Champions League: Περίπατος της Μπάγερν στο Λονδίνο, 0-3 την Τσέλσι * Ισοπαλία στο Νάπολι-Μπαρτσελόνα και όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς * Οι ημερομηνίες των NBA Finals, οι Αντετοκούνμπο και το προολυμπιακό

Champions League: Περίπατος της Μπάγερν στο Λονδίνο, 0-3 την Τσέλσι

Σκόρερ και πρωταγωνιστές οι Γκνάμπρι – Λεβαντόφσκι

Τους προημιτελικούς μπορούν να σκέφτονται ήδη οι Γερμανοί, μετά την επιβλητική νίκη επί των Άγγλων στο Stamford Bridge.

Υποτίθεται πως θα ήταν ένα αμφίρροπο ζευγάρι, αλλά τελικά όλα κρίθηκαν από το πρώτο 90λεπτο. Με τον Γκάμπρι να βάζει δύο γκολ και τον Λεβαντόφσκι να προσθέτει άλλο ένα, έχοντας και δύο ασίστ, η Μπάγερν… τελείωσε την Τσέλσιαπό το πρώτο ματς και η ρεβάνς στο Μόναχο θα είναι τυπική διαδικασία.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν καλός από την αρχή, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και με στόχο το γκολ, στο οποίο πλησίασαν πρώτοι οι Γερμανοί με το σουτ του Κομάν στο 11′ και -ακόμη περισσότερο- με το τετ α τετ του Λεβαντόφσκι στο 15′.

Ο Καμπαγέρο, όμως, απέκρουσε και κράτησε το 0-0, όπως έκανε τόσο στο 26′ όσο και στο 28′ σε νέες ευκαιρίες του Πολωνού φορ. Λίγα λεπτά μετά μάλιστα, στο 35′, ο τερματοφύλακας των Λονδρέζων είχε για… σύμμαχο το δοκάρι στην κεφαλιά του Μίλερ, καθώς η Μπάγερν πίεζε πολύ για το γκολ.

Αυτό που θα μπορούσε να βάλει και η Τσέλσι όμως, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, στο 43′ με τον Μάρκος Αλόνσο, στον οποίο είπε «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο ο Νόιερ.

Τελικά όλα κρίθηκαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι Βαυαροί έβαλαν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά: Ασίστ Λεβαντόφσκι και πλασέ Γκνάμπρι για το 0-1 στο 51′, ασίστ Λεβαντόφσκι και πλασέ Γκνάμπρι και για το 0-2 στο 54′.

Η Μπάγερν μπορούσε, πλέον, να διαχειριστεί όπως ήθελε το ματς αφού το είχε φέρει εκεί που ήθελε και τελικά έβαλε και τρίτο γκολ, στο 76′, από το πλασέ του «Λέβα» μετά την εκπληκτική ενέργεια και ασίστ του Ντέιβις (0-3).

Και για να γίνει ακόμη χειρότερη η βραδιά της Τσέλσι, στο 84′ έμεινε και με 10 παίκτες, χάνοντας τον Μάρκος Αλόνσο με κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Πολωνό φορ…

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Αθπιλικουέτα (73′ Πέδρο), Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (61′ Γουίλιαν), Κόβατσιτς, Τζέιμς, Ζιρού (61′ Άμπραχαμ), Μάουντ.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Τιάγκο Αλκάνταρα (92′ Γκορέτσκα), Κίμιχ, Γκνάμπρι (85′ Τολισό), Κομάν (66′ Κουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Ισοπαλία στο Νάπολι – Μπαρτσελόνα και όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς

Champions League: Ισοπαλία στο Νάπολι - Μπαρτσελόνα και όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς

Στο 1-1 έμειναν Ιταλοί και Ισπανοί

Η Νάπολι προηγήθηκε, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε και η πρόκριση στους «8» θα κριθεί στο Camp Nou.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πήρε την μπάλα από το ξεκίνημα του ματς, με τη Νάπολι να μπαίνει στο γήπεδο με πρώτο στόχο να μην αφήσει κενούς χώρους πίσω. Και όντως δεν άφησε, αφού οι Ισπανοί ναι μεν είχαν την μπάλα, αλλά δεν ήξεραν τι να κάνουν με αυτή.

Η επιβεβαίωση αυτού, είναι το γεγονός ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κίκε Σετιέν δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια. Αντιθέτως, οι Ιταλοί είχαν και… τι τελική! Στο 30′ ο Ζιελίνσκι έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Μέρτενς, ο οποίος με τέλειο πλασέ σημάδεψε «παραθυράκι» για το 1-0!

Ένα γκολ ιστορικής σημασίας για τον Βέλγο, αφού ήταν το 121ο πρώτο με τη φανέλα της Νάπολι, πράγμα που σημαίνει ότι έπιασε τον Μάρεκ Χάμσικ στην 1η θέση των σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

Το πρώτο ημίχρονο, επομένως, ήταν καλό για τους Ιταλούς, αλλά όχι και το δεύτερο, αφού στο 57′ ο Σεμέντο έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκριεζμάν και αυτός όντως το έβαλε, γράφοντας το 1-1. Ήταν το γκολ που ήθελε η Μπαρτσελόνα για να νιώσει ότι έχει τον έλεγχο, απέναντι σε μια Νάπολι που δεν τα παράτησε πάντως.

Η ομάδα του Γκατούζο θα μπορούσε να πάρει ξανά το προβάδισμα, αφού έκανε τις φάσεις με τους Ινσίνιε και Μίλικ αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος και με τους Καταλανούς να χάνουν για τη ρεβάνς τον Βιδάλ, ο οποίος αποβλήθηκε στο 89′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Νάπολι: Οσπίνα, Μανωλάς, Μαξιμοβιτς, Μάριο Ρουί, Ντι Λορέντσο, Ντέμε (80′ Άλαν), Ζιελίνσκι, Φαμπιάν Ρουίθ, Μέρτενς (53′ Μίλικ), Ινσίνιε, Καγιεχόν (74′ Πολιτάνο).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ (93′ Λενγκλέ), Ουμτιτί, Φίρπο, Σεμέντο, Βιδάλ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (55′ Αρτούρ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν (78′ Ανσού Φατί).

Οι ημερομηνίες των NBA Finals, οι Αντετοκούνμπο και το προολυμπιακό

Το ΝΒΑ ανακοίνωσε την ημερομηνία του πρώτου ματς των ΝΒΑ Finals, με ορατό το ενδεχόμενο η σειρά να ολοκληρωθεί δύο μέρες πριν από την έναρξη του προολυμπιακού τουρνουά στο οποίο συμμετέχει η Εθνική Ελλάδας.

Αρκετές εβδομάδες πριν από την έναρξη των playoffs, το ΝΒΑ ανακοίνωσε πως ό,τι και αν συμβεί στους τελικούς της Ανατολικής και της Δυτικής Περιφέρειας, οι NBA Finals θα ξεκινήσουν την 4η Ιουνίου και θα ολοκληρωθούν το αργότερο στις 21 του ίδιου μήνα, αν φυσικά η σειρά που θα αναδείξει τον πρωταθλητή για το 2020 οδηγηθεί στα επτά παιχνίδια.

Τι σημαίνει αυτό; Πως υπάρχει πιθανότητα οι τελικοί της Λίγκας να ολοκληρωθούν δύο μέρες πριν από την έναρξη του προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια, στο οποίο θα συμμετάσχει η Εθνική Ελλάδας για να διεκδικήσει την πρώτη θέση απέναντι στην Κίνα, τον Καναδά, την Ουρουγουάη, την Τσεχία και την Τουρκία που θα της δώσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με πιθανό το ενδεχόμενο οι Μιλγουόκι Μπακς (έχουν αυτή τη στιγμή το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ και θα έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας σε περίπτωση που βρεθούν στους ΝΒΑ Finals) να φτάσουν στα παιχνίδια του τίτλου, θα είναι αρκετά περίπλοκη η κατάσταση για τον Γιάννη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο που θεωρούνται αναντικατάστατος ο πρώτος και πολύ χρήσιμος ο δεύτερος γι’ αυτή την Εθνική.

Όπως κι αν έχει, πολλά θα κριθούν από την πορεία των Μπακς στα playoffs, με πιθανό πρόωρο αποκλεισμό τους να εκτοξεύει τις πιθανότητες να δούμε τους δύο αδελφούς στη Βικτόρια του Καναδά με τα χρώματα της Ελλάδας.