Παναιτωλικός-Αρης 0-1 Μπρούνο Γκάμα και… κορυφή * ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 * ΑΕΚ-ΑΕΛ 4-1: “Κιτρινόμαυρη” Ταξιαρχία * Η βαθμολογία

Παναιτωλικός - Αρης 0-1

Χωρίς να εντυπωσιάσει, χωρίς να έχει φάσεις, ο Άρης είχε τον τρόπο να μείνει πρώτος στο Αγρίνιο! Αφού βρήκε το γκολ με τον Γκάμα από το πέναλτι-γκάφα του Μαλή, στην συνέχεια απλά είχε τον απόλυτο έλεγχο για το 1-0 κόντρα στον ακίνδυνο Παναιτωλικό!

Μία «επαγγελματική» νίκη πήρε σήμερα (22/11) ο Αρης στο Αγρίνιο, στο ντεμπούτο του Τραϊανού Δέλλα στον πάγκο του Παναιτωλικού, καθώς οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 των «κυανοκίτρινων»
Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τον Κνετ κάτω από τα γκολπόστ, τους Λιάβα, Μαλή, Κωνσταντόπουλο, Ντάλσιο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τσιγγάρα, Ντίας στον άξονα, τους Μεντόσα, Αριγίμπι στα άκρα και τον Μάζουρεκ πίσω από το «9άρι» Αζάντι.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Σιαμπάνη στο τέρμα, τους Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Τζέγκο, Ματίγια στα «6αρο-8άρια», τον Μπρούνο Γκάμα στο δεξί «φτερό», τον Σίλβα στο αριστερό και τον Ματέο Γκαρσία πίσω από τον φορ Μάνο.

Ο ΓΚΑΜΑ ΒΡΗΚΕ ΔΙΧΤΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ

Σέντρα στο ματς και με το «καλημέρα» οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Κυρίως από τα άκρα. Ο Αρης «φόρτωνε» τη δεξιά του πλευρά όπου αριστερό μπακ έπαιζε ο Ντάλσιο που δεν είναι κλασικός ακραίος οπισθοφύλακας (εκεί τραβιόνταν και ο Σίλβα), ενώ ο Παναιτωλικός έπαιζε επίσης από τα άκρα του (Αριγίμπι, Μεντόσα).
Στα πρώτα λεπτά τα «καναρίνια» απείλησαν με τους Αριγίμπι (7′), Μάζουρεκ (16′) και οι Θεσσαλονικείς δις με τον Μάνο (3′, 9′), ενώ ο Μπρούνο Γκάμα έδειχνε ορεξάτος και τους «έτρεχε» στην επίθεση. Υπό αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στο 17′, όπου ο Σίλβα έστρωσε για τον Μάνο στον κενό χώρο και ο Μαλής τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή και σε πλάγια θέση. Ο ρέφερι Κουτσιαύτης καταλόγισε αμέσως το πέναλτι και ο Μπρούνο Γκαμά ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
Πλέον οι «κίτρινοι» είχαν (και) την ψυχολογία με το μέρος τους, στο οργανωτικό σκέλος τον Γκάμα πλαισίωνε  ο Ματέο Γκαρσία – ο πρώτος είχε ένα καλό σουτ στο 21′ – και για περίπου 10 λεπτά πατούσαν ένα «κλικ» καλύτερα μέσα στο γήπεδο. Χωρίς όμως αυτό να «μεταφράζεται» πως ο Παναιτωλικός είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.
Το αντίθετο, καθώς λίγο πριν το ημίωρο οι «κυανοκίτρινοι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα μέσα στο γήπεδο και μετέφεραν το ματς στο μισό των αντιπάλων τους. Στο 31′ ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αριγίμπι, ενώ επειδή οι φιλοξενούμενοι είχαν «οπισθοχωρήσει» συχνά ανέβαιναν και τα μπακ του Παναιτωλικού, όπως συνέβη με τη φάση του Λιάβα στο 40′.

