Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-1: «Πράσινο» το ντέρμπι! * Βουλιαγμένη: Νίκησε τη Νουαζί 17-11 στο Παρίσι * Μεντιτεράνι-ΠΑΟΚ 9-9: Ισοφάριση σε νεκρό χρόνο * Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 20-5: Απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον ΟΦΗ

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 3-1 του ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της φετινής χρονιάς στην Volley League.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που μας ανοίγει την όρεξη για το τι θα παρακολουθήσουμε φέτος στην Volley League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 (31-29, 23-25, 25-21, 28-26) στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς που διεξήχθη στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό του Αγίου Θωμά.

Ματσάρα διαφήμιση για το βόλεϊ

Ο αγώνας στον Άγιο Θωμά ήταν μια διαφήμιση για το άθλημα από δύο ομάδες που έχουν ως στόχο την κατάκτηση τίτλων. Οι «πράσινοι» και «ασπρόμαυροι» πάλεψαν και με το παραπάνω σε όλα τα σετ, κάτι που φαίνεται και από τις διαφορές που υπήρξαν και μπορεί να έγιναν πολλά λάθη κυρίως στο σερβίς, κάτι λογικό καθώς μιλάμε μόλις για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ωστόσο συνολικά το πρόσημο από το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς βγαίνει θετικό χωρίς την παραμικρή αμφιβολία.

Προβάδισμα ΠΑΟΚ, αντεπίθεση Παναθηναϊκού και 1-0 για τους «πράσινους»

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ, ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως άλλωστε και τα τρία από τα τέσσερα που παίχτηκαν. Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, με τον Ράπτη να παίρνει 3 άσους και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-10 και 7-11. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 πήρε αυτός το προβάδισμα που έφτασε τους 2 πόντους (18-16).

Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν και έφτασαν στην συνέχεια στο σετ μπολ με 23-24. Συνολικά οι φιλοξενούμενοι είχαν όχι ένα και δύο αλλά 6 σετ μπολ χωρίς να καταφέρουν να κάνουν το 0-1. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους στο ένα και μοναδικό που είχαν, καθώς στο 29-29 μια επίθεση του Ερνάντες έκανε το 30-29, πήραν και το σετ με μπλοκ του Ρανγκέλ σε Γιόρνα κάνοντας έτσι το 1-0.

Μεγάλο ντέρμπι και στο δεύτερο

Μετά το 1ο σετ, μεγάλο ντέρμπι είδαμε και στο 2ο με τις δύο ομάδες να μην αφήνει η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήραν «πράσινοι» και «ασπρόμαυροι» ήταν μόλις δύο πόντοι μέχρι και το 21-21. Στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ με λάθος σερβίς του Πετρέα, μπλοκ Σωτηρίου σε Ερνάντες και λάθος επίθεση του Φράγκου έκανε το 21-24 και έδειξε έτοιμος για να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και μείωσαν στον πόντο (23-24), αλλά μια επίθεση του Σωτηρίου έκανε το 23-25 και το 1-1 στα σετ.

Το μόνο σετ που δεν είχε αγωνία

Το τρίτο ήταν και το μοναδικό σετ στον αγώνα στο οποίο δεν υπήρξε η παραμικρή αγωνία, καθώς ο Παναθηναϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 4-1, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4, αλλά στο 12-10 έγινε γρήγορα το 14-10 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν εκεί. Στο 20-13 οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο σετ, μείωσαν σε 22-19, αλλά δεν μπόρεσαν να κοντράρουν περισσότερο την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που έκανε έτσι το 2-1.

Οι αλλαγές παραλίγο να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά στο τέλος κέρδισε ο σοβαρός Παναθηναϊκός

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι βλέποντας πως η ομάδα του είχε θέμα στην υποδοχή ξεκίνησε το 4ο σετ με τον Σωτηρίου αντί του Ράπτη και τον Τακουρίδη αντί του Βουλκίδη. Αλλαγές που σε μεγάλο βαθμό έπιασαν, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν συνεχώς μέσα στον αγώνα. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με 14-18 δείχνοντας έτοιμος για να κάνει το 2-2 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Στο σημείο εκείνο όμως ο Μπάσης πήγε στο σερβίς και άλλαξε την εικόνα, με το «τριφύλλι» να κάνει το 18-18. Και πάλι ο ΠΑΟΚ όμως είχε τρία σετ μπολ που δεν εκμεταλλεύτηκε και έτσι στο 26-26 μια επίθεση του Φράγκου και ένα μπλοκ του Ερνάντες σε Γιόρνα έκαναν το 28-26 και το 3-1 για τον Παναθηναϊκό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ερνάντες με 22 πόντους και 56% στην επίθεση, με τον Κόβαρ να ακολουθεί με 17 και 58% και τον Φράγκο με 16 και επίσης 56%. Για τους ηττημένους ο Βαν ντεν Ντρις είχε 18, ο Γιόρνα 13 και οι ΡάπτηςΚόστα από 11.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 31-29, 23-25, 25-21, 28-26

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 16 (14/25 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 40% άριστες), Ερνάντεζ 22 (20/36 επ., 2 μπλοκ) / Γκρουμούσας (λ, 42% υπ. – 19% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (11/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Κόστα 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 11 (5/9 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. – 45% αριστες), Σωτηρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

Βουλιαγμένη: Νίκησε τη Νουαζί 17-11 στο Παρίσι και οι όμιλοι του Champions League την περιμένουνΒουλιαγμένη: Νίκησε τη Νουαζί 17-11 στο Παρίσι και οι όμιλοι του Champions League την περιμένουν

Η Βουλιαγμένη με ρεσιτάλ στο επιθετικό της παιχνίδι νίκησε τη γαλλική Νουαζί Λε Σεκ με 17-11 και φεύγει για το μεγάλο όνειρο, την πρόκριση στους ομίλους του Champions League, στις 5 Νοεμβρίου στην Αθήνα «σφραγίζει» την ιστορική πρόκριση.

Ο στόχος για τον οποίο προσπαθούσε τα τελευταία χρόνια η Βουλιαγμένη, η πρόκριση στους ομίλους του Champions League στην υδατοσφαίριση ανδρών φέτος θα γίνει πραγματικότητα.

Οι «μπέμπηδες» με ονειρεμένη εμφάνιση νίκησαν τη Νουαζί Λε Σεκ με 17-11 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα των πλέι οφ. Για τη Βουλιαγμένη απομένει το τυπικό της υπόθεσης στις 5 Νοεμβρίου στον επαναληπτικό της Αθήνας για να σφραγίσει την ιστορική πρόκριση και να πάει στον Α’ όμιλο, όπου βρίσκεται ο Ολυμπιακός

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε 1-0 και 2-1, όμως η Βουλιαγμένη ισοφάρισε 2-2 με τον Αλαφραγκή και με δύο διαδοχικές εκτελέσεις πέναλτι από τους Καλογερόπουλο και Τρούλο προηγήθηκε 4-2, 2:35 πριν από το τέλος του 1ου οκταλέπτου. Ο Αντόνιο Πέτκοβιτς μείωσε σε 4-3, όμως ο Μπάμπης Τρούλος με νέα εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 5-3 της πρώτης περιόδου.

Το επιθετικό ρεσιτάλ της Βουλιαγμένης

Ο Γκογκόφ με εκτέλεση πέναλτι μείωσε ξανά για τη Νουαζί Λε Σεκ σε 5-4, όμως ακολούθησε ένα ξέσπασμα της Βουλιαγμένης: Με διαδοχικά γκολ από τους Κουρούβανη (4:32), Νικολαΐδη (3:37) και Παπασηφάκη (2:48) το σκορ έγινε 8-4, ενώ την ίδια στιγμή ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος ανέβαζε την απόδοσή του κάτω από την εστία.

Ο Ντράσκο Γκογκόφ ήταν η μοναδική επιθετική απειλή για τη Νουαζί Λε Σεκ, με τον Σέρβο να σημειώνει και τα τρία γκολ στο 2ο οκτάλεπτο, αλλά τη Βουλιαγμένη να διατηρεί τη διαφορά των τεσσάρων γκολ με τους Κουρούβανη (9-5) και Παπασηφάκη (10-6).

