Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0: Ήταν υπόθεση Φορτούνη!-Μαρτίνς: «Έπαιξε ρόλο η κούραση»* Aτρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 2-2 * Λαμία-Αστέρας Τρίπολης 2-2 *

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-0

Ο Ολυμπιακός των μεγάλων απουσιών είχε την προσωπικότητα του Κώστα Φορτούνη για να… καθαρίσει το αιώνιο ντέρμπι (1-0). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε το δικό του εξαιρετικό 2ο ημίχρονο αλλά έχασε τεράστιες ευκαιρίες (ειδικά του Μακέντα) για να φύγει με βαθμό από το Φάληρο.

Έτσι έπαιξαν

Ο Πέδρο Μαρτίνς έπρεπε να διαχειριστεί απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών, καθώς τέθηκαν νοκ-άουτ μέσα στην εβδομάδα οι Ελ Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά και Χολέμπας.

Ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού δεν άλλαξε το αγαπημένο του 4-3-3 και ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Σα κάτω από τα δοκάρια. Ο Ντρέγκερ δεξιά, ο Ραφίνια αριστερά και ο Σεμέδο με τον Σισέ το δίδυμο των κεντρικών αμυντικών. Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στο αριστερό «φτερό» ο Μασούρας, στο δεξί ο Ραντζέλοβιτς και «φουνταριστός» ο Φορτούνης.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός δεν είχε ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα και ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε να κάνει πράξη το… τρικ με την ταυτόχρονη χρησιμοποίηση του Ζαγαρίτη και του Χουάνκαρ στην αριστερή πλευρά

Ο Διούδης υπερασπίστηκε την εστία του «τριφυλλιού». Δεξί μπακ ο Σάντσες, αριστερό ο Ζαγαρίτης και ο Σένκεφελντ με τον Πούγγουρα στο κέντρο της άμυνας. Κουρμπέλης και Μαουρίσιο οι δύο κεντρικοί μέσοι. Αριστερό χαφ ο Χουάνκαρ και δεξί ο Χατζηγιοβάνης. Ο Καρλίτος σε ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή της επίθεσης ο Μακέντα.

Πίεση και Φορτούνης έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι. Το σύνολο του Μαρτίνς δημιούργησε ασφυκτική πίεση όταν ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «χτίσει» επιθέσεις από την άμυνά του, με αποτέλεσμα να κλέβει ψηλά και κυρίως να χαλάει την προσπάθεια ανάπτυξης του «τριφυλλιού». Η τριάδα Καμαρά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά κυριάρχησαν στον άξονα, «μπλόκαραν» τον Μαουρίσιο που είναι κομβικός για το «τριφύλλι» και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας(64%-36%).

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 21’, σε μία από τις πολλές μπαλιές που επιχειρούσαν στην πλάτη της άμυνας του Σάντσες. Ο Εμβιλά με φοβερή σαραντάρα μπαλιά βρήκε τον Ραφίνια στα αριστερά και μέσα στην περιοχή, εκείνος γύρισε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι και ο Διούδης απόκρουσε το σουτ του Μασούρα. Ο Φορτούνης, όμως, πήρε το… ριμπάουντ και με καταπληκτικό τελείωμα με το αριστερό, «κάρφωσε» την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» του Διούδη.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν μπάλα, έχασαν κατά κράτος την μάχη του κέντρου και μετά το πρώτο ημίωρο κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως. Υπήρχαν τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις στις οποίες το «τριφύλλι» είχε καλές προϋποθέσεις για να φτιάξει ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο αλλά είχε πάντα τις λάθος επιλογές.

Μοναδική καλή στιγμή για το «τριφύλλι» η κεφαλιά του Κουρμπέλη στο 33’ όπου η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Αντίδραση Παναθηναϊκού, «πράσινες» ευκαιρίες αλλά η μπίλια στο… κόκκινο!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Σαβιέρ αντί του Χουάνκαρ και τον Αλεξανδρόπουλο αντί του Σένκεφελντ που είχε πρόβλημα τραυματισμού. Ο Πορτογάλος χαφ πήρε εντολή να παίξει περισσότερο στον άξονα και με την ηρεμία του έδωσε λύσεις, ο Κουρμπέλης ως στόπερ μοίρασε ορθά την σωστή πρώτη πάσα και αυτά σε συνδυασμό με την κούραση του Ολυμπιακού που δεν μπορούσε να πιέσει τόσο ψηλά και με την ίδια ένταση, έφεραν τον Παναθηναϊκού σε ρόλο πρωταγωνιστή.

