Μπάγερν-Ολυμπιακός 74-68: Τον εκδικήθηκε ο Μπάλντουιν * Ερυθρός Αστέρας-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-84 * Χίμκι-Μακάμπι 87-89 * Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 79-72 * Η βαθμολογία της EuroLeague

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Μόναχο και ήταν αυτός που τον πλήγωσε για να πάρει η Μπάγερν τη νίκη (74-68) και να ανέβει στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague 2020/21.

Δεν ήταν η βραδιά του. Έπειτα από τρεις σερί νίκες απέναντι σε Παναθηναϊκό, Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ, ο Ολυμπιακός γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής (23/10) την ήττα από τη Μπάγερν στο Μόναχο (74-68) και έπεσε στο 3-2 μετά από την πέμπτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2020/21.

Με κάποια καλά διαστήματα στην άμυνα, οι Πειραιώτες δεν είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση, δεν είχαν συνοχή στο παιχνίδι τους και δεν κατάφεραν να ματσάρουν την ενέργεια των παικτών του Αντρέα Τρινκέρι που συνεχίζει να ενθουσιάζει και να βρίσκεται πλέον στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 4-1 μαζί με τη Ζάλγκιρις Κάουνας και τη Μπαρτσελόνα.

Ο πρώην ερυθρόλευκος Γουέιντ Μπάλντουιν έκανε τεράστια ζημιά στο τρίτο δεκάλεπτο με τα mid-range σουτ, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς κι ο Νιχάντ Τζέντοβιτς ακολούθησαν, ο Τζέιλεν Ρέινολντς κέρδισε μάχες στη ρακέτα και η Μπάγερν πήρε δίκαια μια νίκη που άξιζε περισσότερο απέναντι σε έναν αντίπαλο πιο ποιοτικό χωρίς ουσία, συνέπεια και αποτελεσματικότητα.

Ο MVP

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν δεν έκανε πέρυσι στον Ολυμπιακό αυτά για τα οποία τον επέλεξε ο Ντέιβιντ Μπλατ. Στη Μπάγερν, όμως, είναι άλλος παίκτης. Πιο αποφασιστικός, αισθάνεται σημαντικότερος και συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στη EuroLeague 2020/21 με 18 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του. Πήγαινε συνεχώς στο αγαπημένο του σημείο, έβαλε τα mid-range σουτ, ήταν ασταμάτητος στο τρίτο δεκάλεπτο και πρόσθεσε στη στατιστική του δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και δύο κλεψίματα σε 25:55.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κώστας Σλούκας. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς είδε την τέταρτη περίοδο από τον πάγκο και τελείωσε την αναμέτρηση με έξι πόντους από 2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/2 βολές, δύο ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη τον ηγέτη Σλούκα, που μέχρι στιγμής έχει τέσσερις μέτριες έως κακές εμφανίσεις και μόλις μία που ταιριάζει με το δικό του στάτους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Έξι λάθη έκανε ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, με τη Μπάγερν να τα εκμεταλλεύεται και σκοράρει εννέα πόντους! Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εκτελέσει δέκα περισσότερα δίποντα, κέρδιζαν τη μάχη του ριμπάουντ (14-9) και οι Πειραιώτες έβλεπαν αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (9-10) που εξηγούσε γιατί βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Στο τέλος της βραδιάς τα 6/28 τρίποντα (21.4%) ήταν το στατιστικό που “χτυπούσε” περισσότερο στο μάτι, με τους Σλούκα – Σπανούλη να έχουν 0/8, την ώρα που ο Νιχάντ Τζέντοβιτς μετρούσε επτά λάθη χωρίς τελική πάσα!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός. Η Μπάγερν σκόραρε με σχετική άνεση, έβαλε τρία λέι-απ για το 8-3, οι Πειραιώτες γρήγορα ισορρόπησαν το ματς όμως ο πενταδάτος σέντερ τους δεν ήταν έτοιμος και συγκεντρωμένος. Ο Τζέντοβιτς έκανε αρκετή ζημιά στην άμυνα των ερυθρόλευκων, μεγαλύτερη όμως έκαναν τα έξι λάθη μέχρι το 22-18 της πρώτης περιόδου που ήταν τουλάχιστον υποφερτό.

Η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού δεν λειτούργησε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν απείλησε, ο Βεζένκοβ κι ο Τζένκινς συνεργάστηκαν καλά για να βάλει ο Αμερικανός δύο τρίποντα από τη δεξιά γωνία, όμως και η Μπάγερν δεν εκμεταλλεύθηκε τις συγκυρίες και δεν έχτισε προβάδισμα μεγαλύτερο των οκτώ πόντων (33-25 στο 15′). Ένα προβάδισμα που ροκανίστηκε γρήγορα, με τον Βεζένκοβ να βάζει ανοιχτό σουτ από την αριστερή γωνία για το 33-32 στο 16′, για να πάρει ο Τρινκέρι timeout που έκοψε τη φόρα των φιλοξενούμενων και βοήθησε τους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +5 (39-34).

Με τον ΜακΚίσικ να βγάζει ξανά τρομερή ενέργεια στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (41-41) και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (49-50 στο 25′) με βολές του Παπανικολάου, είχε όμως πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Μπάλντουιν που πήγαινε στο σημείο του, εκτελούσε τα mid-range σουτ και τα έβαζε για το 51-50, το 53-50 και το 55-52. Η Μπάγερν πήρε ξανά το μομέντουμ, ο Τσίπσερ έστειλε τη διαφορά στους οκτώ (61-53), η άμυνα των Γερμανών ήταν πολύ αποτελεσματική και το 61-53 του δεκαλέπτου τους έδινε τον τίτλο του ξεκάθαρου φαβορί.

Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε λύσεις, δεν έβρισκε ρυθμό, δεν ήταν η βραδιά του. Ο Μπάλντουιν συνέχισε να σκοράρει, το 68-57 έδειχνε βαρύ, τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει στο 33′. Χωρίς να ενθουσιάσουν, οι ερυθρόλευκοι ροκάνισαν τη διαφορά με ένα επί μέρους 2-8 (70-65 στο 38′), όμως ο Λούτσιτς έγραψε το 72-65 στο 38′ και με τη διαφορά στις τρεις κατοχές, το ματς δεν μπορούσε πλέον να γυρίσει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Αλιάγκα, Γιούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4, Μπάλντουιν 18 (5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τσίπσερ 6 (1), Τζόνσον, Σίσκο 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντόσεβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/7 σουτ), Σπανούλης 2 (0/5 σουτ), Σλούκας 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 7/9 βολές), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 12 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Έλις 5, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/43 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 18/21 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 22/27 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπάγερν θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ (29/10 στις 21:05), ενώ ο Ολυμπιακός θα γυρίσει στο ΣΕΦ για να υποδεχθεί την Αναντολού Εφές του Σέιν Λάρκιν (30/10 στις 21:45)

Ερυθρός Αστέρας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-84: Σερβικός τυφώνας γκρέμισε τα ρεκόρ του Χάκετ

Ο Τόριαν Γουόλντεν του Ερυθρού Αστέρα, σε φάση από τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2020/21

Ο Τζόρνταν Λόιντ πήρε τον Ερυθρό Αστέρα στις πλάτες του και τον οδήγησε στη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (86-84) στην παράταση, με τον Ντάνιελ Χάκετ να βλέπει τα δύο ρεκόρ καριέρας του να πηγαίνουν στα σκουπίδια.

Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, έγραψε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (29) και αξιολόγηση (39), ισοφάρισε την κορυφαία επίδοσή του με έξι τρίποντα, όμως η ΤΣΣΚΑ έφυγε ηττημένη από το Βελιγράδι στην πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21.

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 86-84 στην παράταση, με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει πράγματα και θαύματα (και ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα) και τους Τέιλορ Ρότσεστι – Εμάνουελ Τέρι να δίνουν σημαντικές βοήθειες, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την ομάδα τους στο 2-2 και να ρίξουν την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 2-3.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο η ΤΣΣΚΑ, χωρίς πάντως να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της. Το 18-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των καλών τελειωμάτων της κοντά στο καλάθι (7/8 δίποντα), όμως η μία ασίστ προβλημάτιζε. Ακόμη κι έτσι, ακόμη και στο κακό πρώτο μέρος του Μάικ Τζέιμς, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν δεύτερο πόλο στην επίθεσή τους, καθώς ο Τζόρνταν Λόιντ πάλευε μόνος εναντίον όλων.

Οι Μοσχοβίτες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με μικρό σερί 0-6, κράτησαν τη διαφορά σταθερά σε διψήφιο νούμερο, ο Κουρμπάνοφ ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα και έβαλε βολές για το 37-51, μέχρι οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα μικρό ξέσπασμα και με σερί 9-0 να μειώσουν στο 46-51 της τρίτης περιόδου που έδινε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρησης. Το τέταρτο φάουλ του Λόιντ στο 31′ ήταν σημαντικό πρόβλημα, ο Χολ έβαλε μεγάλο σουτ για το 51-54, ο Ριθ άλλο ένα για το 56-56 στο 33′ και η πίεση ήταν πια στις πλάτες των Ρώσων.

