Άρης-ΑΕΚ 0-1: Με Αλμπάνη και άμυνα α λα ιταλικά * Ξάνθη-Λαμία 0-0 * Πέρασε από τον Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης * Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, 3-1 τον Παναιτωλικό * Η βαθμολογία

Η ΑΕΚ με το γκολ του Χρήστου Αλμπάνη (5′) – πιο γρήγορό της στο πρωτάθλημα – και αμυντική συνταγή έγινε η πρώτη ομάδα που κράτησε στο μηδέν τον Άρη στο Βικελίδης την τρέχουσα σεζόν κι έφυγε με τη νίκη (0-1). Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι σε επαφή του Κλωναρίδη με τον Φετφατζίδη στο 40′.

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης για το ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Super League 1 και έφυγε με τη νίκη (0-1) χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Χρήστος Αλμπάνης στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το πιο γρήγορο γκολ της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν. Η Ένωση έγινε η πρώτη ομάδα που κράτησε στο μηδέν τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης. Δείτε τα πέντε πράγματα που μάθαμε από το ματς.

Ο Δικέφαλος κλείδωσε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια, ενώ ο Άρης ακόμη δεν έχει κλειδώσει ακόμη την παρουσία του στην εξάδα. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τον Μίχαελ Ένινγκ στον πάγκο του Άρη μετά από τις αντίστοιχες από Ολυμπιακός και Παναιτωλικό. Οι πρώτη όμως εντός έδρας, καθώς οι δυο προηγούμενες είχαν έλθει σε Φάληρο και Αγρίνιο.

1. ΣΥΝΤΑΓΗ VS ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Ο Μίχαελ Ένινγκ παρέταξε όπως αναμενόταν σύμφωνα με το ρεπορτάζ την ίδια ενδεκάδα που επέλεξε στη ρεβάνς προημιτελικών Κυπέλλου Ελλάδας με τον Ατρόμητο, όπου πήρε τη νίκη (0-1) και την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ούτε έναν από τους έντεκα δεν άλλαξε ο Γερμανός. Πορεύτηκε με συνταγή Κυπέλλου. Αντίθετα, ο Μάσιμο Καρέρα ήταν γεμάτος εκπλήξεις για το αρχικό σχήμα της Ένωσης. Ο Ιταλός προπονητής άφησε στον πάγκο τόσο τον Πέτρο Μάνταλο, όσο και τον Σέρχιο Αραούχο.

Αντίθετα φανέλα βασικού πήραν οι Χρήστος Αλμπάνης και Βίκτωρ Κλωναρίδης και τον Ντανιέλε Βέρντε πίσω από τον Μάρκο Λιβάγια.

2. ΤΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήλθε πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα πέντε λεπτά. Είναι το πρώτο γκολ που πετυχαίνει στο πρώτο πεντάλεπτο στη σεζόν στο πρωτάθλημα.

Ο Κρίστιτσιτς έβγαλε την κάθετη, η μπάλα κόντραρε και στον Σάσα, ο Αλμπάνης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Αλμπάνης πλάσαρε και βρίσκει δίχτυα. Ο Κουέστα αλλοίωσε την πορεία με τα πόδια, η παρέμβαση δεν ήταν ικανή ν’ αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

3. Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 40ΟΥ ΛΕΠΤΟΥ

Ο Άρης ζήτησε πέναλτι στο 40ο λεπτό του ματς σε φάση εντός περιοχής με πρωταγωνιστές τους Κλωναρίδη και Φετφατζίδη όπου φαίνεται να υπάρχει επαφή.  Από το replay φαίνεται ότι υπάρχει επαφή και επομένως έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι, άσχετα αν το κερδίζει ο Φέτφα που κρύβει την μπάλα δεξιά κι απλώνει το αριστερό πόδι.

Ο διαιτητής Καραντώνης είχε ενδοεπικοινωνία με το VAR (Κουμπαράκης) και δεν άλλαξε την αρχική του απόφαση, που ήταν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μάλιστα ο διαιτητής έδειξε και την κίτρινη κάρτα στον διεθνή μέσο του Άρη.

4. ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΓΕ

Ο Μπράουν Ιντέγε επέστρεψε 20 ημέρες μετά τον τραυματισμό του στο Γ. Καραϊσκάκης και το εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό. Με δυο προπονήσεις μόλις ζήτησε από τον Μίχαελ Ένινγκ να τον συμπεριλάβει στην αποστολή για το ματς με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Παρά το γεγονός ότι δεν ήταν στην αποστολή που ανακοίνωσε ο Άρης στην Αθήνα για τη ρεβάνς προημιτελικού στην Αθήνα Κι όμως όχι μόνο μπήκε στην αποστολή, αλλά και στην ενδεκάδα στο νικηφόρο για τους κίτρινους ματς.

Ένα ματς και 38 λεπτά μετά ξανά εκτός αγωνιστικού χώρου. Αιτία μια σύγκρουση με τον Όγκνιεν Βράνιες – τιμωρήθηκε ο Βόσνιος με κάρτα γι’ αυτό –  που του έφερε ενοχλήσεις στη μέση. Στο 38′ ο Αφρικανός στράικερ έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει να αγωνίζεται (μπήκε στη θέση του ο Ντουρμισάι). Τότε, έβαλε τα κλάματα.

Μάλιστα ο τεχνικός διευθυντής του Άρη έτρεξε να παρηγορήσει τον Αφρικανό φορ της ομάδας του.

5. ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΕΝΟ ΔΙΔΥΜΟ, Η ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ Η ΦΛΥΑΡΙΑ

Η ΑΕΚ έπαιξε για μια ώρα με το δίδυμο του κέντρου της άμυνας κιτρινισμένο. Με διαφορά λίγων δευτερολέπτων οι Στράτος Σβάρνας και Όγκνιεν Βράνιες αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα. Η ΑΕΚ διατήρησε το αμυντικό της προφίλ και δεν το απέβαλε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Ειδικά, δε, στο δεύτερο ημίχρονο το ενέτεινε. Η μοναδική ευκαιρία της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν… υποψία ευκαιρίας. Αραούχο και Λιβάγια βγήκαν στην αντεπίθεση, συνεργάστηκαν, ο Αργεντινός άλλαξε για τον Αλμπάνη δεξιά. Ήταν όμως πολύ δυνατή.

Ακόμη και η τρίτη αλλαγή του Δικεφάλου – ο Οικονόμου πέρασε αντί του Βέρντε – ήταν ενδεικτική των προθέσεων του Μάσιμο Καρέρα. Απεναντίας ο Άρης αντέταξε μια ακατάσχετη φλυαρία. Κυκλοφορία δίχως νόημα, λίγες επισκέψεις στην εστία της ΑΕΚ. Μηδέν εις το πηλίκο στην παραγωγικότητα. Ένας Μπρούνο Γκάμα – ο Πορτογάλος ήταν ξανά ο MVP – δεν φέρνει την άνοιξη…

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Κόρχουτ (85’ Ντιγκινί), Βέλεθ, Δεληζήσης, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης, Λάρσον (79’ Μαντσίνι), Ιντέγε (38’ Ντουρμισάι)

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Βράνιες, Σβάρνας, Σιμάνσκι, Βέρντε (78’ Οικονόμου), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (70’ Μάνταλος), Κλωναρίδης (53’ Αραούχο), Λιβάγια

Ξάνθη – Λαμία 0-0: Δυσκολεύει η εξάδα

Ξάνθη και Λαμία έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στα Πηγάδια, αλλά γκολ δεν έβαλαν. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία, κυρίως τους Θρακιώτες, αφού η έκτη θέση απομακρύνεται.

Η αναμέτρηση στα Πηγάδια ανάμεσα σε Ξάνθη και Λαμία ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο χάθηκαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Η έκτη θέση απομακρύνεται πλέον, κυρίως για τους Θρακιώτες.

Η Ξάνθη καλείται την επόμενη αγωνιστική να παίξει εκτός έδρας με τον Ατρόμητο και για την 26η αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα, αλλά τουλάχιστον απομακρύνθηκε κι άλλο από την 13η θέση, αν και έτσι κι αλλιώς η διαφορά από τον Παναιτωλικό είναι μεγάλη.

Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα.

1 .ΥΠΕΡΟΧΗ ΞΑΝΘΗΣ, ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ

Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, αυτή τη φορά η Ξάνθη κατέβηκε εξ’ αρχής με δύο επιθετικούς. Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-2, με Κάστρο και Φοσέ στη γραμμή κρούσης. Η Λαμία από την πλευρά της με διάταξη 4-2-3-1, με βασικό εξτρέμ τον Βιγιάλμπα. Η Ξάνθη είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έπαιζε πιο επιθετικά, την ίδια ώρα που πρώτος στόχος των φιλοξενούμενων ήταν η διαφύλαξη του μηδέν στην άμυνα. Βέβαια, παρά τις επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων, η εστία του Θεοδωρόπουλου δεν απειλήθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Ακόμα και Καραμάνος γυρνούσε πίσω από το κέντρο για να βοηθήσει στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Το 45λεπτο ήταν γενικά κακό, ελάχιστες ευκαιρίες και καθόλου ποιοτικό ποδόσφαιρο.

2. “ΞΥΠΝΗΣΕ Η ΛΑΜΙΑ”

Η παθητική εικόνα της Λαμίας του πρώτου ημιχρόνου δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έφευγαν ταχύτατα στην κόντρα επίθεση και αν ήταν περισσότερο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν τη “ζημά” στην Ξάνθη.

Στο 56′ ο Βιγιάλμπα νικήθηκε από τον Αμπάντ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Νιάς από κοντά στο δεύτερο δοκάρι πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι ναι μεν είχαν και πάλι κατοχή, αλλά έβλεπαν πως οι Φθιωτοί ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση και έπρεπε να προσέξουν πολύ.

3.  ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΤΕΤ Α ΤΕΤ ΤΟΥ ΣΑΛΙΑΚΑ

Στο 65′ ο Μάντζιος αντικατέστησε τον Βιγιάλμπα με τον Σάλιακα, θέλοντας να πάρει φρεσκάδα στη μεσοεπιθετική γραμμή. Στο 71′ ο νεοεισελθών Σάλιακας έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά έχοντας πάρει το ριμπάουντ από απομάκρυνση του Αμπάντ, δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή στο 80′, όταν ο Ισπανός κίπερ τον σταμάτησε σε τετ α τετ.

ΟΙ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΣΕΡΒΩΝ

Ο Γιώργος Παράσχος μπορεί να έβλεπε το πόσο επικίνδυνη γινόταν η Λαμία, αλλά φρόντισε να κάνει αλλαγές στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, για να πάρει τη νίκη. Στο 86′ το σουτ του Ντουρίτσκοβιτς χτύπησε στο δεξί δοκάρι, ενώ στο 94′ ο Κοβάτσεβιτς έκανε το σουτ από θέση βολής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Η Ξάνθη ολοκλήρωσε το παιχνίδι με έντεκα τελικές (οι τρεις στην εστία) και 62% ποσοστό κατοχής μπάλας. Η Λαμία είχε πέντε τελικές, οι τρεις στην εστία, με ποσοστό κατοχής μπάλας 38%.

Ξάνθη: Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Τεσέϊρα Εντουάρντο (78′ Ντε Αμορίμ), Φοσέ (53′ λ.τρ. Τζουρίτσκοβιτς), Σόσα, Καμαρά (73′ Κοβάτσεβιτς), Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον και Κάστρο.
Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα (65′ Σάλιακας), Μπεχαράνο, Δημούτσος (81′ Ντελ Πίνο), Νιασέ, Καραμάνος και Βασιλόγιαννης (87′ Σασί).

Super League 1: Πέρασε από τον Βόλο ο Αστέρας Τρίπολης

Επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντέλετιτς

Στην 6η θέση ανέβηκε η ομάδα της Τρίπολης μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Βόλου.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες άρχισαν τα λάθη και δεν τα σταμάτησαν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο είχε μόνο δύο καλές φάσεις. Αμφότερες για τον Αστέρα και μέσα σε ένα λεπτό: Δοκάρι του Μπαράλες με κεφαλιά στο 35′, κοντινό σουτ του Κρέσπι που κόντραρε στον Τσίκα στο 36′. Αυτό ήταν, όλο κι όλο, το πρώτο 45λεπτο.

Όχι ότι το δεύτερο ήταν καλύτερο… Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν εξουδετερώσει η μία την άλλη, αν δεν είχε εξουδετερωθεί η καθεμιά μόνη της λόγω των συνεχών λαθών, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε χωρίς κάποια καλή φάση είτε για τη μία είτε για την άλλη πλευρά.

