Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-3: “Σβηστός” και με τα δεύτερα * ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 5-0: Με φοβερό Τζόλη * Βόλος-ΟΦΗ 2-0 * Άρης-Αστέρας 2-0 * ΑΕΚ-Απόλλων 2-0

Με σκόρερ τους Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ, αλλά και με τη συμμετοχή πολλών παικτών που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής, ο Ολυμπιακός νίκησε 0-3 τον Παναιτωλικό και καθάρισε από τώρα με την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό, στον πρώτο αγώνα για τους “16” του Κυπέλλου, αλλά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 3-0 και να καθαρίσει από τώρα με την πρόκριση στα προημιτελικά, καθιστώντας τυπική διαδικασία του ρεβάνς στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ σημείωσαν τα γκολ.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΚΡΙΣΤΙΝΣΟΝ

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε με τον Κρίστινσον κάτω από τα γκολπόστ, στο ντεμπούτο του Ισλανδού. Δεξιός μπακ ο Ανδρούτσος, αριστερός ο Χολέμπας με Αβραάμ και Σισέ στο κέντρο των μετόπισθεν. Μπουχαλάκης και Πέπε ήταν οι αμυντικοί μέσοι, στο δεξί φτερό ο Μπρούμα, στο αριστερό ο Βρουσάι και ο Τιάγκο Σίλβα πίσω από τον Χασάν.

Ο Παναιτωλικός κατέβηκε με τερματοφύλακα τον Μελίσσα, δεξί μπακ τον Τζανακάκη, αριστερό τον Περέιρα και στόπερ τους Βάντερσον – Μαλή. Τριάδα στη μεσαία γραμμή με Λιάβα, Τσιγγάρα και Άλβαρες, δεξί εξτρέμ τον Γιάκολις, αριστερό τον Αριγίμπι και φορ τον Αζάντι.

ΜΠΡΟΥΜΑ: ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Όλα τα λεφτά ήταν για τον Ολυμπιακό ο Μπρούμα. Ο Πορτογάλος ξεκίνησε στο δεξί φτερό, αλλά μόνο εκεί δεν έπαιζε. Κινούνταν διαρκώς στη μεσαία γραμμή, άλλοτε και αριστερά. Μάλιστα η πρώτη ευκαιρία ήταν δική του δημιουργία, όταν έβγαλε τον Χασάν μόνο απέναντι στον Μελίσσα στο 12′, αλλά νικήθηκε.

Ο εξτρέμ των “ερυθρόλευκων” ήταν αυτός που έκανε το 0-1 στο 20′ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, από ασίστ του Βρουσάι.

Οι γηπεδούχοι έκαναν διαρκώς λάθη, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λέπτου και απείλησαν μόνο με σουτ εκτός περιοχής (22′ Αριγίμπι, 36′ Αζάντι). Ο Μπρούμα θα μπορέσει να πετύχει και δεύτερο γκολ, στο 24′, αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή και αριστερά, μετά από εξαιρετική πάσα του Τιάγκο Σίλβα, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Από εκεί και πέρα, ο Ανδρούτσος δεν αντιμετώπισε προβλήματα ως δεξιός μπακ, ενώ η μοναδική στιγμή που οι “ερυθρόλευκοι” εκτέθηκαν, ήταν στην φοβερή ενέργεια του Αριγίμπι, ο οποίος πέρασε τον Μπρούμα και σταμάτησε από αντικανονικό μαρκάρισμα του Αβραάμ, που πήρε και κίτρινη στο 41′.

“ΕΣΚΙΣΕ” ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ Ο ΒΡΟΥΣΑΪ

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να παίξει πιο ψηλά και το κατάφερε, αλλά ευκαιρία δυσκολευόταν να παράξει. Ο κινητικός Τιάγκο Σίλβα επεδίωκε να περάσει κάθετες πάσες, ο Πέπε ήταν εκείνος που έπαιρνε την πρώτη πάσα από τους στόπερ για να κάνει παιχνίδι, ενώ ανέλαβε την εκτέλεση των στατικών φάσεων.

Στο 60′ ο Μαρτίνς έβαλε Σουρλή αντί Μπουχαλάκη και Ραντζέλοβιτς αντί Μπρούμα. Ο Σέρβος στο 65′ πέρασε στον Ανδρούτσο, από γύρισμα του οποίου θα ερχόταν το 0-2. Αρχικά το πλασέ στην κίνηση του Χασάν “έβγαλε” με το ένα χέρι ο Μελίσσας, αλλά ο αμαρκάριστος Βρουσάι με πολύ σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Έβαλε… όλη του τη δύναμη ο εξτρέμ του Ολυμπιακού, που νωρίτερα είχε την ασίστ.

ΜΕΣΑ ΣΟΥΡΛΗΣ, ΛΟΒΕΡΑ, ΚΑΪΠΕΡΣ, ΣΟΥΝΤΑΝΙ

Η εικόνα του Παναιτωλικού (ήθελε αλλά δεν μπορούσε) και το 0-2 που είχε διαμορφωθεί, έδωσε στον Μαρτίνς τη δυνατότητα να προχωρήσει σε αλλαγές και να βάλει παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά. Λοβέρα, Κάιπερς, Σουρλής και Σουντανί μπήκαν στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός άλλαξε το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με Κάιπερς και Σουντανί στη γραμμή κρούσης, αριστερά τον Λοβέρα, δεξιά τον Ραντζέλοβιτς και κεντρικούς χαφ τον Σουρλή με τον Πέπε.

Ο Παναιτωλικός ακόμα και μετά τις αλλαγές του Δέλλα δεν μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στον Ολυμπιακό. Είναι ενδεικτικό πως η καλύτερη στιγμή του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το καλοτραβηγμένο σουτ του Ντάλσιο που πέρασε λίγο άουτ στο 83′.

ΣΙΣΕ 328 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ, στο 85′. Ο Σισέ αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ του Πέπε, μία από τις αρκετές, και με τον… ώμο έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μελίσσα για το 0-3.

Ήταν το πρώτο γκολ του Σενεγαλέζου μετά από 10 μήνες και 24 μέρες, αφού το τελευταίο που είχε σημειώσει ήταν στις 27 Φεβρουαρίου 2020 με την Άρσεναλ στο Emirates.

ΣΚΟΡΕΡ:20′ Μπρούμα, 65′ Βρουσάι, 85′ Σισέ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Τζανακάκης, Μαλής, Βάντερσον, Περέιρα, Λιάβας, Τσιγγάρας, Γιάκολις, Άλβαρες (59′ Μπαρμπόζα), Αριγίμπι (74′ Ντάλσιο), Αζάντι (59′ Ματσόλα, 79′ λ. τρ. Μανθάτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Αβραάμ, Σισέ, Χολέμπας, Πέπε, Μπουχαλάκης (60′ Σουρλής), Τιάγκο Σίλβα (73′ Κάιπερς), Μπρούμα (61′ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (73′ Λοβέρα), Χασάν (68′ Σουντανί).

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Με φοβερό Τζόλη έκλεισε θέση για τα προημιτελικά του κυπέλλου

Ο Χρήστος Τζόλης πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε στην αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ
Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τζόλη, ο οποίος πέτυχε το πρώτο επαγγελματικό του χατ-τρικ και συμπαραστάτες τους Κρμέντσικ, Ίνγκασον νίκησε 5-0 την ΑΕΛ και έκλεισε ουσιαστικά θέση για τα προημιτελικά του κυπέλλου ενόψει της ρεβάνς του Αλκαζάρ.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την ΑΕΛ στην Τούμπα για την πρεμιέρα των δύο ομάδων στο κύπελλο και τη συνέτριψε με 5-0 με τον Τζόλη να κάνει χατ-τρικ – πρώτο στην επαγγελματική του καριέρα – κλείνοντας θέση ουσιαστικά για προημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει και της ρεβάνς του Αλκαζάρ (2,3 ή 4 Φεβρουαρίου).

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε αντίσταση από την ΑΕΛ, καθώς η ομάδα της Λάρισας δεν απείλησε καθόλου την εστία του Ζίβκο Ζίβκοβιτς και ήταν πρακτικά ακίνδυνη.

Έτσι κι αλλιώς ο Γιάννης Τάτσης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νέα πρόσωπα και ξεκούρασε βασικούς, οι βυσσινί έχουν ως αποκλειστική προτεραιότητα το πρωτάθλημα και τη μάχη παραμονής που δίνουν.

Η εξέλιξη του ματς έδωσε την ευκαιρία και στον Πάμπλο Γκαρσία να ξεκουράσει βασικούς, καθώς ακολουθούν τα δύο ντέρμπι με ΑΕΚ και Ολυμπιακό για τη Super League Interwetten.

Ο ΤΖΟΛΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ (ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ) ΧΑΤ-ΤΡΙΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε ως μόνο στόχο στο ματς να ανοίξει γρήγορα το σκορ και σχετικά εξίσου γρήγορα να διευρύνει το προβάδισμά του για να μην μπει σε περιπέτειες. Να καθαρίσει, δηλαδή, όσο πιο εύκολα γίνεται την πρόκριση ενόψει και της ρεβάνς του Αλκαζάρ.

Γι’ αυτό, άλλωστε, και ο Πάμπλο Γκαρσία δεν πήγε σε ροτέισον, επανέφερε τους βασικούς του στην ενδεκάδα και διατήρησε ένα κανονικό σχήμα σε διάταξη και πρόσωπα.

Καταλυτικός παράγοντας προς αυτήν την κατεύθυνση ο Χρήστος Τζόλης. Με τα δύο γκολ του μέσα σε χρονικό διάστημα 12 λεπτών άνοιξε αυτό το δρόμο και διασκέδασε κάθε αμφιβολία.

Άνοιξε το σκορ στο ένατο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε την κάθετη στον Κρμέντσικ γύρισε παράλληλα και ο Έλληνας διεθνής μεσοεπιθετικός νίκησε τον Νάγκι προλαβαίνοντας τον Μπέρτο.

Στο 23ο έπιασε κοιμώμενο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΛ μετά από την πάσα του Ντούγκλας, πέρασε τον Νάγκι κι έκανε το 2-0. Αφού παρεμβλήθησαν τα γκολ των Κρμέντσικ και Ίνγκασον για το 3-0 και 4-0 αντίστοιχα, ο Τζόλης βρήκε και για τρίτη φορά δίχτυα.

Στο 74′ ο Λάμπρου έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Τζόλη ο οποίος με διαγώνιο σουτ με το αριστερό έκανε το 5-0, φτάνοντας στο χατ-τρικ.

Αυτό ήταν το πρώτο στην επαγγελματική του καριέρα, καθώς είχε κάνει χατ-τρικ και με την Κ19 του ΠΑΟΚ (με προπονητή Πάμπλο Γκαρσία) κόντρα στην αντίστοιχη του Ατρομήτου.

ΚΡΜΕΝΤΣΙΚ ΣΕ ΚΕΦΙΑ, Η ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΕ

Σε μεγάλα κέφια ο Μίχαελ Κρμέντσικ, ο οποίος έχει (απο)δείξει ότι δεν χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. Ο Τσέχος όπως αναφέραμε και πιο πάνω είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Τζόλη, αυτό με το οποίο ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ.

Ήταν αυτός, ο οποίος με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47′) αξιοποίησε την εξαιρετική σέντρα του Ζίβκοβιτς και στο πρώτο δοκάρι με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Ο ICEMAN – ΣΚΟΡΕΡ

Ο ΠΑΟΚ έχει βρει σκόρερ – απροσδόκητο – τελευταία στο πρόσωπο του Σβέριρ Ίνγκασον. Ο Ισλανδός ήταν αυτός που έκανε το 4-0 σε μια προώθηση μπροστά για εκτέλεση φάουλ. Ο Iceman όπως είναι το παρατσούκλι έχει θέση βασικού στον ΠΑΟΚ του Γκαρσία και βρίσκει συχνά δίχτυα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (72′ Λύρατζης), Ντούγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (73′ Σβαμπ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (73′ Μουργκ), Ουάρντα (60′ Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (60′ Κούτσιας)

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Καρανίκας, Ζίζιτς, Ηλιάδης, Μπέρτος (63′ Νικολιάς), Μαϊδανός, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκοτζαμανίδης (63′ Τσόσιτς), Κολομπίνο (82′ Στόινοβιτς), Γλυνός (63′ Πινακάς), Ντουρμισάι (76′ Νούνιτς).

ΓΚΟΛ: 9′, 23′, 74′ Τζόλης, 47′ Κρμέντσικ, 55′ Ίνγκασον

ΚΑΡΤΕΣ: 49′ Αντρίγια Ζίβκοβιτς / 69′ Ηλιάδης

Βόλος – ΟΦΗ 2-0: Έκανε το πρώτο βήμα η ομάδα της Μαγνησίας

Οι παίκτες του Βόλου πανηγυρίζουν το γκολ του Μήτογλου επί του ΟΦΗ

Ο Βόλος ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον ΟΦΗ και κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 2-0 και να έχει το πλεονέκτημα για πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. (VIDEO)

Ο Βόλος κέρδισε με 2-0 τον ΟΦΗ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας με γκολ των Μαρτίνες (52′) και Μήτογλου (85′) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους “8” ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε δύο εβδομάδες στην Κρήτη.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο 45λεπτο όπου είχαν δύο δοκάρια, δύο τέρματα και χαμένες ευκαιρίες για να φτάσουν ακόμα και σε μεγαλύτερη νίκη. Την ίδια ώρα η απόδοση των Κρητικών ήταν κακή με αποτέλεσμα να απειλήσει ελάχιστα την εστία του Γκαραβέλη.

1. ΚΑΛΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, προσπάθησαν να φτιάξουν φάσεις, να απειλήσουν και όλα έδειχναν πως θα βλέπαμε ένα αρκετά όμορφο παιχνίδι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όμως και μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου οι φάσεις των δύο ομάδων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και το 0-0 ήρθε φυσιολογικά.

2. ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΕΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ

Ο Βόλος μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να σκοράρει, να φτάσει στη νίκη, να κάνει το πρώτο βήμα και να βάλει τις βάσεις να βρεθεί στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδος. Στο 48′ ο Γκρίλο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε μια ωραία ενέργεια του Μαρτίνες με την οποία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Ο Ουές δεν απομάκρυνε σωστά ο Μπαριέντος έδωσε στον Μαρτίνες που έκανε όμορφη ενέργεια, πέρασε τον αντίπαλο του και έκανε το σουτ με το αριστερό για να στείλει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα της ομάδας του ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν κοντά σε ένα ακόμη γκολ με τον Δουβίκα ο οποίος πήρε όμορφα τη μπάλα από τον Βαφέα αλλά ο Σωτηρίου βγήκε, του έκοψε λίγο τη μπάλα με αποτέλεσμα να τραβηχτεί στο πλάι και να μην σουτάρει άμεσα.

3. ΜΠΗΚΕ Ο ΝΙΝΗΣ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΒΟΛΟΣ

Στο 84′ ο Βόλος είχε κερδίσει φάουλ και ο Λόπεθ ετοίμαζε δύο αλλαγές. Ο Ισπανός πίεσε ώστε να περάσει εκείνη την ώρα στο ματς ο Νίνης και να εκτελέσει αυτός το φάουλ. Έτσι και έγινε με τον 30χρονο διεθνή μέσο να εκτελεί έξυπνα στο πρώτο δοκάρι και τον Περέα να βάζει την προβολή με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Η άμυνα του ΟΦΗ δεν έδιωξε και ο Μήτογλου με προβολή έκανε το 2-0.

