Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 83-89: Ανώτερη η αρκούδα απέναντι στο μαχητικό τριφύλλι * Βαλένθια-Αρμάνι Μιλάνο 86-81* Μπάγερν-Ερυθρός Αστέρας 74-59 * Ζάλγκιρις-Ρεάλ Μαδρίτης 90-93 * Φενέρμπαχτσε-Χίμκι 83-71 *

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δικαιολόγησε την… ταμπέλα της μαχητικής ομάδας, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν καλύτερη όμως και εκμεταλλεύτηκε το βάθος στον πάγκο της για να πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ (89-83).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γύρισε από το -15 στο πρώτο δεκάλεπτο κι από το -18 στο δεύτερο, δεν μπόρεσε όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε στην πράξη την υπεροχή της σε ποιότητα και ποσότητα, πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ (89-83) και υποχρέωσε τους πράσινους σε αρνητικό πρόσημο στην EuroLeague (δύο νίκες, τρεις ήττες). Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα προσπάθησαν να καλύψουν τα πολλά κενά που είχαν (Ζακ Όγκαστ, Μπεν Μπεντίλ, Ίαν Βουγιούκας εκτός μάχης), έπαιξαν σπουδαία άμυνα από τα μισά της δεύτερης περιόδου κι έπειτα, αλλά οι επιθετικές επιλογές ήταν λίγες, με αποτέλεσμα την ήττα.

O MVP

Το επιθετικό παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο. Ο Νταρούν Χίλιαρντ, για παράδειγμα, ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα (μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου), στην πορεία όμως έδωσε την σκυτάλη στους υπόλοιπους. Αν μπορούσαμε να σταθούμε σε κάποιον συγκεκριμένα, αυτός θα μπορούσε να είναι ο Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος ναι μεν δεν ήταν εύστοχος, αποτέλεσε όμως τον πρωταγωνιστή στο “χτίσιμο” της ρωσικής επίθεσης από το low post (στο πρώτο μέρος) και στην άμυνα (στο δεύτερο). Ο πολυτάλαντος φόργουορντ της ρωσικής ομάδας τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους (με 4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές), 7 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 27’15” συμμετοχής (τα περισσότερα από κάθε άλλον παίκτη της ΤΣΣΚΑ).

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος δεν μπόρεσε να τιμωρήσει την άμυνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επέλεξε να του δώσει (με “προκλητικό” τρόπο κάποιες φορές) το σουτ. Οι φιλοξενούμενοι έστελναν τον παίκτη του είτε δύο μέτρα πίσω από εκείνον είτε του ανέθεταν να δίνει βοήθειες στους υπόλοιπους, με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να σημαδεύει το σίδερο ξανά και ξανά. Είναι ενδεικτικό πως τελείωσε τον αγώνα δίχως να ευστοχήσει σε εντός παιδιάς σουτ (0/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα), αποτελώντας εύκολη λεία για την άμυνα του Δημήτρη Ιτούδη. Σε 20’34” συμμετοχής τελείωσε με 4 πόντους, 1 ριμπάουβντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 16 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές στο πρώτο μέρος, οι περισσότεροι εκ των οποίων μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έγινε η δεύτερη αντεπίθεση από τον Παναθηναϊκό. Η ρωσική άμυνα τον περιόρισε αισθητά όμως μετά την ανάπαυλα, κάτι που αποτυπώθηκε στο γεγονός πως πήρε μόλις τρία σουτ, ευστοχώντας σε ένα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία στη ρακέτα και δόμησε το παιχνίδι της πάνω σε αυτό. Είτε σε πρώτο (με τον Τόρνικε Σενγκέλια) είτε σε δεύτερο χρόνο (με τον Νταρούν Χίλιαρντ) η ρωσική ομάδα εκτέλεσε άψογα το επιθετικό πλάνο του Δημήτρη Ιτούδη. Το +13 (5-18 στο 4′) ήρθε απολύτως φυσιολογικά βάσει όσων γίνονταν στι παρκέ του ΟΑΚΑ, οι αλλαγές σε πρόσωπα που έκανε όμως ο Γιώργος Βόβορας απέδωσαν άμεσα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε να βγάζει μαζεμένες άμυνες, πήρε από τον Λευτέρη Μποχωρίδη τη δημιουργία που στερήθηκε από την παρουσία του Χάουαρντ Σαντ Ρος και βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει τη διαφορά. Σε τέτοιο βαθμό που έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (24-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με όπλο τα 3/7 τρίποντα και τις 7 ασίστ (για 1 λάθος).

