Ολυμπιακός-Λαμία 3-2: Η πρόκριση του Βαλμπουενά * Μαρτίνς: “Άλλαξε το τσιπ ο Βαλμπουενά” * Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-1: Τον πλήγωσε δικό του παιδί * Φερέιρα: “Η διαφορά με τον αγώνα πρωταθλήματος ήταν το γκολ”

Τα έφερε όλα τούμπα ο Ματιέ που ήρθε από τον πάγκο στο ημίχρονο κι έσπρωξε τον Ολυμπιακό στην πρόκριση-ανατροπή (3-2) από το 0-1 της ανάπαυλας. Χασάν και Σισέ (2) τα γκολ των νικητών, Αντέτζο και Βιγιάλμπα της Λαμίας.

Το φάντασμα του περσινού αποκλεισμού από τη Λαμία στην ίδια φάση του Κυπέλλου, ξόρκισε ο Ματιέ Βαλμπουενά. Ο 35χρονος μαέστρος ήρθε καυτός από τον πάγκο και μέσα σε 18 λεπτά με τρεις ασίστ -Χασάν, Σισέ (2)-, οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή-πρόκριση, έπειτα από το 0-1 του πρώτου μέρους.

Έπαιξε ξανά με τη φωτιά ο Ολυμπιακός για ένα ημίχρονο, το πλήρωσε ακριβά με το γκολ του Αντέτζο στο 44’, αλλά με τον Γάλλο άσο να αλλάξει όλη την εικόνα του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν δριμύτεροι, κυριάρχησαν πλήρως και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, έστω κι αν καρδιοχτύπησαν στο φινάλε με το πέναλτι του Βιγιάλμπα που έγραψε το τελικό 3-2 στο 90′. Με δέκα παίκτες η Λαμία από το 62′ λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ρόμανιτς για θέατρο. Αυτά είναι τα πέντε πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ

Με περισσότερους βασικούς συγκριτικά με το πρώτο παιχνίδι (0-0), παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτίνς. Σεμέδο, Χασάν, Μασούρας, Τσιμίκας, και Γκιλιέρμε ενίσχυσαν το αρχικό σχήμα με τους τρεις τελευταίους να μην έχουν (λόγω καρτών) δικαίωμα συμμετοχής στο αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου με τον Πανιώνιο. Εκτός 18άδας έμειναν για διάφορους λόγους οι Μπουχαλάκης, Σουντανί, Μπα, Σα, Χριστοδουλόπουλος, Ελαμπντελαουί, Μπρούνο, Ραντζέλοβιτς. Από την πλευρά του, ο Άκης Μάντζιος άφησε εκτός αποστολής τους Θεοδωρόπουλο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Δημούτσο και Μπιανκόνι.

Η αρχική προσέγγιση των δύο αντιπάλων, ήταν εντελώς αναμενόμενη. Στο ίδιο έργο θεατές. Με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, τη διάθεση να αλλάξει πολλές πάσες για να διασπάσει μια πολυπρόσωπη άμυνα, με έντεκα παίκτες πίσω από τη μπάλα, σε πολύ χαμηλά μέτρα. Από πλευράς διάταξης η Λαμία επιχείρησε με ένα 4-2-3-1 και κουμπώσει πάνω στο αντίστοιχο των γηπεδούχων, οι οποίοι πάτησαν περιοχή με καλές πιθανότητες από το πρώτο κιόλας 10άλεπτο, αλλά δεν βρήκαν το γκολ, κυρίως στις φάσεις με Χασάν (7’) και Μασούρα (10’).

2. ΥΠΕΡΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ

Έχοντας σε καλή μέρα τους δύο κεντρικούς χαφ (Γκιλιέρμε, Καμαρά), ορεξάτο τον Φορτούνη και τους δύο μπακ (Γκασπάρ, Τσιμίκα) να παίρνουν διαρκώς μέτρα προς την επίθεση, οι “ερυθρολευκοι” κυριάρχησαν, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, με τη μπάλα συνεχώς στα πόδια, αλλά χωρίς ουσία στο τελευταίο τρίτο του τερέν. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η περιορισμένη δράση των δύο ακραίων, κυρίως του Λοβέρα που ξεκίνησε αριστερά, αλλά και του Μασούρα από δεξιά. Είναι ζήτημα αν μέχρι τη συμπλήρωση 30 λεπτών, οι φιλοξενούμενοι είχαν περάσει τη γραμμή της σέντρας περισσότερες από τρεις φορές, με το μυαλό στη μία και καλή αντεπίθεση που θα έκανε τη ζημιά, όπως στο αντίστοιχο περσινό ματς, με τις τελικές στο 24-1 και το σκορ στο 0-1. Στο 33’ οι παίκτες του Ολυμπιακού ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του πεσμένου Ασίγκμπα, αλλά ο διαιτητής Κουτσιαύτης με τη συνδρομή και του VAR δεν είδε παράβαση.

3. “ΕΜΦΡΑΓΜΑ” ΣΤΟ 44’

Το άνευρο παιχνίδι του Ολυμπιακού και οι χαμηλές στροφές, συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη μία και μοναδική φάση που ζητούσαν για να σκοράρουν. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε, το κέντρο άμυνας κόλλησε και ο Αντέτζο που ακολούθησε τη φάση, βρήκε τη μπάλα στην πλάτη του Γκιλιέρμε για να παγώσει το Καραϊσκάκης και να γράψει το 0-1, δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθούν 45 λεπτά. Έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε ο Ολυμπιακός με τους παίκτες του να αποχωρούν εν μέσω αποδοκιμασιών στην ανάπαυλα και τον Μαρτίνς να σηκώνει βιαστικά από τον πάγκο Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά. Κι όλα αυτά σε ένα ημίχρονο με 70% κατοχή μπάλας για τους γηπεδούχους και 8 έναντι τριών τελικών προσπαθειών… Τα σύννεφα του περσινού αποκλεισμού, πάλι έπειτα από ισόπαλο αποτέλεσμα στη Λαμία (3-3), εμφανίστηκαν ξανά πάνω από τον φαληρικό ουρανό, σε μια -καρμπόν- επανάληψη της ιστορίας. Οι παίκτες της Λαμίας κέρδισαν δύο φάουλ στο πρώτο μέρος κι ένα από αυτά προκάλεσε το 0-1!

4. ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Χωρίς χρονοτριβή ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε από το 46’ στη μάχη τα “βαριά χαρτιά” Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, στις θέσεις των Μασούρα και Λοβέρα που έμειναν -δικαίως- στα αποδυτήρια μετά από ένα στείρο ημίχρονο. Αυτόματα υπήρξε και αλλαγή συστήματος με το 4-2-3-1 του ξεκινήματος και δίνει τη θέση του στο 4-4-2, με τον Βαλμπουενά δεξιά και τον Φορτούνη αριστερά. Ο Γάλλος πήρε άμεσα πρωτοβουλίες για να σουλουπώσει το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ και η εξέδρα “μπήκε” πιο ενεργά στο σχέδιο της ανατροπής. Η πίεση προς τα καρέ του Καχριμάν άρχισε να γίνεται πιο έντονη, ενώ υπήρξαν και οι πρώτες απειλές με κεφαλιές των Ελ Αραμπί (2) και Σεμέδο, έπειτα από τρία διαδοχικά κόρνερ. Στο 57″ ο Βαλμπουενά με ανάποδο ψαλίδι πήγε να πετύχει εντυπωσιακά την ισοφάριση, αλλά ο Καχριμάν έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Γκολ δεν έβαλε, αλλά έδωσε αμέσως μετά ο Γάλλος στρατηγός, αφού από δική του εκτέλεση στο πρώτο δοκάρι, ο Χασάν έβαλε στα δίχτυα μπάλα και τερματοφύλακα για το 1-1 σε ένα διάστημα σφυροκοπήματος προς την άμυνα της Λαμίας (60’). Κι επειδή ενός κακού μύρια έπονται, ένα λεπτό αργότερα ο Ρόμανιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον διαιτητή να κρίνει ότι έκανε θέατρο, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για διάστημα μισής ώρας.