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, ο Βόλος κράτησε το υπέρ του 2-0 και το ματς ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Μαγνησίας να κάνει το πρώτο βήμα.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66′ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46′ Μπαρτόλο), Σάντος (84′ Κιάκος), Μπαριέντος (84′ Νίνης), Μαρτίνες (74′ Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (63′ Μπαλογιάννης), Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Νέιρα, Στούρτζεον (81′ Τσιλιανίδης), Στάικος, Κοροβέσης (63′ Λυμπεράκης), Σαρδινέρο (63′ Σολίς), Γρίβας.

Γκολ: 52′ Μαρτίνες, 84′ Μήτογλου

Κίτρινες: 43′ Ρενάντο Σάντος, 59′ Μπαριέντος

Κόκκινες: –

Άρης – Αστέρας 2-0: Οι αλλαγές του Μάντζιου έδωσαν προβάδισμα πρόκρισης

Ο Μαντσίνι πανηγυρίζει γκολ στην αναμέτρηση του Άρη με τον Αστέρα για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Άρης επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Κλεάνθης Βικελίδης χάρη στα γκολ των Μαντσίνι (69′) και Μπερτόγλιο (76′) και απέκτησε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.

Ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο Άρης. Οι κίτρινοι επικράτησαν 2-0 του Αστέρα Τρίπολης και έχουν πλέον ένα καθαρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Θεόδωρος Κολοτρώνης στις αρχές του Φεβρουαρίου.

Ο Άρης ήταν ουσιαστικός στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ανέβασε τον ρυθμό του, ενώ τα γκολ πέτυχαν οι Μαντσίνι (69′) και Μπερτόγλιο (76′), δύο από τις αλλαγές του Άκη Μάντζιου που βοήθησαν τους κίτρινους να φτάσουν στη νίκη.

ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Άρης από την αρχή του παιχνιδιού θέλησε να πάρει την κατοχή της μπάλας, αλλά και την κυκλοφορία. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, όμως, δεν ήταν ουσιαστική, αφού παρήγαγε ελάχιστα στο πρώτο μέρος, με τον Τσιφτσή να χρειάζεται να επέμβει ελάχιστες φορές στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 23ο λεπτό, οι κίτρινοι έφυγαν στην κόντρα βρήκαν την άμυνα του Αστέρα ανοιχτή, ο Μάνος βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ των Αρκάδων, σούταρε από τα όρια της περιοχής, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε με επιτυχία. Από εκεί και πέρα, στο 31′ ο Μάνος δεν κατάφερε να πλάσαρε σωστά από καλή θέση, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Μπρούνο Γκάμα είχε κάνει ένα μακρινό σουτ.

ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΜΑΝΤΖΙΟ, ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΛΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΠ’ ΤΟΥΣ ΑΡΚΑΔΕΣ

Ο Αστέρας στο πρώτο μέρος φρόντισε να καλύπτει σωστά τους χώρους, χωρίς να αφήνει στους γηπεδούχους το περιθώριο να πατούν με ευκολία στην περιοχή. Μάλιστα, ο Ράσταβατς ήταν ικανοποιημένος, εν αντιθέσει με τον Άκη Μάντζιο, ο οποίος ζητούσε το κάτι παραπάνω απ’ την μεσοεπιθετική γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν απειλητικοί πραγματοποιώντας ένα μακρινό σουτ με τον Τασουλή στο 6ο λεπτό.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Ο Άρης ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Στο 51′ οι κίτρινοι είχαν και μία μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν ωραία, ο Σάσα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Τσιφτσή.

Στη συνέχεια, ο Άρης επιχείρησε να γίνει απειλητικός, με τον Μάνο να καθυστερεί να τελειώσει μία φάση στο 59′. Στο 67′ ο Σίλβα πάτησε στην περιοχή με προϋποθέσεις, έκανε το διαγώνιο γύρισμα, αλλά ήταν άστοχος.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΜΑΝΤΖΙΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗ ΛΥΣΗ

Ο Άρης ανέβασε ρυθμό με τις αλλαγές του Άκη Μάντζιου να βοηθούν. Στο 55′ πέρασε τον Μπερτόγλιο αντί του Ματέο Γκαρσία και στο 66′ τον Μαντσίνι στη θέση του Μάνου.