Η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη βέβαια κι αποτυπώθηκε στον τρόπο με τον οποίο αντιδρούσαν οι δύο προπονητές από τον πάγκο. Οι επιλογές του Δημήτρη Ιτούδη ήταν περισσότερες και πιο ποιοτικές, με την ΤΣΣΚΑ να βρίσκει στη δεύτερη περίοδο στο πρόσωπο του Γουίλ Κλάιμπερν τον άνθρωπο για να ανοίξει η διαφορά ξανά. Το “Χ” έγινε +14 (29-43 στο 15′) για τη ρωσική ομάδα, η οποία έδειχνε να είναι κυρίαρχη στο παρκέ (παρεμπιπτόντως, ο Νταρούν Χίλιαρντ συνέχιζε τα… δικά του φτάνοντας τα 4/4 τρίποντα μέχρις εκείνο το σημείο).

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ δεν ήρθε σε συνολικό επίπεδο, το επιθετικό ταλέντο του Νεμάνια Νέντοβιτς αρκούσε όμως για να μειωθεί η διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (42-51) μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Όπως και να έχει πάντως, κάθε φορά που η ΤΣΣΚΑ πατούσε το γκάζι, ήταν αδύνατο για τον Παναθηναϊκό να την ελέγξει και να την περιορίσει.

Ο τρόπος με τον οποίο αμύνονταν οι παίκτες του τριφυλλιού και η συνέπεια που επέδειξαν στα ριμπάουντ έδωσαν το δικαίωμα στην ελληνική ομάδα να πλησιάσει ακόμη περισσότερο. Με δύο σερί τρίποντα από Ιωάννη Παπαπέτρου και Μάρκους Φόστερ, η διαφορά έφτασε στην μικρότερη τιμή της (52-53). Ο Δημήτρης Ιτούδης ανανέωσε την πεντάδα του, έδωσε στον Γουίλ Κλάιμπερν την ευθύνη του περιορισμού του Νεμάνια Νέντοβιτς (για να ακολουθήσει μετά ο Ντάνιελ Χάκετ) και η φθορά των φάουλ των γηπεδούχων βοήθησαν την ΤΣΣΚΑ να αποκτήσει ξανά μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα. Όσο κι αν πάλευαν οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα, η ποιότητα εκείνων του Δημήτρη Ιτούδη έκανε τη διαφορά μέχρι το +11 (58-69) του 32ου λεπτού, που ξανάδινε στην ΤΣΣΚΑ ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας. Παρά τις δοκιμές και τα τρικ του Γιώργου Βόβορα (έπαιξε για ένα διάστημα δίχως σέντερ, με τον Άαρον Γουάιτ στο “5”), η ΤΣΣΚΑ είχε την ηρεμία στο παιχνίδι της, τη συνέπεια στην επίθεση και τις προσαρμογές στην άμυνα για να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στο ΟΑΚΑ (89-83) και έριξαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε αρνητικό πρόσημο, με δύο νίκες και τρεις ήττες πλέον.

Διαιτητές: Ράντοβιτς – Πατέρνικο – Σέμες.
Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 20/43 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 21/28 βολές, 38 ριμπάουντ (25+13), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται την Αναντολού Εφές (13/11), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει εντός έδρας αποστολή απέναντι στην Μπασκόνια (12/11).

Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 86-81: Ο Βαν Ρόσομ έγινε ηγέτης

Ο Χάουμε Πονσαρνάου σε στιγμιότυπο από το ΣΕΦ

Με τον Σαμ Βαν Ρόσομ να την παίρνει στις πλάτες του, η Βαλένθια επικράτησε με 86-81 της Αρμάνι Μιλάνο σε ένα χορταστικό ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Την τέταρτη νίκη της σε έξι αγώνες στη EuroLeague 2020/21 χάρη στον καταπληκτικό Σαμ Βαν Ρόσομ πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) η Βαλένθια, που επικράτησε με 86-81 της Αρμάνι Μιλάνο σε ένα χορταστικό ντέρμπι στη Φοντέτα.

Ο Βαν Ρόσομ έκανε ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές) σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά, για να καλύψει μαζί με τον Κλέμεν Πρέπελιτς την μέτρια επιθετικά βραδιά του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και του Ντέρικ Γουίλιαμς. Ξέμεινε από λύσεις στο φινάλε η Αρμάνι, με τον Έτορε Μεσίνα να πληγώνεται από τα 6/20 τρίποντα της ομάδας του που είχε 14 ασίστ για 13 λάθη και σε κακό βράδυ τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (8 πόντοι από 3/12 σουτ).

Βίβες και Βαν Ρόσομ πίεσαν από νωρίς την περιφερειακή άμυνα της Αρμάνι (6-0 στο 2′), ο Ντούμπλιεβιτς πήρε τη σκυτάλη μαζί με τον Γουίλιαμς και οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (24-18) την ώρα που ο Μεσίνα προσπαθούσε να βρει σκορ στη ρακέτα. Δεν το κατάφερνε και στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου δεν μπορούσε να περιορίσει τον Λαμπεϊρί που με τρίποντο και δίποντο έδωσε αέρα 12 πόντων στους γηπεδούχους (37-25) που πάντως δεν το εκμεταλλεύθηκαν. Οι Ιταλοί απάντησαν με επί μέρους 2-12 και με πλουραλισμό στην επίθεση μείωσαν στο καλάθι (39-37) και λίγο αργότερα ισοφάρισαν με τον Ντατόμε (42-42) και πέρασαν και μπροστά με τον Μίτσοφ (42-44) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Πολύ πιο αποφασιστική στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια πήρε πολύ σημαντική βοήθεια στο σκοράρισμα από τον Βαν Ρόσομ, πέρασε μπροστά με πέντε (64-59 στο 28′) και έκλεισε την περίοδο σε αυτή την απόσταση (66-61) με την Αρμάνι Μιλάνο να συνεχίζει να έχει σημαντικό πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και των συνεργασιών. Όταν ο Πρέπελιτς έβαλε τρίποντο για το 74-65 στο 32′ όλα έμοιαζαν μαύρα για τους Ιταλούς, όμως ο Σιλντς και ο Μίτσοβ με τον ΛεΝτέι σήμαναν την αντεπίθεση μέχρι ο τρίτος να σκοράρει για το 76-76 στο 37′ και να οδηγήσει τον αγώνα σε… θρίλερ.

Ο τρομερός Μίτσοβ ισοφάρισε ξανά (78-78), ο Βαν Ρόσομ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για να φτάσει τους 17 πόντους στο 38′, συνέχισε με τρίποντο για το 83-81, έβαλε 1/2 για το 84-81 και είδε τον Πρέπελιτς να γράφει το 86-81 καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και ήταν πολύ άστοχοι στο κρισιμότερο σημείο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Γιαβόρ, Λοτερμόσερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 42-44, 66-61, 86-81

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 14 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 9 (1), Βαν Ρόσομ 21 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές), Τόμπι 5 (6 ριμπάουντ), Κάλίνιτς 10 (3/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βίβες 5 (1), Γουίλιαμς 8 (4/4 δίποντα), Χέρμανσον 5 (1)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσοβ 12 (1), Ρολ 10 (2), Ροντρίγκεθ 8 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ταρζούσκι 1, Τσιντσαρίνι, Σιλντς 17 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Μπρουκς 2, Χάινς 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντατόμε 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 17/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 27/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 6 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν στο Μόναχο (13/11 στις 21:30), ενώ η Αρμάνι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (13/11 στις 17:30).