Οι γηπεδούχοι στην έναρξης της 3ης περιόδου είδαν τον Αλεξ Μπόουν να δέχεται αποβολή με αντικατάσταση και τον Τρούλο με την 3η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να δίνει αέρα πέντε γκολ στη Βουλιαγμένη πέντε γκολ (11-6). Η Βουλιαγμένη συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο, με τον Αρη Χαλυβόπουλο να κάνει το 12-6 (4:19) και τον Γιάννη Αλαφραγκή το 13-7 (2:57).

Οι γηπεδούχοι κατέβασαν προσωρινά τη διαφορά στο 13-9, αλλά τα γκολ των Αλαφαγκή και Χαλυβόπουλου επανέφεραν τη διαφορά στα έξι γκολ, 15-9 (5:38), με τον Παπασηφάκη να πετυχαίνει δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό και να διαμορφώνει το θριαμβευτικό 17-11 για την ελληνική ομάδα.

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 3-5, 2-3, 3-4

Νουαζί Λε Σεκ (Στέφαν Τσίριτς): Καρσό, Σαουνταντιέ, Οντό Μεντογκό, Μπίροχ, Ντο Καρμό 1, Καουμετέ, Γκογκόφ 5, Πέτκοβιτς 4, Μπόουεν, Κράπιτς 1, Νταμανέ, Γκουερίν, Ντουτέ

Βουλιαγμένη (Βλαντιμίρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 2, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 3, Νικολαΐδης 2, Παπασηφάκης 4, Γούντχεντ, Αλαφραγκής 3, Καπότσης, Κουρούβανης 2, Φάρμερ, Ανδρεάδης

Μεντιτεράνι – ΠΑΟΚ 9-9: Ισοφάριση σε νεκρό χρόνο και στα χέρια του η πρόκριση!Μεντιτεράνι – ΠΑΟΚ 9-9: Ισοφάριση σε νεκρό χρόνο και στα χέρια του η πρόκριση!

Ο ΠΑΟΚ έκανε άλλη μία μυθική ανατροπή στο Euro Cup και ισοφάρισε στα 0.7 πριν το τέλος την Μεντιτεράνι, πηγαίνοντας αύριο για τη νίκη που τον στέλνει στην επόμενη φάση!

Ενας ΠΑΟΚ που αρνείται να… πεθάνει εμφανίζεται στο Euro Cup του πόλο!

Το συγκρότημα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έκανε άλλο ένα απίθανο come back και αυτή τη φορά ισοφάρισε την Μεντιτεράνι σε 9-9, χάρη σε ένα… χαστούκι που έδωσε στη μπάλα ο Κούπμαν, στα 0.7 πριν τη λήξη του ματς!

Μεντιτεράνι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και από νωρίς εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας. Με ένα σερί 3-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά του πρώτου οκταλέπτου, το 2-1 έγινε 5-1 και ο «δικέφαλος» βρέθηκε αντιμέτωπος με μία πολύ δύσκολη κατάσταση.

Στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι και κρατήθηκε σε διαφορά τριών τερμάτων παίζοντας σκληρή άμυνα, όμως επιθετικά δεν έβρισκε εύκολα λύσεις.

Μπήκε στην τελευταία περίοδο με το εις βάρος του 8-5, έχοντας χάσει και τον Κεχαλάρη με τρίτη αποβολή. Παρ΄όλα αυτά, για άλλο ένα ματς, πήγε για την μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο. Με δύο γρήγορα γκολ των Κούπμαν και Τσολακούδη, μείωσε στο γκολ (8-7) στα 6:35 πριν το τέλος, με την Μεντιτεράνι να παίρνει προβάδισμα 2 τερμάτων με τον Ροντρίγκεζ στα 3:36. Στο 1:33 ο Μιλάρντοβιτς μείωσε ξανά στο γκολ (9-8) και ο Κούπμαν με μία απίστευτη… back door στα 0.7 σκόραρε για να ισοφαρίσει 9-9!

Πλέον, η Μεντιτεράνι ολοκλήρωσε τους αγώνες της με 5 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να έχει έναν λιγότερο.

