Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 71-76: Αποκλεισμός τρεις στροφές πριν * Μπασκόνια-Αρμάνι Μιλάνο 86-69 * Χίμκι-Ζενίτ 70-91* Μπαρτσελόνα-Άλμπα 80-67 * Η βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τη Φενέρμπαχτσε (71-76) και αποκλείστηκε μαθηματικά από τα playoffs της EuroLeague. Κακό, για ακόμα μία φορά, πρώτο δεκάλεπτο από τους Πειραιώτες που αναγκάστηκαν ξανά να κυνηγούν τους αντιπάλους τους.

Με τρεις σερί νίκες, ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε καλή κατάσταση, όμως το βράδυ της Παρασκευής (26/3) ηττήθηκε καθαρά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από την ανώτερη και πιο αποφασιστική Φενέρμπαχτσε (71-76), μια ομάδα που έχει πλέον 14 νίκες στους τελευταίους 16 αγώνες της στο δρόμο προς τα playoffs της EuroLeague.

Στο 14-17 έπεσαν οι Πειραιώτες που σκέφτονται ήδη την επόμενη σεζόν καθώς αποκλείστηκαν και μαθηματικά από την οκτάδα. Είχαν κάποια καλά διαστήματα απέναντι στους Τούρκους, ωστόσο μπήκαν για ακόμα μια φορά άσχημα στο ματς και αναγκάστηκαν να κυνηγούν σε όλο το σαραντάλεπτο.

Σάσα Βεζένκοβ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης και Λιβιό Ζαν-Σαρλ πάλεψαν, χωρίς να ενθουσιάσουν ή να κάνουν κάτι εντυπωσιακό, ο Κώστας Σλούκας είχε τέσσερις ασίστ για πέντε λάθη, οι Χάρισον – ΜακΚίσικ – Κουφός δεν πρόσφεραν κάτι και πλέον με τρεις αγώνες να μένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου οι Πειραιώτες δεν μπορούν να φτάσουν στις 18 νίκες, το μίνιμουμ των νικών για την οκτάδα που ίσως ανέβει και στις 19.

Ο MVP

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Γιαν Βέσελι (18 πόντοι από 7/9 δίποντα και 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 29:41.), εξαιρετική εμφάνιση από τον “οικονομικό” και γεμάτο ενέργεια Ντάισον Πιέρ (15 πόντοι από 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), η αλήθεια πάντως είναι πως η Φενέρμπαχτσε δεν είχε κάποιον σε πραγματικά μεγάλη βραδιά. Έπαιξε ομαδικό μπάσκετ, ήταν συμπαγής στην άμυνα και προχώρησε χωρίς πρόβλημα παρά το γεγονός ότι ο ηγέτης της, ο σπουδαίος Νάντο Ντε Κολό, ήταν πολύ άστοχος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Έχουμε πει ότι είναι το βαρόμετρο αυτής της ομάδας και αποδείχθηκε και πάλι. Ο Αμερικανός είχε 0/3 δίποντα και 0/4 τρίποντα σε 16:23, δεν βοήθησε ούτε στην τρίτη περίοδο που συνήθως κάνει τα ξεσπάσματά του και με τους Άαρον Χάρισον, Τσαρλς Τζένκινς, Κώστα Κουφό να μην προσφέρουν ούτε ελάχιστα, άφησε τον Ολυμπιακό αβοήθητο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 9/12 δίποντα έκλεισε η Φενέρμπαχτσε το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε συνολικά 3/16 σουτ (2/8 και 1/8) με τρία λάθη για δύο ασίστ πριν κλείσει το ημίχρονο με το αποκαρδιωτικό 4/14 – 4/14 και δώσει 18 πόντους στους Τούρκους από τα δέκα λάθη του. Την ίδια ώρα ο Κοκόσκοβ έβλεπε 18/25 δίποντα και ποσοστό ευστοχίας 72%, με την ομάδα του να παίρνει πανεύκολα τη νίκη παρά το γεγονός ότι οι επιδόσεις της στο μακρινό σουτ τραβούσαν το μάτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Κουφό άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, την ώρα που ο Κοκόσκοβ είχε Βέσελι και Ντουβερίογλου στο παρκέ για το 0-8 στο 3′. Το πρώτο timeout ήταν αποτέλεσμα της κυριαρχίας της Φενέρμπαχτσε στη ρακέτα (1-7 τα ριμπάουντ έως το τέταρτο λεπτό), με το 7-20 στο 8′ να μοιάζει βαρύ, αλλά και απόλυτα φυσιολογικό σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων. Οι Τούρκοι μετρούσαν 0/4 σουτ από την περιφέρεια, είχαν όμως 9/12 δίποντα και τον απόλυτο έλεγχο την ώρα που ο Ντε Κολό είχε μαζέψει τα πέντε (!) από τα δέκα ριμπάουντ της ομάδας του.

Μπάρτελ και Ο’ Κουίν κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έκανε λάθη απέναντι στην πιεστική άμυνα των Τούρκων που “χτυπούσαν” ξανά και ξανά στον αιφνιδιασμό (15-28 στο 12′) και δεν έδειξε ικανός να επιστρέψει στο ματς. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε δύο τρίποντα για το 23-33 στο 16′, η Φενέρμπαχτσε απάντησε και πάλι με Βέσελι και Μπράουν (25-39 στο 18′) και έκλεισε το πρώτο μέρος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με ένα άλεϊ-ουπ του Βέσελι και με μια διαφορά που δεν μπορούσε να την προβληματίσει για το δεύτερο εικοσάλεπτο.

Η εικόνα του ματς άλλαξε, πάντως, στο ξεκίνημα του β’ μέρους χάρη σε ένα επί μέρους 12-2 του Ολυμπιακού που μείωσε στους έξι (39-45 στο 24′), πριν ακολουθήσει αντιαθλητικό του Βεζένκοβ, βολές του Πιέρ, φάουλ και βιαστικές αποφάσεις που έβαλαν ξανά τη Φενέρμπαχτσε στο +10 (39-49). Ο Πρίντεζης έβαλε σουτ για το 47-55, ο Πιέρ απάντησε αμέσως με τον ίδιο τρόπο για το 47-58 και όσο κι αν ήλπιζαν οι γηπεδούχοι, τόση σιγουριά έβγαζαν οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν να μην ανησυχούν, έβγαζαν μια ψυχραιμία ακόμη και σε στιγμές που το μομέντουμ ήταν στην πλευρά του Ολυμπιακού.

Θα θέλαμε, δεν είδαμε όμως ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο. Η Φενέρ συνέχισε να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα, ο Ντε Κολό αν και άστοχος λειτούργησε άψογα ως πλέι μέικερ και όταν ο Ζαν-Σαρλ μείωσε στους έξι (66-72) στα 48.8″, οι Τούρκοι πήγαν σε μεγάλη επίθεση, ο Βέσελι σκόραρε πριν ο Ντε Κολό γράψει τον επίλογο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Κορτές, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 32η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα πάει στη Βαλένθια (31/3 στις 22:00) και στην 33η αγωνιστική θα συνεχίσει στη Μαδρίτη (2/4 στις 22:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα πάει στο Μόναχο (30/3 στις 22:00) και στη συνέχεια θα υποδεχθεί τη Μπαρτσελόνα (2/4 στις 20:45).

Μπασκόνια – Αρμάνι Μιλάνο 86-69: Πήρε φόρα και κάνει all in για την πρόκρισηΟ Άλεκ Πίτερς με τη φανέλα της Μπασκόνια

Η Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή στο β’ μέρος και κέρδισε με εμφατικό τρόπο την Αρμάνι Μιλάνο (86-69) για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Πάτησε στην οκτάδα η ισπανική ομάδα.

Με την επίθεσή της να είναι εντυπωσιακή μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η Μπασκόνια έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και πήρε τη νίκη (86-69), που την έβαλε ακόμη πιο γερά στη μάχη της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξεκίνησαν με 4/19 σουτ, σταδιακά όμως πάτησαν το γκάζι κι έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Ακίλε Πολονάρα (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), πήραν αυτό που ήθελαν. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για το πλεονέκτημα έδρας στην post season.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αφλογιστία της Μπασκόνια στο πρώτο δεκάλεπτο (4/19 σουτ) ήταν αυτή που επέτρεψε στην Αρμάνι Μιλάνο να πάρει μικρό προβάδισμα και να επιβάλλει τον ρυθμό της. Το +6 (10-16) της ιταλικής ομάδας μόνο ικανοποιητικό δεν ήταν βάσει της εικόνας του αγώνα, κάτι που επιβεβαιώθηκε πολύ γρήγορα. Μόλις ο Ζόραν Ντράγκιτς πέτυχε συνεχόμενα καλάθια και έδωσε ρυθμό στους γηπεδούχους, η ιστορία του αγώνα άλλαξε σημαντικά. Η Μπασκόνια έκανε την ολική ανατροπή, σε τέτοιο βαθμό που πήγε στα αποδυτήρια, ούσα αυτή σε θέση οδηγού (33-32), παρά τα 1/15 τρίποντα.

