ΠΑΟΚ-Άρης 75-64: «Χαλαρά» ο ΠΑΟΚ απέναντι στον κακό Άρη * Παναθηναϊκός-Περιστέρι 76-57: Το ντέρμπι εξελίχθηκε σε αγγαρεία * Προμηθέας-Κολοσσός 69-67: Το αντιαθλητικό του Ζάρα έκρινε τον αγώνα

Φάση από το ΠΑΟΚ - Αρης στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Άρη στο PAOKSPORTS ARENA με 75-64 , με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τσαλμπούρη ο οποίος έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα τέλη της πρώτης περιόδου, πάτησε σε διαφορές ασφαλείας και τις διατήρησε με ευκολία παρά την εμμονή του στο μακρινό σουτ το οποίο για ένα διάστημα δεν του έβγαινε. Δεν το πλήρωσε γιατί ο Άρης είχε κάκιστη λειτουργία στην επίθεση μετά τα πρώτα επτά αγωνιστικά λεπτά. Επιβεβαίωσε την άποψη που υπάρχει εδώ και μήνες καθώς είναι μια κακή ομάδα, με κακή νοοτροπία, η οποία ουδέποτε μπήκε στο κλίμα ενός ντέρμπι κι αυτό φάνηκε από την αντίδρασή της στο επιμέρους σκορ (2-22) που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης βγήκε κερδισμένος από τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες στο πρώτο δεκάλεπτο, γι’ αυτό είχε και τον έλεγχο του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου. Προηγήθηκε με 17-24 έχοντας 8/9 σουτ, αλλά η αντίδρασή του στα τελευταία 2.41’’ ήταν κάκιστη, όπως κι αυτή του Μάριο Τσάλμερς ο οποίος έκανε δύο φάουλ σε 10’’, έφτασε τα τρία κι όταν βγήκε από το παρκέ η ομάδα του έχασε τον προσανατολισμό της. Όχι μόνο έμεινε χωρίς πόντο, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75 και με 10-0 σερί έκανε την ανατροπή (27-24, 10’). Ο Δικέφαλος γενικώς επένδυσε στην ικανότητα των παικτών του στο μακρινό σουτ και στο τέλος της περιόδου είχε 5/10 προσπάθειες, με πιο αξιόπιστη λύση τον Γιώργο Τσαλμπούρη (σ. σ. 15π. στο πρώτο ημίχρονο)

Ο ίδιος παίκτης έκανε τη διαφορά και στις αρχές της δεύτερης περιόδου με 2/2 τρίποντα αλλά και ο Μήτρου Λονγκ καθώς η δική του πίεση οδήγησε σε λάθη του Άρη. Με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 22-2 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ (39-26, 13:30). Στο ίδιο διάστημα ο Άρης έχασε το μυαλό του με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν έκανε ούτε χρήση των φάουλ για να ανακόψει τον ρυθμό του αντιπάλου, αλλά παρέμεινε μαλθακός στην άμυνα (41-28, 15:30). Η άμυνα ζώνης μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήλεγξε την επιθετικότητα του ΠΑΟΚ  και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-35.

Με διαδοχικά τρίποντα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να τιμωρήσει την άμυνα ζώνης του Άρη στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου σε σημείο να γίνει προβλέψιμος (σ. σ. είχε 2/11 στο τρίτο δεκάλεπτο), αλλά δεν πλήρωσε την αστοχία του (50-37, 24’). Ο Άρης είχε δυσκολία στο σκοράρισμα και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι σε έξι φάσεις στο transition παιχνίδι είτε από κλέψιμο είτε από αμυντικό ριμπάουντ, ο Άρης δεν πήρε τίποτε κι έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 62-46.

Μέσα από την πίεση στην άμυνα, ο Άρης προσπάθησε να βρει δρόμο επιστροφής στο παιχνίδι (68-57, 35:30) με κορυφαίους τους Κουζέλογλου, Λιτλ καθώς ο ΠΑΟΚ έχασε τις δομές του και είχε κακές αποφάσεις στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά από το -9 (71-62, 37:30). Δύο κακές επιλογές του Δημήτρη Φλιώνη έπαιξαν ρόλο και τελικώς ο παίκτης που έδωσε στον ΠΑΟΚ τη διαφορά, ήταν αυτός που «τελείωσε» και το παιχνίδι καθώς το δίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη ανέβασε τη διαφορά στο +11 (73-62), 74’’ πριν το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ ήταν στο κλίμα του αγώνα και στο δικό του καλό διάστημα «καθάρισε» το παιχνίδι σε αντίθεση με τον Άρη που ήταν μαλθακός και οι περισσότεροι παίκτες δεν αντιλήφθηκαν ποτέ τη σημασία αυτού του αγώνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γιώργος Τσαλμπούρης και Μήτρου Λονγκ έκαναν εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, αυτοί φρόντισαν για τη διαφορά ασφαλείας που απέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο πρώτος έβαλε και το σουτ που έβαλε τέλος στην προσπάθεια επιστροφής του Άρη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάλκολμ Γκρίφιν έδωσε πόντους, θα μπορούσε να είχε περισσότερες τελικές πάσες αν ήταν στοιχειωδώς εύστοχοι οι συμπαίκτες του.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μπιτς δεν έβαλε τα ελεύθερα σουτ, ενώ ο Μαργαρίτης δε είχε χρόνο αλλά και ρυθμό. Πλην των Ντεκόζι, Κουζέλογλου, Λιτλ, ο Άρης πήρε ελάχιστα πράγματα από τους υπόλοιπους καθώς ο Τσάλμερς έδωσε λύσεις αλλά συμπεριφέρθηκε με αφέλεια στα φάου.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 22-2 επιμέρους σκορ του ΠΑΟΚ σε διάστημα περίπου έξι λεπτών καθώς το 17-24 έγινε 39-26 και γενικώς τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ έκανε κακό δεύτερο ημίχρονο, ο δε Άρης δεν έπαιξε άμυνα σε κανένα δεκάλεπτο με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο μεγάλο σερί του ΠΑΟΚ δεν έκανε ούτε χρήση των φάουλ, στοιχείο ενδεικτικό της νοοτροπίας.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ντεκόζι (μετά από επιθετικό ριμπάουντ) στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 27-24 , 47-35, 62-46, 75-64

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 76-57: Το ντέρμπι εξελίχθηκε σε αγγαρεία

Φάση από το Παναθηναϊκός - Περιστέρι

Ανώτερος σε όλα ο Παναθηναϊκός, συνέτριψε το Περιστέρι στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League (76-57) πριν από τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague. Πολύ κακή η εικόνα της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη

Ήταν το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, ήταν όντως ντέρμπι ένα εικοσάλεπτο, ωστόσο στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο ποιοτικός, πιο βαθύς, πιο έμπειρος για να πάρει τη νίκη επί του Περιστερίου (76-57) στο ΟΑΚΑ.

Ο Γιώργος Βόβορας άνοιξε το ροτέισον, άλλωστε ακολουθεί διαβολοβδομάδα στη EuroLeague για τον Παναθηναϊκό που θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (15/12) και την Άλμπα Βερολίνου (17/12) στο ΟΑΚΑ. Κακό βράδυ για το Περιστέρι που είχε άσχημα ποσοστά σε δίποντο και τρίποντο, είδε τον Μπουρούση πολύ άστοχο και παίκτες όπως ο ΜακΛίν, ο Γκρέι κι ο Βασιλόπουλος πολύ μακριά από τα στάνταρ τους ενώ ο Γιάννης Αθηναίου δεν αγωνίστηκε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κακό ματς στο ξεκίνημα από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 10-5 χάρη στον Παπαγιάννη και το Περιστέρι να κάνει την ανατροπή με σερί 0-8 για το 10-13. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 13-14, σκορ πολύ χαμηλό για το ταλέντο και την ποιότητα των δύο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να έχει 1/8 τρίποντα και τέσσερα λάθη, απέναντι στο πιο ισορροπημένο παιχνίδι των φιλοξενούμενων που είχαν πάντως και εκείνοι τέσσερα λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 9-0 για να βρεθεί για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (34-23 στο 16′), όμως δεν είχε την ίδια συνέπεια, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να απαντήσει με ένα δικό του επί μέρους 2-8 που το βοήθησε να κλείσει το πρώτο μέρος στο -5 (36-31).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός κράτησε σε απόσταση το Περιστέρι, χωρίς όμως να ξεφύγει στο σκορ, με τον Νέντοβιτς να παίρνει πολλά σουτ από την περιφέρεια και τους φιλοξενούμενους να μη βρίσκουν ένα μικρό ξέσπασμα για να ισορροπήσουν τον αγώνα. Το 48-41 στο 27′ έγινε 53-42 χάρη σε πέντε σερί πόντους του Φόστερ, που εκμεταλλεύθηκε τις άστοχες βολές του Μπουρούση για να δώσει στους πράσινους μια μεγάλη ανάσα και να βάλει κι άλλο τρίποντο για το 56-42 του δεκαλέπτου που έδειχνε να κρίνει τον αγώνα.

Με τον Παπαπέτρου να βάζει ακόμη ένα μακρινό σουτ για το 59-42 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, το Περιστέρι δεν είχε άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει οτιδήποτε από αυτό το ματς. Οι πράσινοι έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη, η ομάδα του Πεδουλάκη θα έχει μπροστά της μια εβδομάδα για να δουλέψει και να βρει τα πατήματά της, καθώς έχει κάνει πολλά βήματα προς τα πίσω από τη μέρα της αλλαγής στην τεχνική της ηγεσία και των προσθαφαιρέσεων στο ρόστερ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα), Παπαπέτρου 11 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φόστερ 9 (1), Γουάιτ 2, Σαντ-Ρος 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 3 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 11 (3/5 τρίποντα), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπέντιλ 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, ΜακΛίν 8 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 3, Γκρέι 8 (1/4 τρίποντα), Χάροου 9 (2/3 τρίποντα), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 5 (2/8 σουτ), Μπουρούσης 5 (0/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος 6, Καράμπελας 3 (1), Κρόκετ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/30 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 12/17 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/30 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 16/22 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα παίξει εκτός έδρας με το Μεσολόγγι (20/12 στις 19:30), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί την Λάρισα (19/12 στις 17:00).

Προμηθέας – Κολοσσός 69-67: Το αντιαθλητικό του Ζάρα έκρινε τον αγώνα

Φάση από το Προμηθέας - Κολοσσός

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το ματς του Προμηθέα με τον Κολοσσό, με τον Θοδωρή Ζάρα να είναι ο μοιραίος για τους Ροδίτες. Το δικό του αντιαθλητικό οδήγησε σε 4/4 βολές του Αγραβάνη, που έδωσε στους Πατρινούς τη νίκη με 69-67

Το ματς της Κυριακής (13/12) ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Κολοσσό έγινε ένα μικρό σίριαλ. Τελικά οι Ροδίτες πέταξαν το πρωί για την Αθήνα και συνέχισαν οδικώς για την Πάτρα, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προηγείται με 19-6 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά να χρειάζεται ένα “δώρο”, ένα αντιαθλητικό του Ζάρα στα 16.7″ για να πάρει τη νίκη με 69-67 στην 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με 37% στο δίποντο έκλεισε το ματς ο Προμηθέας που πέταξε στα σκουπίδια 10 από τις 25 βολές που κέρδισε, με 44% έφυγε από το Τόφαλος στο δίποντο ο Κολοσσός που έδωσε 16 πόντους στους γηπεδούχους από δεύτερες ευκαιρίες ενώ εκείνος έπαιρνε μόλις τέσσερις. Χωρίς τους Χάρη Γιαννόπουλο, Μο Φαγέ, Ντελρόι Τζέιμς έπαιξε η ομάδα της Πάτρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν είχε ποιότητα. Ο κουρασμένος Προμηθέας σκόραρε περισσότερο, έχτισε μια καλή διαφορά στο πέμπτο λεπτό (13-2), έκλεισε την περίοδο στο +13 (19-6) και κράτησε τον Κολοσσό στα 3/15 σουτ, με τα ριμπάουντ να είναι 16-8 υπέρ των γηπεδούχων. Και όμως, οι Ροδίτες ξέσπασαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Σκόραραν κατά ριπάς με τους Ξανθόπουλο – Ζάρα, πέτυχαν 28 πόντους σε έξι λεπτά (!) για να περάσουν μπροστά με τέσσερις (30-34 στο 16′), βελτίωσαν την άμυνά τους και κάπως έτσι οδηγήθηκε το ματς στο 35-36 του ημιχρόνου στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς ανώτεροι.

Οι Ροδίτες είχαν πλέον βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, πήγαν στο +7 (41-48) στο 26′ και παρά την αντεπίθεση του Προμηθέα, δεν τρόμαξαν. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-54, το ντέρμπι συνεχίστηκε, μέχρι το φινάλε, ο Άντριτς (62-64) κι ο Μίλερ (64-64) εκτόξευσαν την αγωνία στα ύψη, όμως το αντιαθλητικό του Ζάρα στα 16.7″ ήταν η στιγμή που έκρινε το ματς.

Ο Αγραβάνης έβαλε τις βολές για το 66-65, ο Προμηθέας είχε και την κατοχή, ο Αγραβάνης κέρδισε νέο φάουλ και είχε ξανά 2/2 για το 68-65 στα 15.2″, ο Ξανθόπουλος προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη αλλά την έβαλε με ταμπλό για το 68-67 στα 2.9″ και ο Αγραβάνης με 1/2 στο 1.2″ έγραψε το τελικό σκορ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Ανδρικόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 18 (7/8 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Αγραβάνης 17 (0/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/13 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκάρετ 7 (3/8 σουτ), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 15 (4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίλερ 4 (2/8 σουτ), Ραντίτσεβιτς, Μαντζούκας 3 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Χάνας 3 (1/7 σουτ), Άρτις 10 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντριτς 10 (2), Τούμπα 5, Γκόινς 5, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 8 (3/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής, Ζάρας 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/32 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/25 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στη Νίκαια με τον Ιωνικό (19/12 στις 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί στη Ρόδο τον ΠΑΟΚ (19/12 στις 16:15).