Ο Ολυμπιακός 3-0 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και σκέφτεται τους ομίλους του Europa League * Μαρτίνς: «Είναι ένα από τα προβλήματα του ποδοσφαίρου η μη… * Έσωσε την παρτίδα ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις * Λουτσέσκου: «Το σκορ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3-1 ή 4-1»

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Για να ακριβολογούμε βρίσκεται με το ένα πόδι εκεί, καθώς επικράτησε με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας εντός έδρας.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι, πέτυχε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Καμαρά στο 37′, ενώ άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σισέ στο 52′ και αυτογκόλ του Μποζίκοφ στο 68′.

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν με σκοπό να πάρουν το πρώτο χέρι. Και το πέτυχαν, αφού έλεγχαν τον ρυθμό, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να βρουν διαδρόμους στην άμυνα της Σλόβαν. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 4ο λεπτό με ένα σουτ του Εμβιλά που πέρασε άουτ.

Από την άλλη, η Σλόβαν ήταν καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν προσπαθώντας να κλείσει χώρους και να τρέξει στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενη κενά του Ολυμπιακού. Όχι, βέβαια, με μεγάλη επιτυχία, καθώς η άμυνα της ομάδας του Πειραιά αντιδρούσε σωστά όταν χρειαζόταν.

Ο Ολυμπιακός όσο κυλούσαν τα λεπτά αύξανε την πίεση του προς τη Σλόβαν. Στο 27ο λεπτό σε μία αντεπίθεση ο Αγκιμπού Καμαρά τροφοδότησε τον Μασούρα στα δεξιά της περιοχής, εκείνος είδε αμαρκάριστο τον Αραμπί, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέκρουσε ο γκολκίπερ της Σλόβαν. Ένα λεπτό αργότερα είχε νέα μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Σισέ, έπειτα από σέντρα του Μαροκινού επιθετικού.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έψαχνε το γκολ, το οποίο θα της έλυνε τα πόδια και το πέτυχε στο 37′. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, Σισέ και Αγκιμπού Καμαρά σούταραν πάνω στα σώματα. Η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Μαντί Καμαρά μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την υπεροχή του με αυτό το γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να έχουν το προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έδειξε από το ξεκίνημα πως θέλει από νωρίς το δεύτερο γκολ. Στο 49′ απείλησε με σουτ του Εμβιλά που πέρασε άουτ, όμως τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0. Ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα, ο Σωκράτης πήρε κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα ακούμπησε σε αμυντικό, ο Αγκιμπού Καμαρά δεν κατάφερε σε πρώτη φάση να νικήσει τον γκολκίπερ της Σλόβαν, κάτι που έκανε ο Σισέ από κοντά στη συνέχεια παίρνοντας το ριμπάουντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τη Σλόβαν να μην μπορεί να αντιδράσει ούτε μετά το 2-0. Από την άλλη ο Ολυμπιακός κρατούσε την μπάλα, κυκλοφορούσε και πήγαινε τον ρυθμό στα δικά του μέτρα ψάχνοντας παράλληλα το τρίτο γκολ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και έχασε καλή ευκαιρία στο 66ο λεπτό έπειτα από συνεργασία του Αγκιμπού Καμαρά με τον Μασούρα. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3-0. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Εμβιλά πήρε την πρώτη κεφαλιά και από το κεφάλι του αρχηγού της Σλόβαν, Μποζίκοφ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Λίγο αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον Σισέ, ο οποίος έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση, όμως δεν μπορούσε να συνεχίσει έπειτα από ένα πάτημά του. Στο 75′ ο Μάρκοβιτς τον αντικατέστησε, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Ονιεκουρού που πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά, που χρειαζόταν ανάσες.

Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίζονταν πλήρως το προβάδισμα που είχαν με τον Μαρτίνς να περνάει στη συνέχεια του παιχνιδιού τους Κούντε και Μπουχαλάκη αντί των δύο Καμαρά. Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης το σκορ δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός πλέον είναι με το ένα πόδι στους ομίλους του Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ (75′ Μάρκοβιτς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (81′ Κούντε), Βαλμπουενά (75′ Ονιεκουρού), Α. Καμαρά (80′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (87′ Βρουσάι), Αραμπί.

ΣΛΟΒΑΝ (Βλαντιμίρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ (67′ Στρέλετς), Μποζίκοφ, Αμπένα, Κάσια, Κανκάβα, Ντε Καμπς, Βάις, Ιμπραχίμ (67′ Χέντι), Ζμρχαλ, Κάβριτς

Μαρτίνς: «Είναι ένα από τα προβλήματα του ποδοσφαίρου η μη έναρξη του πρωταθλήματος, οι Αρχές να δείξουν επαγγελματισμό»Μαρτίνς

Ο Πέδρο Μαρτίνς μίλησε για το τη νίκη με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, το τι άλλαξε στον Ολυμπιακό αλλά και το γεγονός ότι δεν ξεκινά το προσεχές Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είπε στη συνέντευξη Τύπου για:

Το τι διαφορετικό είχε ο Ολυμπιακός με τη Σλόβαν σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τη Λουντογκόρετς, εάν είδε την αντίδραση που περίμενε και ένα σχόλιο για το γεγονός ότι δεν ξεκινά το προσεχές Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα: Είναι πολλές οι ερωτήσεις σας. Το παιχνίδι είναι πολύ ικανοποιητικό σήμερα. Ήταν πολύ ικανοποιητικό. Δουλέψαμε πολύ. Κουράσαμε τον αντίπαλο και τα καλά αποτελέσματα του β’ μέρους ήρθαν από το α’ ημίχρονο. Η μεγάλη αλλαγή και η μεγάλη διαφορά στα 2 ματς είναι η φυσική κατάσταση των παικτών. Δουλέψαμε πολύ πάνω σε αυτό και αυτή είναι η μεγάλη διαφορά.

Η άμυνά μας δούλεψε πολύ καλά και η επίθεσή μας ήταν πολύ αποτελεσματική. Εμείς περιμέναμε να αρχίσει το πρωτάθλημα και το πρωτάθλημα δεν αρχίζει. Οι παίκτες μας έκαναν μόνο 3 εβδομάδες διακοπές και δούλεψαν για να είμαστε έτοιμοι. Είναι ένα από αυτά τα προβλήματα που προκύπτουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο (η μη έναρξη του πρωταθλήματος) και νομίζω ότι οι Αρχές πρέπει να δείξουν επαγγελματισμό και να πάρουν επαγγελματικές αποφάσεις, τις αποφάσεις που πρέπει για να βρει τον δρόμο που του αξίζει.

Το τι είπε στους παίκτες του μετά τη Λουντογκόρετς: Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να σας πούμε όλα όσα ειπώθηκαν. Όμως μπορούμε να πούμε πως έπρεπε να γυρίσουμε σελίδα και ότι έπρεπε να βελτιώσουμε πολλά. Η ομάδα αυτή θα δουλεύει συνεχώς για να παρουσιάζεται όσο πιο βελτιωμένη. Έπρεπε να ξεπεράσουμε το αποτέλεσμα της βραδιάς εκείνης (με . Οι παίκτες πρέπει να κάνουν ότι καλύτερο για να τιμούν τη φανέλα που φοράνε. Πολλοί παίκτες είναι από πέρυσι και ξέρουν το τι σημαίνει Ολυμπιακός. Αυτό ήταν. Είμαστε παίκτες του Ολυμπιακού, τιμούμε τη φανέλα μας και κάνουμε το καλύτερο δυνατό.

Τα μεταγραφικά και τις επόμενες προσθήκες: Ποτέ δεν το έχω κάνει. Να μιλάω για παίκτες που δεν είναι εδώ. Δεν θα το κάνω και τώρα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους παίκτες που έχω. Θέλουμε να τελειώσει η μεταγραφική περίοδος όσο πιο γρήγορα για να δουλέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερο με ηρεμία.

Έσωσε την παρτίδα ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις

ΠΑΟΚ

Μια… μικρή δικαιοσύνη αποδόθηκε στο 94’! Ο ΠΑΟΚ σφυροκόπησε τη Ριέκα, είχε αμέτρητα κόρνερ και τελικές, αλλά ένα αυτογκόλ στην τελευταία φάση έφερε το 1-1 που πρέπει και μπορεί να οδηγήσει σε πρόκριση στη ρεβάνς.

Η Ριέκα βρήκε τον τρόπο να του κάνει ζημιά και λίγο έλειψε να φύγει με τη νίκη από το γήπεδο της Τούμπας, «χτυπώντας» με κυνικό τρόπο τον ΠΑΟΚ που μέτρησε σωρεία χαμένων ευκαιριών αλλά πήρε κάτι, το ελάχιστο, από αυτό που δικαιούταν στο φινάλε (1-1)

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το σπίτι του και να θέσει από το πρώτο παιχνίδι των Play Off του Conference League τις βάσεις πρόκρισης, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε ιδιαίτερα ορεξάτος απέναντι στη Ριέκα και με το «καλημέρα» πίεσε ψηλά, έβγαλε συνεργασίες, πάτησε περιοχή και έκανε αίσθηση επιθετικά…