5. ΤΡΕΙΣ ΑΣΙΣΤ Ο ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ ΚΑΙ 3-1

Η ισοφάριση σε συνδυασμό με την αποβολή ενεργοποίησε τον Άκη Μάντζιο, ο οποίος προχώρησε άμεσα σε δύο αλλαγές, βγάζοντας από το γήπεδο και τους δύο προωθημένους παίκτες του, σε μια προσπάθεια να κρατήσει το σκορ στο 1-1 και να αρπάξει την πρόκριση. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χασάν βρήκε τον Ελ Αραμπί φάτσα με το τέρμα για να πει “όχι” ο Καχριμάν, ενώ αμέσως μετά ο Χασάν σημάδεψε με κεφαλιά το δεξί δοκάρι. Η έκρηξη ήρθε τελικά στο 72′ με τον Βαλμπουενά να βρίσκει το κεφάλι του Σισέ, ο οποίος δεν μπορούσε να αστοχήσει από τέτοια απόσταση. Τίναξε τα δίχτυα της Λαμίας κι έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού, με δύο γκολ μέσα σε 12 λεπτά, με δημιουργό τον τεράστιο Ματιέ.

Στο 75’ ο Μάντζιος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με τον Βιγιάλμπα αντί του Βασιλόγιαννη, με το γήπεδο να έχει πάρει φωτιά και τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Απόρροια της αλλαγής σκηνικού στο β’ μέρος ήταν και το 3-1, πάλι από τα πόδια του Βαλμπουενά που μοίρασε σε 18 λεπτά τρεις ασίστ. Σκόρερ και πάλι ο Σισέ (77’), ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα έχοντας βρει αρχικά στον Ασίγκμπα και στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι. Η ολική ανατροπή ήταν γεγονός κυρίως χάρη στην ποιότητα, αλλά και την ένταση που προκάλεσε ο Γάλλος “στρατηγός”. Ο Ολυμπιακός άγγιξε και 4ο γκολ, αλλά τα σουτ Μορ και Ελ Αραμπί από ευνοϊκές θέσεις σταμάτησαν πάνω σε αντιπάλους. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν τα παράτησαν και στο 89’ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του πεισματάρη Νιάσε από τον Σισέ, για να σκοράρει από την άσπρη βούλα ο Βιγιάλμπα (3-2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν, Γκασπάρ, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Χασάν (78′ Μορ).

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Νιασέ, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (75′ Βιγιάλμπα), Τιρόν – Τιρόνε (64′ Σκόνδρας), Ρόμανιτς, Καραμάνος (64′ Σασί).

Μαρτίνς: “Άλλαξε το τσιπ ο Βαλμπουενά, παρασύρει όλη την ομάδα”

Ο Πέδρο Μαρτίνς δήλωσε μετά το 3-2 επί της Λαμίας ότι ο Ματιέ Βαλμπουενά είναι παίκτης που παρασύρει την ομάδα με το πάθος του και ανέφερε ότι ο Ολυμπιακός δεν θα αποκτήσει αντί-Σουντανί.

Τον λόγο για τον οποίο δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λαμία ανέλυσε ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Ματιέ Βαλμπουενά που άλλαξε ριζικά την εικόνα του Ολυμπιακού, ενώ απάντησε σε ερώτηση για το αν αποκτηθεί αντί-Σουντανί:

– Γιατί έφτασε ο Ολυμπιακός να βάλει στο ματς Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί για να μπορέσει να εξασφαλίσει την πρόκριση;

“Είναι αλήθεια ότι δεν ήμασταν γρήγοροι, συγκεντρωμένοι και ποιοτικοί στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό οφείλεται και στην απόδοση της Λαμίας, μια δουλεμένη ομάδα που δυσκολεύει τους αντιπάλους της, δέχεται λίγα γκολ. Η καλή οργάνωσή της μας δυσκόλεψε να αναπτύξουμε το ποδόσφαιρο που θέλουμε. Στο β’ βελτιώθηκε η ομάδα και συνολικά η ποιότητα της ομάδας. Παίξαμε με περισσότερη θέληση, είχαμε μεγαλύτερη ταχύτητα. Βάλαμε τρία γκολ από στημένες φάσεις, το 3-2 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα, θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει περισσότερα γκολ. Ξεπεράσαμε τα εμπόδια στο δεύτερο ημίχρονο”.

