ΠΑΟΚ-Περιστέρι 85-66: Κλείδωσε την πεντάδα ο δικέφαλος * Λάρισα-Ηρακλής 80-76: Ο Παπαδάκης την κράτησε στην κατηγορία * Προμηθέας – Μεσολόγγι 84-68: Υποβιβασμός για τους φιλοξενούμενους

Ο Έλστον Τέρνερ στο ματς ΠΑΟΚ - Περιστέρι

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στο Περιστέρι, του οποίου επικράτησε με 85-66 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και κλείδωσε την 5η θέση της regular season.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Περιστερίου με 85-66 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, και ανέβηκε στην 5η θέση. Οι γηπεδούχοι κάλυψαν το +9 του πρώτου ματς στο Περιστέρι, εκεί που είχαν ηττηθεί με 76-67 και προσπέρασαν τον αντίπαλό τους στην βαθμολογία.

Το Περιστέρι από την άλλη, εμφανίστηκε προβληματικό, έκανε πολλά λάθη, δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έχασε το πλεονέκτημα του πρώτου ματς μαζί και την πέμπτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αγωνιστική του άνοδο, εξασφάλισε τη θέση του στην πεντάδα και έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο εν όψει της συνέχειας.

O ΑΓΩΝΑΣ

Σε ένα ματς που είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα κι όλας λεπτά, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα και ανάγκασαν το Περιστέρι σε αρκετά λάθη. Με τον Γκρίφιν πρωταγωνιστή για ακόμα ένα ματς και τον Λοβ να αναλαμβάνει στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο ματς την ώρα που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό. Το Περιστέρι, έδειξε καθαρά τη διάθεσή του να σκοράρει μέσα απ’ τη ρακέτα και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς με μόλις ένα πόντο. Απ’ την άλλη ο ΠΑΟΚ, μέσω της άμυνάς του (5 κλεψίματα), προσπάθησε να βρει ρυθμό και στην επίθεση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7. Το Περιστέρι μάζεψε άμεσα τη διαφορά, μείωσε στους τέσσερις από την περίμετρο και δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει περισσότερο. Με ένα ξέσπασμα από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ, πήγε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και έκλεισε το πρώτο μισό στο +8 (42-34 στο 20′).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση και στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού. Το Περιστέρι ανέβασε ρυθμό, έπαιξε πιο σκληρά στην άμυνα και έκλεψε την μπάλα, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει ιδιαίτερα στο σκορ και να περιορίσει τις επιθετικές επιλογές του ΠΑΟΚ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι, έκαναν υποδειγματικό παιχνίδι, διεύρυναν κι’ άλλο τη διαφορά τους (+19), απέναντι σε ένα Περιστέρι που έδειχνε ανήμπορο να αντιδράσει. Κι’ όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στους 11, όμως τα λάθη, τους στοίχησαν το κάτι παραπάνω. Ο Μπιτς ξεμπλόκαρε τον ΠΑΟΚ και ξαναέδωσε στην ομάδα του τον πλήρη έλεγχο του αγώνα για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +19. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν σε καμία στιγμή του ματς, τον ρυθμό του ΠΑΟΚ με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν ένα από τα καλύτερά τους παιχνίδια και να παίρνουν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Τσαρούχα, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 14 (5/7 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρίφιν 15 (5/9 δίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 2 (6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 4, Μπιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κονατέ 8 (6 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Παπαντωνίου 4, Κάρτερ 4, Τέρνερ 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τσαϊρέλης 8 (5 ριμπάουντ, 5 λάθη), ΜακΛιν 4 (3 ασίστ, 4 λάθη), Τζόουνς 5 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 1 ( 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκορδίλης 4, Βησσαρίου, Φορντ 4, Σαλούστρος 11ω (2/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόλα 1, Γκουτιέρεζ 10 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 23/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 11 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/26 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 19/28 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 11 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα.

Λάρισα – Ηρακλής 80-76: Ο Παπαδάκης την κράτησε στην κατηγορία

Ο Κώστας Παπαδάκης με τη φανέλα της Λάρισας

Αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά, η Λάρισα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τρομερό τον Κώστα Παπαδάκη επικράτησε του Ηρακλή με 80-76 εξασφαλίζοντας τη παραμονή της στην κατηγορία.

Αν και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά η Λάρισα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στο ματς, παίρνοντας μία τεράστια νίκη με 80-76 απέναντι στον Ηρακλή για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η νίκη αυτή σήμανε αυτόματα και την παραμονή της στην κατηγορία μιας και το Μεσολόγγι ηττήθηκε από τον Προμηθεά.

Ο Κώστας Παπαδάκης ήταν αναμφίβολα ο παίκτης που οδήγησε την Λάρισα στην νίκη με 12 πόντους και κρίσιμα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, βοηθώντας ουσιαστικά την ομάδα του να εξασφαλίσει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία.

Από την άλλη ο Ηρακλής, έπειτα από τρεις εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας λόγω κορονοϊού, δεν κατάφερε να κρατήσει την μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει και έχασε την ευκαιρία να κάνει σημαντικό βήμα για την οκτάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με την πίεση του Ηρακλή να είναι ασφυχτική από τα πρώτα λεπτά του ματς και την Λάρισα να σουτάρει αρκετά από την περίμετρο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4 διαφορά που μέσω της καλής τους άμυνας, πήγε στο +7. Η Λάρισα δεν αξιοποίησε τις βολές που της δόθηκαν, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει παραπάνω στο σκορ. Ο Ηρακλής ήταν πολύ “ζεστός” στα πρώτα λεπτά, είχε εξαιρετικά ποσοστά έξω από τα 6,75 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9. Οι γηπεδούχοι με τον Παπαδάκη μείωσαν τη διαφορά, με ένα μικρό σερί 5-0 πλησίασαν στους τέσσερις αλλά ο Βεργίνης με τρίποντο συντήρησε τη διαφορά για τον “Γηραιό”. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθη, έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν και έδωσαν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους που έκλεισαν το πρώτο μισό του ματς στο +10.

Η Λάρισα συνέχισε να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, την ώρα που και ο Ηρακλής έκανε κάποια λάθη και δεν διεύρυνε τη διαφορά του. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Με 10 λεπτά για το τέλος του ματς, το άγχος και η σύγχυση μεταφέρθηκε στην πλευρά των φιλοξενούμενων, το μομέντουμ ανήκε ξεκάθαρα στη Λάρισα και το ματς πήγε σε απόσταση ενός σουτ. Η Λάρισα με τρίποντο του Ρας προσπέρασε στο σκορ και έφερε τα πάνω κάτω στο ματς. Τότε ο Παπαδάκης ανέλαβε δράση και με μεγάλα σουτ έδωσε “αέρα” τριών πόντων στη Λάρισα οδηγώντας τη σε μία νίκη παραμονής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π, Σώμος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 33-43, 54-60, 80-76

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ρας 23 (2/4 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουόσπαν 15 (3/9 δίποντα, 8 ασίστ), Καμπερίδης 6 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούρτος 5 (5 ριμπάουντ), Γκόρντον 3 (4 ριμπάουντ), Χάγκινς 4, Ουάσινγκτον 12 (3/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κώττας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 2, Γκιουζέλης 2 (5 ριμπάουντ), Χάτσερ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σχίζας, Βεργίνης 5, Ίμπανκς 18 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ενετσιόνια 2, Χάγκινς 10 (7 ασίστ) , Χάνλαν 18 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαγκς 6 ( 4 ριμπάουντ) .

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 13/28 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 24/31 βολές, 41 ριμπάουντ (30+11), 24 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα, 5 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/43 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 33 ριμπάουντ (29+4), 17 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Προμηθέας – Μεσολόγγι 84-68: Στο ρελαντί οι γηπεδούχοι, υποβιβασμός για τους φιλοξενούμενους

Ο Λάιονς απέναντι στον Γιαννόπουλο στο παιχνίδι του Προμηθέα με το Μεσολόγγι

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε εντός έδρας του Μεσολογγίου (84-68) και υπέγραψε τον υποβιβασμό των φιλοξενούμενων, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της Stoiximan Basket League.

Δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα, ο Προμηθέας επιβλήθηκε εντός έδρας του Μεσολογγίου (84-68) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και υπέγραψε τον υποβιβασμό των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τη νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή.

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Τζέριαν (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Τζεράι Γκραντ (15 πόντοι) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τον Προμηθέα, ο οποίος είχε επίσης +11 ριμπάουντ έναντι του Μεσολογγίου, αλλά και 8 μπλοκ. Για τους ηττημένους, ο Μαρκ Λάιονς με 19 πόντους και 6 ασίστ κι ο Γιουτζίν Λόρενς με 15 πόντους και 5 ασίστ ήταν αυτοί που ηγήθηκαν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, σε τέτοιο βαθμό που σκόραραν κατά βάση με βολές και τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα (6-9 στο 5′), σταδιακά όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν την απόδοσή τους. Με τον Τζέριαν Γκραντ να δίνει λύσεις από προσωπικές φάσεις και τον Τζεράι Γκραντ να τελειώνει μπάλες κοντά στο καλάθι, ο Προμηθέας όχι μόνο έκανε την ανατροπή, αλλά έφτασε κιόλας μέχρι το +12 (38-26 στο 16′). Το φινάλε του πρώτου μέρους, βρήκε τον Προμηθέα να είναι στο +9 (44-35) παρά τις μόλις 3 ασίστ που είχε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το μικρό μπλακ άουτ των γηπεδούχων επέτρεψε στο Μεσολόγγι να πλησιάσει σε απόσταση βολής (44-42 στο 23′). Το μομέντουμ των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου δεν κράτησε όμως για πολύ, αφού πολύ γρήγορα ο Προμηθέας ξαναπάτησε το γκάζι. Ο Τζέριαν Γκραντ δήλωσε ξανά “παρών” με προσωπικές φάσεις, ο Γιάννης Αθηναίου με τον Χάρη Γιαννόπουλο έβαλαν τα σουτ που βρήκαν και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (65-55 στο 29′).

Από εκεί και πέρα, το Μεσολόγγι δεν είχε άλλες δυνάμεις ή επιλογές για να διεκδικήσει την ολική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος, πήραν τη νίκη (84-68) και οδήγησαν την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης – Τζιοπάνος – Δολγύρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-35, 66-56, 82-68.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τζέριαν Γκραντ 16 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 8 (1), Τζεράι Γκραντ 15, Αγραβάνης Γ., Φορντ 7 (1), Χριστοδούλου 3 (1), Αθηναίου 9 (2).

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 15 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκότσερ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάιονς 19 (4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάνγκφορντ 3 (4 λάθη), Σαχπατζίδης 2 (1/8 σουτ), Ντέιβις 6, Ναούμης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας 3 (1), Σταματογιάννης, Όστοϊτς 5 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 18/36 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 22/31 βολές, 43 ριμπάουντ (33+10), 12 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 8 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μεσολόγγι: 13/39 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 12/16 βολές, 32 ριμπάουντ (27+5), 13 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας έχει το εξ αναβολής παιχνίδι με την ΑΕΚ στο “Δημήτρης Τόφαλος” να ακολουθεί (14/4, 20:00), ενώ το Μεσολόγγι θα κλείσει τη φετινή αγωνιστική περίοδο με τον αγώνα απέναντι στον ΠΑΟΚ.