Στο διάστημα της υπεροχής του, όμως, δεν βρήκε το γκολ που έψαχνε και σταδιακά άρχισε να εγκλωβίζεται σε ένα πιο άναρχο και νευρικό ποδόσφαιρο, ποντάροντας στα στημένα και στα μακρινά σουτ, «απενεργοποιώντας» τον Σφιντέρσκι. Από την άλλη, οι Κροάτες λίγα πράγματα είχαν να επιδείξουν επιθετικά, στοχεύοντας στα λάθη των γηπεδούχων και στην πίεση που μπορούσαν να ασκήσουν στην ανάπτυξη του Δικεφάλου.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη απειλή της Ριέκα σημειώθηκε από το σουτ του Τόμετσακ (17′) και αφού προηγουμένως η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού, αλλάζοντας πορεία και πηγαίνοντας προς την εστία. Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ωστόσο, φρόντισε με μία εντυπωσιακή εκτίναξη και υπερένταση, να διώξει σε κόρνερ, αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Εν τέλει, η Ριέκα «χτύπησε» όπως ακριβώς αναμενόταν, πιέζοντας ψηλά την άμυνα του ΠΑΟΚ που δυσκολεύτηκε να βγάλει τη μπάλα από το δικό του μισό και ένα «κλέψιμο» της μπάλας από το λάθος του Μπίσεσβαρ ήταν αρκετό για να το αξιοποιήσει ο Λεπίνιτσα και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, βάζοντας στην πρίζα τους Θεσσαλονικείς. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, καταγράφοντας ευκαιρία με τον Σφιντέρσκι, ωστόσο, ήταν σαφές πως θα έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα στο β΄μέρος.

Εκεί όπου ο Λουτσέσκου μετατόπισε τον Μπίσεσβαρ στα αριστερά για να φέρει τον Καντουρί στον άξονα, προχωρώντας σε εσωτερικές αλλαγές προκειμένου να εκμεταλλευτεί το «ξέσπασμα» των παικτών του με την έναρξη του ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος «στρίμωξε» τη Ριέκα, κατέγραψε απίθανες ευκαιρίες με Σφιντέρσκι, Καντουρί, Κούρτιτς και με σπουδαιότερη εκείνη του Σβαμπ στο 69′ αλλά ο Γκάλοβιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στο φινάλε, όμως, δεν γινόταν να μην αποδοθεί στο ελάχιστο δικαιοσύνη! Και αυτή ήρθε με αυτογκόλ του Γκάλεσιτς μετά την εκτέλεση κόρνερ για το 1-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα! Γκολ που σαφώς διατηρεί «ζωντανό» τον ΠΑΟΚ και του επιτρέπει, γιατί μπορεί και πρέπει, να διεκδικήσει στην Κροατία την πρόκριση!

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ροντρίγκο (31’ λ.τ. Τέιλορ), Κρέσπο, Βαρέλα, Σβαμπ, Κούρτιτς (90’ Καγκάβα), Μπίσεσβαρ (71’ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90’ Εσίτι), Α. Ζίβκοβιτς (71’ Μούργκ), Σφιντέρσκι.

ΡΙΕΚΑ (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκάλο, Γκάλοβιτς, Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Βούκσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Τόμετσακ (72’ Μπούσνια), Λεπινίτσα, Πάβισιτς, Τσέριν (76’ Λίμπερ), Άμπεμ, Ίσα (89’ Ομπρεγκόν).

Λουτσέσκου: «Το σκορ θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3-1 ή 4-1»

ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ

Μετά την ισοπαλία (1-1) στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με τη Ριέκα στην Τούμπα, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ραζβάν Λουτσέσκου, σχολίασε την έκβαση του αγώνα, στον οποίο διέκρινε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα για τον ΠΑΟΚ και το σκορ του οποίου θεωρεί εν τέλει άδικο.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα κόντρα στη Ριέκα και κρατά το 1-1 ώστε να κυνηγήσει την πρόκριση στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, στην Κροατία.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Ραζβάν Λουτσέσκου, κατέθεσε μετά τη λήξη του αγώνα την άποψη του ότι το σκορ αδικεί την ομάδα του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ρουμάνος τεχνικός του ΠΑΟΚ στην κάμερα του OPEN:

Για το αν είναι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα:

«Δε μπορώ να πω αν είμαι ικανοποιημένος ή όχι. Είναι ένα αποτέλεσμα που μας δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσουμε από το μηδέν. Το παιχνίδι είχε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα. Στο πρώτο, μέχρι το πρώτο σουτ του αντιπάλου που απέκρουσε ο Πασχαλάκης, είχαμε δεχτεί μια πίεση. Το γκολ με το οποίο προηγήθηκε η Ριέκα ήρθε πάλι με μια κόντρα, είχαμε χάσει τον έλεγχο. Στο δεύτερο μέρος κυριαρχήσαμε, δημιουργήσαμε πάρα πολλές φάσεις και πιέσαμε».

Για το γεγονός ότι δεν υπάρχει πλέον ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ, κάτι στο οποίο είχε αναφερθεί και ο ίδιος στη συνέντευξη Τύπου πριν το παιχνίδι:

«Δε θέλω να μιλήσω για ποσοστά πρόκρισης. Εμείς θα πάμε εκεί για να πάρουμε την πρόκριση και θα πάρουμε την πρόκριση. Θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς, αλλά και για τον αντίπαλο μας το ίδιο. Κυριαρχήσαμε σήμερα στο δεύτερο ημίχρονο και, χωρίς να θέλω να προσβάλω τον αντίπαλο, θεωρώ ότι το σκορ θα έπρεπε να είναι 3-1 ή και 4-1. Σεβόμαστε τον αντίπαλο, αλλά θα πολεμήσουμε πολύ, θα παλέψουμε για την πρόκριση και θα την πάρουμε».