Ο Χάκετ έβαλε οκτω σερί για το 58-64, ο Τζέιμς σκόραρε με πείσμα για το 62-67 στο 37′, ο Χάκετ έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 64-70 όμως και πάλι οι Σέρβοι επέμειναν, μείωσαν στον πόντο (69-70) με τον Νταβίντοβατς και πέρασαν και μπροστά με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει για το 71-70 μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ στα 63″. Ο Χάκετ έβαλε το έκτο του τρίποντο για 71-73, ο Λόιντ ισοφάρισε με βολές και οι Τζέιμς – Λόιντ αστόχησαν σε ένα σουτ ο κάθε ένας για να πάει το ματς στην παράταση.

Ένα κάρφωμα του Τέρι και ένα τρίποντο του Λόιντ μετά από λάθος στην επαναφορά της ΤΣΣΚΑ έγραψαν το 80-75 στα 3:40, με τον Χάκετ να συνεχίζει να είναι ο μοναδικός αξιόπιστος των φιλοξενούμενων μέχρι ο Τζέιμς να αναλάβει προσωπικά την υπόθεση ανατροπή. Αυτός έβαλε τις βολές για το 84-82, για να συνεχίσει ο Κλάιμπερν με 2/2 για τη νέα ισοφάριση (84-84 στο 44′), πριν ο Λόιντ πετύχει ακόμη ένα καλάθι από προσωπική φάση και μείνει η ΤΣΣΚΑ με 8″ για το τελευταίο σουτ. Ο Τζέιμς το πήρε από τα επτά μέτρα, αστόχησε και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Γκαρσία, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73 (κ.α.), 86-84

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 2 (5 ασίστ), Χολ 6 (2/2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουόλντεν 12 (2), Λόιντ 31 (9/15 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 11 (1/1 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κούζμιτς, Τέρι 10 (4/5 δίποντα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Χομένκο, Τζέιμς 9 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χίλιαρντ 2, Ούχοφ 2, Χάκετ 29 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 9 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 18 (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (1), Μιλουτίνοβ 2 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ σε 9:24), Κουρμπάνοφ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/48 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 17/17 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 23/28 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας θα πάει στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι (30/10 στις 19:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα υποδεχθεί επίσης στη Μόσχα τη Βαλένθια (29/10 στις 19:00).

Χίμκι – Μακάμπι 87-89: Ο Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 8 τρίποντα και έφερε το διπλό

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ απέναντι σε Αλεξέι Σβεντ και Νταϊρίς Μπερτάνς σε αγώνα της EuroLeague

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε ρεκόρ καριέρας με 8 τρίποντα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί ο Ελάιζα Μπράιαντ καθάρισε τη Χίμκι. Μεγάλη νίκη για τη Μακάμπι (89-87), μετά από τρεις σερί ήττες. Παραμένει στο μηδέν η ρωσική ομάδα.

ΗΧίμκι ήταν αγκαλιά με τη νίκη στο τέλος του σαρανταλέπτου, το όγδοο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ όμως έστειλε το παιχνίδι με τη Μακάμπι στην παράταση, κι εκεί η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της (89-87). Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στη συνέπεια και την αποτελεσματικότητα του ομογενούς γκαρντ από την περιφέρεια (είχε 8/13 τρίποντα), σε ένα βράδυ που ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν κακός με 4/14 εντός παιδιάς.

Η Μακάμπι έφτασε έτσι τις δύο νίκες σε πέντε αγώνες, εν αντιθέσει με τη Χίμκι που παρέμεινε στον πάτο της κατάταξης, με πέντε ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Για τους γηπεδούχους, πήγε στράφι η επανεμφάνιση του Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος είχε 32 πόντους (με 6/12 τρίποντα), 11 ασίστ, αλλά και 8 λάθη σε 44’02” συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία λόγω των πολλών επιστροφών. Με τον Αλεξέι Σβεντ και τον Ντέβιν Μπούκερ να ηγούνται, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πολύ νωρίς στο +10 (12-2 στο 4′), προβάδισμα που πάντως έχασαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς για τη Μακάμπι από την περιφέρεια, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με 4/6 από τα 6μ75 οδήγησε την “ομάδα του λαού” σε εντυπωσιακή ανατροπή. Το -10 στο 4ο λεπτό έγινε +8 στο 19ο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Όσο για τη Χίμκι; Η εξάρτηση από τον Αλεξέι Σβεντ επιβεβαιώθηκε για πολλοστή φορά, αφού ο ηγέτης των γηπεδούχων ήταν υπεύθυνος για τους 22/33 πόντους της ομάδας του μέχρι την ανάπαυλα (είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας).

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κάπως, με τον Αλεξέι Σβεντ να αναλαμβάνει ολοένα περισσότερες πρωτοβουλίες. Δίχως τον παραμικρό δισταγμό, άρχισε να εκτελεί κατά ριπάς από την περιφέρεια, την ίδια ώρα που ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν πολύ άστοχος (3/11 σουτ) για τους φιλοξενούμενους. Το θετικό για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο είναι πως ο Τάιλερ Ντόρσεϊ συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια από τα 6μ75, διατηρώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-58).

Ο Αλεξέι Σβεντ δεν έπαιρνε βοήθειες από τους συμπαίκτες του, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν τις… έψαξε κι ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο. Μονοπώλησε το επιθετικό παιχνίδι της Χίμκι, σημείωσε 30 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους στην κανονική διάρκεια. Παρά το γεγονός πως η ρωσική ομάδα είχε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό, η σπουδαία δουλειά του Άντζελο Καλοϊάρο στις δύο πλευρές και το όγδοο τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ στα 10.2” έδωσαν… παράταση ζωής στη Μακάμπι (82-82), αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Αλεξέι Σβεντ στην εκπνοή κατέληξε στο σίδερο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανές πως είχαν καλύτερη ψυχολογία, κάτι που αποτυπώθηκε σε δύο σερί τρίποντα του Ελάιζα Μπράιαντ (τα μοναδικά του στο παιχνίδι), πάνω στο σημείο που η Χίμκι επιχειρούσε να πατήσει το γκάζι. Η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα, έπαιξε μαζεμένες καλές άμυνες στο τέλος και πανηγύρισε τη νίκη, αφήνοντας τη ρωσική ομάδα στο.. μηδέν μετά από έντε αγώνες στην EuroLeague.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς – Μόγκουλκοτς – Κόλιενσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81κ.α., 87-89.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 32 (3/11 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 11 ασίστ, 8 λάθη), Τίμα 6 (2), Ζάιτσεφ 3 (5 ριμπάουντ), Μονρό 15 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βορόνοφ 5 (1), Μπούκερ 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Γερέμπκο 4, Μπερτάνς, Μίκι 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (2), Γουίλμπεκιν 12 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Τζόουνς, Καλοϊάρο 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 26 (0/3 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπλέιζερ, Μπέντερ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Ζίζιτς 16 (8/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Χίμκι: 20/47 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 14/14 βολές, 45 ριμπάουντ (32+13), 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 19 λάθη, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι: 17/39 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 13/18 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάη, 8 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, η Χίμκι υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (30/10, 19:00), ενώ η Μακάμπι παίζει στη Menora Mivtachim Arena με τη Φενέρμπαχτσε (29/10, 21:05).

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 79-72: Οι μπλαουγκράνα πήραν εκδίκηση για το SuperCopa

Ο Νικ Καλάθης οργανώνει για την Μπαρτσελόνα σε αγώνα της EuroLeague

Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε διαφορά ασφαλείας και, εν τέλει, τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (79-72). Δεν έπαιξε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Ο Νίκολα Μίροτιτς απουσίασε από το παιχνίδι γιατί το πρωτόκολλο τον “έπιασε” για μερικές μόνο ώρες, παρόλ’ αυτά η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να πάρει πόντους από πολλούς παίκτες και να επιβληθεί εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης (79-72), ένα μήνα μετά την ήττα στον τελικό του SuperCopa. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, πάτησαν το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και δεν ξανακοίταξαν πίσω κόντρα στη “Βασίλισσα” που έφτασε τις τέσσερις ήττες σε πέντε αγώνες στην EuroLeague.

Μέσα σε όλα, ο Πάμπλο Λάσο είδε τον Γκάμπριελ Ντεκ να τραυματίζεται και να αποχωρεί άρον άρον για τα αποδυτήρια, δίχως τη δυνατότητα να επιστρέψει στο παρκέ για να βοηθήσει την ομάδα του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε καλό ρυθμό, οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, η Μπαρτσελόνα βρήκε όμως τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα. Με την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά και τον Φακούντο Καμπάσο να είναι… απενεργοποιημένος, οι μπλαουγκράνα μπόρεσαν σταδιακά να επιβάλλουν πλήρως τα “θέλω” τους στις δύο πλευρές του παρκέ και να εκτοξεύσουν την υπέρ τους διαφορά.

Το +4 (18-14) της πρώτης περιόδου έγινε +21 (48-27) στο τέλος της δεύτερης, απόρροια του ξεσπάσματος που είχε ο Κάιλ Κούριτς (12 πόντοι με 3/4 σουτ και 5/5 βολές) και της ομαδικής δουλειάς στην άμυνα. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τα 8 ριμπάουντ του Σέρχι Μαρτίνεθ, ο οποίος κέρδισε χάρη σε αυτό τον λόγο την παραμονή του στο παρκέ για 16’07” στο πρώτο μέρος. Όσο για τη Ρεάλ Μαδρίτης; Τα 10/31 σουτ και η αναλογία των ασίστ με τα λάθη (7/7) ήταν η βασικότερη αιτία της καθίζησης, μαζί με την αδυναμία ελέγχου των ριμπάουντ. Μία στατιστική κατηγορία στην οποία η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχη (22 έναντι 11).

Η Ρεάλ Μαδρίτης των 27 πόντων στο πρώτο μέρος σημείωσε 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε τις συνεργασίες της, πήρε μαζεμένους πόντους από τον Αλμπέρτο Αμπάλντε και μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα. Ή περίπου έτσι. Οι φιλοξενούμενοι δεν πληγώθηκαν από την επιλογή να ρισκάρουν το τρίποντο κάποιων παικτών της Μπαρτσελόνα και μείωσαν στους δώδεκα (64-52) στο 30ο λεπτό, έχοντας ακόμη ελπίδες για το διπλό.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν κατάφεραν να φανούν πιο απειλητικοί όμως, παρά τα τρικ που επιχείρησε ο έμπειρος τεχνικός. Η Ρεάλ Μαδρίτης παρέταξε σχήμα με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε στο “4” και τον Τρέι Τόμπκινς στο “5” σε μια προσπάθεια να ανοίξει περισσότερο το γήπεδο και να ματσάρει την ενέργεια των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσος. Δεν τα κατάφερε όμως, παρά το γεγονός πως η διαφορά έπεσε μέχρι το -6 (75-69) στο ενάμιση λεπτό.

Ο Σέρχι Μαρτίνεθ αποδείχθηκε καθοριστικός με ένα ριμπάουντ και δύο καλάθια, κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την Μπαρτσελόνα και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (79-72).

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Ντιφάλα – Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβιτς 14 (4/6 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χάνγκα 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές), Σμιτς 7 (1), Ερτέλ 6, Οριόλα 2 (5 ριμπάουντ), Αμπρίνες 8 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 13 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Μαρτίνεθ 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κούριτς 15 (2), Καλάθης 3 (1/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 1, Ρούντι 3 (!), Αμπάλντε 13 (2), Καμπάσο 7 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν 3 (1), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 8 (5 ριμπάουντ), Ταβάρες 6, Γιουλ 9 (1/4 τρίποντα), Τόμπκινς 14 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 6 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 23/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 18/23 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 21/44 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 12/14 βολές, 29 ριμπάουντ (18+11), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, η Μπαρτσελόνα δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Μπασκόνια, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει εντός έδρας με την Μπάγερν Μονάχου.

Η βαθμολογία της EuroLeague: Έκτος ο Ολυμπιακός, έπιασε κορυφή η Μπάγερν

Ο Κώστας Σλούκας σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός, για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague 2020/21

Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και πάτησε στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague, με τον Ολυμπιακό να ηττάται μετά από τρεις διαδοχικές νίκες. Έκτοι οι ερυθρόλευκοι, ένατος ο Παναθηναϊκός. Αναλυτικά η εικόνα της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπάγερν Μονάχου (74-68) και είδε το σερί του να σταματάει στις τρεις νίκες. Οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται πλέον στην έκτη θέση της κατάταξης της EuroLeague, την ίδια ώρα που η γερμανική ομάδα σημείωνε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και σκαρφάλωνε στην κορυφή. Εκεί όπου συγκατοικεί με τη Ζάλγκιρις.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής άνοιξε με το διπλό της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη Μόσχα, απέναντι στη Χίμκι, ματς στο οποίο ο Τάιλερ Ντόρσι έκανε πράγματα και θαύματα, σκόραρε οκτώ τρίποντα και ακούστηκε σε κάθε γωνιά της Ευρώπης. Η πέμπτη αγωνιστική ολοκληρώθηκε με την επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ, με τους μπλαουγκράνα να πιάνουν κορυφή με 4-1 και τους Μαδριλένους να πέφτουν στο 1-4 σε μια κανονική περίοδο που έχει ξεκινήσει εφιαλτικά για εκείνους.