Πρώτος και καλύτερος στα πλέι άουτ ο Ιωνικός, 3-1 τον Παναιτωλικό * Φινάλε με «λευκή» ισοπαλία για Λαμία και Ατρόμητο * Μοιρασιά στην Τρίπολη σε ματς… αγγαρεία * Η τελική βαθμολογία των playouts

Ιωνικός

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ιωνικός, που επιβλήθηκε με 3-1 του Παναιτωλικού στη Νίκαια, παραμένοντας αήττητος και προσπερνώντας τον ΟΦΗ στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι άουτ της Super League 1.

Αξιοσημείωτη η επιστροφή του Γιώργου Λιάβα στην δράση, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να περνά στο ματς στα τελευταία λεπτά και να παίρνει χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο του 2021 και δύο σοβαρούς τραυματισμούς.

Συνολικά το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, ανάμεσα σε δύο ομάδες που ξέρουν να παίξουν στρωτό ποδόσφαιρο. Το έκαναν λοιπόν ελεύθερα και χωρίς σκοπιμότητες, αφού φυσικά  έχουν «καθαρίσει» εδώ και καιρό. Μόλις στο 9′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα, όταν μετά από κόρνερ ο Αποστολάκης έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Ντάλσιο και αυτός με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στο 14′ ο Βέργος σκόραρε για τον Παναιτωλικό αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ για το επόμενο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε κάπως. Στο 32′ ο Μόρσεϊ σούταρε για τον Παναιτωλικό λίγο άουτ και από το σημείο αυτό και έπειτα οι Αγρινιώτες πήραν τον έλεγχο. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πίεσε για το 1-1, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Αντούνες, Λάρσον και Βέργο (σ.σ. δοκάρι στο 45+2′), με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, στην πρώτη φάση της επανάληψης, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε. Ο Καρέλης μόλις είχε μπει στο ματς και στο 47′ με δύσκολη κεφαλιά μετά από σέντρα του Αποστολάκη, έκανε το 1-1, με το 10ο φετινό τέρμα του. Μετά το 1-1 οι Νικαιώτες όμως «ξύπνησαν» και ανέβασαν ξανά τους ρυθμούς τους. Σε όλο το υπόλοιπο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν πλήρως παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, με ορισμένους εξαιρετικούς συνδυασμούς που «τρύπησαν» την άμυνα του Παναιτωλικού. Στο 52′ και το 55′ οι Λένις και Πογκοσιάν είδαν τον Ανέστη να τους λέει «όχι», όμως ο Τουράμ ήταν αυτός που τον νίκησε στο 62′ για το 2-1 με έξοχο τελείωμα σε γύρισμα του Μάντζη.

Στο 68′ ο Ανέστης και πάλι έσωσε σουτ του Κάνιας, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86′ από τον Μάντζη με κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Μύγα. Ειδικά αυτό το δεύτερο ημίχρονο ήταν ενδεικτικό του φετινού Ιωνικού, ο οποίος ολοκλήρωσε δίκαια τη σεζόν στην πρώτη θέση των πλέι άουτ και πλέον μπορεί να σχεδιάσει τη νέα του σεζόν με καλή ψυχολογία και αισιοδοξία για το κάτι παραπάνω.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χριστοδουλής, Μύγας (90’ Γκοτσούλιας), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος (90’ Κιάκος), Κάνιας, Ντάλσιο, Πογκοσιάν (61’ Μάντζης), Λένις (90’ Καμπράλ), Τουράμ (84’ Πλατέλλας).

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (89’ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Περέιρα, Ντουάρτε (83’ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (89’ Μπαρμπόσα), Φλόρες (83’ Λιάβας), Αντούνες, Νταγκό (46’ Καρέλης), Βέργος.

Φινάλε με «λευκή» ισοπαλία για Λαμία και Ατρόμητο

Λαμία-Ατρόμητος

Σε ένα… μέτριο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, όπου τα δοκάρια και ο Γκαραβέλης κράτησαν το «μηδέν», Λαμία και και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ στο «Αθανάσιος Διάκος» για την τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 1.

Η Λαμία φάνηκε να μπαίνει λίγο πιο δραστήρια στο ματς, όμως σε δύο περιπτώσεις (4’, 5’) ο Μπανγκουρά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του, «φόρτωσε» από νωρίς με κίτρινες τους Μαρτίνεθ και Γκέντσογλου, ενώ στο 11’ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, ο Κουλούρης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, για να σταματήσει αυτή στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη, με τον Μαυρομμάτη μάλιστα στη συνέχεια να μην μπορεί να νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Oi Κουλούρης και Μουνίθ ήταν γενικά δραστήριοι και προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις με τα σουτ τους, χωρίς να βρουν στόχο. Στο 29’ ο Λούκας έχασε διπλή ευκαιρία μέσα στην περιοχή, με το πρώτο σουτ να βρίσκει στα σώματα και τον Μάριτς να διώχνει στην επόμενη προσπάθεια. Ο Καρτάλης στο 35’ έκανε ένα μακρινό δυνατό αλλά και άστοχο σουτ, ενώ ένα κερδισμένο φάουλ του Τζανδάρη στο 44’ πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 45+2’ ο Μουνίθ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε σε κάποιο κεφάλι και έφυγε ψηλά από κοντά, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αραμπούλι έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά (47’) να ανοίξει το σκορ από κοντά όμως αστόχησε, με τον Ατρόμητο να απαντά και τον Κουλούρη με τακουνάκι στη κίνηση (53’) να βλέπει την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη! Στο 54’, η σέντρα του Μπανγκουρά έφτασε στον ολομόναχο Μαρτίνεθ, όμως ο Ισπανός ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής!

