Φενέρμπαχτσε-Ερυθρός Αστέρας 66-63: Λαχτάρησε * Μακάμπι-Εφές 77-75: Τής χάλασε το σερί * Άλμπα-Μπαρτσελόνα 80-84 * Μπάγερν-Μπασκόνια 71-80 * Βαθμολογία EuroLeague

Η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που ήταν μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη (66-63) και πλέον είναι μόνη έβδομη στην κατάταξη.

Δύσκολη αποδείχτηκε η βραδιά για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Σλούκα και Νάναλι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, έχοντας πρόβλημα και στις δύο άκρες του παρκέ, πολλώ δε στην άμυνα.

Η ομάδα της Σερβίας βρέθηκε μία ανάσα από το… δώρο, αρχικά στον εαυτό του (έκλεισε τα 75α χρόνια από την ίδρυσή της σήμερα, 4/4), αλλά και στους ανταγωνιστές των Τούρκων, η ποιότητα των οποίων “μίλησε” στα τελευταία λεπτά. Έτσι, η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε σε τροχιά playoffs, ενώ οι ερυθρόλευκοι είδαν τις -τελευταίες- ελπίδες τους να εξανεμίζονται.

O MVP

Δεν υπήρχε ο παίκτης που ξεχώρισε, ωστόσο ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν αυτός που έκανε την πιο μεστή εμφάνιση. Είχε 9 πόντους, βοηθώντας σε σημεία που ο Ερυθρός Αστέρας χτυούσε… καμπανάκι στους Τούρκους, ενώ βοήθησε και σε άλλα σημεία του παρκέ, με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, χωρίς να κάνει κανένα λάθος στα 32’37” που αγωνίστηκε. Κομβικός και ο Κάλινιτς, το καλάθι του οποίου “κλείδωσε” τη νικη των γηπεδούχων.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Πλην του Κάλινιτς (10 πόντους) δεν υπήρχε άλλος διψήφιος από πλευράς Φενέρμπαχτσε, πράγμα που δείχνει ότι τα επιθετικά της ατού δεν τράβηξαν. Από πλευράς Ερυθρού, οι Σέρβοι τελείωσαν το ματς με 14 λάθη, τα 8 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο, εκεί που κρίθηκε και το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τρίποντο του Μαχμούτογλου έφτασε να προηγειται 10-2. Η απουσία των Σλούκα και Ντε Κολό, όμως, έγινε γρήγοα αισθητή, ειδικά στην άμυνα, παρά την καλή -επιθετικά- παρουσία των Μαχμούτογλου και Ντίξον. Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε ρυθμό στην επιθεση και ισοφάρισε 17-17, ενώ παρά το 5-0 των γηπεδούχων έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 22-20 μετά από buzzer beater τρίποντο του Πάντερ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε ο Γουίλιαμς από πλευράς Τούρκων, τραβώντας όλο το κουπί στην επίθεση, καθαριζοντας ριμπάουντ, ενώ είχε και δημιουργικό ρόλο. Οι Σέρβοι, όμως, είχαν και πάλι τον τρόπο να αντιδράσουν. Με δύο καλάθια του Γκιστ, μείωσαν αρχικά σε 28-26, ενώ με 8 πόντους του Περπέρογλου έμειναν κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (41-37).

Στην τρίτη περίοδο, με τον Γκιστ να συνεχίζει την καλύτερη του εμφάνιση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικους εκφραστές τους δύο περιφερειακούς τους: Μπράουν και Πάντερ έκαναν σπουδαία δουλειά, έφθειραν την άμυνα των Τούρκων και τελειωσαν το ματς με 14 πόντους έκαστος, κρατώντας τον Ερυθρό Αστέρα μπροστά στο σκορ για το μεγαλύτερη διάστημα του δευτέρου μέρους. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τους Σέρβους (62-63) με 3′ για το τέλος, ωστόσο τα συνεχόμενα λάθη τους, οι βολές του Βέσελι και το μεγάλο καλάθι του Κάλινιτς έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Ομπράντοβιτς (66-63).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην Ulker Sports Arena βρέθηκαν 7.315 φίλοι της Φενέρμπαχτσε

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Γκόντας, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 41-37, 51-51, 66-63

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 10, Ντε Κολόν 9 (1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέσελι 7 (2 ριμπάουντ), Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 5, Λοβέρν 3.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Πάντερ 14 (2), Μπράουν 14 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νταβίντοβατς 3 (1/5 σουτ), Μπαρόν 3 (0/5 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Λούκας, Γιάγκοντιτς 8, Ότζο, Στίματς 2 (1/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε:

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα:

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε υποδέχεαι τη Χίμκι στις 6/3 (19:00). ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Μακάμπι το ίδιο βράδυ (20:00).

Μακάμπι – Εφές 77-75: Τής χάλασε το σερί και φλερτάρει με πλεονέκτημα

Και μαθηματικά στα playoffs η Μακάμπι, έκανε σημαντικό βήμα και για την τετράδα, επικρατώντας 77-75 της Αναντολού Εφές. Ήττα μετά από 2,5 μήνες και 11 σερί νίκες για τους Τούρκους!

Πολύ ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι στο Τελ Αβίβ, με πολλές ανατροπές και την τελευταία να ανήκει στη Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι έχασαν 65-71 3′ πριν το τέλος, ωστόσο με τρίποντα του Καλοϊάρο, δύο καλάθια του Χάντερ και βολές του Γούλμπεκιν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο φινάλε (77-75).

Έτσι, κλείδωσαν και μαθηματικά την πρόκριση στα playoffs, ενώ ήρθαν ακόμη πιο κοντά στην τέταρτη θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Αντίθετα, η Αναντολού Εφές ειδε το σερί των 11 νικών να σταματά στο Ισραήλ, αγνοώντας την ήττα από τις 20 Δεκεμβρίου του 2019 (το buzzer beater του Τζέιμς στην Κωνσταντινούπολη).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εκ διαμέτρου αντίθετα τα δύο πρώτα δεκάλεπτα για τις δύο ομάδες. Αφηνιασμένη η Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, απελπιστικά άστοχη η Εφές που ξεκίνησε με 0/4 τρίποντα και είδε το 7-2 του πρώτου διλέπτου να γίνεται 19-4 στο 7′! Οι Τούρκοι είχαν άμεση αντιδραση με τους Πλάις, Μπομπουά και Μοερμάν και με 7-0 μείωσαν σε 19-11, ενώ μπήκαν με την ίδια ορμή και νέο 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (2-14), δημιουργώντας νέα δεδομένα στο ματς. Τα 5/16 σουτ της πρώτης περιόδου έγιναν… 11/16 στη δεύτερη για την Εφές που περιόρισε αισθητά τα λάθη της, , ενώ αυτή τη φορά ήταν σειρά της Μακάμπι να παρουσιάσει χαμηλά ποσοστά. Η ομάδα του Αταμάν βρήκε 9 πόντους από τον Σιμόν, 7 από τον Λάρκιν, ενώ απο 6 είχαν Μπομπουά και Σιμόν για να πετύχουν την ανατροπή και να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια (36-42).

Το σερί των Τούρκων συνεχίστηκε, η διαφορά έγινε διψήφια στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με τη Μακάμπι να έχει τρεις βασικούς πυλώνες στην επίθεσή της: Χάντερ, Ζούσμαν και Γουίλμπεκιν ήταν διψήφιοι, με τον τελευταίο να εκτελεί από μακριά και να βοηθά στο 10-0 σερί και το προσπέρασμα των γηπεδούχων στο 25′ (51-50). Ένα νέο “νεκρό” διάστημα των γηπεδούχων, όμως, και 7-0 σερί της Εφές, την έβαλε ξανά σε θέση οδηγού , με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με διαφορά δύο πόντων (57-59).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την Εφές να παίρνει προσωρινά τα ηνία και να τα κρατά μέχρι και 3′ πριν το τέλος του αγώνα. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καλοϊάρο, όμως, και δύο καλάθια του Χάντερ έδωσαν στο τελευταίο λεπτό νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (75-71), αλλά η τρίποντη “βόμβα” απο τα εννιά μέτρα του Μίτσιτς που πήρε και φάουλ (!) έφερε το ματς στα ίσα!

Με 9,6” για το τέλος, ο Γουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ και εκτέλεσε βολές, ευστοχώντας και στις δύο, ενώ ο Λάρκιν εκτέλεσε πολύ άσχημα στο τελευταίο σουτ και έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη (77-75).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ενώ είχε ανακοινωθει sold out από τη Μακάμπι, εν συνεχεία αποφασίστηκε το παιχνίδι να έχει μάξιμουμ 5.000 φιλους των Ισραηλινών, ως μέτρο πρόληψης για την αντιμετώπιση του Κορονοϊού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Λάτισεφς, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν 21 (2/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έισι 4, Ρέινολντς 7 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 6 (2), Χάντερ 15 (7/11 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 4, Τζάκσον 6 (1), Ντόρσεϊ 3 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κοέν, Στάνταμαϊρ, Ζούσμαν 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη).

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (3/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα. 4/4 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 13 (1), Σίνγκλετον 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Μοερμάν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πλάις 10 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 14 (3), Άντερσον 2, Ντάνστον, Σιμόν 14 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/40 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 9/13 βολές, 42 ριμπάουντ (27+15), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 20/38 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/11 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Μακάμπι αντιμετωπίζει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, (6/3, 20:00), ενώ η Εφές υποδέχεται τον Ολυμπιακό το ίδιο βράδυ (19:30).

Άλμπα – Μπαρτσελόνα 80-84: Ασταμάτητη και εκτός έδρας

Η Μπαρτσελόνα πέρασε και από το Βερολίνο, κερδίζοντας 84-80 της Άλμπα, για να φτάσει στην όγδοη σερί της νίκη, τρίτη συνεχόμενη μακριά απο την έδρας της.

Οκτώ συνεχόμενες νίκες για την Μπαρτσελόνα, με το σερί της όμως να γίνεται ακόμα πιο εμφατικό δεδομένου ότι οι πέντε από αυτές τις οκτώ διαδοχικές ήττες ήταν μακριά από τη Βαρκελώνη. Οι Καταλανοί μαλιστα, με την επικράτησή τους επί της Άλμπα έβγαλαν αλώβητοι μία τριάδα εκτός έδρας αγώνων και πλέον επιστρέφουν στο Palau Blaugrana για να δώσουν τρία συνεχόμενα ματς στο γήπεδό τους.

O MVP

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι βοήθησε αρκετά στο παραγωγικό κομμάτι, έχοντας σταθερά καλή παρουσία στην επίθεση και μαλιστα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, όταν οι Καταλανοί έψαχναν σκορ. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), ενώ παράλληλα είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πολύ καλή παρουσία και απο τον Αμπρίνες με 16 πόντους, ενώ οι Χίγκινς και Μίροτιτς ήταν επίσης καθοριστικοί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Άστοχοι οι Γερμανοί στο ξεκίνημα του αγώνα, ειδικά από την περίμετρο, επιτρέποντας έτσι στην Μπαρτσελόνα να βρει εύκολα καλάθια με τους Μίροτιτς και Χάνγκα και ένα μικρό προβάδισμα (6-12). Η Αλμπα άρχισε να βρίσκει ρυθμό, έβρισκε όμως και απαντήσεις από τον Ντιλέινι (7 γρήγορους πόντους), με τους Καταλανούς να έχουν ένα οπλύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο (18-27), σε αντίθεση με το δεύτερο που ανήκε στο συγκρότημα του Ρενέσες.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν πολύ τα ποσοστά τους, βρήκαν σκορ απο τους Νόκο και Χέρμανσον και κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς, εκμεταλλευόμενοι τα 4/12 τρίποντα και τα συνεχόμενα λάθη των Καταλανών, που πέτυχαν μόλις 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο (46-38).

Οι μπλαουγκράνα μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος, στην επιθετική εξίσωση, στο πλευρό των Μίροτιτς και Ντιλέινι -που συνέχισαν να είναι παραγωγικοί- μπήκαν και οι Αμπρίνες και Χάνγκα και το επιμέρους 2-14 τους έφερε ξανά σε θέση οδηγού στο 28′ (55-56). Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, υποχρέωσαν σε λάθη την Άλμπα και άρχισαν να χτίζουν βάσεις νίκης. Η υπεροχή της Μπαρτσελονα φάνηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την αντισταση των γηπεδούχων κατάφερε να συνεχίσει με νίκες, ακολουθώντας κατά πόδας τη δεύτερη της βαθμολογίας Ρεάλ (80-84).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Mercedes-Benz Arena βρέθηκαν 8.797 φίλαθλοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Τραβίτσκι, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 46-38, 62-66, 80-84

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Γκιφάι 8 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίλοου, Έρικσον 11 (3/7 τρίποντα), Μάτισεκ 6 (2), Χέρμανσον 17 (7/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 λάθη), Όγκμπε 4, Τίμαν 5 (1), Κάβανο 7 (1), Νόκο 12 (6/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σίκμα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Οριόλα 1, Αμπρίνες 17 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χίγκινς 13 (7 ασίστ, 6 λάθη), Ντιλέινι 16 (4/6 τρίποντα), Κούριτς 9 (1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 14 (2/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμιτς 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 20/42 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 38 ριμπάουντ (23+15), 15 ασίστ, 1 κλέψιμο, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 19/24 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομαδων: Η Άλμπα Βερολίνου αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπασκόνια (6/3, 22:00), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπάγερν ίδια μέρα και ώρα.

Μπάγερν – Μπασκόνια 71-80: Συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα

Με τον Μάικλ Έρικ και τον Ζόραν Ντράγκιτς να ηγούνται, η Μπασκόνια πέρασε από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου και παρέμεινε στο κόλπο της οκτάδας στην EuroLeague.

Με όπλο τον έλεγχο του ρυθμού από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, η Μπασκόνια πέρασε από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (80-71) και παρέμεινε στο κόλπο για την πρόκριση στην οκτάδα της EuroLeague. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έμειναν όρθιοι μετά την εντυπωσιακή εκκίνηση των γηπεδούχων και σταδιακά επέβαλαν τον ρυθμό τους, για να πάρουν εκτός έδρας νίκη απέναντι στο σύνολο του Όλιβερ Κόστιτς που έφτασε τις πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια.

