Χίμκι-Παναθηναϊκός 76-78: Σκληρός και θριαμβευτής στη Μόσχα * Μπασκόνια-Ρεάλ Μαδρίτης 76-63 * Μπάγερν-Αρμάνι Μιλάνο 79-81 * Φενέρμπαχτσε-Ερυθρός Αστέρας 77-63 * Η βαθμολογία της EuroLeague

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν άψογος τακτικά και χάρη σε μεγάλα καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου στο φινάλε, πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Χίμκι (76-78). Αστόχησε στην εκπνοή για την παράταση ο Νταϊρίς Μπερτάνς.

ΟΠαναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήγε κόντρα στο ρεύμα και στις πιθανότητες, παρουσιάστηκε πολύ πιο σκληρός (αγωνιστικά και πνευματικά) σε σχέση με όσα έδειξε στο Super Cup και κέρδισε εκτός έδρας τη Χίμκι (76-78). Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι απουσίες των ομάδων (οι πράσινοι δεν είχαν τους Πιερ Τζάκσον, Χάουαρντ Σαντ Ρος και Άαρον Γουάιτ, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιξαν δίχως τους Αλεξέι Σβεντ, Γκρεγκ Μονρό, Στέφαν Γιόβιτς και Έρικ ΜακΚόλουμ), το τριφύλλι έπαιξε σπουδαία άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο και χάρη σε σπουδαία καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου, πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της EuroLeague για το 2020/21.

Ο MVP

Σε μια βραδιά που ο Νέμανια Νέντοβιτς ήταν πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό (7 πόντοι με 3/10 σουτ, αν και έπαιξε πολύ καλές άμυνες), ο Ιωάννης Παπαπέτρου δήλωσε εμφατικά παρών. Ο αρχηγός των πρασίνων έβαλε μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο, κι ήταν αυτός που με έμμεσο τρίποντο στο 1’47” έβαλε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε θέση οδηγού. Μπορεί να ήταν άστοχος από μακριά (0/6 τρίποντα), η εν γένει παρουσία του στο γήπεδο όμως, ήταν εξαιρετική. Κι όχι μόνο βάσει αριθμών (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), αλλά κυρίως βάσει της εικόνας του στην άμυνα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Γιάνις Τίμα δεν βοήθησε επί της ουσίας την ομάδα του, με εξαίρεση ένα δίλεπτο ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ήταν διστακτικός, δεν έκανε αυτά που έπρεπε στην άμυνα και εκτέθηκε επανειλημμένως από τους φόργουορντ των πρασίνων. Η αποβολή του με πέντε φάουλ στα 6’28” για το τέλος ήταν το… επιστέγασμα μιας κακής εμφάνισης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός στα ριμπάουντ (42 έναντι 34), ανανέωσε 19 επιθέσεις στη διάρκεια του αγώνα, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να έρχεται από τον πάγκο και σε 8’48” συμμετοχής να μετράει 5 επιθετικά ριμπάουντ. Αυτό το στοιχείο ήταν που αποδείχθηκε καθοριστικό στο φινάλε, αφού οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έβαλαν δύο σημαντικά καλάθια από επιθετικό ριμπάουντ και εν συνεχεία ο Ιωάννης Παπαπέτρου “καθάρισε” στους αιθέρες στο πίσω μέρος του παρκέ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με σημαντικά κενά στο “1” αλλά αυτή που έδειξε να το καλύπτει καλύτερα ήταν ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Κι αυτό γιατί ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε εξαιρετικά ώριμο παιχνίδι. Ο 27χρονος γκαρντ μοίρασε το παιχνίδι από το πικ εν ρολ, έφερε ηρεμία στο παιχνίδι των πρασίνων και ήταν αυτός που συνέβαλε αποφασιστικά προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Η Χίμκι ήταν πολύ άστοχη από την αρχή, κι αν δεν ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ για να δίνει κάποιες λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ, το πράγμα θα… είχε ξεφύγει.

Παρά τις προσπάθειες του αθλητικού ψηλού, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε τον τρόπο να περιορίσει τη ζημιά και με τον Ντίνο Μήτογλου να σκοράρει έφτασε μέχρι το +13 (11-24) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων.