Μπάγερν – Ερυθρός Αστέρας 74-59: Ονειρεύονται την οκτάδα στο Μόναχο

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου

Ανώτερη στο δεύτερο μέρος και καταπληκτική αμυντικά στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα στο Μόναχο (74-59) και ανέβηκε στο 5-2 για να συνεχίσει να ονειρεύεται τα playoffs της EuroLeague.

Την πέμπτη νίκη της σε επτά αγώνες της EuroLeague 2020/21 πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) η Μπάγερν. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι επικράτησε με 74-59 του Ερυθρού Αστέρα στο Μόναχο, για να την ρίξει στο 2-4 μετά από την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να κάνει άλλη μια καλή εμφάνιση και με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να σκοράρει το μεγάλο σουτ για το 68-59 που έκρινε τον αγώνα, η Μπάγερν συνεχίζει να ονειρεύεται ότι θα χωρέσει στην οκτάδα της κανονικής περιόδου και θα συμμετάσχει στα playoffs. Οι Σέρβοι, από την άλλη, στηρίχθηκαν στον Τζόνι Ο’ Μπράιαντ που πάντως ίσως και να τους μπέρδεψε καθώς ο Τζόρνταν Λόιντ έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του (9 πόντοι από 1/5 δίποντα και 1/9 τρίποντα) και ουδείς έδειξε έτοιμος γι’ αυτή την αναμέτρηση.

Με χαμηλό σκορ και με τους Μπάλντουιν – Ρέινολντς να ξεχωρίζουν, η Μπάγερν είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο χωρίς όμως να χτίσει και μια απόσταση από τους Σέρβους. Το 18-14 ήταν αποτέλεσμα ενός όχι και τόσο ποιοτικού δεκαλέπτου, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει πάντως καλή λειτουργία στην άμυνα, να πιέζει περισσότερο και να στηρίζεται στον Ο’ Μπράιαντ. Ο Αμερικανός κουβάλησε την ομάδα του στο σκοράρισμα στη δεύτερη περίοδο, υπήρξαν στιγμές που ήταν υπερβολικός βέβαια και το 33-31 του πρώτου μέρους μάλλον είχε εξήγηση. Οι γηπεδούχου σούταραν με 28% στο τρίποντο (4/14) και οι φιλοξενούμενοι με 33% στο δίποντο (7/21), έχοντας μόλις δύο ασίστ για πέντε λάθη.

Με καλύτερη δημιουργία στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα (40-43) στηριζόμενος τους Λόιντ – Ο’ Μπράιαντ, όμως και πάλι η Μπάγερν είχε απαντήσεις και με τον Μπάλντουιν κορυφαίο έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (55-51) πριν χτίσει και ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (61-53 στο 33′) με τους Γουάιλερ-Μπαμπ – Σίσκο που έδωσαν σημαντικές λύσεις ως αναπληρωματικοί. Ο Λόιντ σκόραρε για το 61-59, ο Ρέινολντς απάντησε για το 63-59 και ο Λούτσιτς έβαλε στα 90″ το μεγάλο σουτ για το 68-59 που έδωσε στη Μπάγερν μια σημαντική νίκη, την πέμπτη της σε επτά αγώνες της φετινής περιόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαντίλα, Πέρεζ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 33-31, 55-51, 74-59

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπάλντουιν 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέινολντς 8 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμας 4 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούτσιτς 12 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Τσίπσερ 4, Τζόνσον 4, Σίσκο 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκραντ 6 (2)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τζόρτζεβιτς): Ρότσεστι, Ο’ Μπράιαντ 17 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χολ 8 (2), Γουόλντεν 12 (1), Λόιντ 9 (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νταβίντοβατς, Λάζιτς, Ριθ, Ντόμπριτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Κούζμιτς, Τέρι 6 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 14/26 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 13/17 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 13/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 15/18 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Βαλένθια (13/11 στις 21:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης (13/11 στις 21:00).

