Τα πλάνα του Πέδρο Μαρτίνς για την ενδεκάδα με Σλόβαν * Champions League: Ο Βλαχοδήμος έστειλε την Μπενφίκα στα αστέρια * Σαχτάρ-Μονακό 2-2: Προκρίθηκαν οι Ουκρανοί * Έγραψε ιστορία η Σέριφ

Μαρτίνς

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει αύριο τη Σλόβαν στη Μπρατισλάβα στη ρεβάνς του 3-0 του Φαλήρου για τα πλέι οφ του Europa League. Όπως όλα δείχνουν ο Πέδρο Μαρτίνς δεν πρόκειται ότι θα αλλάξει και πολλά σχετικά με τους 11 που είδαμε στο Ολυμπιακός – Σλόβαν.

Οι εκτιμήσεις θέλουν τον Χένρι Ονιεκουρού να είναι η μόνη ουσιαστική διαφοροποίηση στην αρχική ενδεκάδα των Πειραιωτών. Μία προσέγγιση για το βασικό σχήμα είναι με τον  Βατσλίκ τέρμα, άμυνα με τους Λαλά, Σισέ, Σωκράτη Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ. Ο Σισέ είναι καλά πλέον και όλα δείχνουν πως θα παίξει βασικός μετά τη ματσάρα του στον πρώτο αγώνα.

Στο κέντρο οι Εμβιλά, Μαντί Καμαρά και μπροστά τους ο Αγκιμπού Καμαρά. Στα δύο άκρα της επίθεσης οι Ονιεκουρού και Βαλμπουενά και φορ ο Ελ Αραμπί. Περισσότερο δηλαδή ένα 4-2-3-1 παρά ένα 4-3-3. Επίσης είναι πιθανό ο Ρόνι Λόπες να παίξει ως αλλαγή.

Ολυμπιακός – Δηλώθηκε στην ευρωπαϊκή λίστα ο Ονιεκούρου | in.gr

Play offs Champions League: Ο ανίκητος Βλαχοδήμος έστειλε την Μπενφίκα στα αστέρια

Με πρωταγωνιστή τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο που είχε σπουδαίες επεμβάσεις, η Μπενφίκα κράτησε στο 0-0 την Αϊντχόφεν αν και έπαιζε με 10 παίκτες για πάνω από 60 λεπτά και πέταξε στα αστέρια του Champions League. Στους ομίλους και οι Γιουνγκ Μπόις και Μάλμε.

Την εκτόξευσή της στα αστέρια του Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (24/8) η Μπενφίκα, με τους αετούς της Λισσαβώνας να κρατούν στο 0-0 την Αϊντχόφεν στο “Φίλιπς Στάντιον” και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 2-1 στο πρώτο ματς να παίρνουν το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η πρόκριση των Πορτογάλων είχε μάλιστα φαρδιά πλατιά την υπογραφή ενός Έλληνα. Του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, με τον κίπερ της ομάδας του Ζόρζε Ζεσούς να είναι ανίκητος κάτω από την εστία του και να έχει ως κορυφαίες στιγμές το “STOP” στον Μαντουέκε στο 42′ στο μεταξύ τους τετ α τετ και τη διπλή εκπληκτική απόκρουση σε προσπάθεια του Βερτέσεν να τον νικήσει στο 85ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 33ο λεπτό λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λούκας Βερίσιμο όμως παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη παραπάνω δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Βλαχοδήμου έστω μία φορά για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, έχοντας για μοιραίο τον Έραν Ζάχαβι που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μπροστά σε ανυπεράσπιστη εστία στο 62′.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ντρόμελ, Εμουένε (89′ Τομάς), Ραμάλιο, Μποσκάλι (70′ Ομπίσπο), Μαξ (89′ Τέζε), Σανγκαρέ, Γκέτσε, Φαν Χίνκελ (70′ Μπρούμα), Μαντουέκε (79′ Βερτέσεν), Ζάχαβι, Γκάκπο

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (61′ Αλμέιδα), Οταμέντι, Βερίσιμο, Μοράτο, Ζοάο Μάριο (74′ Εβέρτον), Βάιγκλ, Γκριμάλδο, Τααράμπτ (54′ Λέιτε), Ράφα Σίλβα (74′ Μεϊτέ), Γιάρεμτσουκ (61′ Ράμος)

Στην γιορτή του ποδοσφαίρου Γιουνγκ Μπόις και Μάλμε

Εκτός της Μπενφίκα που βγήκε νικήτρια μέσα από μία άκρως ισορροπημένη μάχη με την Αϊντχόφεν, θέση στους ομίλους πανηγύρισαν και δύο πρωταθλήτριες: της Αυστρίας και της Σουηδίας.