Με τον Νταϊρίς Μπερτάνς να ηγείται και τον Γιάνις Τίμα να βάζει προσωπικά καλάθια, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και έφεραν τα πάνω κάτω. Όσο μάλιστα ο Νέμανια Νέντοβιτς ήταν νευρικός στην επίθεση (είχε 1/6 σουτ στο ημίχρονο), έβρισκαν τον τρόπο να μειώσουν τη ζημιά στο πίσω μέρος του παρκέ. Σε τέτοιο βαθμό που πήραν το προβάδισμα (36-35) στα δύο λεπτά για την ανάπαυλα.

Πάνω που άρχισαν να φτιάχνουν την ψυχολογία τους όμως, ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ένα βήμα μπροστά και με δικό του καλάθι έδωσε ξανά το πάνω χέρι στο τριφύλλι, το οποίο πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας μικρό προβάδισμα (39-41).

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο, είδαν τον Ντίνο Μήτογλου να βάζει δύο σερί τρίποντα και μπόρεσαν να οδηγήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το +5 (46-51) στο 24ο λεπτό. Από εκεί και πέρα όμως, ακολούθησε ένα τετράλεπτο δίχως εντός παιδιάς καλάθι, για να χαθεί πλήρως ο έλεγχος του ρυθμού. Την ίδια ώρα, η παθητική άμυνα πάνω στον Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ δεν απέδωσε. Ο γκαρντ της Χίμκι έβαλε συνεχόμενα καλάθια (κυρίως από μέση απόσταση) και έφερε… τούμπα το παιχνίδι, για να οδηγήσει τους γηπεδούχους από το -5 (46-51) στο +5 (61-56).

Ο ρυθμός της τέταρτης περιόδου ήταν φρενήρης σε κάποιες περιπτώσεις, με τον Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ και τον Τζόρνταν Μίκι να βάζουν προσωπικά καλάθια. Στην αντίπερα όχθη όμως, υπήρχε ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο αρχηγός του τριφυλλιού ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ομάδα του σε κρίσιμο σημείο, έβαλε μαζεμένους πόντους και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (73-75) με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν.

Από εκεί και πέρα, αυτό που έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ήταν να προστατεύσουν το καλάθι τους. Με σπουδαίες άμυνες και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, βρήκαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους (73-78 στα 36.1”) και να είναι αγκαλιά με τη νίκη.

Ο Νταϊρίς Μπερτάνς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο αμέσως μετά, έδωσε παράταση στην αγωνία, αλλά όχι και στο παιχνίδι. Κι αυτό γιατί το δίποντο που επιχείρησε με την εκπνοή, κατέληξε στο σίδερο. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε (76-78) στη Mytishchi Arena και έκανε ιδανικό ποδαρικό στη νέα αγωνιστική περιόδου.

Διαιτητές: Γιόβτσις – Χόρντοφ – Ντραγκόγιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 39-41, 62-59, 76-78.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Τίμα 9 (1), Καράσεφ 3 (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Ζάιτσεφ 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μόνια 3 (1/4 τρίποντα), Βορόνοφ, Μπούκερ 15 (6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Γερέμπκο 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπερτάνς 14 (1/7 τρίποντα), Μίκι 12 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Όγκαστ 4 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (6/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 10, Νέντοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτογλου 12 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπεντίλ 11 (2 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Χίμκι: 21/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 19/24 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/45 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 17/23 βολές, 42 ριμπάουντ (23+19), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται σε μία βδομάδα τον Ολυμπιακό, ενώ η Χίμκι φιλοξενεί τη Ζάλγκιρις.

Μπασκόνια – Ρεάλ Μαδρίτης 76-63: Ο Χένρι τα έκανε όλα

Ο Πιέρια Χένρι σε θέση άμυνας

Ο Πιέρια Χένρι έκανε σπουδαία εμφάνιση και οδήγησε την Μπασκόνια στη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (76-63) στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Μπορεί να έχασε πολλά σημαντικά κομμάτια του κορμού της μέσα στο καλοκαίρι (με βασικότερο όλων τον Τόρνικε Σενγκέλια), αλλά στην εκκίνηση της φετινής σεζόν η Μπασκόνια δείχνει ικανή να βάλει δύσκολα σε κάθε αντίπαλο. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπαιξαν εξαιρετικά στην πρεμιέρα της EuroLeague με τη Ρεάλ Μαδρίτης και πήραν τη νίκη (76-63), για να κάνουν ιδανική εκκίνηση στη regular season.