Ζάλγκιρις – Ρεάλ Μαδρίτης 90-93: Τεράστιο διπλό της Βασίλισσας στο Κάουνας

Ο Γουόλτερ Ταβάρες της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Γουόλτερ Ταβάρες έβαλε τη Ζάλγκιρις στα καλάθια και η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στο Κάουνας, δύο βράδια μετά από το εκτός έδρας παιχνίδι της με τη Μπιλμπάο. Άγγιξε το triple-double ο Γουόκαπ, τα έσπασε ο Γκριγκόνις.

Δύο βράδια πριν έπαιζε στο Μπιλμπάο και… έφτυνε αίμα για να λυγίσει τους Βάσκους για τη Liga Endesa. Στη συνέχεια μπήκε στο αεροπλάνο και το βράδυ της Παρασκευής (6/11) η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε στο Κάουνας, αντιμετώπισε την πρωτοπόρο έως την έκτη αγωνιστική της EuroLeague Ζάλγκιρις και με μια σπουδαία εμφάνιση την νίκησε (93-90) για να κερδίσει και την κούρασή της, να ανέβει στο 3-4 και να πάρει μια σημαντική ανάσα εν όψει της συνέχειας.

Το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο των Λιθουανών (30-16) δεν ήταν αρκετό για να “σκοτώσει” τους Μαδριλένους, που έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με τον Γουόλτερ Ταβάρες κυρίαρχο στις δύο ρακέτες έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα μπροστά σε 239 θεατές. Μεγάλο ματς από τον Τόμας Γουόκαπ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη σε 32 λεπτά), τα έσπασε ο Μάριους Γκριγκόνις (17 πόντοι από 4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα), δεν είχε αντίπαλο ο Ταβάρες που σκόραρε 22 πόντους από 9/9 δίποντα και 4/5 βολές καθαρίζοντας 12 ριμπάουντ σε 20 λεπτά.

Όσο εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Ζάλγκιρις, όσο ασταμάτητοι κι αν ήταν οι Καμπάσο – Κάρολ (11-18 και 22-32 στο 9′), τόσο εντυπωσιακή ήταν και η αντίδραση των γηπεδούχων. Οι Μαδριλένοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 δίποντα και εννέα ασίστ για ένα λάθος, δεν είχαν όμως αποτελεσματική άμυνα στη δεύτερη περίοδο. Οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 15-2 σε πέντε λεπτά για να περάσουν μπροστά με 39-34, ο Τόμας Γουόκαπ έκανε πράγματα και θαύματα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, ο Όγκουστιν Ρούμπιτ κι ο Μάριους Γκριγκόνις ακολουθούσαν και το 54-48 του ημιχρόνου ήταν το αποτέλεσμα ενός από τα κορυφαία εικοσάλεπτα της σεζόν.

Ο Γουόκαπ συνέχισε να σφυροκοπά τους φιλοξενούμενους και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, άρχισε να “φλερτάρει” με το τριπλ-νταμπλ και βοήθησε την ομάδα να χτίσει και ένα προβάδισμα 11 πόντων (64-53) στο 24′. Οι Μαδριλένοι άντεχαν, πολύ καταπονημένοι από τις τελευταίες ημέρες και τα διαδοχικά ταξίδια, έμειναν σε απόσταση δύο κατοχών στο τέλος του δεκαλέπτου (73-67) και στο τέταρτο έκανε την αντεπίθεσή της. Ο Καμπάσο μείωσε στον πόντο (82-81) και ο Ταβάρες με back-to-back δίποντα έκανε το ίδιο στο 38′ (86-85), ο Γουόκαπ κι ο Λεκάβιτσους αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα και ο Ταβάρες έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους στα 79″. Όσο ο ψηλός ήταν αποτελεσματικός, τόσο “ταϊζόταν”, αυτός έγραψε με βολές το 86-89 και ο Καμπάσο πρόσθεσε ακόμη δύο για να κλειδώσει τη νίκη, μια πραγματικά μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Μπισάνγκ, Πάντερ