Ο ΑΡΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ  ΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ

Η ανάπαυλα βρήκε τελικά τον Αρη μπροστά στο σκορ με 1-0 και χωρίς εκατέρωθεν αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μισό. Οι «κίτρινοι» έβαλαν από νωρίς τον όρο «διαχείριση» στο λεξιλόγιό τους και έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους. Με μεγάλη προσοχή στα «μετόπισθέν» τους, αναζητούσαν τη «μισή» φάση για να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» το ματς.
Ο Ματέο Γκαρσία είχε δύο καλές στιγμές (58′, 60′) και έκτοτε τα «καναρίνια» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετέφεραν το παιχνίδι στο «μισό» των φιλοξενουμένων τους. Χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρότι είχαν αρκετές στατικές φάσεις αλλά και επεδίωξαν να βάλουν την μπάλα κάτω, οι Θεσσαλονικείς «καθάριζαν» τα πάντα μέσα στα καρέ του Σιαμπάνη. Οι Μεντόσα, Κωνσταντόπουλος απώλεσαν ορισμένες «μικροευκαιρίες», αλλά ως… εκεί.

MVP: Ο Μπρούνο Γκάμα. Οχι γιατί έβαλε το γκολ, αλλά για την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο. Οπου αρκετές φορές με δική του ενέργεια (ξεμαρκάρισμα, μεταβίβαση κτλ) ο Αρης βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση.

Στο ύψος του: Οι Ρόουζ, Μπεναλουάν «καθάρισαν» πάρα πολλές φάσεις μπροστά από τον Σιαμπάνη και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να απειλήσουν μέσα από την περιοχή της ομάδας τους (είχαν τις 7 από τις 16 επεμβάσεις της ομάδας τους). Πολύ καλό ματς και από τον Σούντγκρεν, κυρίως στο πρώτο ημίωρο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Μάζουρεκ. Ο Αργεντινός ξεκίνησε ορεξάτος, στο 16′ «φλέρταρε» με το γκολ με κεφαλιά (!), όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν πήρε πρωτοβουλίες. Σε ένα 45λεπτο όπου ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή, δεν κατάφερε να παίξει κάθετα και «μπλόκαρε». Ξέρει πολύ μπάλα, όμως δεν το «έδειξε».

Η «γκάφα»: Την έκανε ο Μαλής στη φάση του πέναλτι, η οποία εκ των υστέρων έκρινε το ματς. Ο στόπερ του Παναιτωλικού ανέτρεψε τον Μάνο χωρίς να βρίσκεται σε θέση που μπορούσε να απειλήσει τον Κνετ και ο Γκάμα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Κουτσιαύτης σωστά υπέδειξε το πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μαλή επί του Μάνου. Ομως «έχασε» κάποιες φάσεις, όπως π.χ. εκείνη του Αζάντι που βρέθηκε με πλάτη μπροστά από τον Σιαμπάνη στο πρώτο ημίχρονο, όπου καταλόγισε παράβαση χωρίς να υπάρχει κάτι.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ηταν για τον Αρη μία «επαγγελματική» νίκη. Σε ένα ματς που ξεκίνησε με ρυθμό  αλλά στο τέλος «επικράτησε» ο παράγοντας σκοπιμότητα (οι 2 ομάδες έκαναν από 8 τελικές), οι φιλοξενούμενοι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκαν  όπως έπρεπε το υπέρ τους σκορ, δεν δέχθηκαν φάσεις και πήραν τους 3 βαθμούς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ,  Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Τσιγγάρας (76′ Αλβαρες), Ντίας, Μεντόζα (70′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Βέργος), Αζάντι (61′ Γιάκολις).
ΑΡΗΣ: Σούντγκρεν, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Σάσα), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (65′ Μπερτόλιο), Σίλβα (75′  Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (86′ Λόπες)

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (vids)

Το θρίλερ που έγινε… συνήθεια για τον ΠΑΟΚ! Στο 92′ ο Ελ Καντουρί βρίσκει δίχτυα, κάνει την ανατροπή και ο Δικέφαλος επικρατεί με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα που είχε προηγηθεί με τον Εραμούσπε, ο οποίος αποβλήθηκε στο 57′! Ο Σφιντέρσκι είχε ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους.

Με ανατροπή ο ΠΑΟΚ έφτασε δύσκολα στην επικράτηση με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και ο Πάμπλο Γκαρσία μετράει πλέον τέσσερίς σερί νίκες στον πάγκο του «Δικεφάλου».