Το παιχνίδι ήταν μεν κλειστό μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν όμως αυτοί που έδειχναν πιο έτοιμοι για τη νίκη. Από τη μία η γεμάτη εμφάνιση του Άλεκ Πίτερς που δημιούργησε πολλά προβλήματα στους ψηλούς της Ρεάλ Μαδρίτης, από την άλλη η ηγετική φυσιογνωμία του Πιέρια Χένρι διασφάλισαν τον “άσο” για την Μπασκόνια.

Ειδικά από την στιγμή που το προβάδισμα της πήγε σε διψήφια επίπεδα στις αρχές της τελευταίας περιόδου, κατέστη σαφές πως δεν υπήρχε επιστροφή. Όσο κι αν πάλευε ο Φακούντο Καμπάσο για να ανατρέψει τα δεδομένα, με 32.1% στα τρίποντα και μόλις 7 ασίστ, ήταν αδύνατο για τη “Βασίλισσα” να κάνει κάτι καλύτερο.

Η νίκη κατέληξε στην πλευρά της Μπασκόνια (76-63), με τον Ρόκας Γκεντράιτις να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο στην εκπνοή.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Μπισάνγκ – Μάικιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-29, 52-49, 76-63.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 12 (1), Τζεκίρι 1 (0/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χένρι 23 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Ντιόπ 5 (1), Φολ 1, Πίτερς 18 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουκς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5 (1/4 τρίποντα), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 5 (1), Καμπάσο 17 (4/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα, Αλοθέν, Ντεκ 5 (4 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 3 (1), Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 10 (7 ριμπάουντ), Τόμπκινς 5 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 18/40 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 19/23 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 14/29 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 8/9 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.

Μπάγερν – Αρμάνι Μιλάνο 79-81: Σώθηκε στην παράταση

Ο Ντιλέινι με τα χρώματα της Αρμάνι Μιλάνο

Η Μπάγερν λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην Αρμάνι Μιλάνο στην πρεμιέρα, αλλά το τρίποντο του Σαβόν Σιλντς στα 7.8” της παράτασης έσωσε την ιταλική ομάδα (79-81).

Η διαφορά σε προϋπολογισμό και στόχους ανάμεσα σε Μπάγερν και Αρμάνι Μιλάνο είναι πολύ μεγάλη, στην πράξη όμως, στην πρεμιέρα της EuroLeague, δεν φάνηκε. Οι γηπεδούχοι του Αντρέα Τρινκιέρι έκαναν σπουδαία δουλειά, έριξαν αισθητά τον ρυθμό του αγώνα και λίγο έλειψε να πάρουν τη νίκη απέναντι στους πολυδιαφημισμένους αντιπάλους τους. Στην παράταση όμως, το τρίποντο του Σαβόν Σιλντς στα 7.8” για το τέλος έκρινε το παιχνίδι, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίρνει τη νίκη (81-79).

Από νωρίς, η Μπάγερν ήταν αυτή που έδειξε να νιώθει πιο άνετα στο παρκέ. Κι αυτό δεν είχε να κάνει με το γεγονός πως έπαιζαν στο γήπεδό της, αλλά χάρη στην άμυνά της. Ο Τζέιλεν Ρέινολντς έκανε σπουδαία δουλειά στη ρακέτα, ο Γουέιντ Μπάλντγουιν εξελίχθηκε σε ηγέτη, αλλά στο φινάλε η προσωπικότητα των φιλοξενούμενων έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Το γεγονός μάλιστα πως το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν μια μικρή… νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία χρειάστηκε το καλάθι του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στα 55” για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (70-70) και να έχει μια δεύτερη ευκαιρία. Κι εκεί δεν την άφησε να πάει χαμένη.

Παρά τις 2/2 βολές του Νικ Γουέιλερ – Μπαμπ στα 29” για το τέλος (έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με +1), η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μείνει ξανά όρθια. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι πήγε σε προσωπική φάση, είδε όλη τη γερμανική άμυνα να κλείνει πάνω του και έδωσε την πάσα στον Σαβόν Σιλντς. Αυτός σημάδεψε σωστά στα 7.8” και χάρισε τη νίκη στους κόκκινους (79-81), αφού το τρίποντο του Γουέιντ Μπάλντγουιν στην εκπνοή κατέληξε στο σίδερο.

