Παναιτωλικός-Λαμία 0-3 * ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-0 * Βόλος-ΟΦΗ 0-0 * Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 0-2 * Η βαθμολογία των πλέι-άουτ

Παναιτωλικός - Λαμία 0-3 (vids)

Η super Λαμία έκανε… πλάκα στο Αγρίνιο, διέλυσε από ημίχρονο με 3-0 τον Παναιτωλικό, που μοιάζει συμβιβασμένος με την ιδέα του υποβιβασμού και νιώθει ακόμη πιο σίγουρη για την παραμονή της! Βασιλακάκης, Ντέλετιτς και Ρόμανιτς τα γκολ.

«Αγκαλιά» με την παραμονή της στην κατηγορία ή πιο σωστά μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα μπλέξει βρίσκεται από σήμερα (20/3) η Λαμία, που κέρδισε σε ρυθμό προπόνησης στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 3-0, πήρε την ισοβαθμία μαζί του και «σκαρφάλωσε» στο «+6» από τη θέση των μπαράζ, όπου πλέον βρίσκονται οι «κυανοκίτρινοι» και ο ΟΦΗ. Οσο για τους γηπεδούχους  σε έναν αγώνα «τελικό», κυρίως μετά τη νίκη της ΑΕΛ και το βαθμό που πήραν οι Κρητικοί στα παιχνίδια που προηγήθηκαν, παρουσιάστηκαν πνευματικά ανέτοιμοι, χαλαροί και στο πρώτο ημίχρονο, που αποδείχθηκε το  «βατερλό» τους,  ήταν σα να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο.
Ο Τραϊανός Δέλλας ξεκίνησε με τον Μελίσσα κάτω από τα γκολπόστ, τους Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Περέιρα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τον Εντινγκά στο «6», τον Ντίας στο «8», τους Αριγίμπι, Ντάλσιο στα άκρα και τον Μάζουρεκ πίσω από τον Καρέλη.
Ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε τον Επασί στο τέρμα, τους Σκόνδρα, Τζανετόπουλο, Αντέτζο, Ανχελ Μαρτίνεθ στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπεχαράνο, Τζανδάρη στον άξονα, τον Βασιλάκάκη ένα «κλικ» μπροστά τους, τους Ρόμανιτς, Ντέλετιτς στα άκρα και τον Καραμάνο στην επίθεση.

Η ΛΑΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ (24′, 27′) ΒΡΗΚΕ ΔΙΣ ΣΤΟΧΟ

Για το πρώτο ημίχρονο αρκεί μία φράση για να αποτυπώσει τα δεδομένα του. Η Λαμία έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες της κέρδισαν σχεδόν όλες τις πρώτες και δεύτερες διεκδικούμενες μπάλες, δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να αναπτυχθούν και εκμεταλλεύονταν στο έπακρο κάθε κενό στην άμυνά τους, που ήταν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν εξαιρετικά στο τρανζίσιον και στο 24′ ο βγήκε πολύ όμορφα στην αντεπίθεση από τα δεξιά, απέφυγε τον Περέιρα, έκανε συστημένη σέντρα για τον Βασιλακάκη που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Λίγο αργότερα (27′) ήταν η σειρά του Καραμάνου από τα αριστερά να «κόψει» την κατάλληλη στιγμή στο σημείο του πέναλτι και ο Σέρβος που κινήθηκε σε θέση φορ έκανε ένα ξερό μονοκόμματο σουτ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

MΕ ΡΥΘΜΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ Ο ΡΟΜΑΝΙΤΣ ΤΟ 0-3

Οι οποίοι αυτό το τρίλεπτο έδειχναν να βρίσκονται σε… άλλο γήπεδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι «χόρευαν» στη βροχή που σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα για το πώς προσέγγιζαν τον αγώνα. Ο οποίος είχε ουσιαστικά «κριθεί», αφού οι «κυανοκίτρινοι» έδειχναν ανήμποροι να απειλήσουν ουσιαστικά τα καρέ της Λαμίας. Η οποία συνέχισε σε ανάλογο τέμπο και… περίμενε. Ετσι φτάσαμε στο 43′, όπου σε βαθιά μπαλιά του Ντέλετιτς που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ο Τσότσαλιτς έκανε λάθος, ο Ρόμανιτς βγήκε τετ α τετ και σε ρυθμό προπόνησης πλάσαρε εύστοχα τον Μελίσσα.

ΤΥΠΙΚΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το σκορ στο 0-3, δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί πως το δεύτερο μισό φάνταζε τυπική υπόθεση. Ο Παναιτωλικός γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 και στα πρώτα λεπτά «φλέρταρε» ορισμένες φορές με το γκολ που υπό προϋποθέσεις θα τον έβαζε ξανά «μέσα» στο ματς. Πιο συγκεκριμένα με τον Βέργο (46′) και τον Αριγίμπι (53′), ενώ γενικότερα έδειχνε διάθεση να το «παλέψει». Ομως με την πάροδο του χρόνου η αναμέτρηση «έσβησε», η Λαμία τη διαχειρίστηκε όπως έπρεπε και μετά το 60′ οι γηπεδούχοι σήκωναν άσκοπα την μπάλα και δεν απειλούσαν ουσιαστικά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν δύο καλά σουτ με τους Αριγίμπι, Τσότσαλιτς, ενώ και οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει νωρίτερα με τον Τζανδάρη. Στις καθυστερήσεις υπήρξε μία φάση που αντικατοπτρίζει ανάγλυφα τον χθεσινό Παναιτωλικό. Ο Βέργος σε κενή εστία από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και το γκολ δεν ήρθε ούτε τότε, έστω για την τιμή των όπλων.

MVP: Ο Ντέλετιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με 1 γκολ και 2 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, έκανε άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο ύψος του: Ο Σέρβος ήταν ο κορυφαίος της Λαμίας και όλοι όσοι αγωνίστηκαν ήταν πάρα μα πάρα πολύ καλοί. Τακτικά σωστοί, πήραν μία νίκη «μισή και πλέον παραμονή»
Αδύναμος κρίκος: Τα δύο μπακ του Παναιτωλικού (Μεντίνα, Περέιρα) δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να ανακόψουν τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων. Βέβαια όλοι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε κάκιστη βραδιά.
Η γκάφα: Ολη η εικόνα του Παναιτωλικού ήταν μία «γκάφα». Αλλά στο διάστημα 24′-27′ ήταν σα να… έφυγαν οι παίκτες του από το γήπεδο.
Το «στραγάλι»: Ηταν τέτοια η εικόνα της αναμέτρησης, όπου τα λάθη του Κουτσιαύτη που «έχασε» φάσεις πέρασαν σε δεύτερη μοίρα.
Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Η Λαμία κέρδισε δικαιότατα. Εδειξε πως είχε προετοιμαστεί σωστά και είχε «διαβάσει»το ματς. Ο Πανατωλικός, ξέχωρα από το αγωνιστικό κομμάτι, παρουσιάστηκε πνευματικά ανέτοιμος για ένα παιχνίδι μισή κατηγορία. Χωρίς ψυχολογία, τίποτα.ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Περέιρα (65’ Ταχάρ), Μεντίνα (46’ Γιάκολις), Τσότσαλιτς, Σκαρντοβέλι, Εντινγκά, Ντάλσιο (46’ Βέργος), Ντίας, Μάζουρεκ (46’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Καρέλης (70’ Αζάντι).

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς (78’ Μάντζρεκαρ), Ντέλετιτς (88’ Σαραμαντάς), Καραμάνος, Βασιλακάκης (68’ Μπιάρνασον).

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-0

Ο Εραμούσπε πανηγυρίζει το γκολ του ΠΑΣ με τον Ατρόμητο

Με γκολ του Εραμούσπε στο 32′ ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε το σερί καλών εμφανίσεων και νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο – Από ένα δοκάρι (19′ Παμλίδης – 61′ Μανούσος) οι αντίπαλοι, ο Μανδάς απέκρουσε πέναλτι του Παμλίδη στο 43′.

Συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του πορεία το τελευταίο διάστημα στην οποία έφτασε τα πέντε ματς χωρίς να δεχθεί γκολ, έχοντας και τέσσερις νίκες, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε και του Ατρομήτου με 1-0 και έφτασε έτσι τους 34 βαθμούς, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την σωτηρία. Οι Γιαννιώτες έδειξαν σε ακόμα μία αναμέτρηση πολύ καλά στοιχεία και πήραν δίκαια τους βαθμούς της νίκης στην πρεμιέρα των play out.

Στον αντίποδα οι Περιστεριώτες έχασαν και αυτοί μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, είχαν δοκάρι και τε α τετ και με την ήττα τους έμειναν στους 28 βαθμούς, αλλά και πάλι νιώθουν σε μεγάλο βαθμό ασφαλείς.

Ματσάρα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα

Όσον αφορά τον αγώνα, στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν εξαιρετικός. Και οι δύο ομάδες είχαν γρήγορο ρυθμό και έδειξαν σε όλη του την διάρκεια πως ήθελαν να παίξουν μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις. Το κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό και σίγουρα παρότι μπήκε μόνο ένα τέρμα, ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Με 4-4-2 ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες

Στον αγώνα των Ζωσιμάδων, το μοναδικό της πρεμιέρας των play out που δεν υπήρξε τόσο μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με 4-4-2. Οι γηπεδούχοι του Αργύρη Γιαννίκη με τον Λοντίγκιν στο τέρματον Σάλιακα δεξιάτον Πίρσμαν αριστερά και τους Κάργα, Εραμούσπε στο κέντρο της άμυνας. Οι Κάστρο και Ντομίνγκες ήταν τα κεντρικά χαφ, οι Καρτάλης και Ελευθεριάδης τα εξτρέμ και Μιλιντσεάνου και Παμλίδης το επιθετικό δίδυμο.

Όσον αφορά τον Σάββα Παντελίδη ξεκίνησε με τον Μανδά στο τέρμα, τον Κιβρακίδη δεξί μπακ, τον Γκαλβάο αριστερό και τους Γούτα και Μαυρομμάτη στο κέντρο της άμυνας. Οι Σάλομον και Χαρίσης ήταν στην μεσαία γραμμή με τον Γάλο δεξί εξτρέμ και τον Ενσικουλού αριστερό και τους Μανούσο και Μάτιτς επιθετικό δίδυμο.

Μεγάλες ευκαιρίες και εξαιρετικός ρυθμός στο πρώτο

Στο πρώτο ημίχρονο από το ξεκίνημα είδαμε τον ΠΑΣ και τον Ατρόμητο να έχουν βγει μπροστά και να προσπαθούν για το γκολ, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να χάνεται στο 16′ με τον Γούτα να κάνει την κεφαλιά και τον Λοντίγκιν να διώχνει εξαιρετικά. Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ βρέθηκε μια ανάσα από το 1-0, αλλά ο Παμλίδης είδε την κεφαλιά του αρχικά να σταματάει στον Μανδά και συνέχεια στο δοκάρι..

Ο ρυθμός όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαινε και στο 25′ ο Ενσικουλού έκανε εξαιρετική προσπάθεια γύρισε στον Μάτιτς ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση, μετά η μπάλα έφτασε στον Γκάλο που έκανε το σουτ με τον Λοντίγκιν να διώχνει με δυσκολία.

Ο Εραμούσπε άνοιξε το σκορ

Έτσι φτάσαμε στο 32′ όπου είχαμε και το γκολ που έκρινε το παιχνίδι. Ο Καρτάλης εκτέλεσε για ακόμα μία φορά εξαιρετικά το φάουλ, όπως κάνει σε κάθε στημένη φάση, ο Εραμούσπε έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Μανδάς έδιωξε εξ’ επαφής και ο Αργεντίνος με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0.