Η εμφάνιση στο δεύτερο μέρος ήταν άκρως πειστική και έφτανε για να φέρει τη νίκη, έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να έρθει το γκολ της λύτρωσης από τον Ομάρ Ελ Καντουρί.

Με Βιεϊρίνια στο αρχικό σχήμα

Ο Πάμπλο Γκαρσία όχι μόνο συμπεριέλαβε τον Αντρέ Βιεϊρίνια στην αποστολή του «Δικεφάλου», ύστερα από 127 μέρες, αλλά του εμπιστεύτηκε φανέλα βασικού! Όχι σαν αριστερό μπακ, αν και θα μπορούσε να το κάνει ελλείψει του τραυματία Δημήτρη Γιαννούλη, αλλά στη φυσική θέση του Πορτογάλου, αυτή του αριστερού εξτρέμ.

Στα μάτια του Ουρουγουανού προπονητή του ΠΑΟΚ, ο πρώην συμπαίκτης του μπορεί να αποδώσει πολλά περισσότερα ως εξτρέμ, ενώ στο αριστερό άκρο της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Άντριαν Νίλσεν Περέιρα.

Ασφαλώς και στο μυαλό του Γκαρσία ήταν και το επερχόμενο παιχνίδι για το Europa League κόντρα στην PSV Αϊντχόφεν, εκεί όπου Βιεϊρίνια και Περέιρα δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας πλήρη κυριαρχία στο γήπεδο, με μια ανούσια κατοχή της μπάλας, που ναι μεν ξεπερνούσε το 60%, αλλά οι παίκτες του δεν μπορούσαν να φέρουν σωστά και με καλές προϋποθέσεις (εξαίρεση ένα μακρινό σουτ του Α. Ζίβκοβιτς) την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, την ώρα που ο ΠΑΣ μπορεί να έχασε νωρίς τον Κρίζμαν (αναγκαστική αλλαγή στο 25’), ωστόσο πιέζοντας ψηλά και σωστά κρατούσε σχετικά εύκολα το 0-0.

Παιδικό λάθος και… 0-1

Όμως, ένα τραγικό λάθος του Ροντρίγκο έφερε τους «ασπρόμαυρους» σε δύσκολη θέση. Ο Ερασμούσπε έκλεψε την μπάλα, ο Λεό έκανε σωστά την τελική πάσα και ο Αργεντινός κεντρικός αμυντικός των Ηπειρωτών, δίκην… σέντερ φορ, με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1) στο 31ο λεπτό!

Ο ΠΑΟΚ όφειλε να ξυπνήσει και να αντιδράσει. Το έκανε και άγγιξε στο 38’ την ισοφάριση, αλλά ο Χουτεσιώτης με εντυπωσιακή απόκρουση στέρησε τη χαρά του πρώτου γκολ με την «ασπρόμαυρη» φανέλα στον προωθημένο Εσίτι.

Τρεις αλλαγές ο Γκαρσία και… 1-1

Στο ημίχρονο ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στον αγώνα τρεις φρέσκους ποδοσφαιριστές (Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Τζόλης) και αφήνοντας στα αποδυτήρια τους Βιεϊρίνια, Εσίτι και Μουργκ.

Ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε πολύ νωρίς (52’) στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Κλασική κίνηση του Άντρια Ζίβκοβιτς, κλασικό γκολ με μια επαφή σε κενή εστία του Κάρολ Σφιντέρσκι (από κανονική θέση) και το ματς ήρθε στα ίσια.

Με 10 ο ΠΑΣ, δοκάρι ο Τζόλης

Η αποβολή του σκόρερ  Ερασμούσπε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μπίσεσβαρ, άφησε τον ΠΑΣ με δέκα παίκτες από το 57’ και διαφοροποίησε τις ισορροπίες στο χορτάρι.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πολιορκεί την άμυνα των φιλοξενούμενων αγγίζοντας το 2-1 με τον Τζόλη, αλλά το σουτ του νεαρού επιθετικού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Χουτεσιώτη (59’).

Λύτρωση από Ελ Καντουρί

Με την άμμο να αδειάζει στην κλεψύδρα ο Γκαρσία έριξε στον αγώνα και τον Τσόλακ, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 και έψαξε το δεύτερο γκολ απέναντι σε μια πολυπρόσωπη άμυνα.

