Ο Χατζισαφί ετοιμάζεται να έρθει στην ΑΕΚ * Φινάλε με ήττα για τον ΟΦΗ στην Ολλανδία * «Αντίο» στην Ισπανία με ισοπαλία για τον Ατρόμητο

Χατζισαφί

Εδώ και μερικές εβδομάδες η ΑΕΚ έχει φτάσει σε συμφωνία με τον Εχσάν Χατζισαφί για το αριστερό άκρο της αμυντικής της γραμμής. Η άφιξη του 31χρονου Ιρανού διεθνή στην Αθήνα ωστόσο καθυστερούσε, καθώς έπρεπε να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του με τη Σεπαχάν στο Ιράν.

Αυτές τελείωσαν σήμερα με τον Χατζισαφί να αγωνίζεται για ένα ημίχρονο στο νικηφόρο ματς επί της Έστεγκλαλ (2-1). Όμως αυτή η νίκη δεν αρκούσε στην ομάδα του, καθώς τερμάτισε στη 2η θέση του πρωταθλήματος του Ιράν πίσω από την Περσέπολις.

Πλέον ο Χατζισαφί ετοιμάζεται για την ΑΕΚ. Μάλιστα σύμφωνα με όσα ανέφερε η ιρανική ιστοσελίδα «varzesh3.com» μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο 31χρονος Ιρανός μπακ – χαφ έφυγε για την Ελλάδα προκειμένου να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του στην «Ένωση».

Φινάλε με ήττα για τον ΟΦΗ στην Ολλανδία

ΟΦΗ

Με ήττα αποχαιρέτησε την Ολλανδία ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί ηττήθηκαν με 2-0 από τη Ναϊμέγκεν, σ’ ένα φιλικό παιχνίδι στο οποίο ο Νίκος Νιόπλιας έκανε αρκετές δοκιμές.

Στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποίησε τον Ουές στη μεσαία γραμμή, ενώ έδωσε φανέλα βασικού στον υπό δοκιμή επιθετικό Λορέντσο Γκονζάλες. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί ήταν πιο δημιουργικοί στην επίθεση, αλλά ακόμη χρειάζονται δουλειά.

Ο Μπρούιν με πέναλτι στο 12′ και ο Μάρκες στο 52′ με κεφαλιά πέτυχαν τα γκολ της Ναϊμέγκεν.

Η ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε ο ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Ουές, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Γρίβας, Νοικοκυράκης, Γκονζάλες.

«Αντίο» στην Ισπανία με ισοπαλία για τον Ατρόμητο

Ατρόμητος

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες φιλικές ήττες στην Ισπανία, ο Ατρόμητος απέσπασε ισοπαλία με 1-1, από τη Σαραγόσα, στο τελευταίο ματς που έδωσε πριν επιστρέψει στην Ελλάδα.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Γκάμεθ στο 39′, όμως ο Οικονομίδης ισοφάρισε σε 1-1 για τους Περιστεριώτες στο 87′. Στο 52′ ο Άνχελ Λόπεθ αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ατρόμητου για διαμαρτυρία.