Διαιτητές: Πέρεθ – Πέτεκ – Παστούσιακ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-32, 55-54, 70-70κ.α., 79-81α’ παρ.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουέιλερ – Μπαμπ 3 (0/6 σουτ, 3/4 βολές), Μπάλντγουιν 18 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπρέι, Ρέινολντς 14 (5/11 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Λούτσιτς 12 (2), Ντζέντοβιτς 14 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Τσίπσερ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον 6, Σίσκο (0/4 δίποντα), Ραντόσεβιτς 6.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 6, Μορασκίνι 4, Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεθ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 7, Τσιντσαρίνι, Ντιλέινι 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιλντς 9 (3), Μπρουκς, Χάινς 16 (5/5 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντατόμε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 21/47 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 19/34 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 13/21 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ.

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 77-63: Επιβλητική πρεμιέρα

LIVE Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε νικηφόρα την φετινή σεζόν αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 77-63 παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Βελιγραδίου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 5-10 χάρη στον Λάνγκστον Χολ. Στη συνέχεια η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και με καλάθια του Εντγκάρας Ουλανόβας, αλλά και 3/4 συνολικά τρίποντα πήρε το προβάδισμα (18-16, 8′).

Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους αφού μπήκαν στην εξίσωση του σκορ οι Λορέντζο Μπράουν, Μπόμπι Ντίξον και Νάντο ΝτεΚολό με αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ (42-30, 20′).

Η Φενέρμπαχτσε βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να μην δώσει δικαιώματα στον αντίπαλο, να μην τον αφήσει να πιστέψει στο σενάριο της νίκης και το κατάφερε. Με ωραίο μπάσκετ και 50% στα τρίποντα (7/17) πήρε πλεονέκτημα 20 πόντων (55-35, 27′).

Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ και οι παίκτες του στο τελευταίο δεκάλεπτο παρέμεινα σοβαροί και συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα. Παρά την μικρή και δικαιολογημένη χαλάρωση στην επίθεση λοιπόν, ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε βαθμό που να μπει στην διεκδίκηση της νίκης (70-52, 37′).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ έπαιξε εκπληκτική άμυνα, τελείωσε με 41.7% στα τρίποντα (10/24) κι είχε 17 ασίστ. Ο Ερυθρός Αστέρας ολοκλήρωσε με 17 λάθη και 24/60 σουτ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν ολοκλήρωσε με 17 πόντους (7/9δ., 1/3τρ., 0/1β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σιμόνοβιτς σε 14 λεπτά που αγωνίστηκε δεν πρόσφερε τίποτα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΝτεΚολό βοήθησε με 12 πόντους και 7 ασίστ, αλλά υπέπεσε και σε 4 λάθη. Πολύ καλός και ο Ουλανόβας με 13 πόντους και σπουδαία άμυνα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ματς κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο στο οποίο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 10 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε τα 4 μόλις επιθετικά ριμπάουντ. Ο Ερυθρός Αστέρας τα 17 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Μπαρτέλ χωρίς να κοιτάζει τον Βέσελι και το κάρφωμα του Τσέχου με το οποίο έγινε το 12-10.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-30, 57-41, 77-63

Η βαθμολογία της EuroLeague: Το πανόραμα της πρεμιέρας

Η πρώτη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21 ολοκληρώθηκε, με τον Παναθηναϊκό θριαμβευτή και τον Ολυμπιακό ηττημένο πριν από το μεταξύ τους ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Δείτε πως διαμορφώθηκε η κατάταξη.

Με εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζάλγκιρις Κάουνας και με εκτός έδρας θρίαμβο του Παναθηναϊκού επί της Χίμκι άνοιξε η EuroLeague 2020/21.

Χωρίς πολλή ποιότητα, με ομάδες ξεκάθαρα ανέτοιμες και χωρίς ρυθμό, με τα περισσότερα παιχνίδια να πηγαίνουν σε χαμηλά σκορ, αλλά και με ενός είδους κανονικότητα που ελπίζουμε ότι θα συνεχιστεί και θα βελτιώνεται όσο περνάει ο καιρός, το μπάσκετ γύρισε στη ζωή μας.

Ακολουθεί την επόμενη Παρασκευή (9/10 στις 21:00) το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν, καθώς ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ χωρίς την παρουσία κόσμου στις εξέδρες.