Μεγάλος Μανδάς σταμάτησε το πέναλτι του Παμλίδη

Μετά το γκολ και πάλι συνεχίστηκε ο γρήγορος ρυθμός και στο 44′ είχαμε μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία. Συγκεκριμένα ο Κάστρο τσίμπησε ωραία την μπάλα, ο Μαυρομμάτης τον ανέτρεψε και το πέναλτι σωστά δόθηκε. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Παμλίδης και ο Μανδάς με εξαιρετική επέμβαση απέκρουσε το πέναλτι.

Μεγάλο παιχνίδι και στο δεύτερο με δοκάρι και σπουδαίες ευκαιρίες

Και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μεγάλες ευκαιρίες, με την πρώτη να την χάνουν οι γηπεδούχοι στο 61′. Συγκεκριμένα ο Γκάλο έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μανούσος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Λοντίγκιν. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μανδά σταμάτησε το πολύ ωραίο πλασέ του Καρτάλη και η μεγαλύτερη ευκαιρία πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας χάθηκε στο 75′ με τον Μουνίθ να γυρίζει στον αμαρκάριστο Ενσικουλού που εντελώς μόνος απέναντι από τον Λοντίγκιν έκανε τραγικό πλασέ στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

MVP: Θα βάλουμε τον Καρτάλη όχι μόνο επειδή έκανε την ασίστ στο γκολ του Εραμούσπε, αλλά γιατί κάθε του σέντρα ήταν κίνδυνος-θάνατος και σήμερα.

Στο ύψος του: Αν ο Ατρόμητος έπαιρνε την ισοπαλία θα βάζαμε τον Μανδά MVP. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου έπιασε το δεύτερο συνεχόμενο πέναλτι και συνολικά είχε μια εξαιρετική παρουσία.

Αδύναμος κρίκος: Δεν υπήρξε αδύναμος κρίκος σε ένα τόσο ωραίο παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν και με το παραπάνω να μας χαρίσουν ένα τόσο όμορφο θέαμα.

Η γκάφα: Θα βάλουμε το πλασέ του Ενσικουλού που εντελώς ανενόχλητος κατέφερε να στείλει τη μπάλα μακριά άουτ ενώ είχε βρεθεί φάτσα με το 1-1.

Το «στραγάλι»: Περίπατος για τον Ευαγγέλου το σημερινό παιχνίδι. Στο πέναλτι είχε δίκιο, ενώ συνολικά δεν υπήρξε η φάση που κάποιος από τους δύο αντιπάλους να έχει διαμαρτυρηθεί.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Θα ξαναγράψουμε πως είδαμε ένα πολύ ωραίο από πλευράς θεάματος παιχνίδι. Ο ΠΑΣ με την 4η νίκη του στα πέντε τελευταία ματς έδειξε πως συνεχίζει να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ και ο Ατρόμητος έκανε φάσεις, έχασε μεγάλες ευκαιρίες, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Κάστρο, Καρτάλης (75’ Μπρένερ), Παμλίδης, Ελευθεριάδης (65’ Λιάσος), Ντομίνγκες, Μιλιντσεάνου (88’ Παντελάκης).

AΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο (71’ Αγκάγιεφ), Γκαλβάο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης, Κιβρακίδης, Σάλομον (71’ Ούμπιντες), Ενσικουλού (79’ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (79’ Εντομβόνγι) , Μάτιτς (52’ Μουνίθ).

Βόλος – ΟΦΗ 0-0

Βόλος - ΟΦΗ 0-0

Μετά από 10 σερί ήττες, ο ΟΦΗ βρήκε ξανά βαθμό ελπίδας με το 0-0 στον Βόλο στην πρεμιέρα των πλέι άουτ σε ένα ματς χωρίς φάσεις.