Ειδικά από το 60′ μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης το ματς ήταν ένας «πράσινος» μονόλογος. Το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση, πίεσε τους «ερυθρολεύκους» αλλά στις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό. Ο Σα στο 59′ απέκρουσε την προβολή του Χατζηγιοβάνη μετά την σέντρα του Καρλίτος, ο Μακέντα αμαρκάριστος στο 77′ από την μικρή περιοχή… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ ενώ στο 86′ ο Μαουρίσιο σε μία φάση που έπρεπε να δώσει την μπάλα στον Καρλίτος για να εκτελέσει, είχε λάθος επιλογή και πέταξε την φάση στα σκουπίδια.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα για να αξιοποιήσει τα ρίσκα του αντιπάλου και τους χώρους που άφηνε ο Παναθηναϊκός, ωστ΄όσο, καταφέρε να κρατήσει το μηδέν και να πάρει το «τρίποντο» στο αποψινό παιχνίδι!

MAN OF THE MATCH: Κώστας Φορτούνης. Η δική του επαφή, το δικό του άψογο τελείωμα με το αριστερό ήταν εκείνο που έκρινε το αποψινό ντέρμπι. Ο διεθνής μέσος έκανε την διαφορά, έπαιξε ως σέντερ φορ και με το γκολ στο 21’ χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Βασίλης Ζαγαρίτης. Ο νεαρός αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού έκανε ένα άψογο παιχνίδι. Τόσο ανασταλτικά  όπου είχε μόνο κερδισμένες μονομαχίες όσο και δημιουργικά, όπου είχε συνεχόμενα ανεβάσματα μέχρι και το τελευταίο λεπτό και σωστές επιλογές. Από κοντά και ο Αντόνιο Σαβιέρ που ήρθε από τον πάγκο και βελτίωσε την επιθετική εικόνα του «τριφυλλιού».

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η αδυναμία του Παναθηναϊκού να σκοράρει. Οι παίκτες του Μπόλονι δημιούργησαν φάσεις, όμως, δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν. Ο αμαρκάριστος Κουρμπέλης με την κεφαλιά, η προβολή του Χατζηγιοβάνη, η τρομερή φάση του Μακέντα και στο 86’ ο Μαουρίσιο που 3 εναντίον 1, δεν την «σπάει» στον Καρλίτος που είναι μόνος του και έτοιμος να εκτελέσει.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Φεντερίκο Μακέντα στο 77’ θα μπορούσε να είχε γράψει διαφορετικά την ιστορία του ντέρμπι αν δεν είχε αστοχήσει προ κενής εστίας, από το ύψος της μικρής περιοχής, σε μία ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Πολύ καλή η διαιτησία του Αρτούρ Σοάρες Ντίας. Κανένα πρόβλημα να βγάλει χωρίς λάθη την αναμέτρηση.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι χάρη στο γκολ του Φορτούνη, σε ένα παιχνίδι όπου ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, πίεσε στο τελευταίο ημίωρο αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό.

Oλυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά(78′ Πέπε), Μασούρας(86′ Λοβέρα), Ραντζέλοβιτς(66′ Σουντανί), Φορτούνης(87′ Ανδρούτσος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Σάντσες, Σένκεφελντ(46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης(64′ Bιγιαφάνιες), Χουάνκαρ(46’ Σαβιέρ, 90′ Mολό), Μακέντα, Καρλίτος

Μαρτίνς: «Έπαιξε ρόλο η κούραση»Μαρτίνς: «Έπαιξε ρόλο η κούραση» (vid)

Στην κούραση που υπήρξε από τους αγώνες των Εθνικών ομάδων, αλλά και τις απουσίες που είχε η ομάδα του στάθηκε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι αιωνίων επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 1-0, σε ένα ματς στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και οι «πράσινοι» στο δεύτερο. Μιλώντας στην κάμερα της NOVA ο Πέδρο Μαρτίνς ανέφερε μετά το τέλος της αναμέτρησης:

Για την αλλαγή εικόνας στα δύο ημίχρονα: «Πραγματικά όπως τα είπατε. Διαφορετική εικόνα στο α’ με το β’. Στο α’ μπορούσαμε να σκοράρουμε. Όμως πρέπει να σκεφτούμε πόσο δύσκολη εβδομάδα είχαμε. Με τραυματισμούς και παίκτες με κορονοϊό όπως ξέρετε.

Νομίζω υπάρχουν οι λόγοι για αυτό. Υπήρχε η κούραση με παίκτες από τις Εθνικές όπως οι Ντρέγκερ, Καμαρά και Φορτούνης. Οπότε η κούραση έπαιξε ρόλο».

Για τη νίκη: «Έχει μεγάλη αξία η νίκη μας. Έπρεπε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες. Δεν θέλουμε να τις χρησιμοποιήσουμε ως δικαιολογίες. Θέλουμε τώρα να προχωρήσουμε και να γίνουμε ξανά πλήρεις».

Για το αν έμεινε ευχαριστημένος: «Γενικά είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια της ομάδας. Κάναμε 35 καλά λεπτά».

Για τις νίκες του στον πάγκο του Ολυμπιακού όπου μπροστά του έχει μόνο τους Βαλβέρδε και Μπάγεβιτς: «Είναι πολύ καλό (για Βαλβέρδε και Μπάγεβιτς με νίκες). Το σημαντικό είναι η ομάδα να προχωράει και να παίρνει νίκες».

Aτρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 2-2 Ο Μανούσος του Ατρόμητου διεκδικεί τη μπάλα στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι

Ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε δύο φορές με τις άστοχες εξόδους του Γιαννιώτη, όμως ο Μανούσος με δύο γκολ από την… βούλα του πέναλτι (το 2ο αμφισβητήθηκε) έσωσε τον βαθμό για τον Ατρόμητο (2-2). Φατιόν και Ιωαννίδης οι σκόρερ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που έχει πολλά παράπονα από τον Τζήλο.

Συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο ένταση στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο και τον Απόλλωνα να έρχονται ισόπαλοι 2-2. Φατιόν και Ιωαννίδης έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ο Μανούσος με δύο πέναλτι ισοφάρισε.

Ο Νταμίρ Κάναντι συνέχισε με τέσσερις στην άμυνα όπως στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτι από το τέρμα, έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γκάλο, Γούτα, Γκαλβάο, Κιβρακίδη. Αμυντικοί μέσοι ήταν ο Σάλομον με τον Χαρίση, Δεξί εξτρέμ ο Χριστοδουλόπουλος, αριστερό ο Μανούσος, ενώ ο Κωτσόπουλος βρέθηκε λίγο πιο πίσω από τον Μάτιτς που ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Από την άλλη, ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με 3-4-3. Ο Βέρχουλστ ήταν στο τέρμα, με τριάδα στην άμυνα τους Ντομίνγκες, Λισγάρα, Μπρούσιτς. Δεξί φουλ μπακ ήταν ο Μπαξεβανίδης και αριστερό ο Χουχούμης. Στον άξονα βρέθηκαν οι Κολ, Φατιόν, με τους Μπεντινέλι, Μουνιέ στις δύο πτέρυγες και τον Ιωαννίδη στη κορυφή της επίθεσης.

«Πάγωσε» το Περιστέρι ο Φατιόν

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον Απόλλωνα, καθώς άνοιξε το σκορ στη δεύτερη φάση του στο ματς. Μόλις στο 2′ απείλησε με τον Ιωαννίδη να κάνει κεφαλιά και τον Γιαννιώτη να σώζει, αλλά από το κόρνερ εκείνης της φάσης έγινε το 0-1! Ο Μπεντινέλι έκανε τη σέντρα στο 4′, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά στη πλάτη του

Γούτα κι άνοιξε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μουνιέ προσπάθησε με ψιλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο να αιφνιδιάσει τον Γιαννιώτη ο οποίος όμως μπλόκαρε.

Ανέβηκε, απείλησε και ισοφάρισε με πέναλτι το «αστέρι»

Μετά το 20λεπτο ο Ατρόμητο κατάφερε να πάρει την μπάλα στα πόδια του και να προσπαθήσει να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη εστία. Όμως η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει πραγματικά την εστία του Βέρχουλστ. Πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 21′ με τον Λάζαρο να προσπαθεί με ανάποδο ψαλίδι να σημειώσει ένα υπέροχο τέρμα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα.

Ο Χριστοδουλόπουλος, είχε απειλήσει και στο 15′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ που έφυγε άουτ. Τελικά η ισοφάριση ήρθε από την άσπρη βούλα. Ο Ντομίνγες έκανε χέρι, ο Τζήλος έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Μανούσος στο 37′ ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Αιφνιδίασε και προηγήθηκε ξανά ο Απόλλων!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να ζούμε ένα… dejavu του πρώτου μέρους! Ο Απόλλων πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ στο 47′, όταν μετά από σέντρα του Μπεντινέλι κι άστοχη έξοδο του Γιαννιώτη, πρώτα ο Κολ σούταρε, ο Σάλομον έσωσε η άμυνα του Ατρόμητου δεν απομάκρυνε και ο Ιωαννίδης από κοντά έκανε το 1-2.

Ο Ατρόμητος βρέθηκε και πάλι να κυνηγάει το σκορ από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και τα πράγματα γίνονταν πολύ δύσκολα για εκείνον. Ωστόσο, η ομάδα του Κάναντι βγήκε άμεσα μπροστά κι απείλησε με τον Μανούσο στο 53′ και τον Γούτα στο 59′ χωρίς αποτέλεσμα.

Τον… έσωσε το VAR!

Ο Ατρόμητος βρήκε και πάλι την λύση από την άσπρη βούλα! Μετά από εκτέλεση φάουλ στο 65′ ο Κιτόκο τράβηξε τον Λάζαρο μέσα στην περιοχή και μετά από υπόδειξη του VAR ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα και πάλι, ισοφαρίζοντας ξανά το παιχνίδι αυτή τη φορά σε 2-2.

Από εκεί και πέρα ο Ατρόμητος κυριάρχησε στην αναμέτρηση κι έφτασε κοντά και στην απόλυτη ανατροπή στο 90′. Όμως, μετά την σέντρα του Λάζαρου, η κεφαλιά του Ραμπέλο έφυγε μόλις άουτ και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

MVP: Χριστοδουλόπουλος. Ο άσος του Ατρόμητου είναι εκείνος που κέρδισε και τα δύο πέναλτι που… έσωσαν την ομάδα του. Εκτός αυτού, ήταν ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής των Περιστεριωτών.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κιτόκο. Ο μέσος του Απόλλωνα έκανε ένα χαζό πέναλτι και στέρησε μια σπουδαία νίκη από την ομάδα του, ενώ δεν βοήθησε όσο αγωνίστηκε.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Μουνιέ. Ο Γάλλος εξτρέμ του Απόλλωνα ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του στο γήπεδο. Δημιούργησε αρκετές φορές για τους συμπαίκτες του, ενώ κάθε εκτέλεση στημένου από τα πόδια του ήταν επικίνδυνη στιγμή για τον αντίπαλο.

Η ΓΚΑΦΑ: Την χρεώνεται ο Κιτόκο με το πέναλτι που έκανε στον Λάζαρο και κόστισε στην ομάδα του, αν και ο Γιαννιώτης δεν έχει σωστή έξοδο στο δεύτερο γκολ που δέχεται…

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Αρκετή δουλειά είχε ο Τζήλος. Ο ρέφερι της αναμέτρησης, έδωσε δύο πέναλτι στον Ατρόμητο τα οποία είναι. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ντομίνγκες βρήκε την μπάλα με το χέρι, ενώ στο δεύτερο ο Κιτόκο τραβάει τον Λάζαρο. Από εκεί και πέρα, έβγαλε πολλές κάρτες με τις δύο ομάδες να έχουν παράπονα από την διαιτησία του και τον Απόλλωνα να ζητάει κι εκείνος ένα πέναλτι σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ατρόμητος για ακόμα ένα παιχνίδι με μικρομεσαίο αντίπαλο προβλημάτισε. Δεν έδειξε ένα καλό πρόσωπο, τον… έσωσαν τα δύο πέναλτι, αλλά ο Νταμίρ Κάναντι έχει ακόμα δουλειά για να παρουσιάσει την ομάδα που όλοι θέλουν στο Περιστέρι, ενώ δεδομένα θα πέσουν πολλά «γκάζια» για το ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων. Από την άλλη ο Απόλλων φεύγει στεναχωρημένος από το Περιστέρι έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, αλλά σίγουρα ο βαθμός που πήρε θα φανεί πολύ σημαντικός στη συνέχεια του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου να έχει ένα καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης (87′ Τομάσεβιτς), Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον (87′ Ούμπιδες), Χαρίσης (58′ Μπουσουλάτζιτς), Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος, Κωτσόπουλος (78′ Ενσικουλού), Μάτιτς (58′ Ραμπέλο)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Χουχούμης (60′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (81′ Φερνάντες), Ιωαννίδης (88′ Ντάουντα), Μπεντινέλι, Μουνιέ (61′ Κιτόκο), Φατιόν (82′ Σλίβκα)

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-2

Λαμία - Αστέρας Τρίπολης 2-2 (vids)

Mατς που είχε τα πάντα στην Λαμία εκτός από νικητή (2-2 με Αστέρα Τρίπολης). Τέσσερα γκολ, φάσεις στο VAR, ένταση και χαμένες ευκαιρίες! Ντέλετιτς και Τσούκαλος τα γκολ των γηπεδούχων, Μπαράλες και Ριέρα αυτά για τους Αρκάδες.

Χωρίς νικητή έληξε το ματς του «Αθανάσιος Διάκος», όπου η Λαμία παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον Αστέρα Τρίπολης. Σε ένα ματς που ναι μεν δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά είδαμε 4 γκολ, υπήρχε σασπένς, ανατροπές και μέχρι το φινάλε του όλα κρέμονταν από μία κλωστή.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Επασί κάτω από τα γκολπόστ, τους Σκόνδρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπουλούλη, Μπεχαράνο στα «6αρο-8άρια», τους Ντέλετιτς, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τον Καραμάνο ένα κλικ πίσω από τον Αραμπούλι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, τους Κώτσιρα, Σουάρεθ, Πασαλίδη, Τασουλή στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μουνάφο, Βαλιέντε στον άξονα και τους Ριέρα, Σίτο, Κρέσπι μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον Μπαράλες.

ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 60% Ο ΑΣΤΕΡΑΣ, ΛΙΓΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Σέντρα στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι «φόρτωναν» κυρίως τη δεξιά τους πλευρά και αρκετές φορές σήκωναν, εύλογα, την μπάλα για τον Μπαράλες. Ωστόσο οι αμυντικοί της Λαμίας δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα στον αέρα και οι Αρκάδες είχαν μεν κατοχή πάνω από 60%, αλλά εκτός από ένα σουτ του Μουνάφο (19′) δεν απειλούσαν συχνά. Εφταναν στο επιθετικό τους τρίτο, ωστόσο… κάτι τους έλειπε.

Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την «κόντρα». Ο Καραμάνος βρίσκονταν κοντά στον Αραμπούλι, αλλά δεν έβρισκαν κενούς χώρους για να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των Ντέλετιτς, Ρόμανιτς. Στο 25′ ύστερα από ατομική ενέργεια του Γεωργιανού φορ έκαναν την πρώτη και όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, μοναδική τους τελική στο πρώτο ημίχρονο και ενώ όλα έδειχναν πως η ανάπαυλα θα βρει τις δύο ομάδες χωρίς σκορ, φτάσαμε στο 41′. Τότε σε σέντρα του Ριέρα ο Αντέτζο βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, ο Τσαγκαράκης καταλόγισε αμέσως το πέναλτι και ο Μπαράλες ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Ετσι οι Αρκάδες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0, ύστερα από ένα 45λεπτο που είχε λίγες συγκινήσεις (2-1 οι τελικές).

Η ΛΑΜΙΑ ΕΦΕΡΕ ΤΑ… ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ 2-1

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο, αλλά στο 50′ ήρθε η «απάντηση» για τους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα στο 56′, αλλά σε μία φάση που… ξεκίνησε 6 λεπτά πριν. Τότε ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Μουνάφο επί του Ντέλετιτς, αλλά από το VAR του ζήτησαν να δει εκ νέου τη φάση, τόσο για το αν υπήρχε παράβαση, όσο και για το αν ήταν εντός ή εκτός περιοχής. Υστερα από σχετική εξέταση ο κρητικός ρέφερι υπέδειξε εκ νέου την άσπρη βούλα (μετέφερε στον Αργεντινό χαφ πως υπέπεσε με τα χέρια σε αντικανονικό μαρκάρισμα) και στο 56′ ο Σέρβος εξτρέμ της Λαμίας ισοφάρισε από τα 11 βήματα σε 1-1.

Η παραπάνω εξέλιξη έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, που πήραν ορισμένα μέτρα στο γήπεδο και στο 66′ έφεραν τον «τούμπα» τον αγώνα, όταν ο Τσούκαλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων και με συρτό σουτ τους έδωσε αέρα ενός γκολ.

«ΕΚΤΕΛΕΣΗ» ΜΕ ΤΗ.. ΜΙΑ Ο ΡΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ 2-2

Αυτόματα ο Αστέρας βγήκε μπροστά. Ο Ράσταβατς «φρέσκαρε» τα άκρα του και στο 78′ η ομάδα του έφτασε στην ισοφάριση. Τότε ο Τασουλής που είχε βγει κρυφός φορ σούταρε μέσα από την περιοχή ύστερα από σέντρα του Μπόρχα Φερνάντεθ, ο Επασί απομάκρυνε, η μπάλα στρώθηκε στον Ριέρα που με τη «μία» και ωραίο πλασέ, την έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας.

Με το σκορ 2-2 μπήκαμε στο τελευταίο 10λέπτο. Οι δύο ομάδες έδειξαν «διάθεση», υπήρξαν ορισμένες στιγμές που βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση, αλλά πλην της πολύ καλής ευκαιρίας του Τσούκαλου στο 90’+8′ (αδύναμο πλασέ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος) και της κεφαλιάς άουτ του Ιγκλέσιας (90’+11′), δεν απείλησαν άλλη φορά ουσιαστικά.

MVP: Ο Τσούκαλος. Ο 28χρονος πέρασε στο ματς από τον πάγκο και έπαιξε κυρίως στα άκρα. Ηταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο φινάλε θα μπορούσε να βρει εκ νέου δίχτυα.

Στο ύψος του: Ο Ριέρα για τον Αστέρα για το ωραίο του «τελείωμα» στο γκολ που πέτυχε, ενώ καλά λειτούργησαν και τα άκρα των Αρκάδων (Κώτσιρας, Τασουλής).

Αδύναμος κρίκος: Ο Ρόμανιτς. Η άμυνα του Αστέρα δεν τον «αισθάνθηκε» και ο νεαρός Σέρβος εξτρέμ δεν κατάφερε να δημιουργήσει ρήγματα αλλά και να απειλήσει ουσιαστικά τα καρέ των Αρκάδων.

Η «γκάφα»: Την έκαναν οι άμυνες των δύο ομάδων στις φάσεις όπου σκόραραν Τσούκαλος και Ριέρα. Οπου πάνω-κάτω υπέπεσαν στο ίδιο λάθος, αφού επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σουτάρουν (στην πρώτη περίπτωση ο μετέπειτα σκόρερ, στη δεύτερη ο Τασουλής) μέσα από το «κουτί» τους.

Το «στραγάλι»: Ο Τσκαγκαράκης υπέδειξε 3 πέναλτι, αλλά εκτελέστηκαν 2. Σε εκείνο του Αντέτζο στο πρώτο ημίχρονο έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, ενώ αυτό του Μουνάφο επί του Ντέλετιτς το είδε στο VAR και μετά από περίπου 6λεπτη εξέταση, δεν άλλαξε την απόφασή του. Στις καθυστερήσεις υπέδειξε εκ νέου την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Ιγκλέσιας, αλλά από το VAR τον ενημέρωσαν πως η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και έδωσε φάουλ.

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Ματς που ναι μεν δεν ήταν καλό και δεν είχε τις πάρα πολλές ευκαιρίες, όμως είδαμε 4 γκολ, ανατροπές και στο φινάλε έσπασαν καρδιές. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν στη «σούμα» ένα «κλικ» καλύτερος, αλλά ως εκεί.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Ρόμανιτς, Μπουλούλης (90+11’ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο , Αραμπούλι (66’ Τσούκαλος), Καραμάνος, Ντέλετιτς (79’ Βασιλακάκης)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:  Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (75’ Μπ. Φερνάντεθ), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Σίτο (75’ Γκόμες), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Κρέσπι (66’ Τιλίκα), Μπαράλες