Ο Έτορε Μεσίνα έβλεπε τους κοντούς του να είναι εκτός κλίματος και να μην μπορούν να εκτελέσουν από την περιφέρεια, με την Αρμάνι Μιλάνο να είναι αυτή πλέον -στο τρίτο δεκάλεπτο- που αντιμετώπιζε επιθετικά προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια για να φτάσει σταδιακά μέχρι το +15 (60-45 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα και την ενέργεια για να κυνηγήσει την ανατροπή. Ούσα αυτή πλέον πολύ άστοχη από μακριά και δίχως την απαραίτητη συνέπεια στην άμυνα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έμεινε απλά να περιμένει το φινάλε, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με +17 (86-69) και να δείχνουν έτοιμοι για all in στη μάχη της πρόκρισης στην οκτάδα της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Μόγκουλκοτς – Σίλβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/5 σουτ), Χένρι 19 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντιόπ 2, Φαλ 4, Πίτερς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 15 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκεντράιτις 14 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 2 (1/5 δίποντα), Μίτσοβ, Μορασκίνι, Ρολ 8, Ροντρίγκεθ 12 (2/9 τρίποντα), Ταρζούσκι 2, Σιλντς 10 (4/13 σουτ), Μπρουκς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 2, Ντατόμε 10 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 24/37 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 11/14 βολές, 42 ριμπάουντ (32+10), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 17/39 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 5/7 βολές, 30 ριμπάουντ (22+8), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα η Μπασκόνια θα παίξει με Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (30/3) και Αναντολού Εφές (1/4), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έχει τα παιχνίδια με Ερυθρό Αστέρα (30/3) και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (1/4).

Χίμκι – Ζενίτ 70-91: Επιβλητικό διπλό

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις της Ζενίτ

Η Ζενίτ επέστρεψε εντυπωσιακά στις νίκες και έκανε ένα γερό βήμα για την οκτάδα, επικρατώντας της Χίμκι με 91-70 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Ζενίτ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας της Χίμκι με 91-70 εκτός έδρας και ήρθε ένα βήμα πιο κοντά στην οκτάδα της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι αν και άργησαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι (σκόραραν τους πρώτους τους πόντους στο 5′ έχοντας 0/6 σουτ), ήταν επιβλητικοί στη συνέχεια και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι απ’ την άλλη, που έχουν χάσει όποια ελπίδα πρόκρισης στα playoffs εδώ και καιρό, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τη Ζενίτ μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν φανερά πιο αδύναμοι στην επίθεση και γνώρισαν μία ακόμα ήττα στη διοργάνωση.Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι μπήκε καλά στο ματς κόντρα στη Ζενίτ και προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ. Η Ζενίτ έμεινε για πολλή ώρα χωρίς καλάθι μιας και πέτυχε τους πρώτους της πόντους πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ματς έχοντας 0/6 σουτ. Οι παίκτες του Πασκουάλ σταδιακά βρήκαν ρυθμό, ανέβασαν στροφές και πήραν κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (11-14 στο 10′). Η Ζενίτ μπήκε με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 7 πόντους. Η Χίμκι μείωσε στους τέσσερις, ωστόσο η επιθετική ανάπτυξη της Ζενίτ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +10 (29-39 στο 20′).

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η Ζενίτ πήγε τη διαφορά στο +17 κάνοντας εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση, την ώρα που η Χίμκι δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά αλλά ούτε και να περιορίσει τους φιλοξενούμενους. Η Ζενίτ φανερά καλύτερη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν έριξε καθόλου τον ρυθμό της και με μοναδικό της μειονέκτημα την αστοχία στις βολές, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19. Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, η Ζενίτ δεν κοίταξε ποτέ πίσω, συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Κοβάλσκι, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές), ΜακΚόλουμ 17 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 5, Βιάλτσεφ, Μόνια, Σαράποφ, Πονκράσοφ, Βορόνοφ 2, Βάλιεφ, Μίκι 23 (9/15 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πάνγκος 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Φριτζόν, Χόλινς 17 (3/4 δίποντα 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμας 9 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπαρόν 10 (3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 9 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Πόιθρες 10 (5/7 δίποντα), Πονίτκα 9 ( 3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Μπλακ, Γκουντάιτις 9 (2/3 δίποντα, 5/8 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 21/36 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 18/31 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η επόμενη εβδομάδα περιλαμβάνει δύο αγώνες για κάθε ομάδα με τη Χίμκι να υποδέχεται την Βιλερμπάν (30/3, 20:00) και να φιλοξενείται από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (2/4, 20:00). Αντίθετα η Ζενίτ, έχει δύο ματς στην έδρα της με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (30/3, 20:00) και την Βιλερμπάν (2/4, 20:00).

