Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0: Με αέρα πρωταθλητή * Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1: Βαθμός χρυσάφι για τους Αγρινιώτες * Αστέρας-Ατρόμητος 1-1: Της αμύνης τα παιδιά * Η βαθμολογία των playouts

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα 3-0 του Παναθηναϊκού στο “Γ. Καραϊσκάκης” και χρειάζεται πλέον μία νίκη ακόμα για να εξασφαλίσει τον τίτλο. Γκιλιέρμε, Αραμπί και Καφού σημείωσαν τα γκολ για τους “ερυθρόλευκους”.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό στο “Γ. Καραϊσκάκης” και έκανε το “τρία στα τρία” στα playoffs της Super League. Οι “ερυθρόλευκοι” που ήταν ανώτεροι, πιο ουσιαστικοί και πιο ποιοτικοί σε σχέση με τους “πράσινους”, χρειάζονται πλέον μία νίκη ακόμα για να εξασφαλίσουν το πρωτάθλημα.

Γκιλιέρμε, Αραμπί και Καφού ήταν οι παίκτες που βρήκαν δίχτυα στο Φάληρο. Πάμε να δούμε πώς κύλησε το ματς…

1. ΜΙΛΗΣΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ 20ΛΕΠΤΟ

Ο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με έκπληξη στην ενδεκάδα. Ο Μασούρας έμεινε εκτός και βασικοί, ελλείψει Βαλμπουενά, έπαιξαν Λοβέρα και Φορτούνης. Ο Σεμέδο πήρε τη θέση του Σισέ και οι υπόλοιπες θέσεις οι αναμενόμενες στο 4-3-3. Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Ανουάρ ως δεξιό μπακ. Ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του που αγωνίστηκε σε αυτή τη θέση. Οι “πράσινοι” απείλησαν πρώτοι από στατική φάση, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Μόλις στο 5′ άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Γκιλιέρμε μέσα από την περιοχή, από πάσα του Λοβέρα. Ο Βραζιλιάνος, στο έκτο του γκολ στη σεζόν, είχε “αδειάσει” υπέροχα τον Δώνη και “εκτέλεσε” τον Διούδη (1-0).Το τέμπο του αγώνα ήταν πολύ γρήγορο. Και από τις δύο ομάδες.

Αφού το τριφύλλι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 18′ με το μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη (έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπα), ο Ολυμπιακός έβαλε και δεύτερο γκολ στο 21′. Δείγμα της μεγαλύτερης ποιότητας σε σχέση με τους “πράσινους”. Ο κορυφαίος σκόρερ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ομάρ και με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη (2-0). Σημαντικό μερίδιο στο γκολ του Μαροκινού έπαιξε η φοβερή πάσα του Μπουχαλάκη στον Ελαμπντελαουί. Ήταν όλα τα λεφτά. Ένα φοβερό τέρμα, που προήλθε από 22 μεταβιβάσεις. Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν επαφή με τη μπάλα, ακόμη και ο Σα, και έπειτα από 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα ο Αραμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το δεύτερο γκολ, ο Δώνης πέρασε τον Ζαχίντ αριστερά και τον Χατζηγιοβάνη δεξιά, με μοναδικό αμυντικό μέσο τον Κουρμπέλη και πιο μπροστά τον Δώνη.

2. Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ Ο ΣΒΟΥΡΑΣ ΛΟΒΕΡΑ

Στο 33′ ο Σιδηρόπουλος έβγαλε από το τσεπάκι του απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα του Χατζηθεοδωρίδη στον Καμαρά. Αφού πήγε ο ίδιος να τσεκάρει τη φάση, είδε ότι λανθασμένα είχε προχωρήσει σε αυτή την απόφαση. Έδωσε κίτρινη στον αριστερό μπακ του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει λοιπόν να βάλει δύο γκολ σε δύο τελικές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι όμως έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, δίχως μάλιστα να είναι ενεργητική. Έδιναν χώρο στους παίκτες του Δώνη και τους πίεζαν μόνο όταν προσπαθούσαν να φτάσουν στην περιοχή τους. Σεμέδο και Μπα ήταν αλάνθαστοι, έβγαιναν διαρκώς νικητές στις μονομαχίες τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στη μεσαία του γραμμή. Από τον άξονά του δεν περνούσαν κάθετες πάσες. Η βασική διαφορά εκεί βρισκόταν. Ότι η τριάδα του Ολυμπιακού με Καμαρά, Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκη κυριαρχούσε. Ο Λοβέρα έκανε εξαιρετικό ματς. Ο τρόπος που έφευγε στην κόντρα αγωνιζόμενος ως αριστερός εξτρέμ ήταν εντυπωσιακός. Κοντρολαρισμένος, δίχως περιττές ενέργειες. Ο Τσιμίκας έκανε την πρώτη του επιθετική ενέργεια στο 45’+1′, ενώ από την άλλη ο Ομάρ έπαιρνε σαφέστατα περισσότερα μέτρα, την ώρα που ο Φορτούνη συνέκλινε.

Μέχρι το 45’+3′ ο Ολυμπιακός έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, αλλά Μπα, Αραμπί και Λοβέρα δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου, ότι ο Αραμπί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου λειτούργησε ως άλλος… Τσιμίκας, γυρνώντας πίσω για να μαρκάρει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Φοβερός. Φάση που μάλιστα επανέλαβε στο 55′, στο δεξί άκρο της άμυνας.

3. Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΦΑΟΥΛ

Ο Δώνης άλλαξε στο ημίχρονο τον Ζαχίντ που ήταν άφαντος με τον Κολοβό. Ο Κουρμπέλης πήγε δεξιός μπακ και ο Ανουάρ εξάρι. Ο Παναθηναϊκός με αυτές τις διαφοροποιήσεις είχε την κατοχή της μπάλας. Ο Ολυμπιακός περίμενε. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 60′ οι “πράσινοι” είχαν ποσοστό 59%. Ευκαιρίες, όμως, όχι. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να δίνουν χώρο στο “τριφύλλι” και η πρώτη του τελική, για να αντιληφθείτε την εικόνα του ματς, έγινε στο 65′, με το σουτ του Δώνη από τον άξονα, έξω από την περιοχή, που κατέληξε άουτ. Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός, ειδικά στην έδρα του, σπάνια επιτρέπει σε αντίπαλο να έχει τέτοιο ποσοστό κατοχής.

Προφανώς το 2-0 και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί έπαιξαν τον ρόλο τους. Άλλωστε στο 61′ ο Μαρτίνς πέρασε εκτός αγώνα τους δύο σκόρερ τους και τους αντικατέστησε με Καφού και Χασάν. Μετά την έξοδο του Γκιλιέρμε, αυτός που έπαιζε πιο κοντά στους στόπερ Μπα και Σεμέδο ήταν ο Μπουχαλάκης. Ένα από τα σημεία που πρέπει να σταθεί κανείς στο ντέρμπι ήταν τα πολύ λίγα φάουλ. Μέχρι το 62′ ήταν μόλις 14!

4. ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΦΟΥ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία και στο 71′ πέρασε στον αγώνα τον Μπουζούκη αντί του Αγιούμπ. Ο Μαρτίνς από την πλευρά του αντικατέστησε Ομάρ και Λοβέρα με Μασούρα και Γκασπάρ. Τα λεπτά περνούσαν, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση σε σχέση με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να φορτσάρουν και επεδίωκαν να κάνουν σωστή διαχείριση για να ολοκληρωθεί το ματς και να προχωρήσουν στα επόμενα χωρίς απρόοπτα.

Δίχως δηλαδή να προκύψουν τραυματισμοί. Στο 86′ μπήκε στο ματς ο Βραζιλιάνος εξτρέμ Μπρούνο αντί του Καμαρά. Είχε να παίξει σχεδόν έξι μήνες, από το ισόπαλο ματς με τον Βόλο. Ο Μασούρας πέρασε αριστερά, ο Μπρούνο δεξιά και ο Φορτούνης κινούνταν πίσω από τον Χασάν στα λεπτά που είχαν απομείνει.

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, για την ακρίβεια η καλύτερη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν η καταπληκτική μπαλιά του Μπουζούκη στον Καμπετσή, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Ολυμπιακό. Ο Καφού πραγματοποίησε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα σε σημείο που ο Διούδης απλά κοιτούσε την πορεία της (3-0)! Ο Μπουζούκης, που είχε κάνει απόλυτα αισθητή την παρουσία του, ειδικά όταν έπαιξε στη θέση “10” μετά την είσοδο του Καμπετσή, στο 94′, είδε τον Σα να σταματά το σουτ που επιχείρησε. Τελευταία φάση του αγώνα το “στοπ” του Διούδη στον Μασούρα, που επιχείρησε να τον “κρεμάσει”.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (74′ Μασούρας), Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61΄Καφού), Καμαρά (86′ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (74′ Γκασπάρ), Αραμπί (61′ Χασάν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (80′ λ. τρ. Ζαγαρίτης), Ανουάρ (86′ Καμπετσής), Δώνης, Ζαχίντ (46′ Κολοβός), Αγιούμπ (72′ Μπουζούκης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

Σκόρερ: 5′ Γκιλιέρμε, 21′ Αραμπί, 90’+1′ Καφού

Κίτρινες: 48′ Γκιλιέρμε, 90′ Γκασπάρ – 35′ Χατζηθεοδωρίδης, 42′ Κουρμπέλης, 43′ Χατζηγιοβάνης, 74′ Ανουάρ, 82′ Ζαγαρίτης

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλ/νίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Διαιτητής VAR: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Διαιτητής AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)

Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1: Βαθμός χρυσάφι για τους Αγρινιώτες

Ξάνθη και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1 στα Πηγάδια σε ένα αποτέλεσμα το οποίο ευνοεί τους φιλοξενούμενους στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για παραμονή στη Super League. (VIDEOS)

Ένα βαθμό ο οποίος μπορεί να του φανεί υπερπολίτιμος στη μάχη που δίνει για την παραμονή πήρε ο Παναιτωλικός απέναντι στην Ξάνθη στα Πηγάδια. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Χεσούς Φερνάντεθ.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας νικήθηκε μόνο από την άσπρη βούλα από τον Τζουρίτσκοβιτς, απέκρουσε την εκτέλεση του Κάστρο, ενώ είχε πολλές σωτήριες επεμβάσεις.

Οι δύο ομάδες είχαν παράπονα για τη διαιτησία του Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου. Ο διαιτητής του συνδέσμου Αρκαδίας τα άκουσε από τους φιλοξενούμενους για το πέναλτι το οποίο έδωσε αφού είδε και ο ίδιος το VAR, ενώ οι γηπεδούχοι του διαμαρτυρήθηκαν για το φάουλ από το οποίο προήλθε το 1-1.

ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Μπαριέντος με κάθετη πάσα προσπάθησε να βρει τον Κάστρο μέσα στην περιοχή. Μετά από κόντρα στην περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Τζουρίτσκοβιτς στο ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι τους Φερνάντεθ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Τζουρίτσκοβιτς κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και άνοιξε δεξιά στον Μπαξεβανίδη. Εκείνος γύρισε την μπάλα παράλληλα, ο Μπαριέντος πετάχτηκε στην πορεία της, αλλά δεν την βρήκε όπως θα ήθελε.

Η Ξάνθη συνέχισε να πιέζει έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η πίεση ψηλά δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι μετά το 15 άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους. Ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε και το ίδιο και εκείνος του παιχνιδιού.

ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΤΙΚΗΣ, ΜΠΑΡΑΖ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Με την ευκαιρία της διακοπής για να δροσιστούν οι παίκτες ο Νίκος Καραγεωργίου πέρασε σε μία αλλαγή τακτικής. Ο Μπαριέντος πέρασε πιο κοντά στον Κάστρο και έτσι άφησε περισσότερο χώρο στον Ουίλιαμ να χτυπήσει από εκείνη την πλευρά.

Αυτό δημιούργησε νέα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων τα οποία έφερε νέο κύκλο χαμένων ευκαιριών για τους γηπεδούχους. Ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση και έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο ματς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι παίκτες της Ξάνθης ήταν εκείνοι που βρέθηκαν ξανά κοντά στο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μαλής στην προσπάθεια του να βγει πρώτος στην μπάλα γκρέμισε τον Κάστρο και ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος δίνει το πέναλτι. Ο Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ο Φερνάντεθ επέλεξε σωστά να πέσει στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.

ΡΟΝΤΕΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα και ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 52′. Μετά από σέντρα του Μουνιέ από τα δεξιά, ο Λισγάρας στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστρωσε την μπάλα στον Τσιγγάρα ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Άμπαντ με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να βγαίνει νικητής.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η φάση που σήκωσε μεγάλη συζήτηση. Ο Ουίλιαμ έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντάλσιο. Ο διαιτητής χρειάστηκε να δει ο ίδιος το VAR για να αποφανθεί τελικά ότι ήταν πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντοντα. Ο Τζουρίτσκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ανεβάζουν στροφές και άρχισαν να πιέζουν τον Πανατωλικό, όμως ο Κάστρο τους έκοψε τη φόρα. Ο Αργεντινός επιθετικός σε μια αψυχολόγητη ενέργεια έκανε επικίνδυση προβολή και χτύπησε τον Φερνάντες με τον διαιτητή να τον αποβάλει σωστά. Αυτή η εξέλιξη άλλαξε τις ισορροπίες του ματς με τον Παναιτωλικό να τα βγαίνει μπροστά για το γκολ της ισοφάρισης.

Η ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΜΠΑΙΡΟΒΙΤΣ ΚΑΙ Ο ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΣΤΑΡΤΖΕΟΝ

Η ομάδα του Αγρινίου άρχισε να πιέζει και ο Μάκης Χάβος αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στο ματς τον Μπαΐροβιτς. Ο Σουηδός τον δικαίωσε μερικά λεπτά αργότερα. Ο Μπαΐροβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα ο Άμπαντ κάνοντας το 1-1 στο 83′. Οι παίκτες και οι άνθρωποι της φάσης διαμαρτυρήθηκαν στη συγκεκριμένη φάση ότι δεν υπήρξε το φάουλ που έδωσε ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

Στα επόμενα περίπου 15 λεπτά ο η Ξάνθη τα έπαιξε όλα για όλα όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την μία η επιπολαιότητα του Στάρτζεον και από την άλλη ο εξαιρετικός Φερνάντεθ κράτησαν το 1-1. Η κορυφαία από αυτές τις ευκαιρίες ήρθε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Στάρτζεον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, όμως ο Φερνάντεθ απομάκρυνε.

Το τελευταίο σφύριγμα του Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου βρήκε σίγουρα ικανοποιημένους τους ανθρώπους του Παναιτωλικού αφού κράτησαν τη διαφορά τους από την Ξάνθη σε ένα ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι.