Ετσι, αύριο στις 11:30 κόντρα στην Πρίμορατς Κότορ, ο «δικέφαλος» με νίκη περνάει στην επόμενη φάση, ενώ και η ισοπαλία ενδεχομένως να του αρκεί, αν απόψε το βράδυ η δεν υπάρξει νικητής στο Μλάντοστ – Πρίμορατς.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-2, 1-2, 1-4

Μεντιτεράνι: Παλαζόν, Γκαρσία Ερνάντες 1, Λινάρες, Εστέβεζ 1, Πρατ 3, Κόρες, Ρόκα Μπαρσέλο, Ράντιτς 2, Κουέ, Ροντρίγκεζ 1, Καμπαγιέρο 1, Σεράνο, Ορτέγκα

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης, Παπαμανιωλουδάκης, Νίκος Προσινικλής, Καλαργυρός, Κεχαλάρης 3, Μιλάρντοβιτς 2, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος, Πολυμέρης Προσινικλής, Κούπμαν 2, Κουγιούνης, Αλειφτήρας.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 20-5: Απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 20-5: Απόλυτη «ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Ο Ολυμπιακός όποτε ήθελε πατούσε το γκάζι, κάνοντας ό,τι ήθελε στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 20-5 στον Πειραιά για την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών.

Η διαφορά έτσι κι αλλιώς ανάμεσα στον πανίσχυρο Ολυμπιακό και το νεανικό συγκρότημα του Παναθηναϊκού είναι τεράστια, έτσι η νίκη των «ερυθρόλευκων» με 20-5 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 ανδρών.

Όπως έχει δηλώσει ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Ιγκόρ Μιλάνοβιτς αυτά τα πρώτα παιχνίδια στο πρωτάθλημα αποτελούν αγώνες πρετοιμασίας για το πρώτο μεγάλο τεστ της χρονιάς, την εντός έδρας πρεμιέρα με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο για το Champions League, στις 15 Νοεμβρίου. Και σε αυτή την προετοιμασία η αμυντική λειτουργία παίζει καθοριστικό ρόλο.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήγαν στον Πειραιά για να δώσουν τις δικές τους εξατάσεις, απέναντι στους πρωταθλητές. Με εξαίρεση το 4ο οκτάλεπτο, οι παίκτες του πέτυχαν μόλις ένα γκολ, με τον Δήμο Δερμιτζάκη στον παίκτη παραπάνω, για το 5-1, 4:48 πριν από την ολοκλήρωση του β’ οκταλέπτου.

Από την άλλη οι παίκτες του Ολυμπιακού όποτε ήθελαν ανέβαζαν τον ρυθμό, όποτε ήθελαν άφηναν το πόδι από το γκάζι, κλείνοντας το ημίχρονο στο 9-1. Σκόραραν όπως ήθελαν, με τον Γιάννη Φουντούλη να φθάνει τη διαφορά στα 10 γκολ, 11-1 (4:48 3ου οκταλέπτου), με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 13-1.

foudoulis

Η διαφορά ανέβηκε στο +14 (16-2), εκεί ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση των γηπεδούχων πήγε το σκορ στο 17-5, αλλά ένα τελευταίο ξέσπασμα έφερε το τελικό 20-5.

H σημερινή ήταν η 46η διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στην υδατοσφαίριση ανδρών, σερί που «τρέχει» από τον Φεβρουάριο του 2001.

«Η νίκη αυτή ήρθε μετά από συγκέντρωση, πολλή δουλειά, σκληρή προπόνηση. Το ματς αυτό ήταν στο πλαίσιο της προετοιμασίας μας για την Προ Ρέκο. Είμαι ευχαριστημένος από την επίθεση μας, η άμυνα είναι πάντα σε υψηλό επίπεδο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί αντιμετώπισαν με σοβαρότητα τον αγώνα, από την αρχή ως το φινάλε» είπε στο τέλος ο Μιλάνοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ατυχία στην προθέρμανση να χάσει τον βασικό του τερματοφύλακα, τον Σέρβο διεθνή Ντιμίτριγιε Ριστίσεβιτς και τη θέση του να παίρνει ο 16χρονος Δημήτρης Κρατημένος.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 5-1, 4-0, 7-4Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Δήμου, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 6, Γούβης 1, Δερβίσης 3, Γραμματικός, Μουρίκης 3, Κολόμβος 3, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Γ. Σιαμάς, Δευτεραίος, Τόττης 2, Άντζιτς, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης 1, Σιαμάς Π., Αλβέρτης, Κρατημένος, Χρ. Σιαμάς 1, Ζερβουδάκης.