Η αμέσως επόμενη μεγάλη φάση ήρθε στο 71’, όταν ο Σιμόν εξαπέλυσε ένα τεχνικό σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάριτς! Ο ρυθμός έπεσε, όμως ο Νταβιώτης ήρθε στο 89’ για να χάσει την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, αφού σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκαραβέλη, στέλνοντας την μπάλα πάνω του. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Μάριτς, σταμάτησε δύο φορές τους παίκτες της Λαμίας και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Λαμία: Γκαραβέλης, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου (62′ Ταϊρόν), Τζανδάρης (83′ Βύντρα), Ρόμανιτς (70′ Μανουσάκης), Νούνιες, Μπανγκουρά (69′ Προβυδάκης), Αραμπούλι (Mανούσος 62′).

Ατρόμητος : Μάριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Έρλιννγκμαρκ (46′ Στρούγγης), Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον (46′ Νάτσος), Χαρίσης, Καρτάλης (63′ Νταβιώτης), Μουνίθ (46′ Ναμπί), Τζαβίδας (63′ Μπεντινέλι), Κουλούρης.

Μοιρασιά στην Τρίπολη σε ματς… αγγαρεία

Μοιρασιά στην Τρίπολη σε ματς... αγγαρεία

Σε αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ, Αστέρας Τρίπολης και Απόλλων Σμύρνης αποχαιρέτησαν με ισοπαλία (2-2) τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι δεν είχε κανένα απολύτως βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να παίζουν αποκλειστικά και μόνο για το γόητρο.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο τελευταίο παιχνίδι του Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο της αρκαδικής ομάδας, ήθελε να κλείσει με νίκη τη φετινή σεζόν και ο Απόλλων Σμύρνης να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι την Super League…κατηφορίζοντας στη Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Ντάουντα (3΄) και Φατιόν (12΄), οι οποίοι με σουτ έστειλαν την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Αστέρα.

«Κορυφαία» στιγμή των Αρκάδων στο α΄ημίχρονο υπήρξε ένα σουτ του Κανελλόπουλου στο 17΄, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά μετά το 20΄και τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πατήσουν απειλητικά την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσουν φάσεις.

O Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 49΄. Σέντρα ακριβείας του Άλβαρες από τα αριστερά, κεφαλιά του (μετρ του είδους) Μπαράλες η μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Ο Απόλλων απάντησε κι έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με βολ πλανέ του Τσιλούλη στο 69΄.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα (73΄) η ομάδα της Τρίπολης πέτυχε και δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας από το ύψος της μεγάλης περιοχής (2-1).

Ωστόσο ο Απόλλων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε το σκορ (2-2) με κεφαλιά του Ντάουντα στο 90΄.

O διαιτητής Κώστας Κατοίκος (Αθήνα) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπαξεβανίδη, Βιτλή και κόκκινη στον Ιγκλέσιας για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντάουντα στις καθυστερήσεις.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου (65΄Καστάνιο), Αντζουλάς, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (61΄Ιγκλέσιας), Μουνάφο (79΄Βαλιέντε), Σίτο (80΄Σόνι), Ριέρα, Μιχόπουλος (61΄Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Μπαξεβανιδης (88΄Δούμας), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (81΄Τοτοαρίμα), Κάστρο (60΄Κραγιόπουλος), Σλίβκα (88΄Παπαγεωργίου), Φατιόν, Μαρτίνες (60΄Τσιλούλης), Ντάουντα, Ιωαννίδης.

Super League 1: Η τελική βαθμολογία των playouts

Super League: Η τελική βαθμολογία των playouts

Η διαδικασία των playouts ολοκληρώθηκε με την ολοκλήρωση των αναμετρήσεων σε Νίκαια, Τρίπολη και Λαμία. Ο Ιωνικός τερμάτισε πρώτος στη διαδικασία των playouts εκμεταλλευόμενος την ήττα του ΟΦΗ από τον Βόλο.

Φυσικά ως προς το κομμάτι της παραμονής στη Super League, η Λαμία τερμάτισε 13η και θα παίξει μπαράζ με τη Βέροια, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης υποβιβάστηκε στη Super League 2.