Ο Σφιντέρσκι στο 86’ «τυφλώθηκε» από τους προβολείς, ναι έγινε και αυτό, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 2-1, το οποίο πέτυχε με γυριστό σουτ ο Ελ Καντουρί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λυτρώνοντας τους «ασπρόμαυρους».

MVP: Μπορεί το όνομά του να μην υπάρχει στον πίνακα των σκόρερ, αλλά ο Άντρια Ζίβκοβιτς με μια ασίστ έκανε και πάλι τη διαφορά στο επιθετικό κομμάτι του ΠΑΟΚ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Χουτεσιώτης με τις αποκρούσεις του κράτησε μέχρι τις καθυστερήσεις όρθιο τον ΠΑΣ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Και ωραίος και μοιραίος ο Εραμούσπε, που σκόραρε για τον ΠΑΣ, αλλά άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για πάνω από 40 λεπτά.

Η ΓΚΑΦΑ: Παιδικό λάθος από τον Ροντρίγκο Σοάρες στη φάση που ο ΠΑΣ πήρε κεφάλι στο σκορ.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Συμβουλεύτηκε το VAR στη φάση του 1-1 από τον Σφιντέρσκι και έδειξε σέντρα. Σωστή η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Εραμούσπε για το μαρκάρισμα πάνω στον Μπίσεσβαρ. Στη φάση το 2-1 συμβουλεύτηκε εκ νέου το VAR. Τόσο για πιθανό φάουλ του Τσόλακ πάνω στον Πίρσμαν, όσο και για το αν ο Κροάτης επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Τίποτα από τα δύο δεν είχαν συμβεί…

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο ΠΑΣ Γιάννινα τακτικά στημένος πολύ σωστά, σκόραρε στη μοναδική ευκαιρία του, έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και τον υποχρέωσε να τρέχει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα για να φτάσει στην ανατροπή. Οι αλλαγές του Γκαρσία στο ξεκίνημα του β’ μέρους, αλλά και η αποβολή του Εραμούσπε, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Σφιντέρσκι (95’ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης), Λεό (63’ Ντομίνγκες)

ΑΕΚ – ΑΕΛ 4-1: “Κιτρινόμαυρη” Ταξιαρχία με τεσσάρα και γκολάρες

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Μαχαίρα κόντρα στην ΑΕΛ

Η ΑΕΛ έκανε το… λάθος να ισοφαρίσει σε 1-1, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει τρία γκολ στη συνέχεια με ισάριθμες ασίστ του Πέτρου Μάνταλου και να επικρατεί 4-1 για την 9η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 4-1 της ΑΕΛ για την 9η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν στο σκορ στο 55′ με το παρθενικό γκολ του Θεοδόση Μαχαίρα και παρά την ισοφάριση (1-1) των “βυσσινί” με υπέροχο σουτ του Σπαρβ, έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν άλλα τρία τέρματα, με τον Πέτρο Μάνταλο να δίνει 3(!) ασίστ στους συμπαίκτες του.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έφτασε τους 16 βαθμούς και είναι στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ύστερα από επτά αγώνες και εννιά αγωνιστικές, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, με μόλις πέντε βαθμούς.

Ο ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΑΛΜΠΑΝΗΣ, Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΑΕΛ ΚΑΙ ΤΟ VAR

Ο Μάσιμο Καρέρα έδωσε την ευκαιρία στον Χρήστο Αλμπάνη να αρχίσει βασικός απέναντι στην ΑΕΛ και ο 26χρονος εξτρέμ τον δικαίωσε, αφού ήταν απ’ τους πιο δραστήριους και απειλητικούς παίκτες της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος. Στο 18ο λεπτό είχε μία καλή ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ 14 λεπτά αργότερα έστρωσε την μπάλα στον Γεβγέν Σάκχοφ, αλλά ο Μανώλης Μπέρτος πρόλαβε πάνω στη γραμμή και δεν επέτρεψε στον Ουκρανό να ανοίξει το σκορ.

Γενικότερα, η η Ένωση είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορούσε την μπάλα και αναπτυσσόταν κυρίως απ’ τα αριστερά με τους Έλντερ Λόπες και Θεοδόση Μαχαίρα. Μάλιστα, ο Πορτογάλος δημιούργησε και μία τελική για την ομάδα του, αλλά ο Νάγκι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την όμορφη κεφαλιά του Πέτρου Μάνταλου. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΛ προσπάθησε να “χτυπήσει” στην κόντρα επίθεση με κύριες εκφραστές τους Πλατέλλα και Ντουρμισάι, αλλά πέρα από δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 11ο και 12ο λεπτό, δεν δημιούργησε αξιόλογες φάσεις μπροστά από την εστία του Παναγιώτη Τσιντώτα.

Στο 40ό λεπτό τα δεδομένα του αγώνα θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει, αφού ο Βασίλης Φωτιάς κλήθηκε να εξετάσει ένα χέρι του Μιλοσάβλιεβιτς σε σουτ του Μαχαίρα, αλλά κι ένα φάουλ του Σάκχοφ πάνω στον Σπαρβ. Τελικά, ο διαιτητής του συνδέσμου Άρτας έκρινε πως υπήρχε φάουλ του Ουκρανού στην αρχή της φάσης, με την εξέλιξη να θεωρείται ως μη γενόμενη.

ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΕΥΡΑΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΜΑΧΑΙΡΑ

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Καρέρα άλλαξε πλευρές στους Αλμπάνη και Μαχαίρα προκειμένου να συγκλίνουν περισσότερο, παίζοντας με ανάποδο πόδι. Οι δύο παίκτες, παρότι η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα, ήταν εκείνοι που συνεργάστηκαν (έστω και με μία μικρή βοήθεια αντιπάλου) στο 1-0 της ομάδας του.

Ο Αλμπάνης κατέβασε την μπάλα, ύστερα από απομάκρυνση του Ηλιάδη, ο Τόρζε προσπάθησε να διώξει, αλλά έστρωσε στον Μαχαίρα, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Νάγκι, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Αυτό, μάλιστα, είναι το πρώτο γκολ του νεαρού εξτρέμ με την κιτρινόμαυρη φανέλα σε επαγγελματικό επίπεδο.

ΓΚΟΛΑΡΑ ΣΠΑΡΒ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ ΤΟΥ VAR

Μετά το 60ό λεπτό, ο Καρέρα θέλησε να “φρεσκάρει” την επίθεσή του, περνώντας τους Καρίμ Ανσαριφάρντ και Μάρκο Λιβάγια να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, η ΑΕΛ κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πρώτη τελική της στο δεύτερο ημίχρονο, έστω και με επεισοδιακό τρόπο.

Ο Σπαρβ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, με την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να περνάει τη γραμμή του τέρματος. Ωστόσο, ο Φωτιάς χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR, αφού είχε δώσει επιθετικό φάουλ στη συνέχεια της φάσης στον Πλατέλλα που είχε σκοράρει με κοντινή κεφαλιά.

“ΒΟΛΙΔΑ” ΣΙΜΟΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΓΚΟΛ

Παρ’ όλα αυτά, η χαρά των “βυσσινί” κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού στο 72′ ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μούζεκ, έβγαλε μία υπέροχη κάθετη στον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να κεραυνοβολεί τον Νάγκι για το 2-1.

Όλοι θεώρησαν πως το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 78ο λεπτό με το υπέροχο γκολ του Αντρέ Σιμόες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό μακρινό σουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου.

Όμως, ο Κώστας Γαλανόπουλος δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Ο μέσος της ΑΕΚ επέστρεψε σε αγώνα πρωταθλήματος ύστερα από σχεδόν ένα χρόνο και το… γιόρτασε με ένα εξαιρετικό γκολ με σουτ στην κίνηση στο 89ο λεπτό του αγώνα.

Super League Interwetten: Η βαθμολογία μετά τις νίκες ΠΑΟΚ, Άρη και ΑΕΚ

Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Παναιτωλικού

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Super League Interwetten μετά τις νίκες του ΠΑΟΚ, του Άρη και της ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα της 9ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της Κυραικής, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Νωρίτερα, ο Άρης επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ νίκησε με το εμφατικό 4-1 της ΑΕΛ.