Ο MVP

Ο Μάικ Έρικ έκανε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, απέναντι στον Γκρεγκ Μονρό. Μπορεί αμυντικά να είχε… θέματα, στην επίθεση όμως ήταν καθοριστικός. Στα 17’00” που βρέθηκε στο παρκέ, πρόλαβε να σημειώσει 16 πόντους (με 7/9 δίποντα και 2/2 βολές) και να μαζέψει 3 ριμπάουντ, έχοντας επίσης 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπάγερν Μονάχου είχε 6/7 τρίποντα μέχρι το 11ο λεπτό, γεγονός που της επέτρεψε να διατηρεί το προβάδισμα. Ακολούθησαν όμως συνεχόμενα άστοχα σουτ, με τους παίκτες του Όλιβερ Κόστιτς να έχουν 3/17 από τα 6μ75 έκτοτε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, έβαλαν συνεχόμενα τρίποντα και κατάφεραν να βρεθούν μέχρι το +7 (28-21) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Τα 6/7 τρίποντα ήταν το μεγάλο όπλο στην εκκίνηση, σταδιακά όμως το περιφερειακό σουτ εξελίχθηκε σε πρόβλημα, την ώρα που η Μπασκόνια έπαιρνε πολλά από τους ψηλούς της. Πότε ο Τόρνικε Σενγκέλια και πότε ο Μάικ Έρικ έδωσαν συνεχόμενους πόντους στην ισπανική ομάδα, η οποία κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα.

Ο Γκρεγκ Μονρό εξελίχθηκε σε μόνιμη απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων, είχε βοήθειες από τον Μάοντο Λο ανά διαστήματα, αλλά όσο περνούσε η ώρα, η Μπάγερν έχανε τον ρυθμό της. Κι αυτό το πλήρωσε στο φινάλε, με την Μπασκόνια να φτάνει μέχρι το +10 (68-78) στο 38ο λεπτό του αγώνα και κάπου εκεί να κλειδώνει τη νίκη, που της επιτρέπει να συνεχίσει να ελπίζει για την πρόκριση στα playoffs.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Audi Dome βρέθηκαν 4.345 φίλαθλοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαμοΐσκι – Ντιφάλα – Τσαρούχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 41-44, 54-60, 71-80.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 10 (2), Κινγκ, Μονρό 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λούτσιτς 4 (0/3 τρίποντα), Λο 16 (4/9 τρίποντα), Τσίπσερ 11 (1), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λεσόρ, Σίσκο 2 (2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Χιούστις.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 8, Χένρι 8, Τζάνινγκ 8 (1), Ντιόπ 7 (4 ριμπάουντ), Γκαρθία, Φαλ, Σενγκέλια 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντράγκιτς 13 (2), Σιλντς 4, Πολονάρα 5 (1), Έρικ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές).

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν Μονάχου: 18/31 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 8/11 βολές, 21 ριμπάουντ (14+7), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 18 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 25/41 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 15/16 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, η Μπάγερν Μονάχου παίζει εκτός έδρας με την Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπασκόνια δίνει κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου.

Βαθμολογία EuroLeague: Στα playoffs η Μακάμπι, οκτώ ομάδες για τρεις θέσεις

Η Μακάμπι κλείδωσε τη συμμετοχή της στα playoffs και οκτώ ομάδες παλεύουν για τρία εισιτήρια που οδηγούν στα playoffs. Δείτε πως διαμορφώθηκε η κατάταξη μετά από την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Με θρίαμβο της Μακάμπι επί της Αναντολού Εφές ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε στο Τελ Αβίβ της πρωτοπόρου του Εργκίν Αταμάν, με αποτέλεσμα να γίνει η τέταρτη που “κλείδωσε” μαθηματικά την πρόκρισή της στα playoffs της διοργάνωσης.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε δύσκολα του Ερυθρού Αστέρα και ανέβηκε στην έβδομη θέση, η Μπαρτσελόνα πέρασε δύσκολα από το Βερολίνο λυγίζοντας την πάντα ανταγωνιστική Άλμπα, ενώ η Μπασκόνια κέρδισε τη Μπάγερν στο Μόναχο, έμεινε και αυτή σε τροχιά οκτάδας και άφησε τους Βαυαρούς να παλεύουν για την αποφυγή της τελευταίας θέσης.

Πλέον, οκτώ ομάδες παλεύουν για τρία εισιτήρια. Παναθηναϊκός, Φενέρμπαχτσε, Ζάλγκιρις, Χίμκι, Βαλένθια, Ολυμπιακός, Αρμάνι Μιλάνο και Μπασκόνια θα παλέψουν μεχρι το τέλος, με τους πράσινους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να ακολουθεί.