Γήπεδο: Ξάνθη Arena

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς, Τέρκι, Τζουρίτσκοβιτς, Ουίλιαμ, Μπαριέντος,  Κάστρο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Τσιγγάρας, Μάλης, Λιάβας, Κέβιν, Ντίας, Ντάλσιο, Μουνιέ, Άλβαρες, Ρόσα, Ντάουντα

Σκόρερ:  62′ πεν. Τζουρίτσκοβιτς / 83′ Μπαΐροβιτς

Κίτρινες:  / 6′ Ντίας, 15′ Ντάλσιο

Κόκκινες: 69′ Κάστρο

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης (Μακεδονίας), Αντώνιος Σινιοράκης (Χανιών)

4ος: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Διαιτητής VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Διαιτητής AVAR: Τρύφανως Πετρούπουλος (Αρκαδίας)

Αστέρας – Ατρόμητος 1-1: Της αμύνης τα παιδιά

Αστέρας και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 – και τα δυο γκολ από κεντρικούς αμυντικούς (Ρισβάνης και Πασαλίδης) – και συνεχίζουν τη μάχη γοήτρου για την κατάκτηση της 7ης θέσης.

Ο Αστέρας υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης της Τρίπολης για την 3η αγωνιστική των playouts της Super League, παίρνοντας από ένα βαθμό. Σκόρερ δυο κεντρικοί αμυντικοί – Σπύρος Ρισβάνης και Τριαντάφυλλος Πασαλίδης – και η μάχη γοήτρου (και μόνο) για την έβδομη θέση συνεχίζεται. Δείτε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από την αναμέτρηση.

1. ΥΨΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΑΤΡΟΜΗΤΟ, ΚΑΤΟΧΗ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Αστέρας Τρίπολης από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να κρατήσει την κατοχή της μπάλας. Στο 3ο λεπτό μάλιστα σημείωσε και την καλύτερη στιγμή του όταν ο Μουνάφο είδε την κίνηση του Ντέλετιτς, ο οποίος σούταρε μέσα στην περιοχή, για να προλάβει να διώξει σε κόρνερ ο Κατράνης.

Ο Ατρόμητος βλέποντας την διάθεση της ομάδας του Ράσταβατς ανέβασε τις γραμμές του πιέζοντας ψηλά, προσπαθώντας να χαλάσει την ανάπτυξη των γηπεδούχων. Αυτό το κατάφερε καθώς ο Αστέρας με τον Μουνάφο να είναι απενεργοποιημένος έψαχνε τον Ντέλετιτς με βαθιές μπαλιές. Όσο κυλούσαν τα λεπτά ο Ατρόμητος σημείωσε επίσης ευκαιρίες. Στο 28′ μία κεφαλιά του Γούτα κατέληξε άουτ, ενώ στο 29′ ένα λάθος γύρισμα του Ματρικάρντι τον Παπαδόπουλο λίγο έλειψε να κοστίσει.

2. ΓΚΟΛ Ο ΠΑΣΑΛΙΔΗΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΡΙΣΒΑΝΗ

Στο 34ο λεπτό είχαμε και το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση με στημένη μπαλιά. Ο Φερνάντεθ έχοντας κερδίσει προηγουμένως ένα φάουλ, έκανε μία καλή εκτέλεση με τον Πασαλίδη να κάνει την κίνηση και με πλασέ να γράφει το 1-0.

Από εκείνο το σημείο, ο Ατρόμητος βελτιώθηκε και απείλησε την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 36′ ο Μανούσο ξέφυγε από τον Πασαλίδη βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά αστόχησε. Τελικά λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ήρθε  ισοφάριση ξανά από στόπερ. Ο Γκάλο εκτέλεσε ένα φάουλ με σέντρα, ο τερματοφύλακας του Αστέρα έκανε μία κακή έξοδο και ο Γκάλο έφερε το ματς στα ίσα.

3. Η ΟΥΣΙΑ ΕΛΕΙΠΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ

Αν κάποια ομάδα εδικαιούτο να φθάσει στη νίκη, αυτή πέραν πάσης αμφιβολίας ήταν ο Αστέρας. Η ομάδα της Τρίπολης, ωστόσο, στερήθηκε ουσίας στο παιχνίδι. Οι περισσότερες προσπάθειες είτε έμειναν ημιτελείς, είτε ήταν άστοχες.

