Aστέρας Τρίπολης-Άρης 2-1 * ΑΕΛ-Βόλος 0-0 * Παναθηναϊκός-Λαμία 0-0 – Μπόλονι: «Έχω κάποιες ειδήσεις για τις μεταγραφές που θα… * Γρηγορίου: «Δεν έχω λόγια για τους παίκτες μου»

Aστέρας Τρίπολης - Άρης 2-1 (vids)

O Άρης προηγήθηκε στην Τρίπολη, είχε ευκαιρίες να «κλειδώσει» το ματς, όμως δεν το έκανε και ο Αστέρας με ανατροπή πήρε τεράστια νίκη με 2-1 και συνεχίζει να… ονειρεύεται. Ντεμπούτο με τα «κίτρινα» για Μήτρογλου.

Είδε… Αστεράκια

Ο Αστέρας Τρίπολης έγινε η πρώτη ομάδα που ανέτρεψε σκορ απέναντι στον Άρη καθώς από το 0-1 επικράτησε με 2-1 και πλέον κοιτάζει με προοπτική τη συμμετοχή του στα Playoffs του Πρωταθλήματος.

Ο Αστέρας Τρίπολης δικαιώθηκε για την απόδοσή του στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, εκεί όπου συντελέστηκε η ανατροπή του σκορ με πρωταγωνιστή τον Κρεσπί ο οποίος σκόραρε στην ισοφάριση και δημιούργησε την ανατροπή. Ο Άρης πλήρωσε βαρύ τίμημα για την αναποτελεσματικότητά του στο πρώτο ημίχρονο όπου θα έπρεπε να είχε καθαρίσει το παιχνίδι και μετά το 60ο λεπτό… παρέδωσε πνεύμα με συνέπεια σοβαρά αμυντικά λάθη. Η επιστροφή του Κώστα Μήτρογλου σε αγώνα Πρωταθλήματος ήταν από τα στοιχεία του παιχνιδιού αλλά δεν απέτρεψε το να φύγει ο Άρης με άδεια χέρια από την Τρίπολη.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ Ο ΑΡΗΣ

Χωρίς εκπλήξεις παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες καθώς ο Άκης Μάντζιος απέφυγε να «πειράξει» την ομάδα του και απλά άλλαξε τα 2/4 της άμυνας με τη συμμετοχή των Σάκιτς, Μπεναλουάν. Ο Αστέρας Τρίπολης παρατάχθηκε με τις απουσίες των Μουνάφο, Μπερτόγλιο και ήτα φανερές στο τρόπο παιχνιδιού του.

Ο Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο διότι είχε τον απόλυτο έλεγχο της μεσαίας γραμμής, κατοχή μπάλας αλλά και δημιουργία στο παιχνίδι του, διατηρώντας παράλληλα την εικόνα της συμπαγούς ομάδα στην άμυνα. Ακριβώς το αντίθετο ίσχυσε για τον Αστέρα Τρίπολης ο οποίος ήταν συνεχώς ένα «κλικ» πίσω από τον Άρη και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι απείλησε μόλις μία φορά (στις καθυστερήσεις) του πρώτου μέρους με μια κεφαλιά του Σίτο.

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΑΝΟΥ

Ο Δημήτρης Μάνος επέστρεψε στο βασικό σχήμα του Άρη λόγω του τραυματισμού του Ντάνιελ Μαντσίνι και βρήκε δίχτυα μετά από σχεδόν δύο μήνες (σ. σ. είχε σκοράρει δύο φορές στην εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ στις 2/12/20) στο 28’ σε μία φάση όπου το… μισό γκολ ανήκει στον Λούκας Σάσα με την εξαιρετική μπαλιά που έβγαλε στον Μπερτόγλιο για να ακολουθήσει η παράλληλα σέντρα του τελευταίου και η προβολή του Μάνου (0-1).

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημίχρονου και άλλον αδίκησε τον Άρη λόγω του εύρους των κλασικών ευκαιριών που δημιούργησε. Με το χαμένο τετ α τετ του Μάνου στο 12’, την εξαιρετική ενέργεια του Ματέο Γκαρσία στο 17’ όπου ο Καστάνο διέκοψε την πορεία της μπάλας με το κεφάλι καθώς αυτή πήγαινε στα δίχτυα, το σουτ του Λούκας Σάσα στο 24’ όπου η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή ο οποίος έδωσε την ομάδα του και στο 35’ στο τετ α τετ με τον Μπερτόγλιο.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΡΑΣΤΑΒΑΤΣ ΚΑΙ Ο ΚΡΕΣΠΙ

Το πρώτο 15πτο του δεύτερου ημιχρόνου δεν περιλάμβανε την παραμικρή φάση για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας πήρε την μπάλα στα πόδια του, ο Άρης έχασε μέτρα στο γήπεδο και απέκτησε παθητικό ρόλο αλλά οι γηπεδούχοι δεν ήταν δημιουργικοί στο παιχνίδι του. Υπό αυτές τις συνθήκες ο Μίλαν Ράσταβατς προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο παιχνίδι με την είσοδο των Ιγκλέσιας, Ριέρα και Αλί Μπαμπά. Βλέποντας την ομάδα του να μην έχει την μπάλα στα πόδια της και γενικώς να χωλαίνει στο γήπεδο, ο Άκης Μάντζιος απάντησε με την είσοδο τρίτου αμυντικού χαφ, τον Χαβιέρ Ματίγια. Ένα λεπτό αργότερα (65’) όλα άρχισαν από την αρχή καθώς ο Αστέρας μετουσίωσε την υπεροχή του με το γκολ του Κρεσπί, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουίς Φερνάντες.

Ο ΡΙΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Ο Αστέρας είχε το μομέντουμ του αγώνα, ενώ ο Άρης έχασε τις δομές του στο γήπεδο. Και στο 70’ οι γηπεδούχοι έκαναν την απόλυτη ανατροπή σε μια εξαιρετική εκτέλεση του transition παιχνιδιού όπου ο Κρέσπι την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Ριέρα κι αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ

Μετά από σχεδόν έξι χρόνια, ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε στα ελληνικά γήπεδο στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος καθώς ο Άκης Μάντζιος τον έριξε στο παιχνίδι στο 81ο λεπτό. Ο Ράσταβατς απάντησε με την είσοδο στον αγώνα του Μπελόκ και την αλλαγή της διάταξης σε 5-4-1 προς διαφύλαξη αυτού του 2-1 υπέρ της ομάδας του. Ο Άρης είχε την μπάλα στα πόδια του αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις ισοφάρισης. Προσπάθησε να απειλήσει μ’ ένα σουτ του Σίλβα από πλάγια θέση, αλλά ο Τσιφτσής είχε εξαιρετική αντίδραση.

ΜVP: Ο Κρεσπί σημείωσε το πρώτο γκολ και σέρβιρε το δεύτερο για τον Αστέρα.

Στο ύψος του: Ο Ιγκλέσιας έλυσε το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Αστέρας Τρίπολης στον χώρο της μεσαίας γραμμής και με την είσοδό του στο παιχνίδι, άλλαξαν οι ισορροπίες στον αγώνα.

Ο «αδύναμος κρίκος»: Ο Μπεναλουάν έκανε κακό δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, έχει ευθύνη και στα δύο γκολ.

Η «γκάφα»: Ο Καστάνιο έκανε κακό κοντρόλ στο 12’ αλλά ο Μάνος δεν επωφελήθηκε καθώς δεν ήταν αποτελεσματικός στο τετ α τετ.

Το «στραγάλι»: Ο Φωτιάς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα στη διαχείριση του αγώνα.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ο Αστέρας Τρίπολης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το δικό του εξαιρετικό διάστημα στον αγώνα με τα δύο γκολ που πέτυχε και ο Άρης έμεινε με την πολύ καλή απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο όπου έχασε κλασικές φάσεις για να πετύχει περισσότερα από ένα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κίτρινοι» δεν εμφανίστηκαν στο γήπεδο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνο, Βαλιέντε, Καπίγια (59’ Ιγκλέσιας), Κρεσπί (90+ Τιλίκα), Φερνάντεθ (81’ Μπελόκ), Σίτο (59’ Αλί Μπαμπά), Τζίμας (59’ Ριέρα).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74’ Σούντγκρεν), Τζέγκο (81’ Κάτσε), Λούκας Σάσα (74′ Σίλβα), Μπερτόγλιο (64’ Ματίγια), Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (81’ Μήτρογλου).

ΑΕΛ – Βόλος 0-0Τρεις παίκτες πριν από την έναρξη του ΑΕΛ - Βόλος

Η ΑΕΛ εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη στο β΄μέρος του αγώνα με το Βόλο, ο Μπεν Χατίρα έδειξε στο ντεμπούτο του πόσο μπορεί να βοηθήσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έχασαν την τεράστια ευκαιρία του ματς με τον Δουβίκα στο 85′.

Στο 0-0 έμειναν σήμερα (30/1) ΑΕΛ και Βόλος στο Αλκαζάρ, σε ένα αποτέλεσμα που δεν επέτρεψε σε κάποιον να «Χ»αρεί. Και αυτό γιατί οι μεν «βυσσινί» έμειναν στην τελευταία θέση, οι δε φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν από την 6η. Ομως από όλο αυτό βγήκε και ένα «κέρδος» για τους «βυσσινί» και ακούει στο όνομα του Ενίς Μπεν Χαντίρα, καθώς ο διεθνής Τυνήσιος ντεμπουτάρισε με τη φανέλα τους και έδειξε σε θέση να βελτιώσει άρδην την εικόνα τους.

Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε τον Μπάγιτς στο τέρμα, τους Μπέρτο, Ζίζιτς, Τσόσιτς, Μιχαήλ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μιλοσάβλιεβιτς, Κολομπίνο στον άξονα, τους Ακούνια, Νικολιά στα άκρα και τον Πινακά σε πιο ελεύθερο ρόλο μαζί με τον Ντουρμισάι στην επίθεση.

Ο Ανχελ Λόπεθ ξεκίνησε με τον Κλέιμαν κάτω από τα γκολπόστ, τους Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσοκάνη, Ριένστρα στον άξονα, τους Ρενάτο, Μερτίνες στα άκρα και τον Μπαρτόλο πίσω από τον Δουβίκα.

Ο ΒΟΛΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΧΑΣΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, κάτι που οφείλεται κυρίως στην αστοχία των φιλοξενουμένων. Ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ναι μεν η κατοχή ήταν «μοιρασμένη», το ματς παίζονταν στο μισό των «βυσσινί» οι οποίοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν και αρέσκονταν σε παράλληλο ποδόσφαιρο.

Αντίθετα οι παίκτες του Λόπεθ δημιουργούσαν κυρίως από τα άκρα (με Μαρτίνες και Φεράρι), πίεζαν ψηλά, κέρδισαν πολλές στατικές μπάλες γύρω από τα αντίπαλα καρέ (π.χ. 8 κόρνερ), πατούσαν περιοχή, όμως οι Τσοκάνης (10′ κεφαλιά, κόντραρε), Δουβίκας (26′, πλασέ άουτ), Μπαρτόλο (42′, πλασέ μπλόκαρε ο Μπάγιτς) δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα από κοντά.

Ο ΜΠΑΓΙΤΣ «ΓΛΙΤΩΣΕ ΤΗΝ ΑΕΛ ΚΑΙ ΤΟΝ ΖΙΖΙΤΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ

Μάλιστα η καλύτερη ευκαιρία του Βόλου προήλθε από αντίπαλο, καθώς στο 27′ ο Ζίζιτς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα πως την εστία της ομάδας του, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ πετάχτηκε στο «Γ» του και απομάκρυνε. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι είχαν να «αντιτάξουν» σε αυτό το διάστημα 2 τελικές του Ντουρμισάι που «πάλευε» μόνος με την αντίπαλη άμυνα και υπό αυτές τις συνθήκες οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο ΜΠΕΝ ΧΑΝΤΙΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ «ΒΥΣΣΙΝΙ»

Λίγο πριν τη σέντρα στο δεύτερο μισό ο Τζιανλούκα Φέστα προχώρησε σε 3 αλλαγές, οι 2 αναγκαστικές (εκτός οι Τσόσιτς, Μιχαήλ που τραυματίστηκαν) και η άλλη με σκοπό να άλλαξει την εικόνα της ομάδας του στο δημιουργικό σκέλος με την είσοδο του Μπεν Χαντίρα. Η παρουσία του Τυνήσιου τον δικαίωσε, καθώς βελτίωσε άρδην τους «βυσσινί» και διαφοροποίησε άρδην το πώς κυλούσε το ματς. Παράλληλα οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν ανασταλτικά και πήραν τα «ηνία» του ματς. Ο 33χρονος με σουτ στο 48′ που πέρασε άουτ έβαλε για πρώτη φορά στον αγώνα «δύσκολα» στον Κλέιμαν και με την πάροδο του χρόνου η Λάρισα έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο. Ο Βόλος πλέον «έψαχνε» περισσότερο την κόντρα, ενώ η ΑΕΛ έφτανε συχνά-πυκνά με αξιώσεις στα καρέ του. Στο 60′ μάλιστα «φλέρταρε» με το 1-0, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ακούνια και παρότι η μπάλα έσκασε, ο Κλέιμαν έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε στην πρώτη on target τελική των γηπεδούχων, που ήταν και η μεγαλύτερή τους ευκαιρία στο ματς.

Ο ΜΠΑΓΙΤΣ ΕΙΠΕ «ΟΧΙ» ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΟΥΒΙΚΑ

Ετσι μπήκαμε στο τελευταίο ημίωρο, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν να «ζητούν« όλο και περισσότερο το γκολ και να ανεβάζουν τις γραμμές τους. Με τον Μπεν Χαντίρα κινητήριο μοχλό ήταν γύρω από τα καρέ του Βόλου, όμως δεν «έφτιαξαν» κάποια «καθαρή» ευκαιρία. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν στην κόντρα και ήθελαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των Δουβίκα και Περέα που είχε περάσει στο ματς. Οι Μαρτίνες, Ριένστρα αρκετές φορές θέλησαν να τους «τρέξουν» με την μπάλα, όμως κάτι τους… έλειπε από την τελική πάσα, πλην της φάσης του 85′. Οπου μετά από κάθετη του Ολλανδού χαφ ο Δουβίκας βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων τον «νίκησε» στο μεταξύ τους τετ α τετ.

MVP: Ο Μπεν Χαντίρα. Ο Τυνήσιος μεσοεπιθετικός με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε άρδην την εικόνα των «βυσσινί». Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, αλλά στο δεύτερο που έπαιξε ο 33χρονος «τσούλησαν» την μπάλα και έβγαλαν φάσεις.

Στο ύψος του: Ο Μπάγιτς. Ο Σέρβος γκολκίπερ της ΑΕΛ ήταν σταθερότατος, πιστώνεται τις σωτήριες επεμβάσεις του στις φάσεις του 27′ και του 85′, ενώ ήταν πολύ καλός στις εξόδους του.

Αδύναμος κρίκος: Ο Περέα. Ο Κολομβιανός πέρασε στο ματς στο 58′ και πήγε στο «9», όμως παρότι 2-3 φορές βγήκε στον κενό χώρο δεν έκανε σωστή τελική (πάσα ή σουτ) ώστε να απειλήσει ουσιαστικά και δεν έκανε αισθητή την παρουσία του.

Η «γκάφα»: Ηταν το μοναδικό λάθος του Μπάγιτς στο ματς, όταν στο 50΄ έκανε κακή επαναφορά, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πάρουν την κατοχή έξω από την περιοχή του, αλλά ο Κολομπίνο πρόλαβε, έδιωξε και πήρε και το φάουλ.

Το «στραγάλι»: Ματς με αρκετά σφυρίγματα και στατικές μπάλες. Ο Διαμαντόπουλος και οι βοηθοί του υπέπεσαν μεν σε ορισμένα λάθη, αλλά πέρασαν απαρατήρητοι. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν δις για χέρι «βυσσινί» μέσα στην περιοχή τους, όμως τόσο ο διαιτητής όσο προφανώς και το VAR δεν καταλόγισαν κάτι.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, καθώς ο Βόλος πατούσε καλύτερα στο πρώτο και η ΑΕΛ στο δεύτερο. Ομως οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν περισσότερες «καθαρές» ευκαιρίες και έφτασαν πιο κοντά στο γκολ.

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μιχαήλ (46′ Καρανίκας), Τσόσιτς (46′ Χουσίνο), Ζίζιτς, Μπέρος, Κολομπίνο, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς, Ακούνια (83′ Τρούγιτς), Πινακάς (46′ Μπεν Χαντίρα), Ντουρμισάι (63′ Μουκάντζο).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Σάντος (58′ Περέα), Μαρτίνες, Μπαρτόλο, Δουβίκας

Παναθηναϊκός – Λαμία 0-0

Παναθηναϊκός - Λαμία 0-0 (vids)

H Λαμία αποδείχθηκε ξανά κακός δαίμονας για τον Παναθηναϊκό. Μετά από 5 σερί νίκες, οι «πράσινοι» έμειναν στο 0-0 με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου και δεν εκμεταλλεύτηκαν την «γκέλα» του Άρη. 7ο σερί ματς που δεν δέχθηκε γκολ το «τριφύλλι».

Έτσι έπαιξαν

Ο Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Χατζηθεοδωρίδης, δεξί ο Μολό και ο Σένκεφελντ με τον Πούγγουρα στο κέντρο της άμυνας. Βιγιαφάνιες, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο η τριάδα στην μεσαία γραμμή. Καμπετσής, Αϊτόρ στα δύο «φτερά» και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Η Λαμία του Μιχάλη Γρηγορίου παρατάχθηκε με τον Επασί στην υπεράσπιση της εστίας. Στα αριστερά της άμυνας ο Σαραμαντάς, στα δεξιά ο Βλάχος και ο Τζανετόπουλος με τον Αντέτζο οι δύο στόπερ. Τζανδάρης, Μπιάρνασον, Βασιλακάκης στον άξονα, Ντέλετιτς και Ρόμανιτς οι δύο εξτρέμ και «φουνταριστός» ο Αραμπούλι. Στο 7′ ο Γεωργιανός τραυματίστηκε και την θέση του πήρε ο Καραμάνος.

Ανήμπορος να δημιουργήσει ο Παναθηναϊκός

Κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Λαμίας ήταν το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι άφησαν την μπάλα στον Παναθηναϊκό, το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι τελείωσε το ημίχρονο με 62% κατοχή αλλά και μια ξεκάθαρη εικόνα αδυναμίας στο να δημιουργήσει τον παραμικρό κίνδυνο για την εστία του Επασί. Οι «πράσινοι» δεν είχαν συνεργασίες, δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο και με εξαίρεση ένα σουτ του Αϊτόρ στο 4′ δεν έκαναν άλλη ευκαιρία!

Το «τριφύλλι» παρά τις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, δεν είναι μία ομάδα που έχει μάθει να δημιουργεί σε ικανοποιητικό επίπεδο και η Λαμία τον μπλόκαρε, κάνοντας απλά τα βασικά στο ανασταλτικό κομμάτι.

Παράλληλα, ο Βιγιαφάνιες που είναι βαρόμετρο για τους «πράσινους» έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, οι ακραίοι δεν έδωσαν το παραμικρό και το 0-0 στο ημίχρονο αποτύπωσε με τον καλύτερο τρόπο την εικόνα της αναμέτρησης.

Τον… φρέναρε ο Επασί

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την έγκαιρη είσοδο των Καρλίτος, Μακέντα, Χατζηγιοβάνη, ο Παναθηναϊκός… ζωντάνεψε επιθετικά και προσπάθησε έστω και ανορθόδοξα, με πολλές γιόμες να πιέσει την άμυνα της Λαμίας. Ο Ιωαννίδης στο 47′ δεν εκτέλεσε σωστά, στο 65′ ο Επασί απόκρουσε το σουτ του Καρλίτος μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ισπανού, ο οποίος έξι λεπτά αργότερα αστόχησε εκ νέου μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη.

Ο Γάλλος πορτιέρε της Λαμίας, η οποία είχε μια μεγάλη στιγμή με τον Ρόμανιτς στο 51′, ήταν ξανά εκεί στο 76′ και έκανε την διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Απέκρουσε τις προσπάθειες των Αϊτόρ και Μακέντα και κράτησε όρθια την ομάδα του. Στο τελευταίο τέταρτο οι «πράσινοι» πίεζαν, όμως, οι φιλοξενούμενοι με άριστη ανασταλτική συμπεριφορά και συγκέντρωση κράτησαν μέχρι τέλους το μηδέν!

MAN OF THE MATCH: Φοβερή εμφάνιση από τον Ντεβί Επασί. Ο Γάλλος πορτιέρε ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για να φύγει η Λαμία με βαθμό από την Λεωφόρο. Κατέβασε ρολά! Στο 65′ αποκρούει το σουτ του Καρλίτος και στο 76′ λέει διπλό «όχι» στην ίδια φάση σε Αϊτόρ και Μακέντα, με τρομερή επέμβαση στο σουτ του Ιταλού.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ντάνιελ Αντέτζο. Ο θηριώδης στόπερ «καθάρισε» τις περισσότερες σέντρες προς την περιοχή της ομάδας του. Είχε τις απαντήσεις στην πίεση του Παναθηναϊκού, τελείωσε το ματς με διπλάσιο αριθμών επεμβάσεων και ήταν εξαιρετικός.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λούκας Βιγιαφάνιες. Κακή εμφάνιση από τον Αργεντινό μέσο, ο οποίος πούλησε πολλές εύκολες μπάλες στην μεσαία γραμμή και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Δεν βοήθησε στην δημιουργία, δεν είχε καθαρό μυαλό και η μοναδική καλή του στιγμή ήταν το γύρισμα στον Ιωαννίδη στην φάση του 46′. Δικαίως έγινε αλλαγή νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Μακέντα στο 76′ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα ήταν καλά στρωμένη αλλά σούταρε πάνω στον Επασί και του έδωσε την ευκαιρία να την στείλει κόρνερ. Το ίδιο ισχύει και για τον Καρλίτος που αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Πολύ καλή η διαιτησία του Τζήλου και των βοηθών του. Στο 92′ η Λαμία ζητά χέρι του Σένκεφελντ εντός περιοχής σε γύρισμα του Καραμάνου αλλά φαίνεται πως είναι στην φυσική του θέση και για αυτό τον λόγο ο ρέφερι δεν υπέδειξε παράβαση.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Λαμία στην Λεωφόρο, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει στους δύο βαθμούς από την δεύτερη θέση και τον Άρη. Παράλληλα επέτρεψε στον Αστέρα Τρίπολης να τον πλησιάσει στο -2! Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι παρουσίασε κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, έκανε κάποιες φάσεις στο δεύτερο αλλά ο Επασί ήταν εκεί!

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος  (82’ Αγιούμπ), Μαουρίσιο, Αϊτόρ (82’ Εμαννουηλίδης), Βιγιαφάνιες (58’ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (67’ Μακέντα), Ιωαννίδης (58’ Καρλίτος).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί,  Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βλάχος, Σαραμαντάς, Μπιάρνασον, Τζανδάρης, Βασιλακάκης (60’ Τιρόνε – 68’ λ.τρ. Γκούγκα), Ντέλετιτς (61’ Προβυδάκης), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (7’ λ.τρ. Καραμάνος).

Μπόλονι: «Έχω κάποιες ειδήσεις για τις μεταγραφές που θα τις κρατήσω για εμένα» (vid)

Μπόλονι: «Έχω κάποιες ειδήσεις για τις μεταγραφές που θα τις κρατήσω για εμένα»

Ο Λάζλο Μπόλονι, τόνισε πως έχει νέα για τις μεταγραφές, αλλά δεν θέλησε να αποκαλύψει κάτι μετά το 0-0 του Παναθηναϊκού με την Λαμία.

Αναλυτικά όσα είπε στη κάμερα της Nova:

«Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μας μπλόκαρε καλά ο αντίπαλος. Δεν είχαμε χώρους, από εκεί και πέρα κι εμείς δεν δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Σίγουρα μπορούμε να τα πάμε πολύ καλύτερα. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πιο φιλοσοφημένο ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα να μην είναι πολύ αποτελεσματικός ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε».

Για το τι δεν πήγε καλά: «Δεν θέλω να μιλήσω πολύ για αρνητικά πράγματα. Πρέπει να αυξηθεί η ταχύτητα παιχνιδιού μας και να βρούμε τρόπους μεγαλύτερης δημιουργίας στα τελευταία τριάντα μέτρα. Πρόκειται για έναν αγώνα που έληξε 0-0, θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει τη νίκη, αλλά θα μπορούσαμε ακόμα και να χάσουμε αυτό τον αγώνα. Δεν είμαστε καθόλου ικανοποιημένοι, δεν είμαστε καθόλου χαρούμενοι. Ξέρουμε πως δεν πρόκειται να κερδίζουμε όλους τους αγώνες, ελπίζαμε όμως να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα απόψε. Μια μικρή ανάπαυλα θα κάνει καλό σε όλους και ο αγώνας συνεχίζεται… Θα κοιτάξουμε για το καλύτερο, είναι σημαντικό πως δεν ηττηθήκαμε σήμερα, ελπίζω θα τα πάμε καλύτερα στους επόμενους αγώνες».

Για το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός ακόμα δεν έχει δεχτεί γκολ το 2021: «Είναι κάτι που μας ενισχύει. Ερευνούμε το πως θα καταφέρουμε να πετύχουμε μια μεγαλύτερη επιθετική αποτελεσματικότητα. Μας λείπουν τα σουτ έξω από την περιοχή και είδαμε πως δεν ήμασταν προκλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο τα πήγαμε κάπως καλύτερα. Δεν προκαλούμε στημένες φάσεις ή κάποιο πέναλτι που θα μπορούσε να μας δώσει μια καλύτερη έκβαση στον αγώνα».

Για τα μεταγραφικά: «Έχω κάποιες μικρές ειδησούλες, αλλά θα τις κρατήσω για τον εαυτό μου. Κανένας να μην περιμένει υπερβολικά δαπανηρές αυξήσεις. Λαμβάνουμε υπόψιν μας τις δυνατότητες που έχει σήμερα ο σύλλογός μας, ακόμα κι αν αυτή τη στιγμή μιλάω εναντίον του προσωπικού μου συμφέροντος. Όταν δούλευα στο παρελθόν στην Ελλάδα, είχα την μεγάλη τιμή να δουλέψω για τον ΠΑΟΚ σε μια πολύ δύσκολη περίοδο, και ήμουν πραγματικά θλιμμένος που οι διοικούντες μου είχαν δώσει τα εύσημα τον Γενάρη για να πουλήσουμε τους τρεις καλύτερους παίκτες τότε για να σώσουν την κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός δεν βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, αλλά υπάρχουν κάποια βήματα που πρέπει να σεβαστούμε».

Γρηγορίου: «Δεν έχω λόγια για τους παίκτες μου»

Ο κόουτς της Λαμίας στάθηκε στην υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν οι ποδοσφαιριστές του κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η Λαμία απέσπασε απόψε (30/1) βαθμό από τον Παναθηναϊκό και ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε μόνο καλά λόγια να πει για τους παίκτες του, με αφορμή την προσπάθεια που κατέβαλλαν.  «Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι πραγματικά ότι για αυτά τα παιδιά δεν έχω λόγια να τα περιγράψω, επειδή έχουμε το πιο δύσκολο πρόγραμμα από όλες τις ομάδες. Παίξαμε έναν αγώνα σε βαρύ αγωνιστικό χώρο με τον Παναιτωλικό, ακολούθησε ένα αντίστοιχο με τον Απόλλωνα, κάναμε το απαραίτητο rotation για να ανταποκριθούν και το έκαναν, αλλά αυτό που φοβόμουν έγινε με τους τραυματισμούς των παιδιών. Παίζαμε ουσιαστικά με δέκα παίκτες στο τέλος, με τον Τζανδάρη να παίζει με πρόβλημα στον προσαγωγό. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.  Πολύτιμος βαθμός και ψυχολογικά αλλά και σα βαθμός που αφορά τη βαθμολογική μας θέση», είπε αρχικά στη NOVA.
Και μετά ρωτήθηκε αν ζήτησε το κάτι παραπάνω από τους παίκτες του. «Μας έλειψε το να βγάλουμε καλές μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση, γιατί αυτό ήταν το πλάνο μας, να πιέσουμε στους χώρους, ειδικά στον άξονα γνωρίζοντας το παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Η αμυντική μας λειτουργία ήταν τέλεια. Θέλαμε ένα γκολ για το κάτι παραπάνω. Στο δεύτερο ημίχρονο πιεστήκαμε, το περιμέναμε παίζοντας στην έδρα του ο Εμπασί έβγαλε δύσκολες στιγμές».
Για το πόσο τον ικανοποιεί το ότι για ένα ακόμη ματς η ομάδα του κράτησε το μηδέν σχολίασε πως «είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι με το 0-0, δε μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα είμαστε χαρούμενοι με τον βαθμό».