Μπαρτσελόνα – Άλμπα 80-67: Μόλις έπαιξε άμυνα, κέρδισε

Ο Χάνγκα σε στιγμιότυπο από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό

Η άμυνα στην τελευταία περίοδο έκανε τα πράγματα απλά για την Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε την Άλμπα (80-67) και διατήρησε την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Για τρεις περιόδους, η Άλμπα έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο της πιο… ενοχλητικής ομάδας της φετινής διοργάνωσης. Μόλις όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα, όλα έγιναν πιο απλά. Σε τέτοιο βαθμό που συνδύασαν τη νίκη με διψήφια διαφορά (80-67), για να κάνουν ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης της regular season, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο μόνο καλό δεν ήταν για την Μπαρτσελόνα, όχι τόσο σε παραγωγικό επίπεδο, αλλά αμυντικά. Η Άλμπα πάσαρε γρήγορα την μπάλα, έβρισκε καλά σουτ και γι αυτό τον λόγο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με το -5 (45-40) του ημιχρόνου να της επιτρέπει να νιώσει καλά στο Palau Blaugrana. Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα τα περίμενε σχεδόν όλα από τον Νίκολα Μίροτιτς (14 πόντοι) στο μπροστινό μέρος του γηπέδου, σε ένα εικοσάλεπτο που τα 6/20 τρίποντα ήταν το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματος.

Μόλις βελτίωσε την άμυνά της, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να αποκτήσει διαφορές που δεν ήταν ακριβώς ασφαλείας, της έδιναν όμως το δικαίωμα να μην αγχώνεται. Ήταν ξεκάθαρο άλλωστε πως όσο πιο χαμηλά πήγαινε το σκορ, τόσο πιο άνετα θα ένιωθε η ισπανική ομάδα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στην πράξη αφού η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερή της. Γιατί; Επειδή περιόρισε αισθητά τα ατού των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση με +13 (80-67) και να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας που τη χωρίζει από τη δεύτερη θέση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Μπισάνγκ – Κάρντουμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 45-40, 62-58, 80-67.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Βέστερμαν (7 ασίστ), Χάνγκα 7 (3/8 σουτ), Σμιτς 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Οριόλα 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Μαρτίνεθ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κούριτς 10 (3), Κλαβέρ, Μίροτιτς 26 (8/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Καλάθης 2 (1/13 σουτ, 0/1 βολή, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σίβα 8 (1), Γκιφάι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντίλοου 3, Έρικσον 8 (2/6 τρίποντα), Μάτισεκ, Ολίντε, Φοντέκιο 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κομάντζε 6, Τίμαν 8, Γκρέιντζερ 4 (0/3 τρίποντα), Σίκμα 9 (1), Λάμερς 8 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 22/41 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ (20+19), 26 ασίστ, 15 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 20/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 9/12 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 21 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η τελευταία διαβολοβδομάδα της regular season περιλαμβάνει για την Μπαρτσελόνα τους εκτός έδρας αγώνες με Μακάμπι Τελ Αβίβ (30/3) και Φενέρμπαχτσε (2/4), την ώρα που η Άλμπα θα παίξει με Ζάλγκιρις (30/3) στη Λιθουανία και Βαλένθια (2/4) στη Γερμανία.

Η βαθμολογία της EuroLeague: Κόλλησε στις 14 κι αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός, στις 19 η Φενέρμπαχτσε

Ο Οκτάβιους Έλις σε φάση με τον Γιαν Βέσελι στο Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε (26/3/2021)

Στις 14 νίκες κόλλησε ο Ολυμπιακός, στις 19 ανέβηκε η Φενέρμπαχτσε που έχει 14 στα τελευταία 16 ματς. Δείτε πως διαμορφώθηκε η κατάταξη μετά από την 31η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Με εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (71-76) συνέχισε στην 31η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague ο Ολυμπιακός, που έχει πλέον ρεκόρ 14-17 και δεν έχει ούτε μαθηματικές ελπίδες για την οκτάδα, την ώρα που η ομάδα της Κωνσταντινούπολης ανέβαινε στο 19-12 για να βρεθεί με το ένα πόδι στα playoffs της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα της βραδιάς άνοιξε με την άνετη εκτός έδρας νίκη της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επί της Χίμκι (91-70), με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να έχει πλέον τέσσερις εντός έδρας αγώνες έως το φινάλε της κανονικής περιόδου. Η Μπασκόνια πήρε τεράστιας σημασίας νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (86-69), ενώ η βραδιά έκλεισε με τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Άλμπα (80-67).