Πορτογαλία-Γκάνα 3-2: Ιστορική βραδιά του Ρονάλντο * Ουρουγουάη-Ν. Κορέα… κόλλησαν στο μηδέν * Βραζιλία-Σερβία 2-0: Αυτή είναι η σελεσάο * Μουντιάλ 2022: Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις της Παρασκευής

Η Πορτογαλία έκανε ιδανική αρχή στο Μουντιάλ 2022, αφού επικράτησε με 3-2 της Γκάνας για την πρεμιέρα του 8ου ομίλου. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε για πέμπτο διαφορετικό Παγκόσμιο Κύπελλο και οι Ζοάο Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο άφησαν πίσω την προσωρινή ισοφάριση του Αντρέ Αγιού.

Η Πορτογαλία δεν την πάτησε όπως προηγούμενα φαβορί της διοργάνωσης που προηγήθηκαν απέναντι σε αντίπαλο που δεν απειλούσε. Η Γκάνα πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, όμως ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε τα πράγματα στη θέση τους και το 3-2 δεν χαλασε τη βραδιά του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο 37χρονος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ κι έγινε ο μοναδικός παίκτης με γκολ σε πέντε διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα. Η ισοφάριση του Αντρέ Αγιού ανησύχησε τους Ίβηρες στο 2ο ημίχρονο, όμως δύο γκολ σε δύο λεπτά των Ζοαό Φέλιξ και Ραφαέλ Λεάο από ασίστ του Φερνάντες “κλείδωσαν” τη νίκη (παρά τη μείωση του σκορ από τον Οσμάν Μπουκαρί).

Η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στη βαθμολογία του 8ου ομίλου έπειτα από την 1η αγωνιστική και τη Δευτέρα μπορεί ακόμα και να εξασφαλίσει την πρόκριση απέναντι στην Ουρουγουάη, την ώρα που η Γκάνα αντιμετωπίζει τη Νότια Κορέα.

Η Πορτογαλία μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Ρονάλντο να έχει δύο ευκαιρίες για να σκοράρει στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Γκάνα άντεξε στην αρχική πίεση των Ιβήρων, όμως δεν είχε σχέδιο επίθεση, με τον Αμπντούλ Μπαμπά Ραχμάν να είναι ο παίκτης που κινούταν πιο μπροστά από όλους τους συμπαίκτες του, παρότι αριστερό μπακ.

Το πρόβλημα με την Πορτογαλία ήταν στη δημιουργία, όμως κατάφερνε να βρει τελικές κυρίως χάρη σε ορισμένα κενά στην άμυνα των “μαύρων άστρων”. Εξαίρεση μία φάση στην οποία ο Ρονάλντο έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής είχε καταλογίσει ήδη επιθετικό φάουλ.

Το 1ο ημίχρονο έκλεισε με την Γκάνα να μην έχει επαφή με την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, κάτι που διορθώθηκε με την έναρξη του 2ου μέρους. Η πρώτη τελική ήταν μια αδύναμη κεφαλιά, ενώ λίγο αργότερα ήρθε μία προσπάθεια του Μοχάμεντ Κουντούς που κατέληξε σε μακρινό σουτ, δίπλα από τα δοκάρια του… ατεστάριστου Ντιόγκο Κόστα.

Μία αψιμαχία του Ζοάο Φέλιξ με τον Αλιντού Σεϊντού έδειχνε πως θα οδηγήσει το παιχνίδι σε διαφορετικές ατραπούς, όμως στο 62ο λεπτό ο Μοχαμέντ Σαλισού έκανε πέναλτι στον Ρονάλντο, με συνέπεια να γραφτεί ιστορία. Ο 37χρονος έγινε ο μοναδικός παίκτης με γκολ σε πέντε διαφορετικές διοργανώσεις Μουντιάλ, ο πιο γηραιός σκόρερ της Πορτογαλίας στη διοργάνωση (ήταν ήδη ο νεαρότερος) και έδωσε προβάδισμα στη χώρα του.

Το γκολ εφησύχασε τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος και αφύπνησε εκείνους του Ότο Άντο, αφού η Γκάνα έκανε τρεις επιθέσεις έπειτα από το 1-0 και με την τρίτη βρήκε την ισοφάριση. Ο Αντρέ Αγιού από κοντά έκανε το 1-1 στο 73′ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η επιπολαιότητα της Γκάνας στην επίθεση οδήγησε σε δύο απώλειες κατοχής που κατέληξαν σε δύο γκολ από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες. Στο 78′ ο Φέλιξ και στο 80′ ο νεοεισελθών Ραφαέλ Λεάο έδωσαν προβάδισμα ασφαλείας στην Πορτογαλία, όμως ξανά τα γκολ αυτά αφύπνησαν τους Πορτογάλους.

Στο 89′ ο Οσμάν Μπουκαρί μείωσε (και πανηγύρισε αλά… Ρονάλντο) και στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινιάκι Γουίλιαμς (έκανε ντεμπούτο σε Μουντιάλ, μία ημέρα μετά τον αδερφό του, Νίκο, που έκανε ντεμπούτο σε Μουντιάλ με την Ισπανία) έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού προσπάθησε να κλέψει από τον Ντιόγκο Κόστα, γλίστρησε και τελικά η προσπάθειά του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77′ Λεάο), Οτάβιο (56′ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88′ Ράμος), Ρονάλντο (88′ Μάριο), Μπ. Σίλβα (88′ Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66′ Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2′ Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2′ Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77′ Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77′ Ζ. Αγιού)

«Έσπασαν» τα δοκάρια Ουρουγουάη και Ν. Κορέα και… κόλλησαν στο μηδέν«Έσπασαν» τα δοκάρια Ουρουγουάη και Ν. Κορέα και... κόλλησαν στο μηδέν

Οι Ντιέγκο Γοδίν και ο Φεντερίκο Βαλβέρδε στις μεγαλύτερες ευκαιρίες της Ουρουγουάης σημάδεψαν δοκάρι, ο Ούι Τζο του Ολυμπιακού… αέρα και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα που σημάδεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών με την ομάδα των πέντε Κιμ και των Λι να παίρνει το… Χ.

Ταχύτητα VS πάθος σημειώσατε: Χ. Ουρουγουάη και Ν. Κορέα, δύο διαφορετικές σχολές ποδοσφαίρου συναντήθηκαν στα γήπεδα του Κατάρ στη δική τους πρεμιέρα στο Group H.

Τελικό αποτέλεσμα το 0-0 σε ένα παιχνίδι που ναι μεν είχε τις στιγμές του, χωρίς να διεκδικήσει δάφνες ποιότητας καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της συνέχειας στον όμιλο που έχει φαβορί και αυτή είναι η Πορτογαλία.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή σε κάθε. Οι Ουρουγουανοί με την κεφαλιά δοκάρι του εμβληματικού αρχηγού τους Ντιέγκο Γοδίν στο 43′ και οι Ασιάτες με το σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού, Ούι Τζο, που πέρασε λίγο άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαλβέρδε «όπλισε» στο 86′ και βρήκε ξανά δοκάρι και ο Σον στο 90′ σούταρε άουτ.

Από ‘κει και πέρα, ο αγώνας είχε πολύ σκοπιμότητα, κακό ρυθμό και εκατέρωθεν διαμαρτυρίες από τις δύο πλευρές. Οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο, κατάφεραν σε γενικές γραμμές να βγάλουν εκτός κλίματος αγώνα τον Σον που είναι ο κινητήριος μοχλός της Κορέας, ενώ την ίδια ώρα τα… ατού των ποδοσφαιριστών του δεν είχαν την απόδοση που και ο ίδιος θα περίμενε.

Γενικώς, αν κάποιος έψαχνε να βρει την ομάδα που έψαχνε περισσότερο το γκολ, αυτή σίγουρα ήταν η Ουρουγουάη που όσο και αν προσπάθησε δεν βρήκε τον τρόπο, ακόμα και όταν ο εκλέκτορας των Λατίνων, έριξε στη μάχη και τον Καβάνι που έπαιξε μαζί με τον Νούνιες στην επίθεση. Το τελικό 0-0 εκτός από έναν βαθμό στις δύο ομάδες δίνει και ελπίδες πρόκρισης, με τα πάντα να είναι ανοικτά για τις δύο θέσεις που θα οδηγήσουν στους νοκ άουτ αγώνες.

