Πάτρα 2020: Ολυμπιακός και ΓΣ Γλυφάδας οι πρωταθλητές στον στίβο * Νταμπλ για την Σπανουδάκη * «Αιώνιος» πρωταθλητής στο επί κοντώ ο Φιλιππίδης * Πρωταθλήτρια στο επί κοντώ η Πόλακ

Πάτρα 2020: Ολυμπιακός και ΓΣ Γλυφάδας οι πρωταθλητές στον στίβο

O Ολυμπιακός στέφτηκε πρωταθλητής στους άνδρες και ο ΓΣ Γλυφάδας στις γυναίκες στο πανελλήνιο στίβου της Πάτρας.

Για 14η φορά στην ιστορία του και για 5η σερί ο Ολυμπιακόςαναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους άνδρες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου που διεξήχθη στις 8-9/8 στην Πάτρα.

Στη βαθμολογία των Ανδρών ο Ολυμπικός είχε168 β. και ακολούθησαν ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος με 98 και στην τρίτη ο ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας με 74.

Στις γυναίκες πρώτο σωματείο ήταν ο ΓΣ Γλυφάδας με 145 και ακολούθησαν ΓΣ Κηφισιάς με 109 και ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας με 95.

Τα μετάλλια του Ολυμπιακού

Μετά τον απολογισμό της πρώτης ημέρας και την κατάκτηση 4 μεταλλίων εκ των οποίων 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα, ακολούθησαν τα 5 μετάλλια της Κυριακής εκ των οποίων  3  χρυσά και 2 ασημένια.  Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στα 9 μετάλλια στους Άνδρες, με 4 χρυσά, 3 ασημένια και 2 Χάλκινα και στα 10 συνολικά με το χάλκινο που κατέκτησε η Ανδριάνα Φέρρα στα 200μ..

Η έφορος του τμήματος Στέλλα Νικολαϊδου, δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Μετά από μια δύσκολη χρονιά και μια μακρά περίοδο αγωνιστικής δραστηριότητας το τμήμα στίβου του Ολυμπιακού κατέκτησε για άλλη μια χρονιά  την πρώτη θέση στους άντρες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στην Πάτρα, μετρώντας 5 σερί κατακτήσεις και φτάνοντας τα 14 πρωταθλήματα.  Θέλω να ευχαριστήσω τους αθλητές μας  που με υπομονή και επιμονή αγωνίστηκαν κάτω από υγειονομικά πρωτόκολλα δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους αφού επί δύο μήνες σχεδόν δεν έκαναν καθόλου προπονήσεις.  Να ευχαριστήσω τον πρόεδρο του Ολυμπιακού Μιχάλη Κουντούρη που στηρίζει το τμήμα στίβου του Ολυμπιακού.  Τον φυσικοθεραπευτή του τμήματος στίβου του Ολυμπιακού κύριο Διονύση Παπαδόπουλο που ήταν δίπλα μας προσφέροντας τις πολύτιμες υπηρεσίες του το διήμερο των αγώνων.  Και να αφιερώσω την νίκη αυτή στον κόσμο του Ολυμπιακού που σε κάθε προσπάθεια μας είναι κοντά μας».

Γιώργος Χριστακάκος: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαρούμενος. Πρώτος μου τίτλος στην κατηγορία ανδρών και Κ23. Κυνηγούσα το ατομικό μου ρεκόρ (74.88) αλλά δεν βγήκε. Είμαι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά δεν είχαμε πολλές αγωνιστικές ευκαιρίες. λόγω της πανδημίας, αυτός ήταν ο τρίτος μου αγώνας για φέτος».

Νταμπλ για την Σπανουδάκη

Πάτρα 2020: Νταμπλ για την Σπανουδάκη (vid)

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη μετά από τα 100μ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 200μ στην Πάτρα.

Νταμπλ πέτυχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών της Πάτρας η Ραφαέλα Σπανουδάκη.

Η αθλήτρια του ΓΣ Ηλιούπολης μετά από τη νίκη της στα 100μ επικράτησε και στα 200μ την Κυριακή και έτσι διπλασίασε τα χρυσά της μετάλλια.

Η Σπανουδάκη τερμάτισε σε 23.20 (1.6) ενώ την ακολούθησε η Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου) με 23.91 και η Ανδριάννα Φέρρα του Ολυμπιακού με 24.28.

«Αιώνιος» πρωταθλητής στο επί κοντώ ο Φιλιππίδης

Πάτρα 2020: «Αιώνιος» πρωταθλητής στο επί κοντώ ο Φιλιππίδης (vids)

Πρωταθλητής Ελλάδος για 13η φορά στέφτηκε ο Κώστας Φιλιππίδης στην Πάτρα και στο επί κοντώ.

Το 13ο χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου της Πάτρας στο αγώνισμα του επί κοντώ κατέκτησε ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο έμπειρος αθλητής του Δημήτρη Κυτέα και του ΓΣ Πανελληνίου ξεπέρασε τα 5,50 μ. και στη συνέχεια είχε καλά, αλλά άκυρα άλμα στα 5,60 μέτρα. Τη δεύτερη θέση επίσης με 5,50 μ. κατέλαβε ο Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Απόλλων Πύργου), ο οποίος στη συνέχεια είχε καλή τρίτη προσπάθεια στα 5,60 μέτρα. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος), που πέρασε τα 5,40 μ. και στη συνέχεια επέλεξε να δοκιμάσει μία φορά στα 5,50 μ. και δύο στα 5,60 μέτρα.

Εντυπωσιακό ήταν το φινάλε για τον Ανδρέα Δημητράκη (Παναξιακός) που μετά τα 1.500 μ. αναδείχθηκε νικητής και στα 5.000 μ. με 14.13.99. Ο έμπειρος δρομέας του Σταύρου Καρρέ, σε όλη τη διάρκεια της κούρσας ήταν στους προπορευόμενους δρομείς, ενώ στο τελευταίο 400άρι αποφάσισε να αλλάξει ρυθμό και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του για να τερματίσει τελικά καθαρά πρώτος και να πετύχει νέο ατομικό ρεκόρ και την πρώτη του νίκη στην απόσταση.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) με 14.17.53 για να συντρίψει το ατομικό του ρεκόρ – είχε 14.26.81 – και να κλείσει ιδανικά το ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Μάρκο Γκούρλια (ΑΟ Μυκόνου) με 14.23.52.

Η πρωταθλήτρια του μαραθωνίου Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) αναδείχθηκε νικήτρια στα 5.000 μ. με 16.41.07, ενώ πίσω της με νέο ατομικό ρεκόρ ακολούθησε η εξελίξιμη νεάνιδα Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος) με 16.55.31. Η τριάδα στο αγώνισμα έκλεισε με την Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Χαλανδρίου) με 17.08.26.

Ο Αλέξανδρος Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας) ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά, αφού αναδείχθηκε νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ. Ο νεαρός αθλητής είχε καλύτερο άλμα στα 7,79 μ. (1,2), επίδοση που σημείωσε μάλιστα δύο φορές, στην πέμπτη και έκτη του προσπάθεια. Ο αθλητή με παρακαταθήκη τις εμφανίσεις τη σεζόν θα ξεκινήσει το επόμενο διάστημα την προετοιμασία του για τη νέα χρονιά. Δεύτερος με 7,62 μ. (0,5) ήταν ο Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) και τρίτος ο Θανάσης Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 7,44 μ. (3,7).

Με ένα σπουδαίο ατομικό ρεκόρ έκλεισε η χρονιά για τον Ιάσωνα Θανόπουλο (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), που έστειλε το δίσκο στα 59,09 μ. ενώ είχε μία ακόμη βολές στα 51,96 μ., 54,06 μ., 57,49 μ., 55,70 μ. και 56,19 μέτρα. Δεύτεροε μς 55,84 μ. ήταν ο Χριστόδουλος Κωστάκης (ΑΕΚ) και τρίτος ο Γιώργος Κονιαράκης (Πήγασος Ηρακλείου) με 55,26 μέτρα.

Στο ύψος το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος (Ελληνικός ΑΣ Ερμής) με 2,13 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 2,16 μ. και 2,19 μέτρα. Ο Χρήστος Παπαδημητρίου (Αίολος Μακεδονίας) ήταν δεύτερος με 2,06 μ. και ο Αλέξης Δογάνης (ΓΑΣ Παιανίας) τρίτος με 2,01 μέτρα.

Στον Κώστα Δουβαλίδη για την παρουσία του στα 110 μ. εμπ., πήγε το έπαθλο “Γιάννης Σταματόπουλος”, που αφορά στην καλύτερη επίδοση της διοργάνωσης με βάση τον πίνακα βαθμολόγησης της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Πρωταθλήτρια στο επί κοντώ η Πόλακ

Πάτρα 2020: Πρωταθλήτρια στο επί κοντώ η Πόλακ (vids)

Η Ελένη Πόλακ ήταν πρωταθλήτρια Ελλάδος στο επί κοντώ στην Πάτρα.

Η Ελένη Πόλακ με άλμα στα 4,50 μέτρα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος στο επί κοντώ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πάτρας.

Η πρωταθλήτρια των Μεγάρων είδε την Κατερίνα Στεφανίδη και μετά την Νικόλ Κυριακοπούλου να αποσύρονται από τη διοργάνωση και άρπαξε την ευκαιρία για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.

Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη μπήκε στον αγώνα στα 4,20 μ. και συνέχισε επιτυχημένα στα 4,35 μ. και 4,50 μ., ενώ έπειτα δεν μπόρεσε να υπερβεί τα 4,55 μέτρα και ολοκλήρωσε έτσι τον τρίτο της αγώνα στη σεζόν με προσπάθεια πάνω από τα 4,50 μέτρα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς), που φέτος δείχνει να ανεβαίνει επίπεδο. Η αθλήτρια του Βασίλη Καραγιάννη ήταν δεύτερη με 4,25 μ. κάνοντας συνολικά δύο ρεκόρ, αφού νωρίτερα πέρασε και τα 4,20 μέτρα.

Το σερί των νικών της συνέχισε και η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΣ Φαρσάλων), που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία για 10η χρονιά. Η έμπειρη αθλήτρια είχε καλύτερη προσπάθεια στα 57,98 μ. και έκλεισε με θετικό πρόσημο μια σεζόν με πολλές ιδιαιτερότητες και στη διάρκεια της οποίας πέτυχε 59,96 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Δήμητρα Αλεξίου (Εσπερος Λαμίας) με 46,54 μ. και το χάλκινο στην Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος) με 44,43 μέτρα.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Κατερίνα Βαγενά (ΓΣ Κηφισιάς) με 4,14 μ., ύψος που ξεπέρασε και η 17χρονη Αναστασία Ρέτσα (Μεσογείων Αμεινίας) και αποτελεί νέο ατομικό της ρεκόρ.

Σε αθλήτρια της κατηγορίας Κ20 πήγε η νίκη στο ύψος. Η Παναγιωτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ξεπέρασε για δεύτερη φορά φέτος το 1,85 μ. με την πρώτη προσπάθεια, ύψος που ήταν αρκετό να της χαρίσει το πρώτο της χρυσό στην κατηγορία. Η Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης) ήταν δεύτερη, επίσης με 1,85 μ. – οι δύο αθλήτριες στη συνέχεια δοκίμασαν στο 1,88 μ.- και τρίτη ήταν η Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) με 1,82 μέτρα.