Τρομερός Γιάννης με 15 ασίστ στη νέα νίκη των Μπακς. Τα αποτελέσματα του NBA * Λύγισε στον τελικό ο Τσιτσιπάς, ήττα με 0-2 από τον Ζβέρεφ * Αυτές είναι οι σκέψεις του Πέδρο Μαρτίνς για το ματς με τον Άρη

BINTEO: Τους κάνει πλάκα! Τρομερός Γιάννης με 15 ασίστ στη νέα νίκη των Μπακς - Τα αποτελέσματα του NBA

Οι Μπακς επιβεβαίωσαν την εξαιρετική τους φόρμα. Επικράτησαν 120-113 των Σπερς στο Μιλγουόκι και έφτασαν για πρώτη φορά φέτος τις έξι σερί νίκες.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση με 26 πόντους (6/7 βολές, 7/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και φετινό ρεκόρ με 15 ασίστ, σε 34 λεπτά. Έτσι οδήγησε την ομάδα του στο 27-14 απέχοντας πλέον ελάχιστα από Σίξερς (28-14) και Nετς (29-13).

Ο Greek Freak είχε αρκετή βοήθεια από τους συμπαίκτες του, καθώς άλλοι έξι είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κρις Μίντλετον με 23 και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους ξεχώρισαν, ενώ ο Πι Τζέι Τάκερ έκανε το ντεμπούτο του και σε 13 λεπτά είχε 3 ριμπάουντ, 1 τάπα και ένα άστοχο τρίποντο. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε.

Από την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς ο Λόνι Γουόκερ έκανε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους, ενώ 22 είχε ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν.

Και τώρα… τρέχουν οι Λος Άντζελες Λέικερς, αφού στην ήττα που γνώρισαν με 99-94 από τους Ατλάντα Χοκς, είδαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να τραυματίζεται. Ο «Βασιλιάς» αγωνίστηκε 10 λεπτά, αφού ένας παίκτης των «Γερακιών» έπεσε πάνω του με αποτέλεσμα να τραυματίσει τον αστράγαλο του. Για τους νικητές τώρα, ο Κόλινς έκανε ματσάρα με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, φέρνοντας στους Χοκς στην όγδοη νίκη τους σε οκτώ παιχνίδια.

Ακόμα οι Κλίπερς πήραν εύκολη νίκη κόντρα στους Χόρνετς με 125-98, με τον Πολ Τζορτζ κορυφαίο του αγώνα και σε όλες τις κατηγορίες για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, σκόραρε 21 πόντους με 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λέοναρντ κυμάνθηκε χαμηλά με 17 πόντους. Για τη Σάρλοτ, μόνο ο Μπρίτζες διασώθηκε, έχοντας 21 πόντους, σε ένα ματς που δεν ήταν ποτέ πραγματικά ανταγωνιστική.

Τέλος, την ήττα με 111-103 γνώρισαν οι Γουόριορς χωρίς τον Στεφ Κάρι που τραυματίστηκε στον προηγούμενο αγώνα των «πολεμιστών». Ο Βαλαντσιούνας οδήγησε τους Γκρίζλις σε αυτή τη νίκη, έχοντας 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, όντας κυρίαρχος.

Ενώ οι Σίξερς έκαναν πάρτι με 129-105 κόντρα στους Σακραμέντο Κινγκς, με τον Χάρις να σκοράρει 29 πόντους και να μοιράζει 8 τελικές πάσες. Για τους «Βασιλιάδες», ο Χιέλντ ήταν ο μόνος που διασώθηκε έχοντας 25 πόντους, όντας όμως απελπιστικά μόνος του.

NBA: Αναλυτικά τα αποτελέσματα!

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Μέμφις Γκρίζλις: 103-111 (Πουλ 26π. – Μπρουκς 19π.)

Σακραμέντο Κιγνκς – Φιλαντέλφια Σίξερς: 105-129 (Χίελντ 25π. – Χάρις 29π.)

Λος Άντζελες Κλίπερς – Σάρλοτ Χόρνετς: 125-98 (Τζορτζ 21π. – Μπρίτζες 21π.)

Ατλάντα Χοκς – Λος Άντζελες Λέικερς: 99-94 (Κόλινς 27π. – Χάρελ 23π.)

Λύγισε στον τελικό ο Τσιτσιπάς, ήττα με 0-2 από τον Ζβέρεφ

ΒΙΝΤΕΟ: Λύγισε στον τελικό ο Τσιτσιπάς, ήττα με 0-2 από τον Ζβέρεφ

Την ευκαιρία να κατακτήσει τον έκτο τίτλο στην καριέρα του έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 23χρονος τενίστας, νούμερο πέντε στην παγκόσμια κατάταξη, ηττήθηκε 6-4, 7-6 (3) σε 2 ώρες και 17 λεπτά από τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ο αγώνας είχε άσχημη εξέλιξη για τον «Στεφ», καθώς βρέθηκε στο πρώτο σετ να προηγείται με 4-1 και 40-15 για να κάνει ένα ακόμη μικρό μπρέικ, ωστόσο έχασε πέντε σερί γκέιμ και ο Ζβέρεφ πήρε το πρώτο σετ κατακτώντας και το δεύτερο στις λεπτομέρειες.

Ο 23χρονος Γερμανός (Νο 7), που έσπασε ένα σερί πέντε ηττών από τον Έλληνα αντίπαλό του, κατέκτησε τον 13ο τίτλο στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς μετρά πλέον έχει έξι χαμένους τελικούς στην κατηγορία ATP 500, ενώ συνολικά έχει ηττηθεί σε οκτώ αγώνες για τον τίτλο.

Αυτές είναι οι σκέψεις του Πέδρο Μαρτίνς για το ματς με τον Άρη

Μαρτίνς

O Ολυμπιακός μπαίνει στη… μάχη των πλέι οφ της Super League 1 και φιλοξενεί τον Άρη  στο «Καραϊσκάκη».

Ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά, Πέδρο Μαρτίνς, σκέφτεται να μην παρατάξει την ενδεκάδα του με αλλαγές και να πάει με βασικούς. Δεν έδειξε τίποτα στο Ρέντη, αφού άλλωστε και η προπόνηση ήταν περισσότερο αποθεραπείας μετά από τα συνεχόμενα ματς.

Παράλληλα, ο Πορτογάλος σκέφτεται να επιστρέψει τον Ολυμπιακό στο γνωστό του σύστημα, 4-2-3-1. Μία ενδεκάδα η οποία είναι πιθανή, είναι με τον Σα στο τέρμα.

Αριστερά της άμυνας Ρέαμπτσιουκ, δεξιά Ανδρούτσος και στόπερ τους Μπα, Παπασταθόπουλο. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής τριπλέτα με τους Μπουχαλάκη, Καμαρά και Εμβιλά.

Εξτρέμ τους Μπρούμα, Φορτούνη και στην επίθεση Ελ Αραμπί.

Την οριστική του απόφαση ο Πορτογάλος προπονητής πρόκειται να την πάρει αύριο το πρωί, στο ξεμούδιασμα που θα κάνουν οι «ερυθρόλευκοι» στο Ρέντη.

Αλλά το πιθανότερο είναι να βάλει βασικούς παίκτες, ενώ να σημειωθεί πως μετά από το ματς με τον Άρη οι ποδοσφαιριστές πρόκειται να φύγουν για τις υποχρεώσεις με τις Εθνικές τους ομάδες.