Η Γιουνγκ Μπόις ταξίδεψε στην Βουδαπέστη για να υπερασπιστεί το υπέρ της 3-2 στην Βέρνη από το πρώτο ματς απέναντι στην Φερεντσβάρος και όχι μόνο έφυγε αλώβητη αλλά πήρε και δεύτερη νίκη, με το ίδιο μάλιστα σκορ.

Οι παίκτες του Νταβίντ Βάγκνερ είδαν τους Ούγγρους να τους γυρίζουν το ματς πριν συμπληρωθεί το ημίωρο όμως δεν πτοήθηκαν και παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο (19-6 υπέρ τους οι τελικές στην αναμέτρηση) έκαναν ανατροπή στην ανατροπή, για να πάρουν τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαμπίμπι.

Στην Βουλγαρία, η Λουντογκόρετς δεν μπόρεσε να κάνει νέα αγωνιστική υπέρβαση μετά από εκείνη απέναντι στον Ολυμπιακό στον τρίτο προκριματικό γύρο, αφού ναι μεν πήρε τη νίκη απέναντι στην Μάλμε με σκορ 2-1 (το νικητήριο γκολ στο 60′ ο Σωτηρίου με εκτέλεση πέναλτι) όμως δεν έφτανε από τη στιγμή που είχε ηττηθεί με 2-0 στο πρώτο ματς.

Καθοριστικός όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση για την ομάδα του Γιον Νταλ Τόμασον ήταν ο Μπιρμάντσεβιτς αφού μετά το γκολ που είχε πετύχει στο πρώτο ματς γράφοντας το 2-0, ήταν και εκείνος που χρίστηκε σκόρερ στη ρεβάνς με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 42ο λεπτό, με το γκολ αυτό να στέλνει ουσιαστικά τους Σουηδούς στα αστέρια.

Σαχτάρ – Μονακό 2-2: Προκρίθηκαν στο Champions League οι Ουκρανοί με αυτογκόλ στο 114′

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ σκόραρε με αυτογκόλ του Αγκιλάρ στο 114′, έκανε το 2-2 απέναντι στη Μονακό και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Champions League.

Η Σαχτάρ πανηγύρισε την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League. Οι Ουκρανοί επέστρεψαν απ’ το 0-2 και με τον Αγκιλάρ να σημειώνει αυτογκόλ στο 114ο λεπτό στην παράταση. Έτσι, σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου ματς, η Σαχτάρ προκρίθηκε.

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και θέλησαν γρήγορα να “σβήσουν” το προβάδισμα της Σαχτάρ απ’ τον πρώτο αγώνα. Στο 18ο λεπτό οι Μονεσάγκοι άνοιξαν το σκορ, με τον Μπεν-Γεντέρ, έπειτα από απόκρουση του Πιάτοβ σε σουτ του Φόλαν. Η Μονακό στο 39′ έκανε το 0-2 ξανά με τον Μπεν-Γεντέρ, έπειτα από ασίστ του Ενρίκε.

Η Μονακό είχε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για να γράψει το 0-3 με τον Μπεν-Γεντέρ στο 65′ . Ωστόσο, η Σαχτάρ δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε με τον Μάρλος στο 74′ να πετύχει το 1-2, αφού οι Ουκρανοί κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα στην περιοχή. Αυτό το σκορ έστειλε το ματς στην παράταση, με τη Μονακό να χάνει ξανά μεγάλη ευκαιρία για να πάρει την πρόκριση στο φινάλε με τον Φόλαντ.

Οι δύο ομάδες τα έδιναν όλα στην παράταση, ωστόσο η πρόκριση δόθηκε στη Σαχτάρ. Ο Μίντρουκ έκανε ωραία προσπάθεια απ’ τα αριστερά, επιχείρησε να κάνει το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Αγκιλάρ, πήρε ύψος, κρέμασε τον τερματοφύλακα της ομάδας του, με αποτέλεσμα να σημειωθεί ένα εκπληκτικό αυτογκόλ.

Σαχτάρ: Πιάτοβ, Ματβιγιένκο (46′ Ισμαΐλι), Μάρλον, Βιτάο (101′ Κριβτσόβ), Ντοντό, Σόλομον (82′ Μίντρουκ), Μέικον, Αντόνιο (86′ Στεπανένκο), Πάτρικ, Τετέ (66′ Μάρλος), Τραορέ (101′ Φερνάντο)

Μονακό: Νίμπελ, Σιντιμπέ (99′ Αγκιλάρ), Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Τσουαμενί, Φοφανά, Μαρτίνς (71′ Λούκας), Φόλαντ, Γκολόβιν (77′ Ισιντόρ), Μπεν Γεντέρ (77′ Ντιόπ)