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό ανάμεσα σε Βόλο και ΟΦΗ, στην 1η αγωνιστική των δύο ομάδων για τα play out (0-0). Ελάχιστες ευκαιρίες, μόλις πέντε τελικές, σε ένα ματς που διεξήχθη κάτω από έντονη βροχόπτωση. Ο ΟΦΗ έβαλε φρένο στις δέκα διαδοχικές ήττες στη Super League Interwetten. Συμπτωματικά, το αμέσως προηγούμενο ματς στο οποίο δεν ηττήθηκαν οι Κρητικοί ήταν πάλι 0-0, στις 10 Ιανουαρίου με τον Ατρόμητο.

Έτσι έπαιξαν

Ο Άνχελ Λόπεθ κατέβασε τον Βόλο με διάταξη 4-2-3-1. Ο Κλέιμαν ήταν κάτω από τα γκολπόστ. Δεξιός μπακ ο Τέκιο, αριστερός ο Φεράρι, οι Γκρίλο και Μήτογλου συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ριένστρα και Τσοκάνης. Στο δεξί φτερό έπαιξε ο Περέα, ο Μαρτίνες στο αριστερό και ο Νίνης αγωνίστηκε πίσω από τον Δουβίκα.

Ο Νίκος Νιόπλιας από την πλευρά του επέλεξε το 5-4-1. Ο Βάτερμαν υπερασπίτηκε την εστία. Δεξιός μπακ ήταν ο Ουές, αριστερός ο Λυμπεράκης και οι Μαρινάκης, Διαμαντής και Βούρος αγωνίστηκαν στο κέντρο των μετόπισθεν. Ο Σαρδινέρο έπαιξε δεξιά στη μεσαία γραμμή, ο Στούρτζεον αριστερά, με Στάικο και Μεγιάδο στα χαφ. Στην κορυφή έπαιξε ο Καστάνιος.

Η μία τελική σε 45 λεπτά αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο είχε όλη κι όλη μία τελική κι αυτή στο 44′ με ένα μακρινό σουτ του Στούρτζεον που κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Καμία άλλη φάση σε 45+1 λεπτά αγώνα. Ο Βόλος είχε την κατοχή της μπάλας (ποσοστό 60%), δίχως ωστόσο να προκαλέσει προβλήματα στην άμυνα των Κρητικών. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που προσπάθησε να βάλει σε μπελάδες τον ΟΦΗ ήταν ο Περέα, για την «εξουδετέρωση» του οποίου βοηθούσε τον Λυμπεράκη ο Μεγιάδο. δ

Από εκεί και πέρα, το πρώτο μισό σημαδεύτηκε από πάρα πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Βόλος έκανε 23 και ο ΟΦΗ 26. Αν εξαιρεθεί μια απερίσκεπτη έξοδος του Κλέιμαν μακριά έξω από την περιοχή του, την οποία δεν αξιοποίησαν οι φιλοξενούμενοι, οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές στα μετόπισθεν και προτιμούσαν να διώχνουν, έστω στα τυφλά, εξαιτίας και του αγωνιστικού χώρου στον οποίο είχε πέσει μπόλικη βροχή.

Η άνοδος του Βόλου και η ευκαιρία με Μαρτίνες

Ο Βόλος πραγματοποίησε την πρώτη του ευκαιρία στο 48ο λεπτό. Ο Μαρτίνες έκανε πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, κοντά στο σημείο του πέναλτι, και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Καστάνιος τρία λεπτά αργότερα είχε δοκάρι για τον ΟΦΗ, αλλά σωστά καταλογίστηκε οφσάιντ και ως εκ τούτου κρίθηκε ως μη γενόμενη η προβολή του στη συμβολή των δοκών. Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να κρατούν περισσότερο κρατούσαν τη μπάλα και πίεζαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 61′ έχασαν τον Σαρδινέρο (τον κλώτσησε ο Γκρίλο). Στο 64′ ο Νιόπλιας τον έκανε αλλαγή με τον Σακόρ, ενώ λίγο αργότερα είδε τόσο τον Βούρο όσο και τον Μαρινάκη να νιώθουν ενοχλήσεις, αλλά τελικά να συνεχίζουν.

Ισορροπία με Σακόρ ο ΟΦΗ

Η είσοδος του Σακόρ έφερε ισορροπία στο χώρο της μεσαίας γραμμής του ΟΦΗ, κάτι που χρειαζόταν αρκετά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ηρακλείου. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να κάνει τη «ζημιά» στον Βόλο σε δύο περιπτώσεις. Στο 84′ όταν δεν πήδηξε στον σωστό χρόνο μετά τη σέντρα του Στούρτζεον από δεξιά (προηγήθηκε λάθος του Νίνη), αλλά και στο 90′, όταν το μακρινό σουτ που έκανε μπλόκαρε σταθερά ο Κλέιμαν. Μέχρι το 90’+3′ δεν άλλαξε τίποτα. Φαινόταν ότι το ματς θα το πάρει η ομάδα που θα κάνει λάθος. Και στο δεύτερο μισό οι ποδοσφαιριστές ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στα μετόπισθεν και το 0-0 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

MVP: Ο Μεγιάδο ήταν η ήρεμη δύναμη του ΟΦΗ στο ματς. Ο αμυντικός μέσος των φιλοξενούμενων έκανε εξαιρετική δουλειά στη μεσαία γραμμή, αναχαίτισε τις επιθετικές πρωτοβουλίες των Θεσσαλών και μάλιστα στα τελευταία λεπτά κέρδισε φάουλ, δίνοντας τις απαραίτητες ανάσες στην ομάδα του, ενώ αυτή πιεζόταν.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια του Βόλου, αυτή τη φορά ο Τάσος Δουβίκας δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Ήταν πολύ καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς του ΟΦΗ και τον περιόρισαν αισθητά.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Η άμυνα του ΟΦΗ. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δέκα παιχνίδια στα οποία δεχόταν γκολ, αυτή τη φορά η ομάδα της Κρήτης έπαιξε πιο μυαλωμένα, απέφυγε τα αβίαστα λάθη και διατηρήθηκε απαραβίαστη η εστία του Βάτερμαν. Οι Βούρος, Διαμαντής και Μαρινάκης που αγωνίστηκαν ως κεντρικοί αμυντικοί «καθάρισαν» τις εστίες κινδύνου που προσπάθησε να δημιουργήσει ο Βόλος.

Η ΓΚΑΦΑ: Στο 38′ ο Κλέιμαν βγήκε μακριά έξω από την περιοχή του, άνοιξε το κοντρόλ κι έχασε τη μπάλα, αλλά για καλή του τύχη δεν το πλήρωσε.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο διαιτητής Καραντώνης (Ημαθίας) και οι βοηθοί του. Υπήρξαν 1-2 στιγμές κατά τις οποίες έγιναν λάθος στις υποδείξεις κόρνερ, αλλά σαφέστατα δεν κρίθηκε το αποτέλεσμα από αυτές τις αποφάσεις.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Δίκαιο το 0-0 στο Πανθεσσαλικό. Και οι δύο ομάδες θα πρέπει να αισθάνονται ικανοποιημένες από τον βαθμό με βάση την εικόνα που είχαν. Μιλάμε άλλωστε για ματς στο οποίο ο Βόλος είχε δύο τελικές και ο ΟΦΗ τρεις. Ο βαθμός είναι πολύ σημαντικός κυρίως για τον ΟΦΗ, που επιτέλους σταμάτησε τον αγωνιστικό κατήφορο.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο, Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα (85′ Μπουένο), Τσοκάνης, Νίνης, Περέα (78′ Ρενάτο Σάντος), Μαρτίνες, Δουβίκας.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Ουές, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Λυμπεράκης, Στάικος (75′ Γρίβας), Μεγιάδο, Σαρδινέρο (64′ λ. τρ. Σακόρ), Στούρτζεον, Καστάνιος (86′ Μπαλογιάννης).

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΛ 0-2: Πήρε το διπλό στη Ριζούπολη και ελπίζει

Ο Φιορίν Ντουρμισάι πανηγυρίζει γκολ του με την ΑΕΛ κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης για την Super League

Η ΑΕΛ πήρε σημαντικό διπλό στη Ριζούπολη επικρατώντας 2-0 του Απόλλωνα χάρη σε γκολ των Ντουρμισάι και Νούνιτς, έφτασε τους 19 πόντους και έβαλε “φωτιά” στα playouts.

Ένα σημαντικό διπλό πανηγύρισε στην 1η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten η ΑΕΛ. Οι βυσσινί επικράτησαν 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη στο γκολ των Ντουρμισάι και Νούνιτς και έβαλαν φωτιά στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Φέστα έφτασε τους 19 πόντους και προσθέτει περισσότερη πίεση σε ΟΦΗ, Παναιτωλικό και Λαμία. Σε ασφαλή θέση με 28 πόντους παραμένει η Ελαφρά Ταξιαρχία, η οποία έχασε ευκαιρία να έχει το κεφάλι της πιο ήσυχο ενόψει της συνέχειας.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ ΝΤΟΥΡΜΙΣΑΪ

Στο 67ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Οι βυσσινί άλλαξαν γρήγορα την μπάλα σε μικρό χώρο, ο Κολομπίνο από τα αριστερά της περιοχής μοίρασε στον Ντουρμισάι που έγραψε το 0-1 με πλασέ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η ΑΕΛ είχε καταφέρει να ισορροπήσει στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια, στο 54′ η Ελαφρά Ταξιαρχία απείλησε, με τον Κολ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα στα σταματάει στο δοκάρι. Μετά από τρία λεπτά ο Κολομπίνο ανησύχησε τον Βέρχουλστ με ένα σουτ.

ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ ΜΕ ΝΟΥΝΙΤΣ

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Απόλλων πίεζε, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Νάγκι. Μάλιστα, η ΑΕΛ ήταν εκείνη που έβρισκε κενούς χώρους στην κόντρα. Στο 89′ “χτύπησε” με τον Ακούνια, ο οποίος σημάδευσε το δοκάρι.

Στο 90+6′ η ΑΕΛ κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη. Ο Μπεν-Χατίρα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βέρχουλστ, ωστόσο πήρε το ριμπάουντ και μοίρασε στον Νούνιτς, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.

ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν εκείνος που στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Δημιούργησε αρκετές τελικές, οι περισσότερες όχι τόσο επικίνδυνες, κυρίως από στημένες φάσεις. Στο 13′ σημείωσε καλή στιγμή, με τον Λισγάρα να παίρνει την κεφαλιά και να Νάγκι να αποκρούει.

Η ΑΕΛ δεν μπορούσε να κρατήσει την κατοχή, αν και επιχειρούσε να πιέσει ψηλά, προκειμένου να χαλάσει την ανάπτυξη της Ελαφράς Ταξιαρχίας, αποτυχημένα τις περισσότερες φορές. Την πιο σημαντική ευκαιρία κατέγραψε στο 35′ με τον Ντουρμισάι να πιάνει κεφαλιά και τον Βέρχουλστ να διώχνει με τα πόδια.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν (72′ Λαγός), Σλίβκα, Φερνάντεθ (72′ Μουνιέ), Μπεντινέλι, Τσιλούλης (52′ Κολ), Ντάουντα (52′ Ιωαννίδης).

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Μουκαντζό (57′ Μιλοσάβλιεβιτς), Στίφλερ (85′ Σπαρβ), Κολομπίνο, Ακούνια Ντουρμισάι (78′ Νούνιτς), Πινακάς (78′ Μπεν Χαντίρα).

Super League 1: Η βαθμολογία των πλέι-άουτ μετά από την 1η αγωνιστική

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των playouts της Super League 1. Η Λαμία πήρε πολύτιμη νίκη επικρατώντας του Παναιτωλικού με 3-0 στο Αγρίνιο, ενώ τρίποντο πήρε και ο ΠΑΣ Γιάννινα νικώντας 1-0 τον Ατρόμητο στους Ζωσιμάδες.

Νωρίτερα το Σάββατο (20/3) η ΑΕΛ επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και έφτασε στο -1 τον ΟΦΗ, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό.