Παπαμιχαήλ: Η Μλαντένοβιτς σταμάτησε την Δέσποινα στα ημιτελικά * Στίβος: Εντυπωσιακό ντεμπούτο στον μαραθώνιο η Αγιάμα * Πανιώνιος – Μπρέσια 4-9: Οι Ιταλοί κέρδισαν, η Νέα Σμύρνη γιόρταζε

Παπαμιχαήλ: Η Μλαντένοβιτς σταμάτησε την Δέσποινα στα ημιτελικά
Η Κριστίνα Μλαντένοβιτς κέρδισε 2-0 σετ την Δέσποινα Παπαμιχαήλ και πήρε θέση στον τελικό του 60αριου τουρνουά στη Τυνησία.

Η Κριστίνα Μλαντένοβιτς πήρε ρεβάνς από την Δέσποινα Παπαμιχαήλ.

Η Ελληνίδα τενίστρια την είχε κερδίσει στα προκριματικά του 250αριου τουρνουά στο Μοναστίρ της Τυνησίας, αλλά η Γαλλίδα σήμερα, στην ίδια πόλη για 60αρι τουρνουά της ITF, την νίκησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4 σε 1 ώρα και 41 λεπτά) και πέρασε στον τελικό.

Στο πρώτο σετ η Γαλλίδα κυριάρχησε και παρά το γρήγορο break της Ελληνίδας πρωταθλήτριας, απάντησε με δύο συνεχόμενα, για να πάρει το σετ με 6-2.

Στο δεύτερο Παπαμιχαήλ όχι μόνο βελτιώθηκε, αλλά με break πήρε προβάδισμα και στο 4-2 έφτασε σε break point στo σερβίς της αντιπάλου της, για να πάει να σερβίρει για την ισοφάριση! Η Μλαντένοβιτς όμως άντεξε και παρά τα πολλά διπλά λάθη στο σερβίς της (7 στο δεύτερο σετ), μείωσε και έκανε και break στη συνέχεια, για να προηγηθεί με 5-4 στο σετ.

Από εκεί που θα σέρβιρε για την ισοφάριση, η Παπαμιχαήλ σέρβιρε για να μείνει στο ματς και η πίεση την έκανε να «λυγίσει» και να χάσει τελικά το σετ με 6-4.

Η Ελληνίδα τενίστρια ωστόσο, φεύγει από την Τυνησία με νέο ρεκόρ καριέρας καθώς την Δευτέρα θα βρεθεί στο Νο143

Στίβος: Εντυπωσιακό ντεμπούτο στον μαραθώνιο η ΑγιάμαΣτίβος: Εντυπωσιακό ντεμπούτο στον μαραθώνιο η Αγιάμα

Με χρόνο 2:17.22 η Αλμάζ Αγιάμα έκανε τρομερό ντεμπούτο σε μαραθώνιο αγώνα, στο Αμστερνταμ.

Ένα από τα καλύτερα ντεμπούτα που έχουν γίνει ποτέ σε μαραθώνιο, έκανε η Αλμάζ Αγιάμα.

Η «χρυσή» ολυμπιονίκης το 2016 στα 10.000 μέτρα, τερμάτισε πρώτη στην κούρσα του μαραθωνίου του Αμστερνταμ, με χρόνο 2:17.22.

Δεύτερη, επίσης σε ντεμπούτο σε μαραθώνιο, η Γκενζέμπε Ντιμπάμπα έκανε επίσης εξαιρετικό χρόνο με 2:18.05, ενώ Γκεμέτσι με 2:18.59 τερμάτισε 3η.

Στους άνδρες, νικητής ήταν και πάλι υπόθεση Αιθιοπίας η νίκη, με τον Τσεγκάγιε Γκετέσο να τερματίζει σε χρόνο 2:04.49.

Πανιώνιος – Μπρέσια 4-9: Οι Ιταλοί κέρδισαν, η Νέα Σμύρνη γιόρταζεΠανιώνιος – Μπρέσια 4-9: Οι Ιταλοί κέρδισαν, η Νέα Σμύρνη γιόρταζε

Η Μπρέσια επικράτησε του Πανιωνίου με 9-4 στο ματς για την πρωτιά στον Δ’ όμιλο του Champions League.

Απέναντι στο θηρίο που λέγεται Μπρέσια, οποιοδήποτε θετικό αποτέλεσμα θα ισοδυναμούσε με θαύμα για τον Πανιώνιο, ακόμη κι αν το σημερινό παιχνίδι ήταν αδιάφορο.

Οι δύο ομάδες πέρασαν στον τρίτο γύρο των προκριματικών του Champions League και επί της ουσίας παιζόταν μόνο η πρωτιά.

Αυτή πήγε στην Μπρέσια, η οποία άφησε χωρίς γκολ τον Πανιώνιο στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 9-4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΜΠΡΕΣΙΑ 4-9

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 0-1, 0-4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης, Μπιτάντζε, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 2, Σπούνερ 1, Καπετανάκης, Αναγνώστου.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσιούτι 1, Γιανάτζα, Λάζιτς, Βαπένσκι 1, Ρενζούτο Ιοντίτσε 2, Χαρκόφ 3, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα, Τζίτο, Μπάτζι Νέτσι.

Διαιτητές: Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Κουν (Ουγγαρία)