Ήταν το ματς πιο δύσκολο από όσο το περιμένατε; Είχατε στο μυαλό και το περσινό αντίστοιχο παιχνίδι;

“Δεν υπάρχουν εύκολα ματς, όλα τα αντιμετωπίζουμε ως επικίνδυνα. Ο πρώτος μπορεί να χάσει από τον τελευταίο. Σήμερα απλά δεν ήμασταν όσο καλοί έπρεπε. Δεν είχαμε καλή κυκλοφορία και ταχύτητα. Δεν υποτιμούμε τον αντίπαλό μας, ειδικά σε τέτοια παιχνίδια”.

– Τι είπατε στο ημίχρονο στους ποδοσφαιριστές σας και είχαν καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο;

“Ότι θα έπρεπε να είμαστε πιο επιθετικοί, να έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα. Όλοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πολλοί στο πρώτο ημίχρονο δεν έκαναν αυτό που έπρεπε”.

– Είναι το πάθος του Βαλμπουενά σημείο αναφοράς;

“Ξεκάθαρα. Είναι παίκτης που παίζει με χαρά και τη μεταδίδει. Παρασύρει την ομάδα για να παίξει με πάθος και όρεξη. Γενικότερα όμως όλη η ενδεκάδα ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο. Άλλαξε το τσιπ όμως”.

– Θα πορευτείτε με τους υπάρχοντες παίκτες μετά τον τραυματισμό του Σουντανί ή να περιμένουμε κάτι μέχρι το τέλος της μεταγραφικής περιόδου για τους ελεύθερους παίκτες;

“Είναι δύσκολο να βρούμε κάτι αυτή τη στιγμή. Θα θέλαμε παίκτη με φόρμα και αγωνιστικό ρυθμό και αυτό δεν είναι εύκολο να συμβεί. Μέσα στην ομάδα μπορούμε να βρούμε λύσεις. Ο Λάζαρος, ο Κώστας, ο Λαζάρ μπορούν να καλύψουν την απουσία του Σουντανί”.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-1: Τον πλήγωσε ένα δικό του παιδί

Ο ΠΑΟΚ με μια μαγική ενέργεια του Πέλκα, τον οποίο ανέδειξε ο Γιώργος Δώνης, και γκολ του Σβιντέρσκι πήρε προβάδισμα από το 11′ λεπτό κόντρα στον Παναθηναϊκό, έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ, και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά πριν καν ξεκινήσει το ματς.

Ο ΠΑΟΚ πριν καν ξεκινήσει το ματς του ΟΑΚΑ είχε ένα ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης με το 2-0 της Τούμπας αλλά κατέβηκε στο Ολυμπιακό Στάδιο για να τελειώσει την πρόκριση επί του Παναθηναϊκού.

Το κατάφερε μόλις στο 11′ λεπτό όταν ένα “ποδοσφαιρικό παιδί” του Γιώργου Δώνη, ο Δημήτρης Πέλκας, έκανε μια μαγική ενέργεια, πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και έδωσε μισό γκολ στον Σβιντέρσκι που πλάσαρε, άνοιξε το σκορ και παράλληλα ανάγκασε το τριφύλλι να κυνηγάει τέσσερα τέρματα.

Κάτι που δεν μπορούσε φυσικά να γίνει με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί αλλά να μην τα καταφέρνει κόντρα στον ανώτερο ΠΑΟΚ. Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά αν στο 9′ ο Χατζηθεοδωρίδης στην κλασική ευκαιρία του τριφυλλιού έδινε το προβάδισμα στην ομάδα των “πράσινων”. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου με δύο νίκες και θα υπερασπιστεί τον περσινό του τίτλο.

Αυτά είναι τα τρία πράγματα που μας έμειναν από την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ:

1. ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣΕ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

Ο Φερέιρα παρέταξε την ίδια ενδεκάδα με το ματς του Κυπέλλου την περασμένη εβδομάδα ενώ ο Δώνης έκανε μια αλλαγή σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος με τον Χατζηθεοδωρίδη αντί του τραυματία Ινσούα.

Ο ΠΑΟΚ όμως μπήκε στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ με στόχο να πιέσει από την αρχή τους πράσινους αρκετά ψηλά, ακόμα και στην πρώτη πάσα του Διούδη μην αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να κάνει παιχνίδι. Ότι δηλαδή είχε κάνει το τριφύλλι στο ματς πρωταθλήματος.

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι πλήγωσαν με το ίδιο νόμισμα τους πράσινους και κατάφεραν με την πίεση τους να κλέψουν μπάλες, να βγάλουν φάσεις, να σκοράρουν και να απειλήσουν σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Βέβαια ο ΠΑΟΚ στάθηκε και εύστοχος σε αντίθεση με το ματς πρωταθλήματος όταν στη πρώτη του φάση, με τον Σβιντέρσκι, βρήκε το τέρμα που ήθελε ώστε να μη δώσει περιθώρια στους πράσινους. Βέβαια το γκολ του Πολωνού προήλθε από μια μαγική ενέργεια του Πέλκα. Το “ποδοσφαιρικό” παιδί του Γιώργου Δώνη έκανε μια πανέμορφη προσπάθεια, πέρασε τρεις αντιπάλους και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Σβιντέρσκι που πλάσαρε εύστοχα τον Διούδη.

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε η πρόκριση στα ημιτελικά καθώς εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός έψαχνε τέσσερα γκολ. Ο ΠΑΟΚ με το προβάδισμα που πήρε έπαιξε άνετα στην εξέλιξη της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην πράσινη άμυνα και βρήκε αρκετές ευκαιρίες και για άλλα τέρματα μέχρι το τέλος του αγώνα.

2. ΣΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΙΔΗ ΧΑΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ

3. ΑΝΩΤΕΡΟΣ Ο ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Η ταυτότητα του αγώνα:

Διαιτητής: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλία)

Βοηθοί: Αλεσάντρο Κοστάντζο (Ιταλία), Ματέο Πασέρι (Ιταλία)

4ος: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

VAR: Μάρκο ντι Μπέλο (Ιταλία)

AVAR: Στέφανο Αλάσιο (Ιταλία)

Γκολ: 11′ Σβιντέρσκι

Κίτρινες: 56′ Δώνης, 79′ Πούγγουρας/44′ Μαουρίσιο, 85′ Λημνιός

Κόκκινες:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης, Νάγκι (46′ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (59′ Περέα), Ζαχίντ (70′ Μπουζούκης), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (86′ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας(63′ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (72′ Άκπομ).

Φερέιρα: “Η διαφορά με τον αγώνα πρωταθλήματος ήταν το γκολ”

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα, υποστήριξε με δηλώσεις του στην Cosmote TV ότι η ομάδα του έπαιξε καλά και πήρε δίκαια την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας του Παναθηναϊκού 1-0 στο ΟΑΚΑ. Ο προπονητής του Δικεφάλου, Αμπέλ Φερέιρα, μίλησε στην κάμερα της Cosmote TV τονίζοντας ότι η μεγάλη διαφορά από τον αγώνα του πρωταθλήματος ήταν το γεγονός ότι η ομάδα του σκόραρε στην πρώτη καλή της στιγμή.

“Ο ΠΑΟΚ έχει αποδείξει πως έχει ποδοσφαιριστές να αγωνιστούν σε όλες τις διοργανώσεις, από τη στιγμή που η ενδεκάδα της περασμένης εβδομάδας έπαιξε καλά και πήρε τη νίκη θεώρησα καλό να βάλω την ίδια ενδεκάδα. Η διαφορά με το ματς πρωταθλήματος ήταν πως στην πρώτη μας καλή στιγμή καταφέραμε και σκοράραμε σε αντίθεση με εκείνη τη φάση. Παίξαμε καλά και θεωρώ ότι προκριθήκαμε δίκαια” ανέφερε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα.