Στίβος: Μυθικός Ντουπλάντις, έκανε πάλι παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντώ * Σάκκαρη: Λύγισε μετά από σκληρή μάχη με την Ριμπάκινα – Δύσκολη κλήρωση για Σάκκαρη στο Ντουμπάι * Volley league ανδρών: Πέρασε από Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον ΟΦΗ

Ο Αρμάντ Ντουπλάντις έκανε πάλι παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντώ, αφού στο Grand Prix της Γλασκώβης ξεπέρασε τα 6,18μ. βελτιώνοντας κατά ένα εκατοστό τη δική του επίδοση.

Τι να γράψει κανείς για αυτό το ασύλληπτο ταλέντο. Στα 20 του χρόνια ο Αρμάντ Ντουπλάντις μέσα σε μία εβδομάδα έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντώ και επιβεβαιώνει όσους πίστευαν ότι θα είναι ο νέος κυρίαρχος του αγωνίσματος.

Την προηγούμενη εβδομάδα ο Αμερικανό-Σουηδός επικοντιστής χρειάστηκε μόλις έξι άλματα για να γράψει ιστορία στο άθλημα, με μόνο αποτυχημένο να είναι η πρώτη προσπάθειά του στα 6.17.

Τώρα αγωνίστηκε στο Grand Prix της Γλασκώβης και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη αφού ο Σαμ Κέντρικς έμεινε στα 5.75μ. έβαλε στόχο τη βελτίωση του Παγκοσμίου ρεκόρ και το έκανε πράξη.

Ο εκπληκτικός Αρμάντ Ντουπλάντις ξεπέρασε τα 6,18μ., βελτίωσε κατά ένα εκατοστό την κορυφαία επίδοση και ανάγκασε ξανά τους πάντες να τον αποθεώσουν.

Σάκκαρη: Λύγισε μετά από σκληρή μάχη με την Ριμπάκινα

Δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην ανερχόμενη δύναμη του γυναικείου τένις, Έλενα Ριμπάκινα, αφού ηττήθηκε με 3-6, 7-5, 6-1 από την 20χρονη Καζάκα.

ΗΜαρία Σάκκαρη πάλεψε σκληρά αλλά η κατάρρευση στο 3ο σετ του 1ου ημιτελικού του St. Petersburg Open, δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει την πρόκριση στον 3ο τελικό της καριέρας της.

Το Νο21 της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε με ανατροπή 3-6, 7-5, 6-1 από την 20χρονη Καζάκα, Έλενα Ριμπάκινα και ολοκλήρωσε μια πολύ καλή και δυνατή εβδομάδα στη Ρωσία, με αποκορύφωμα τη νίκη επί του Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Μπελίντα Μπένσιτς στα προημιτελικά.

Η Μαρία έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι όμως η απώλεια του 2ου σετ και η ισοφάριση της Ριμπάκινα της στοίχισε ανεπανόρθωτα, αδυνατώντας να επιστρέψει ανταγωνιστικά στο καθοριστικό σετ του ημιτελικού.

Αυτή η ήττα δεν θα επιτρέψει στη Σάκκαρη να ντεμπουτάρει στο Top20 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού η Ριμπάκινα την ξεπερνάει στη βαθμολογία ενώ η Καζάκα προκρίθηκε στον 5ο τελικό της καριέρας της, εκεί όπου θα διεκδικήσει τον 3ο της τίτλο και δεύτερο στη σεζόν, μετά από αυτόν στο Χόμπαρτ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τη Μαρία καθώς πέτυχε break στο 3ο game (2-1) του εναρκτήριου σετ και παρά την άμεση απάντηση της Ριμπάκινα (2-2), επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της με δύο ακόμη break στο 7ο και 9ο game του σετ. Μέσα σε 38 λεπτά, η Σάκκαρη πήρε το προβάδισμα στο σκορ, παίζοντας πιο σταθερά από την αντίπαλό της στη βασική γραμμή, αναγκάζοντας σε πολλά αβίαστα λάθη την Καζάκα.

Το ξεκίνημα του 2ου σετ βρήκε τη Μαρία πίσω με break (1-0) όμως και πάλι βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει το ματς και να “σπάσει” το πολύ δυνατό σερβίς της Ριμπάκινα, κάνοντας το 3-3. Οι δύο γυναίκες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 11ο game όπου η Καζάκα εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Ελληνίδας και στη συνέχεια σέρβιρε επιτυχημένα για την ισοφάριση.

Στο 3ο σετ, η Ριμπάκινα ήταν επιβλητική ενώ η απογοήτευση και η κούραση ήταν εμφανής στις αντιδράσεις της Σάκκαρη.

Το σερβίς της Μαρίας δεν λειτούργησε καθόλου καλά, με αποτέλεσμα η Ριμπάκινα να πετύχει τέσσερα συνεχόμενα breaks και μετά από 1 ώρα και 57 λεπτά αγώνα, να ολοκληρώσει τη σπουδαία ανατροπή της.

Επόμενο τουρνουά για τη Μαρία Σάκκαρη το Dubai Championships την ερχόμενη εβδομάδα όπου στον 1ο γύρο θα αντιμετωπίσει την πολύ δυνατή, Αρίνα Σαμπαλένκα από τη Λευκορωσία.

Δύσκολη κλήρωση για Σάκκαρη στο Ντουμπάι

H Mαρία Σάκκαρη, μετά το ταξίδι-αστραπή που θα κάνει από την Αγία Πετρούπολη στο Ντουμπάι, θα αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα, έχοντας συνολικά μια απαιτητική κλήρωση στα Εμιράτα.

Πολλή δουλειά έχει αυτές τις μέρες η Μαρία Σάκκαρη! Η 24χρονη Ελληνίδα τενίστρια θα αγωνιστεί σε back to back εβδομάδες στο τουρ καθώς μετά την πολύ καλή πορεία της στην Αγία Πετρούπολη που σταμάτησε στον ημιτελικό γύρο από την τρομερή 21χρονη Έλενα Ριμπάκινα, θα παίξει σερί και στο Dubai Duty Free Championships όπου έχει ντέρμπι από τον πρώτο μόλις γύρο.

Έχοντας σίγουρα ένα κομμάτι απογοήτευσης μέσα της καθώς έφτασε κοντά στη συμμετοχή της στον τελικό στο Ρωσικό Όπεν, η Σάκκαρη, με νέο career high στο Νο19 και έχοντας κάνει γενικά μια καλή έναρξη στο 2020, θα κοντραριστεί κόντρα σε μια πρώην Τοπ10 τενίστρια, την πολύ επιθετική Αρίνα Σαμπαλένκα.

H Λευκορωσίδα έχει κάνει ένα μέτριο ξεκίνημα στη σεζόν έχοντας αποκλειστεί στον πρώτο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν, ωστόσο, αποτελεί πάντοτε μια ισχυρή απειλή καθώς αν βρεθεί σε καλή μέρα, σταματιέται δύσκολα. Στο 1-1 το h2h μεταξύ των δύο τενιστριών.

Η Μαρία βρίσκεται στο ταμπλό της Σιμόνα Χάλεπ και αντιμετωπίζει ενδεχόμενα τη Ρουμάνα στον προημιτελικό γύρο ενώ αμέσως πριν μπορεί να παίξει με μια εκ των Μέρτενς/Γουάνγκ.

Φυσικά, όλα τα φώτα στο φετινό Ντουμπάι έχουν πέσει πάνω στην Κιμ Κλάιστερς που κάνει, στα 36 της, την τρίτη της απόπειρα επιστροφής στο τουρ!

Η 36χρονη Βελγίδα “έπεσε” πάνω στην Κίκι Μπέρτενς σε μια ούτως ή άλλως δύσκολη πρεμιέρα για αυτήν στην οποία θα μετρήσει ουσιαστικά τις δυνάμεις της κόντρα σε μια πολύ ποιοτική Τοπ10 τενίστρια.

Συνολικά, το τουρνουά μοιάζει με “μικρό” Grand Slam με πολύ δυνατές συμμετοχές έχοντας στα δύο άκρα του τις Χάλεπ και Πλίσκοβα ενώ συμμετέχουν επίσης οι Μουγκουρούθα, Σβιτολίνα, αλλά και η πρόσφατη πρωταθλήτρια του ΑΟ, Σοφία Κένιν!

Μάλιστα, οι Μουγκουρούθα και Σβιτολίνα θα δώσουν ένα rematch του πρόσφατου αγώνα τους στο ΑΟ από τον πρώτο μόλις γύρο της διοργάνωσης!

Η Νο1 Χάλεπ έχει bye στον πρώτο γύρο και παίζει με μια εκ των Ρίσκε/Τζαμπέρ σε έναν καθόλου εύκολο δεύτερο γύρο πριν από ένα πιθανό ραντεβού με τη Σάκκαρη στα προημιτελικά.

Στο ταμπλό της είναι η Κίκι Μπέρτενς που παίζει όπως είπαμε με την Κλάιστερς στον πρώτο γύρο και μετά με την Γιαστρέμσκα (λογικά) και τις Μουγκουρούθα ή Σβιτολίνα στα προημιτελικά.

Στο κάτω μέρος του ταμπλό βρίσκονται οι Καρολίνα Πλίσκοβα και Σοφία Κένιν.

Η Τσέχα τενίστρια έχει την πιο βατή κλήρωση μιας και έχει bye στον πρώτο γύρο και παίζει με qualifier στον δεύτερο, αλλά στα προημιτελικά μπορεί να παίξει με την “καυτή” Σοφία Κένιν!

Η Αμερικανίδα θέλει να συνεχίσει τον τρελό ρυθμό που έχει από το πρώτο Grand Slam της σεζόν και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις κόντρα στην Έλενα Ριμπάκινα που παίζει τελικό στην Αγία Πετρούπολη και ίσως παρουσιαστεί κουρασμένη στα Εμιράτα.

Volley league ανδρών: Πέρασε από Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον ΟΦΗ

Ο ΠΑΟΚ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-0 σετ πέρασε από το Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ για την 13η αγωνιστική της Volley League.

OΠΑΟΚ πήρε πολύτιμη όσο και δύσκολη νίκη στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ με 3-0 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. O Δικέφαλος παρότι βρέθηκε πίσω σε όλα τα σετ κατάφερε στα τελειώματα να βρει λύσεις σε επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Βαν ντε Ντρις να πάρει την καθαρή νίκη.

Ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλα κενά στην υποδοχή αλλά πέρασε ανώδυνα από το Ηράκλειο. Μετά τους 3 βαθμούς ανέβηκε στους 30 βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 11 και στην 8η θέση. Εκτός του Βαν ντε Ντρις πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μπιέλιτσα, Μάρσαλ ενώ βασικός πασαδόρος ήταν ο Τερζής.

Παρόλα αυτά η ομάδα της Κρήτης παρουσιάστηκε βελτιωμένη και ανανεωμένη στο ντεμπούτο του Ανέστη Γιαννακόπουλου στον πάγκο, με διαγώνιο τον Λουκούμι στη θέση του Τσούλαφιτς που ήταν εκτός αποστολής και τους Σαρικεΐσογλου, Ρουμελιωτάκη βασικούς ακραίους.

Στο 1ο σετ ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και με το σερβίς του Καραμπαλί και τις επιθέσεις του Λουκούμι προηγήθηκε 8-5, ενώ με την επίθεση του Λουκούμι ξέφυγε με +4 (15-11). Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς και με επιθετικό κρεσέντο του Αμπράο αλλά και σερβίς του Γιάτση ο ΠΑΟΚ μείωσε 15-14 και αργότερα ισοφάρισε 17-17. Με τον άσσο του Λουκούμι και τις επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 20-17 και είχε το έλεγχο αλλά το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και το λάθος του Καραμπαλί έβαλε τον ΠΑΟΚ στον αγώνα και ισοφάρισε 21-21. Ο Βαν ντε Ντρις έχασε το σερβίς (22-21), αλλά ο Τερζής με επίθεση ισοφάρισε (22-22) και με ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 22-23. Ο Σαρικεΐσογλου έκανε λάθος επίθεση (22-24) και μετα τον πόντο του Ρουμελιωτάκη (23-24) ο Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-23 και έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον ΟΦΗ να μπαίνει εντυπωσιακά και με 3 άσσους του Λουκούμι και επιθέσεις από Ρουμελιωτάκη, Καραμπαλί ξέφυγε 10-6. Οι κρητικοί κράτησαν διαφορά μέχρι το 20-17 που έγινε με τον άσσο του Σαρικεΐσογλου αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ερί 4-0 που προήλθε από επίθεση και άσσο του Μάρσαλ και πόντο του Τερζή. Ετσι ο Δικέφαλος προσπέρασε 21-20, ο Λουκούμι ισοφάρισε με επίθεση και ο Καραμπαλί με άσσο έκανε το 22-21 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις για να πάρει το σετ. Ο Αμπράο πήρε δύσκολες επιθέσεις και με σερί 3-0 έφερε τομν ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής 22-24. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Κομητούδης με άσσο ισοφάρισαν 24-24 και το σετ έκλεισε με μπλοκ του Μπιέλιτσα και επίθεση του Βαν ντε Ντρις για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πέρασε από την αρχή μπροστά με 7-4 χάρις τους Αμπράο, Βαν ντε Ντρις και κρατησε το +3 μέχρι το 12-9. Με ξέσπασμα Ρουμελιωτάκη στο σερβίς και 2 άσσους αλλά και επίθεση του Καρατζή ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 16-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και ράλι στο σκορ μέχρι το 22-22. Ο Κομητούδης έχασε το σερβίς (22-23) και ο Βαν ντε Ντρις με κόντρα επίθεση έκανε το 24-22. Ο Ρουμελιωτάκης όπως και στο 1ο σετ μείωσε 24-23 και ο Μάρσαλ τελείωσε το σετ 25-23 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ. 0-3

Τα σετ: 23-25, 24-26, 23-25 σε 80΄.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 12 άσσοι, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 11 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 12π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 66%υπ 38%αρ.), Κομητούδης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Λουκούμι 19 (14/25επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Καρατζάς 6 (5/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καραμπαλί 9 (5/9π., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 11 (9/16επ., 2 άσσοι, 71%υπ., 54%αρ.) / Γκαράς (λ. – 73%υπ., 45%αρ.), Κοσκινάς.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 9π. (7/14επ., 2 άσσοι, 64%υπ., 50%αρ.), Τερζής 3 (3/3επ.), Μπιέλιτσα 6 (2/5επ., 4 άσσοι), Γάτσης 2 (2/5επ.), Αμπράο 9 (8/16επ. 1 μπλοκ, 54%υπ., 38%αρ.), Βαν ντε Ντρις 22 (18/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. – 65%υπ., 45%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης Ν.