Έτσι, η λύση βρέθηκε στο 69ο λεπτό. Ο Σάκιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους κίτρινους. Από αυτό το σημείο, τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον Άρη.

Οι γηπεδούχοι “σφράγισαν” ένα καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στο 76ο λεπτό. Οι παίκτες του Άρη έκλεψαν την μπάλα από το λάθος του Πασαλίδη, οι Μαντσίνι και Μπερτόγλιο συνεργάστηκαν ωραία, με τον Αργεντίνο να πλασάρει για το δεύτερο γκολ. Μέχρι και το τέλος οι κίτρινοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και πήραν τελικά αυτή την καθαρή νίκη.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Άρης: Σιαμπάνης, Δεληζήσης, Γκανέα, Ροζ, Γκαρσία (55′ Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Γκάμα (84′ Λόπεθ(, Σάκιτς, Σάσα, Σίλβα (84′ Κάτσε), Μάνος (66′ Μαντσίνι)

Αστέρας: Τσιφτσής, Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τζίμας (87′ Κανελλόπουλος), Καπίγια (64′ Σίτο), Μουνάφο (73′ Ριέρα), Τασουλής, Μπελόκ, Αλί Μπαμπά (46′ Βαλιέντε), Τιλίκα (64′ Κρέσπι)

Γκολ: 69′ Μαντσίνι, 76′ Μπερτόγλιο

Κίτρινες: 78′ Σάκιτς /33′ Μουνάφο, 86′ Σουάρεθ

Κόκκινη: –

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτική Αττική)

Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας, Λευκάδας)

ΑΕΚ – Απόλλων 2-0: “Πέταξε” προς τα προημιτελικά

Ο Σιμάνσκι πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στον Απόλλωνα
Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στον αξιόμαχο Απόλλωνα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει 2-0 στο ΟΑΚΑ και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου έκανε η ΑΕΚ, η οποία, παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησε 2-0 του αξιόμαχου Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση πέτυχε ένα γκολ νωρίς στον αγώνα με τον Ντάμιαν Σιμάνσκι (7′) και ένα λίγο πριν από το τέλος με τον Λιβάι Γκαρσία (88′) και πήρε μία σημαντική νίκη, την πέμπτη σερί με τον Μανόλο Χιμένεθ στην τεχνική ηγεσία.

Πλέον, η ΑΕΚ έχει ξεκάθαρα το “πάνω χέρι” ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στη Ριζούπολη στις 2, 3 ή 4 Φεβρουαρίου. Στα θετικά για τους “κιτρινόμαυρους”, η καλή παρουσία του Βένταντ Ραντόνια, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Χιμένεθ και έδειξε καλά δείγματα γραφής.

ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΡΑΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΣΙΜΑΝΣΚΙ

Ο Μανόλο Χιμένεθ αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία στον Βόσνιο μπακ να ξεδιπλώσει το ταλέντο του, ενώ επανάφερε στο αρχικό σχήμα και τον Ντάμιαν Σιμάνσκι, ο οποίος είχε να αγωνιστεί ως βασικός από τις 21 Δεκεμβρίου και το 2-2 με τον Βόλο. Μάλιστα, ο Πολωνός μέσος τον δικαίωσε άμεσα, αφού μόλις στο 7ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινό πλασέ, ύστερα από όμορφη σέντρα του Μουαμέρ Τάνκοβιτς και γύρισμα με το κεφάλι του Έλντερ Λόπες στο ύψος της μικρής περιοχής.

Τρία λεπτά αργότερα ο Απόλλων θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά ο Παναγιώτης Τσιντώτας, που επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ, απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Άντονι Φατιόν. Βέβαια, στο ριπλέι φάνηκε πως ο Αλβανός μέσος ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έκανε την προβολή, αλλά αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα το γκολ θα μετρούσε, καθώς δεν υπάρχει VAR στη συγκεκριμένη φάση του Κυπέλλου.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 2-0 ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΤΑΝΚΟΒΙΤΣ

Η Ένωση “απάντησε” άμεσα και έφτασε μία “ανάσα” απ’ το 2-0 στο 15′, αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπέροχη κάθετη του δραστήριου Τάνκοβιτς, με τον Κωνσταντίνο Κότσαρη να λέει “όχι” στο τετ α τετ με τον Πορτογάλο.

Μετά από ένα δυνατό πρώτο 15λεπτο, η ΑΕΚ πήρε ξεκάθαρα τα ηνία του παιχνιδιού και με μπροστάρη τον Τάνκοβιτς έψαξε και ένα δεύτερο τέρμα. Παρ’ όλα αυτά, τόσο το διαγώνιο σουτ του Σουηδού στο 33′ όσο κι εκείνο του Λόπες δύο λεπτά νωρίτερα πέρασαν δίπλα απ’ την εστία του Κότσαρη. Την ίδια στιγμή, ο Απόλλων αδυνατούσε να φτάσει με ευκολία στα καρέ του Τσιντώτα, με αποτέλεσμα να απειλεί κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Όμως, η κεφαλιά του Λισγάρα στο 34′ και το απευθείας φάουλ του Καραγκούνη στο 41′ δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ της Ένωσης.

ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΣΕ, ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΕ

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων μπήκε πιο δυνατά και θέλησε να δημιουργήσει πρόβλημα στην Ένωση. Με τον Τόμας Μπεντινέλι να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, η “Ελαφρά Ταξιαρχία” έψαξε την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Από την άλλη πλευρά, ο Χιμένεθ, βλέποντας πως η ομάδα του δεν απειλεί, αποφάσισε να “φρεσκάρει” την επίθεσή του. Ο Ισπανός τεχνικός πέρασε στο γήπεδο τους Λιβάγια και Μαχαίρα αντί των Τάνκοβιτς και Αλμπάνη, αλλάζοντας ουσιαστικά τα εξτρέμ του.

Παρά τις αλλαγές, η Ένωση δεν ανέβασε ένταση και ρυθμό, ενώ το ίδιο ίσχυσε και μετά την είσοδο των Μάνταλου και Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης αντί του Ολιβέιρα. Στον αντίποδα, ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει ό,τι καλύτερο από την αναμέτρηση, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί επικίνδυνος μπροστά από την εστία του Τσιντώτα. Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική φάση της ομάδας του Παράσχου ήταν ένα μακρινό φάουλ του Τσαμπούρη που πέρασε ψηλά άουτ.

ΑΛΛΑΞΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ Ο ΓΚΑΡΣΙΑ

Βέβαια, αντίστοιχη εικόνα παρουσίασε κι η ΑΕΚ, αλλά είχε την τύχη να της βελτιώσει την εικόνα ο Λιβάι Γκαρσία στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα. Ο εξτρέμ από το Τρίντινταντ και Τομπάγκο έδωσε μία εξαιρετική μπαλιά στον Σάκχοφ στο 79′, αλλά ο Ουκρανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ εννιά λεπτά αργότερα σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, “κλειδώνοντας” τη νίκη και σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Γήπεδο: ΟΑΚΑ, Σπύρος Λούης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (85′ Σιμόες), Γαλανόπουλος (65′ Μάνταλος), Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (55′ Λιβάγια), Αλμπάνης (55′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα. (65′ Γκαρσία).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Βιτλής (64′ Τσιλούλης), Χοχούμης, Καλίσιρ, Φατιόν (46′ Σλίβλα), Κιτοκό (64′ Λαγός), Καραγκούνης (64′ Μουνιέ), Μπεντινέλι (78′ Κραγιόπουλος), Βάρκας.

Γκολ: 7′ Σιμάνσκι, 88′ Γκαρσία

Κίτρινες: 54′ Λάτσι / 29′ Κιτοκό, 35′ Καλίσιρ, 60′ Βιτλής