους, τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να βάλουν «φρένο» στον επιθετικό οίστρο την ομάδας της Νίκαιας, που είχε ένα επιμέρους 16-5, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Το Λαύριο ωστόσο στη συνέχεια βρήκε τα πατήματά του, ανέβασε την πίεση στην άμυνά του και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε 61-58 στο 28′ και να ισοφαρίσει σε 65-65 στο τέλους του δεκαλέπτου, απαντώντας με δικό του σερί 15-4.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τις άμυνες να έχουν ανεβάσει την πίεση. Το Λαύριο εκμεταλλευόμενο και την κούραση των παικτών του Ιωνικού, έκλεψε δύο φορές την κατοχή και με πόντους στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε με 68-71 στο 33′. Ο Αθηναίου ωστόσο με συνεχόμενους πόντους από προσωπικές ενέργειες έφερε το παιχνίδι στο 74-75 στο 36′, με τον Μουράτο να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και από την γραμμή των βολών να διαμορφώνει στο 37′ το 74-79. Στο 38′ ο Νικολαΐδης με τρίποντο έκανε στο 76-82, με τον Αθηναίου 1:48 πριν το φινάλε με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. να φέρνει τον Ιωνικό στο -2 (80-82). Ο Νικολαΐδης όμως είχε άλλη άποψη και με εντυπωσιακό τρίποντο διαμόρφωσε το 80-85 1:22 πριν τη λήξη, με τον Μουσταφά να μειώνει σε 81-85 στα 55″ με μία βολή και τον Μουράτο στα 34″ να ρίχνει το τελειωτικό «χτύπημα» στους γηπεδούχους με νέα «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. και να κάνει το 81-88, με το Λαύριο να φτάνει στη νίκη με 84-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-46, 65-65, 84-91

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Μουσταφά 24 (8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 4 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αρσενόπουλος 14 (2/6 τρίποντα), Αθηναίου 19 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 9 ασίστ, 5 λάθη), Μόουζες 11 (1), Χατζηκυριάκος 1, Τζόλος, Γκιουζέλης 11 (3/6 τρίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βον 15 (3/4 τρίποντα), Σάβατζ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 12 (2), Μουράτος 26 (6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάντερς, Αμίνου 7 (3 ασίστ), Πιλάβιος, Γουίλιαμς Τζ., Περσίδης 5 (1), Γερομιχαλός 4.