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 12 (3), Γκέμπεν 3, Ρούμπιτ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 17 (4/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 6 (5 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ (Λάσο): Ράντολφ 7, Αμπάλντε 10 (1 τρίποντο, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπάσο 19 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λαπροβίτολα 5, Ρέγες, Γκαρούμπα, Κάρολ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ταβάρες 22 (9/9 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Γιουλ 11 (1), Τόμπκινς 6 (2), Τέιλορ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/39 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 20/21 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 23/33 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 17/20 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα παίξει στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι (12/11 στις 21:05), ενώ η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (13/11 στις 17:30).

Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 83-71: Κάλυψε με ομαδικότητα την απουσία του Ντε Κολό

Ο σέντερ της Φενέρμπαχτσε, Αχμέτ Ντουβερίογλου

Ο Νάντο Ντε Κολό τραυματίστηκε στο 3′, όμως η Φενέρμπαχτσε με ομαδική δουλειά και με εξαιρετική άμυνα στον Αλέξι Σβεντ πήρε τη νίκη επί της Χίμκι (83-71) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Δεν ήταν “εύκολο” ματς, καθώς η Χίμκι είναι ομάδα με αρκετό ταλέντο, οι οιωνοί δεν ήταν με το μέρος από τη στιγμή που ο Νάντο Ντε Κολό αποχώρησε με τραυματισμό στη γάμπα στο 3′, όμως η Φενέρμπαχτσε στηρίχθηκε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) στην άμυνά της και επικράτησε των Ρώσων (83-71) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Ντάισον Πιερ, Αχμέτ Ντουβερίογλου και Λορέντζο Μπράουν βοήθησαν για να καλυφθεί το κενό που άφησε ο Γάλλος συμπαίκτης τους, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να ανεβαίνει στο 4-3 και εκείνη της Μόσχας να πέφτει στο 1-6. Αυτή η Χίμκι δεν μπορεί να διεκδικήσει θέση στην οκτάδα, ειδικά σε βραδιές που ο Αλέξι Σβεντ είναι τόσο κακός (9 πόντοι από 1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 31 λεπτά).

Με τους Βέσελι – Ντουβερίογλου μαζί στην αρχική πεντάδα, η Φενέρμπαχτσε ακούμπησε από νωρίς τη μπάλα στη ρακέτα και με 11 δίποντα για ένα τρίποντο κράτησε το προβάδισμα με το σκορ πάντως να μένει χαμηλά. Οι “παγίδες” στον Σβεντ λειτούργησαν, όμως ο ηγέτης της Χίμκι δεν φρέναρε, έβαλε μακρινό σουτ για το 13-16 όμως τα συνολικά οκτώ λάθη των Ρώσων στο πρώτο δεκάλεπτο τους ανάγκασαν να κυνηγούν στο τέλος της περιόδου (23-20). Ένα γρήγορο σερί 0-8, με τον Γερέμπκο να κάνει θραύση, έβαλε τη Χίμκι ξανά μπροστά (31-33) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που απάντησαν με ένα δικό τους 11-2 έως το 42-35 του ημιχρόνου.

Ένα άτσαλο φάουλ του Ντίξον στον Τίμα τραυμάτισε τον Λετονό στο 24′ με το σκορ στο 50-41 για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία είχε τον έλεγχο του ματς, στηριζόταν πια στην άμυνά της, αλλά δεν είχε το περιφερειακό σουτ. Ο Βέσελι έγραψε από μέση απόσταση το 61-51 στο 28′, ο Έντι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 65-55 και ο Σβεντ είχε χάσει πια τον ρυθμό και την ψυχραιμία του με αποτέλεσμα να μη βοηθά τους Ρώσους. Η Χίμκι προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και να μπει ξανά στο ματς, ο Μονρό πήρε προσπάθειες με πείσμα και μείωσε στους έξι (70-64 στο 34′), ο Μπέρτανς έβαλε ανοιχτό τρίποντο για το 70-67 στην επόμενη φάση και ο Μονρό έκανε βήματα στα 3:20 για να σκοτώσει την ομάδα του.

Ένα τρίποντο του Έντι (77-70) έκοψε τα πόδια της Χίμκι, με τον Αμερικανό να βάζει άλλο ένα μακρινό σουτ για το 80-70 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση, ανέβασε τη Φενέρ στο 4-3 και έριξε τους Μοσχοβίτες στο 1-6.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέστερμαν 3 (1), Μαχμούτογλου 4, Ντε Κολό 2, Πιερ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέσελι 4 (2/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Έντι 16 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντουβερίογλου 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουλανόβας 6

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 9 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), ΜακΚόλουμ (0/4 σουτ), Τίμα 8 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Καράσεφ 5, Ζαϊτσεφ, Μονρό 11 (2/5 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερέμπκο 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέρτανς 6 (2), Μίκι 19 (8/9 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 25/44 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 6/9 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 16/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε θα παίξει εκτός έδρας με τη Μπαρτσελόνα (12/11 στις 22:00), ενώ η Χίμκι θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (13/11 στις 17:30).

Η βαθμολογία της EuroLeague: Αρνητικό ρεκόρ ο Παναθηναϊκός, ΤΣΣΚΑ – Φενέρμπαχτσε έπιασαν Ολυμπιακό

Μάρκους Φόστερ και Άαρον Γουάιτ στο ματς Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 7η αγωνιστική της EuroLeague 2020/21

Σε αρνητικό ρεκόρ ο Παναθηναϊκός μετά από την 7η αγωνιστική της EuroLeague, στο 4-3 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έπιασε μαζί με τη Φενέρμπαχτσε τον Ολυμπιακό. Δείτε το πανόραμα της διοργάνωσης.

Το πάλεψε όσο μπορούσε, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν ήταν στα κυβικά του. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε το βράδυ της Παρασκευής (6/11) από την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ΟΑΚΑ (83-89), έπεσε στο 2-3 και είδε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβαίνει στο 4-3, ρεκόρ που έχουν πλέον και ο Ολυμπιακός, αλλά και η Φενέρμπαχτσε. Χωρίς να κάνει κάτι φαντασμαγορικό, η ΤΣΣΚΑ πέρασε εύκολα από την Αθήνα, την ώρα που οι πράσινοι στερούνταν τους Ζακ Όγκαστ, Μπεν Μπεντίλ, Ίαν Βουγιούκα και περιμένουν τον Σέλβιν Μακ με τον οποίο συμφώνησαν για συμβόλαιο διάρκειας δυο μηνών.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής άνοιξε με την επικράτηση της Φενέρμπαχτσε επί της Χίμκι, με τον Ιγκόρ Κοκόσκοβ να βλέπει την ομάδα του να έχει ξανά θετικό ρεκόρ παρά τον τραυματισμό του Νάντο Ντε Κολό στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη επί της Ζάλγκιρις Κάουνας σε ένα χορταστικό ματς στο οποίο κυριάρχησε ο Γουόλτερ Ταβάρες, ενώ η 7η αγωνιστική της EuroLeague ολοκληρώθηκε με το ρεκόρ καριέρας του Σαμ Βαν Ρόσομ στο σκοράρισμα, στη νίκη της Βαλένθια επί της Αρμάνι Μιλάνο σε ένα χορταστικό ντέρμπι στη Φοντέτα.