Στο 66ο λεπτό ο Τασουλής έκανε τη σέντρα, ο Μανδάς εκτίμησε λανθασμένα τη φάση, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του και ο γκολκίπερ του Ατρόμητο έπειτα την μπλόκαρε. Ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα – στο επόμενο λεπτό (67′) – ο Λουίς Φερνάντεθ βγήκε μόνος του στην επίθεση, αλλά ο Γούτας τον έκοψε και του πήρε την μπάλα τελευταία στιγμή.

Στο 76′ ο Ντέλετιτς γλίστρησε, έκανε όμως το σουτ, ο Μανδάς έπεσε κι απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στην επόμενη φάση ο Πασαλίδης αν και έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά αστόχησε. Στο 87′ ο  Μαρκ Φερνάντεθ στην πρώτη του επαφή με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο μπήκε από δεξιά, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας του Ατρομήτου – νίκησε τον Κιβρακίδη στην εναέρια μονομαχία – η μπάλα όμως πέρασε έξω.

4. ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ο Ατρόμητος είχε δομικά προβλήματα σε αυτή την αναμέτρηση. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ασύνδετος, χωρίς έμπνευση και δημιουργική διάθεση. Εν μέρει και χωρίς πλάνο. Το σημάδι στον Βέλλιο έγινε εύκολα αντιληπτό από τους αμυντικούς του Αστέρα, ο Ενσικουλού προσπάθησε ν’ αναστατώσει την άμυνα των γηπεδούχων. Δίχως όμως αποτέλεσμα. Αντικειμενικά δεν έχουν κάποιο στόχο οι δυο ομάδες. Αλλά ο Ατρόμητος ήταν… αλλού.

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπελόκ (90+2′ Αντζουλάς), Μουνάφο (46′ Φερνάντεθ), Σίτο (46′ Ριέρα), Ντέλετιτς (79′ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (87′ Μαρκ Φερνάντεθ), Μπαράλες

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουζούλατζιτς, Κατράνης, Γκάλο (86′ Ούμπιδες), Χαρίσης (27′ Μπαένα), Κιβρακίδης, Βέλλιος (86′ Γιακουμάκης), Μανούσος (70′ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (70′ Ραμπέγιο).

Σκόρερ: 34′ Πασαλίδης / 45′ Ρισβάνης

Κίτρινες: 38′ Μπελόκ, 84′ Πασαλίδης / 7′ Γούτας, 30′ Κιβρακίδης, 56′ Μπαένα, 65′ Κατράνης, 72′ Βέλλιος

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Βοηθοί: Σταύρος Σίπκας (Σάμου), Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Εύβοιας)

4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Διαιτητής VAR: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Διαιτητής AVAR: Χρήστος Τζιώτζιος (Θράκης)

Η βαθμολογία των playouts

Ο Παναιτωλικός έφυγε με το βαθμό (1-1) από την Ξάνθη και παρέμεινε (με ματς περισσότερο) πάνω από την ομάδα της Θράκης στη βαθμολογία. Δείτε πώς έχει η κατάσταση στα playouts.

Με δυο ματς ξεκίνησε το απόγευμα της Κυριακής (21/6) η 3η αγωνιστική των playouts της Super League 1. Ο Αστέρας και ο Ατρόμητος  αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 – και τα δυο γκολ από κεντρικούς αμυντικούς (Ρισβάνης και Πασαλίδης) – και συνεχίζουν τη μάχη γοήτρου για την κατάκτηση της 7ης θέσης.

Στο κομβικό ματς για την παραμονή η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Τζουρίτσκοβιτς, ενώ ο Μπάιροβιτς στο 83ο ισοφάρισε σε 1-1 για τον Παναιτωλικού. Η ομάδα του Αγρινίου έφυγε με το βαθμό από τη Θράκη και παρέμεινε (με ματς περισσότερο) από πάνω της στη βαθμολογία. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα αυτής της αγωνιστικής, τη βαθμολογία, αλλά και το πρόγραμμα με ημερομηνίες και ώρες της τέταρτης.