Οι συνθέσεις:

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ρόσετ, Κάσερες, Χιμένεθ, Γοδίν, Ολιβέρα (78′ Βίνα), Βεσίνο (78′ Ντε Λα Κρουζ), Βαλβέρδε, Μπεντακούρ, Πελίστρι (86′ Bαλέρα), Νούνιες, Σουάρες (64′ Kαβανι).

ΝΟΤΙΟΣ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Κιμ, Τζιν Σου Κιμ, Μουν, Χουάν Κιμ, Μιν Τζαέ Κιμ, Γιουνγκ Γκουόν Κιμ, Χουάνγκ Ιν Μπομ, Να (74′ Καν Τζιν), Λι (74′ Ζουν Χο), Σον, Ουί Τζο (74′ Γκε Σουνγκ).

Μουντιάλ 2022, Βραζιλία – Σερβία 2-0: Αυτή είναι η σελεσάο, πάτησε τους Σέρβους με ιπτάμενο ΡισάρλισονΟ Ρισάρλισον πανηγυρίζει κόντρα στη Σερβία

Βραζιλία και Ρισάρλισον ήταν φανταστικοί στο δεύτερο μέρος, ο φορ της Τότεναμ πέτυχε ένα απίθανο γκολ στο 73′ και μαζί με το πρώτο του τέρμα στο 62′ χάρισε το τρίποντο στη σελεσάο κόντρα στους Σέρβους του Άντριγια Ζίβκοβιτς.

Η Βραζιλία δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Σέρβων, ωστόσο βρήκε τη λύση με τον Ρισάρλισον, ο οποίος πέτυχε το γκολ του τουρνουά έως τώρα στο 73′ και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ 2022, επικρατώντας με 2-0.

Ο φορ της Τότεναμ πέτυχε ένα μαγικό γκολ στο 73′. Έπειτα από γύρισμα του Βινίσιους με υπέροχο κοντρόλ, γύρισε το σώμα του στον αέρα και με απίθανο ανάποδο τελείωμα πέτυχε το καλύτερο γκολ του Μουντιάλ μέχρι τώρα.

Αρχικά προηγήθηκε το 1-0 του 25χρονου επιθετικού με το οποίο έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 62′. Ο Βινίσιους έκανε ένα σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Βάνια Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς τον σταμάτησε, όχι όμως και τον Ρισάρλισον που πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Βραζιλιάνοι κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να λυγίσουν τους Σέρβους, οι οποίοι είχαν τον Άντριγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ στη βασική σύνθεσή τους.

Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς έχασε την ευκαιρία με τον Σεργκέι Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς στο 70′ και έκτοτε δεν πέτυχε κάτι παραπάνω στο ματς. Από τη μεριά της η σελεσάο είχε δύο δοκάρια με τους Νεϊμάρ στο 14′ και Σάντρο στο 60′ πριν τα δύο γκολ του Ρισάρλισον, ενώ το σουτ του Κασεμίρο εκτός περιοχής στο 82′ τράνταξε και αυτό το δοκάρι. Το μοναδικό “ψεγάδι” για τους Βραζιλιάνους, ήταν ο Νεϊμάρ που έγινε αλλαγή λόγω ενοχλήσεων στο 80′.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Βραζιλία είχε την κατοχή της μπάλας και οι Σέρβοι προσπαθούν να αμυνθούν και να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων. Η σημαντικότερη προσπάθεια της σελεσάο έγινε στο 14ο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

Σταδιακά όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες του Τίτε ανέβαζαν την πίεσή τους, είχαν όμως πρόβλημα στη διάσπαση της πολυπρόσωπης άμυνας των Σέρβων, στοχεύοντας κατά κύριο λόγο στον Βινίσιους.

Ωστόσο ο Βάνια Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς ήταν εκεί όπου χρειάστηκε. Δηλαδή στα σουτ των Κασεμίρο στο 21′ και Ραφίνια στο 35′, ενώ πρόλαβε με ωραία έξοδο τον Βινίσιους πριν απειλήσει στο 28′. Τελευταία τελική προσπάθεια των Βραζιλιάνων ήταν στο 41′, όταν το σουτ του Βινίσιους μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Βραζιλία μπήκε και πάλι φουριόζα και ο Ραφίνια σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Αφού έκλεψε την μπάλα από τον Γκούντελι μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Σέρβος κίπερ τον σταμάτησε σε θέση τετ-α-τετ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Νεϊμάρ είδε μια εκτέλεση φάουλ να κόβεται από το τείχος, ενώ στο 55′ ένα σουτ μέσα από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά πριν βρει τη λύση η σελεσάο, ο Άλεξ Σάντρο με έναν κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βάνια Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, ένα σουτ που αν είχε βρει στόχο, δύσκολα θα είχε αποσοβηθεί.

Οι Σέρβοι αντέδρασαν έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό, όμως ο Μαρκίνιος απομάκρυνε την κεφαλιά του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς. Μετά το δεύτερο γκολ όμως οι Σέρβοι παραδόθηκαν στις ορέξεις της απίθανης σελεσάο που στο δεύτερο μέρος παρέδωσαν υπέροχη παράσταση και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ο Κασεμίρο έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 82′, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτή ήταν η καλύτερη επιθετική προσπάθεια της σελεσάο στο τελευταίο κομμάτι του ματς.

Βραζιλία: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (75′ Φρεντ), Ραφίνια, Νεϊμάρ (80′ Άντονι), Βινίσιους (76′ Βινίσιους), Ρισάρλισον (79′ Ζεσούς).

Σερβία: Βάνια Μίλινκοβιτς – Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (57′ Ράντονιτς), Λούκιτς (66′ Λάζοβιτς), Γκούντελι (57′ Ίλιτς), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Μλαντένοβιτς (66′ Βλάχοβιτς), Τάντιντς, Μίτροβιτς

Μουντιάλ 2022: Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις της Παρασκευής

Το Μουντιάλ συνεχίζεται με τα πρώτα ματς της 2ης αγωνιστικής. Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της Παρασκευής (25/11) καθώς και τις τηλεοπτικές μεταδόσεις.

Η 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ αρχίζει την Παρασκευή με τον 1ο και το 2ο όμιλο και τα Ολλανδία – Εκουαδόρ και Αγγλία – ΗΠΑ να ξεχωρίζουν.

Η αρχή γίνεται με αγώνα του 2ου ομίλου, με την Ουαλία να αντιμετωπίζει το Ιράν στην Αλ Ραγιάν. Το άλλο παιχνίδι του ομίλου είναι το τελευταίο του προγράμματος, με την Αγγλία να αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ και με νίκη εξασφαλίζει πρόωρα την πρόκριση.

Ενδιάμεσα θα διεξαχθούν τα δύο παιχνίδια του 1ου ομίλου. Το Κατάρ θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη στις 15:00, σε μία προσπάθεια των οικοδεσποτών να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την κακή πρεμιέρα τους. Στις 18:00 θα διεξαχθεί το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Ολλανδίας και Εκουαδόρ.

Μουντιάλ 2022 – Το πρόγραμμα της Παρασκευής (25/11)

• 10:00 Mundial Morning Show με τους Αντρέα Παλομπαρίνι, Ηλία Καλλονά, Μαρία Κουβέλη (SPORT24)
  • 11:30 Pame Stoxima Pre Game Show με τους Παντελή Βλαχόπουλο και Θέμη Καίσαρη (SPORT24)
  • 12:00 Ουαλία – Ιράν (ANT1, ANT1+ και LIVE SPORT24)
  • 13:00 The Show Must Go On Live με τον Παντελή Διαμαντόπουλο (SPORT24)
  • 15:00 Κατάρ – Σενεγάλη (ANT1, ΑΝΤ1+ και LIVE SPORT24)
  • 18:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (ANT1, ANT1, ΑΝΤ1+ και LIVE SPORT24)
  • 21:00 Αγγλία – ΗΠΑ (ANT1, ANT1 και LIVE SPORT24)
  • 22:45 Game Night με τον Παντελή Βλαχόπουλο (SPORT24)