ATP Finals: Στον τελικό με έπος ο Τιμ, νίκησε τον Τζόκοβιτς * Στον τελικό ο Μεντβέντεφ με τρομερή ανατροπή κόντρα στον Ναδάλ * Τις βάσεις για την επόμενη χρονιά βάζει ο Αναστασάκης

Σε έναν αδιανόητο σε εξέλιξη πρώτο ημιτελικό του Nitto ATP Finals, ο Ντομινίκ Τιμ επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς επιστρέφοντας από 0-4 στο tie break του τρίτου σετ.

Το τένις είναι το καλύτερο άθλημα στον κόσμο για τις συγκλονιστικές στιγμές που προσφέρει και ο αγώνας του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Ντομινίκ Τιμ θα μείνει στο “χρονοντούλαπο” της ιστορίας για πάρα πολλά χρόνια!

Σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς όπου ο Νόβακ Τζόκοβιτς έσωσε τέσσερα match points(!) του Ντομινίκ Τιμ στο δεύτερο σετ και είχε προβάδισμα 4-0 στο tie break του τρίτου σετ, ο Αυστριακός βρήκε τα τεράστια ψυχικά αποθέματα να κάνει ένα τρομακτικό φίνις στο ματς και να κερδίσει τον Σέρβο με 7-5, 6-7(10), 7-6(5) για να προκριθεί, για δεύτερη σερί σεζόν, στον τελικό του ATP Finals!

Ελάχιστοι θα πίστευαν ότι στο 0-4 του δεύτερου tie break του ματς, ο Ντομινίκ Τιμ, έχοντας στο μυαλό του τα τέσσερα χαμένα match points του δεύτερου σετ, θα έβρισκε την δύναμη να επιστρέφει κόντρα σε ένα “πνευματικό κτήνος” όπως είναι ο Νόλε.

Και όμως, έγινε ο μόλις δεύτερος τενίστας, μετά τον Κάιλ Έντμουντ, που κερδίζει φέτος tie break από τον θρυλικό Σέρβο και μαζί πήρε ένα αλησμόνητο εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Αγωνιστικά, ο Τιμ ήταν καλύτερος του Τζόκοβιτς και είχε φυσικά τέσσερις ανεπανάληπτες ευκαιρίες να “καθαρίσει” το ματς από το δεύτερο σετ, ωστόσο, κάτι το τεράστιο άγχος που είχε κάτι και το”αλύγιστο” του τεράστιου Τζόκοβιτς έφεραν το ματς στα μέτρα του Σέρβου έως ότου φτάσουμε στο 4-0 και την τρομερή αντεπίθεση του Τιμ.

Βάσει της εικόνας των τενιστών που είδαμε στο κορτ, ο Τιμ άξιζε αγωνιστικά τη νίκη και τελικά την πήρε και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο του τίτλο στο Λονδίνο κόντρα σε Μεντβέντεφ ή Ναδάλ και μια τεράστια ευκαιρία να ολοκληρώσει τη σεζόν 2020 με ονειρικό τρόπο.

Ο Τζόκοβιτς μένει για ακόμη μια χρονιά εκτός τίτλου στο Λονδίνο (τελευταίος το 2015) και σίγουρα θα “φυσάει και δεν θα κρυώνει” το απολεσθέν προβάδισμα στο 4-0 του tie break, ωστόσο, θα πρέπει να είναι υπερήφανος για το πόσο κοντά έφτασε στη νίκη αν και δεν βρέθηκε σε ιδιαίτερα καλή μέρα.

Ο Τιμ μπήκε κάπως αγχωμένα στο ματς κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη, ωστόσο, αυτό δεν αποτυπώθηκε στο σκορ με τους δύο τενίστες να βαδίζουν,δίχως break points, μέχρι το 5-5.

Εκεί ο Αυστριακός έβγαλε την ποιότητα που τον είδαμε να βγάζει κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ στους ομίλους και, στη μοναδική break pointευκαιρία του σετ, έσπασε το σερβίς του Τζόκοβιτς και σέρβιρε άψογα για το 1-0 και ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα νίκης.

Ο Τζόκοβιτς χρειαζόταν άμεση βελτίωση, ωστόσο, και το δεύτερο σετ κύλησε περίπου στον ίδιο ρυθμό με τον Τιμ να φτάνει σε δύο”χρυσά” break points αλλά ο Νόλε έφτασε πρώτος σε set point όταν ο Αυστριακός σέρβιρε στο 5-6 για να παραμείνει στο σετ.

Εκεί, έβγαλε τρομερή πνευματική δύναμη στέλνοντας το σετ στοtie break όπου είδαμε απίθανα, αδιανόητα πράγματα.

Ο Τιμ έφτασε με τρομερό πόντο σε match point στο 6-5 αλλά ο Τζόκοβιτς έβγαλε μεγάλο σερβίς, έφτασε όμως σε match point στο σερβίς του στο 7-6 χάνοντας το με διπλό λάθος και ξανά στο 8-7 και πάλι στο σερβίς του χάνοντας το σε ράλι.

Ακολούθησε ακόμα ένα χαμένο match point στο σερβίς του Τζόκοβιτς στο 10-9 (πολύ γενναίος winner του Νόλε) πριν τιμωρηθεί για τις τόσες χαμένες ευκαιρίες από τον Τζόκερ που έστειλε με το εκπληκτικό 12-10 το ματς σε τρίτο σετ.

Ο Νόλε είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ ενόψει του τρίτου σετ, ο Τιμ θα μπορούσε εύκολα να έχει διαλυθεί ψυχολογικά από την εξέλιξη αυτή αλλά τίποτα από αυτά δεν συνέβη.

Ο αγώνας συνέχισε να παίζεται στην κόψη του ξυραφιού, δεν είδαμε κάποιο break point και οι δυο τους έλυσαν τις διαφορές τους με ακόμα έναtie break.

Η πίεση του Τιμ φάνηκε τελικά εκεί καθώς ο Αυστριακός ήταν τραγικός στην αρχή της διαδικασίας μένοντας πίσω με το, σχεδόν απαγορευτικό για ανατροπή, 0-4, πριν ξεκινήσει μια αλησμόνητη αντεπίθεση.

Πήρε έξι(!) σερί πόντους με τρομερό τένις φτάνοντας σε διπλόmatch point και τελικά, στο έκτο του match point, είδε με ανακούφιση μια άμυνα του Νόλε να καταλήγει έξω.

Σασπένς, εναλλαγές συναισθημάτων, συγκινήσεις που μόνο το τένις μπορεί να προσφέρει. Τι άλλο θα δούμε άραγε στον δεύτερο αγώνα της ημέρας Μεντβέντεφ-Ναδάλ;

ATP Finals: Στον τελικό ο Μεντβέντεφ με τρομερή ανατροπή κόντρα στον Ναδάλ

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατά τη διάρκεια αγώνα του στο Paris Masters

Με μια φοβερή ανατροπή, και αφού απέτρεψε τον Ραφαέλ Ναδάλ από να σερβίρει για το ματς στο δεύτερο σετ, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ προκρίθηκε στον παρθενικό του τελικό ATP Finals όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντομινίκ Τιμ!

Απίθανος Ντανίλ Μεντβέντεφ, προκρίθηκε στον μεγαλύτερο τελικό της καριέρας του μαζί φυσικά με την παρουσία του στον τελικό του US Open πριν από έναν χρόνο!

Ο 24χρονος Ρώσος έγινε ο μόλις τρίτος τενίστας που κερδίζει με ανατροπή τον Ράφα σε best of three αγώνα σε σκληρή επιφάνεια (σε 178 ματς συνολικά…), 3-6, 7-6(4), 6-3 και θα είναι ο αντίπαλος του Ντομινίκ Τιμ στον τεράστιο τελικό της Κυριακής στο ATP Finals του Λονδίνου!

Απίστευτα πράγματα σε ένα απίστευτο ματς για τον Ρώσο που απέτρεψε τον Ναδάλ από να σερβίρει για το ματς στο 5-4 του δεύτερου σετ, μία τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ράφα ώστε να επιστρέψει σε τελικό Finals μετά το 2013 αποφεύγοντας να συναντήσει εκεί τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ούτε και φέτος όμως έμελλε να είναι η σειρά του να σηκώσει αυτόν τον τίτλο!

Ο Μεντβέντεφ, παρά τα σκαμπανεβάσματα που είχε μέσα στο ματς, κατόρθωσε να κρατήσει την ψυχραιμία και να παίξει τρομερό τένις εκεί που πραγματικά το χρειαζόταν κερδίζοντας, εντέλει δίκαια, τον Ναδάλ που ξέμεινε εντελώς από δυνάμεις προς το τέλος του ματς.

Όπως γνωρίζαμε μετά την ήττα του Νόβακ Τζόκοβιτς από τον Ντομινίκ Τιμ, θα έχουμε φέτος έναν νέο νικητή ATP Finals και αυτός θα είναι ή ο νικητής του US Open, Τιμ ή ο πρόσφατος νικητής του Paris Masters, Μεντβέντεφ που πάει να κερδίσει αήττητος το ATP Finals ενώ είχε τραγική φόρμα πριν από το Παρίσι!

Και με τι σπουδαία ανατροπή έφτασε στην πρόκριση!

Ο Ρώσος μπήκε πολύ καλά στο ματς πατώντας καλύτερα από τον Ναδάλ και απειλώντας διαρκώς το σερβίς του Ισπανού, είχε όμως δυστοκία στα break point με τον Ισπανό να παίζει βέβαια άψογα τους κρίσιμους πόντους.

Τρία break points απώλεσε ο Μεντβέντεφ που έκανε “παρέλαση” στο σερβίς του κάνοντας πανεύκολα holds μέχρι και το 3-4 όπου ήρθε το μοναδικό του κακό service game.

Δεν έβγαλε ούτε ένα πρώτο σερβίς και ο Ναδάλ δεν έχασε την ευκαιρία κάνοντας το break που του έδωσε φτερά ώστε να σερβίρει πετυχημένα για το 1-0 δευτερόλεπτα αργότερα.

Όσο εντυπωσιακά τελείωσε το πρώτο σετ ο Ράφα, άλλο τόσο άσχημα μπήκε στο δεύτερο.

Έριξε απότομα την απόδοσή του με τον Μεντβέντεφ να παίζει πολύ συγκεντρωμένα και ο Ρώσος έφτασε σε ένα πολύ γρήγορο 3-0 παίρνοντας ξεκάθαρα τα ηνία του σετ.

Το σετ φάνηκε να ξεφεύγει εντελώς από τον έλεγχο του Ναδάλ όταν ο Ρώσος είχε break point για να φύγει μπροστά με 5-1, ωστόσο, εκεί ο Ναδάλ έκανε τελικά ένα πολύ κρίσιμο hold που έμελλε να αλλάξει άρδην την ιστορία του σετ!

Ο Μεντβέντεφ υπέστη ολική κατάρρευση και έχασε τέσσερα σερί games με τον Ναδάλ, μάλλον ανέλπιστα, να σερβίρει για το ματς στο 5-4 και να έχει μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να κλείσει το ματς στα δύο σετ.

Εκεί όμως ήρθε ξανά ένα ολέθριο service game για τον Ράφα που το έχασε χωρίς να κερδίσει πόντο και τελικά οι δύο τενίστες πήγαν σε tie break.

Ο Μεντβέντεφ ήταν απίστευτα τυχερός σε έναν πόντο στο 4-3 όταν βρισκόταν στα “σχοινιά” αλλά μια misshit άμυνα μετετράπη σε…τέλεια λόμπα που κρέμασε τον Ράφα και τελικά κέρδισε τη διαδικασία με 7-4 ισοφαρίζοντας το ματς και παίρνοντας το μομέντουμ ενόψει του τρίτου σετ!

Ακολούθησε…μάχη!

Οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 3-3, ωστόσο, ο Μεντβέντεφ ήταν αυτός που απειλούσε περισσότερο το σερβίς του Ναδάλ και έβγαζε μεγαλύτερη φρεσκάδα στο κορτ.

Τελικά, σε ένα μαραθώνιο game όπου ο Ράφα με νύχια και με δόντια πάλευε για τη ζωή του, ο Ρώσος έκανε το πολυπόθητο break για το 4-3 και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Ο Ράφα “άδειασε” τελείως, ψυχολογικά και σωματικά, και έχασε ξανά το σερβίς του στο 5-3 αποχαιρετώντας το Λονδίνο δίχως να γευτεί κάποιον τίτλο εκεί από το 2009 μέχρι και τώρα.

Η μέρα όμως ανήκει στο “φρέσκο αίμα”.

Τιμ και Μεντβέντεφ κέρδισαν τους θρύλους του αθλήματος παίρνοντας πανάξια θέση σε έναν σπουδαίο τελικό που ξεκινά από το 50/50, ένα απίθανο, ελπίζουμε, τελευταίο ματς μιας ταλαιπωρημένης και πολύ δύσκολης σεζόν που μακάρι να οδηγήσει σε ένα πολύ πιο ομαλό 2021!

Τις βάσεις για την επόμενη χρονιά βάζει ο Αναστασάκης

Την προετοιμασία του για τη νέα σεζόν έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος ευελπιστεί σε μια ομαλή αγωνιστική δράση το 2021.

Ο σφυροβόλος του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου το 2020 ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό που τον κράτησε μακριά από τη χειμερινή προπόνηση.

“Όταν ξεκίνησε η πρώτη καραντίνα ήταν η περίοδος, που είχα ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό μου. Είχα χάσει ήδη μεγάλο μέρος της προπόνησης μου, λόγω του τραυματισμού κι έπειτα δεν κατάφερα να αναπληρώσω όσα θα ήθελα, λόγω των κλειστών σταδίων. Παρόλα αυτά το καλοκαίρι κατάφερα να κάνω κάποιες καλές βολές, έστω κι αν τα μέτρα που πέτυχα δεν ήταν αυτά που θα ήθελα.

Θεωρώ πως πλέον πρέπει να κυνηγώ σταθερά βολές πάνω από τα 77,00 μ., αυτές είναι οι επιδόσεις που έχω στο μυαλό μου”, είπε ο 26χρονος αθλητής και τόνισε για την προετοιμασία της φετινής σεζόν:

“Είμαστε ακόμη στην αρχή. Κάνουμε παράλληλα κάποιες αλλαγές στην τεχνική κι αυτό έχει κάποια δυσκολία. Έχουμε μπροστά χρόνο να αφομοιώσουμε τις αλλαγές, αφού αν όλα πάνε καλά ο πρώτος μας αγώνας θα είναι στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων”. Ο Αναστασάκης, μπορεί να μην έχει πετύχει όριο (77,50 μ.) για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ωστόσο βρίσκεται στην 18η θέση της ολυμπιακής κατάταξης (32 αθλητές έχουν δικαίωμα συμμετοχής), γεγονός που του επιτρέπει να σκέφτεται ήδη τη συμμετοχή του στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη.

“Είμαι ψηλά στο ράνκινγκ των Ολυμπιακών Αγώνων, ωστόσο θέλω να πετύχω και το όριο, δεν θα μου αρκεί να διεκδικήσω θέση μόνο με την κατάταξη”, είπε.

Ο Αναστασάκη αποφάσισε την φετινή χρονιά να συνδυάσει την προπόνηση με τη σχολή του. “Θεωρώ πως ήρθε η ώρα να ασχοληθώ και με τη σχολή μου. Το καλό είναι πως λόγω της πανδημίας, τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά κι έτσι δεν χάνω χρόνο με τις μετακινήσεις.

Ο Αναστασάκης έχει ατομικό ρεκόρ 77,72 μ., ενώ το 2020 είχε καλύτερη βολή στα 75,85 μ., στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πάτρας.