Χωρίς Στεφανίδη, αλλά με καλές επιδόσεις το Filothei Gala * «Σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της της παγκόσμιας κατάταξης ο Τσιτσιπάς * Βαριά ήττα για την εθνική πόλο γυναικών από τις ΗΠΑ

Χωρίς Στεφανίδη, αλλά με καλές επιδόσεις το Filothei Gala
Τελευταία στιγμή απέσυρε την συμμετοχή της από το μίτινγκ της Φιλοθέης η Κατερίνα Στεφανίδη.

Την τελευταία στιγμή, λόγω καιρικών συνθηκών, η Κατερίνα Στεφανίδη αποφάσισε να μην αγωνιστεί στο μίτινγκ στίβου Filothei Women Gala.

«Ο δυνατός άνεμος που επικρατούσε σήμερα στο στάδιο δε θα μου επέτρεπε να κάνω τον αγώνα μου όπως θα ήθελα κι έτσι αποφασίσαμε να μη συμμετάσχω. Πλέον θα επικεντρωθούμε στην προπόνηση μας, καθώς στους αγώνες που έχω κάνει έχουμε εντοπίσει κάποια λάθη τα οποία πρέπει να διορθώσω. Ο επόμενος προγραμματισμένος αγώνας μου είναι στο Μονακό, ωστόσο υπάρχει πιθανότητα να πάρω μέρος σε μία ακόμη διοργάνωση στο τέλος του Ιουνίου» ανέφερε η Στεφανίδη. Χωρίς την ολυμπιονίκη του 2016, η νίκη κρίθηκε στα 4,35μ. με την Ελβετίδα Χόντελ να επικρατεί.

Από τα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε το μήκος όπου νικήτρια ήταν η Μίροντσικ με 6,79μ., ενώ καλή εμφάνιση έκανε η Σπυριδούλα Καρύδη με 6,46μ. Ηταν 3η στον αγώνα, με την Παπαχρήστου να είναι έκτη με 6,20μ. Στα 100μ. επικράτησε η Ραφαέλα Σπανουδάκη με χρόνο 11.59.

Τέλος, στο ύψος έγινε πολύ καλός αγώνας με την Μαρίγια Βούκοβιτς να επικρατεί με 1,93μ. και την Ιωάννα Ζάκκα να ακολουθεί με 1,90μ. Τρίτη ήταν η Τατιάνα Γκούσιν με 1,87μ.

«Σκαρφάλωσε» στην 4η θέση της της παγκόσμιας κατάταξης ο Τσιτσιπάς

Στην τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης βρίσκεται και πλέον επίσημα ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Στην 18η θέση παρέμεινε η Μαρία Σάκκαρη.

O Ελληνας τενίστας μπορεί να μην τα κατάφερε απέναντι στον Τζόκοβιτς στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό major τουρνουά, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε από το να βρεθεί στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μία θέση η οποία είναι η υψηλότερη που έχει βρεθεί στην καριέρα του φτάνοντας τους 7980 βαθμούς, ρίχνοντας παράλληλα πέμπτο τον αυστριακό Ντόμινικ Τίεμ. Από την άλλη ο Τζόκοβιτς παραμένει στην κορυφή της κατάταξης με 12.113 βαθμούς.

Από την άλλη η Μαρία Σάκκαρη έπειτα από τη θριαμβευτική πορεία της μέχρι τα ημιτελικά του Roland Garros, επίδοση πρωτοφανής για το ελληνικό τένις σε επίπεδο γυναικών, δεν κατάφερε να κερδίσει κάποια θέση παραμένοντας 18η με 3480 βαθμούς. Η νικήτρια της διοργάνωσης Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα «σκαρφάλωσε» στη 15η θέση.

Βαριά ήττα για την εθνική πόλο γυναικών από τις ΗΠΑ

Απέναντι στην κορυφαία ομάδα του πλανήτη, τις ΗΠΑ, η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, όμως ηττήθηκε με σκορ 16-9 στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του World League στο ΟΑΚΑ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε καλά στοιχεία, αγωνιζόμενο με μόλις 10 παίκτριες στο ρόστερ, καθώς ορισμένες θα ενσωματωθούν στην ομάδα στα επόμενα ματς. Είχε καλά ποσοστά στην παραπάνω παίκτρια, όμως δεν έλειψαν και οι αδυναμίες, όπως τα λάθη σε μεταβιβάσεις που οδήγησαν σε κόντρα των Αμερικανίδων, αλλά και γκολ… σκοτωμένα που δέχτηκε δευτερόλεπτα πριν τελειώσουν η δεύτερη και η τρίτη περίοδος.

Οι ΗΠΑ πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 3-1 χάρη σε τρία τέρματα στην παίκτρια παραπάνω, τρόπος με τον οποίο ισοφάρισε η εθνική μας ομάδα, με τέρματα των Ξενάκη και Βασιλικής Πλευρίτου. Οι ΗΠΑ όμως ήταν… άχαστες στην πρώτη περίοδο στην παίκτρια παραπάνω καθώς με την Ράνεϊ έκαναν το 4-3 (με 4/4 στην παραπάνω). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Φέιταλ σημείωσε το 5-3 για τις ΗΠΑ που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού παρά το μικρό προβάδισμα.

Η εθνική ομάδα είχε προβλήματα στην επίθεση, καθώς δεν ολοκλήρωνε επιθέσεις και υπέπιπτε σε μαζεμένα λάθη, με αποτέλεσμα να γίνει σε ένα από αυτά, στην κόντρα, το 6-3 με την Γουίλιαμς. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου μείωσε στην παραπάνω, αλλά η Στεφανία Χαραλαμπίδη που αγωνίζεται με τις ΗΠΑ, με τον ίδιο τρόπο πήγε ξανά την διαφορά στο +3 (7-4).

Η Τσουκαλά και πάλι στην παραπάνω μείωσε σε 7-5, αλλά η Μάσελμαν σχεδόν σε νεκρό χρόνο πέτυχε το 8-5 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αμερικανίδες ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο +5 (10-5) με την Χαραλαμπίδη, διαφορά που διατήρησαν με πέναλτι παρά την μείωση του σκορ από την Ελευθερία Πλευρίτου. Στα τελευταία τρία λεπτά του τρίτου οκτάλεπτου βελτιώθηκε η άμυνα της εθνικής ομάδας, ωστόσο επιθετικά δεν έβρισκε εύκολα λύσεις, με την άμυνα των ΗΠΑ να λειτουργεί εξαιρετικά. Το σκορ στην περίοδο έληξε στο 12-7 με γκολ της Μαργαρίτας Πλευρίτου στην παραπάνω και της Φίσερ, στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τις ΗΠΑ να αυξάνουν την διαφορά και να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη, στην προσπάθεια να υπερασπιστούν για άλλη μια φορά τον τίτλο τους στην διοργάνωση. Στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με παίκτρια λιγότερη καθώς αποβλήθηκαν με αντικατάσταση τρεις πολίστριες και ο Τεό Λοράντος είχε 10 παίκτες συνολικά στην διάθεσή του.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-2, 4-2, 4-2

ΗΠΑ: Γουίλιαμς 2, Μάσελμαν 3, Ράνεϊ 1, Φέιταλ 3, Χαραλαμπίδη 3, Σάιντμαν 1, Στέφενς 2, Φίσερ 1.

ΕΛΛΑΔΑ: Β. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Μ. Πλευρίτου 3, Τσουκαλά 1, Ελ. Πλευρίτου 1.