Μέχρι που ήρθε το 85ο λεπτό, όταν ο Χαουρέγκι βρήκε ωραία τον Ντέλετιτς και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1, δίνοντας στον Αστέρα το τρίποντο που τον ανεβάζει στην 6η θέση.

Βόλος: Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Κανταμούρος (46′ Τόρες), Λύρατζης (80′ Κάσες), Τσαούσης, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ (64′ Ντεντάκης).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάερεθ, Ανχελ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (80′ Καπίγια), Κρέσπι (57′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ντέλετιτς (90′ Τασουλής), Μπαράλες.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, 3-1 τον Παναιτωλικό

Εύκολο μεσημέρι για τους πράσινους

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα υποδεχόμενη τον προτελευταίο Παναιτωλικό.

Το ματς άρχισε με τον Παναθηναϊκό να κάνει αναγκαστική αλλαγή στο 6′, αφού ο Κολοβέτσιος δεν μπορούσε να συνεχίσει και άφησε τη θέση του στον Νούνες. Όχι και ο καλύτερος τρόπος για να μπεις σε έναν αγώνα, αλλά η συνέχεια ήταν μια χαρά για τους πράσινους.

Το γκολ του νεαρού Βαγγιανίδη, στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, στο 23′ μετά το γύρισμα του Κουρμπέλη έφερε το 1-0 και απλοποίησε τα πράγματα για το τριφύλλι, το οποίο είχε φάσεις τόσο πριν το γκολ όσο και μετά. Για να έρθει τελικά το 2-0 στο 40′ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Ζαχίντ άδειασε την άμυνα του Παναιτωλικού με πολύ ωραία κίνηση και πλάσαρε σωστά, βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς. Οι Αγρινιώτες, άλλωστε, δεν έχουν πείσει φέτος ότι μπορούν να επιστρέψουν από μια τέτοια κατάσταση και αποδείχθηκε ξανά.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μαλή στον Χατζηγιοβάνη και ο Μακέντα από τα 11 βήματα έγραψε το 3-0 (49′), με την ομάδα του Γιώργου Δώνη να ρίχνει ρυθμό στη συνέχεια και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για το γκολ της τιμής.

Και αφού το προσπάθησαν, εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση των γηπεδούχων, το πέτυχαν τελικά στο 91′ με την κεφαλιά του Ντουάρτε, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 3-1. Ακόμη μία ήττα για τον Παναιτωλικό, επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό μετά την ήττα από την ΑΕΚ στο ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος (6′ Νούνες), Δώνης, Μακέντα, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Κουρμπέλης (80′ Νατζ), Πούγγουρας, Βαγιαννίδης (61′ Αγιούμπ).

Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Ταχάρ, Ρόσα (72′ Φυτόπουλος), Ντάλσιο, Αλβάρες (59′ Μιμίτο), Μουνιέ (58′ Ντουάρτε), Κέβιν, Ντάουντα, Τσιγγάρας, Μαλής, Σιέστεντ.

Η βαθμολογία μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη

Δείτε πώς έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία της Super League μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί του Άρη (0-1), το 3-1 του Παναθηναϊκού κόντρα στον Παναιτωλικό, το 0-1 του Αστέρα σε βάρος του Βόλου (0-1) και το 0-0 της Ξάνθης με τη Λαμία.

Η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη (0-1) από το “Κλεάνθης Βικελίδης” και δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας “καπάρωσε” και μαθηματικά την τρίτη θέση στη Super League, καθώς βρίσκεται στο +7 από τον τέταρτο Παναθηναϊκό. Το “τριφύλλι” από την πλευρά του έφτασε τους 40 βαθμούς μετά το 3-1 κόντρα στον Παναιτωλικό και βρίσκεται και μαθηματικά στην εξάδα.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα απέναντι στον Βόλο (0-1), χάρη στην οποία βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση της κατάταξης, περιμένοντας αν θα βρίσκεται εκεί το απόγευμα της Δευτέρας (17/2) μετά το παιχνίδι ΟΦΗ – Ατρόμητος, με το οποίο ολοκληρώνεται η 24η αγωνιστική.

Ξάνθη και Λαμία έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία ομάδα. Δείτε τη βαθμολογία: