Με το δεξί… του Περέα μπήκε στο 2022 ο ΠΑΣ * Τρία κρούσματα στον Απόλλωνα Σμύρνης πριν από Ολυμπιακό! * Άρης: Με έξι απουσίες η αποστολή ενόψει Παναθηναϊκού * Αστέρας-ΟΦΗ 1-0

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Τι κι αν είχε 11 συν πέντε (μόλις) παίκτες στον πάγκο και έναν διαθέσιμο τερματοφύλακα. Ο ΠΑΣ είχε τον Περέα που έπαιξε για όλους τους υπόλοιπους και κέρδισε κορωνοιό και Ιωνικό με το γκολ του Κολομβιανού άσου και ξεκίνησε με το…δεξί και στο 2022!

Οι Ηπειρώτες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο που τους διατηρεί στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα και έκαναν ιδανικό… ποδαρικό στο 2022.

Παρά τα αρκετά προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν οι δύο ομάδες λόγω του κορωνοϊού, έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ιωνικό στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με κύριο εκφραστή τον Αοσμάν να φτάνει με αξιώσεις στην περιοχή του ΠΑΣ, χωρίς να υπάρχει καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.

Στη συνέχεια οι Ηπειρώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 14ο λεπτό, όταν ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε πρώτο χρόνο το διαγώνιο σουτ του Λιάσου και σε δεύτερο ο Τσιγκρίνσκι απομάκρυνε σε κόρνερ την προβολή του Περέα.

Στο 23′ ήταν η σειρά του Ιωνικού να απειλήσει, αφού μετά από σέντρα του Γκοτσούλια στο δεύτερο δοκάρι, ο Κιάκος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σούλη. Στο 34ο λεπτό ο ΠΑΣ απείλησε ξανά, με τον Μπρένερ να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Χουτεσιώτης επενέβη και μπλόκαρε την μπάλα.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ιωνικό, με τον Λενίς στο 36ο λεπτό να βγάζει γλυκιά σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Αοσμάν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και αρχικά απείλησε με Μιλιντσεάνου και Περέα για να έρθει το γκολ για τους γηπεδούχους στο 51′ λεπτό, με τον Χουτεσιώτη να νικάει αρχικά τον Μιλιντσεάνου, όμως σε δεύτερο χρόνο ο Περέα σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ του ΠΑΣ ο Ιωνικός βρέθηκε μια… ανάσα από την ισοφάριση, αφού ο Λενίς βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Σούλη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο 75ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει το προβάδισμα του, με τον Μπρένερ να βγάζει την σέντρα και τον Μιλιντσεάνου να κάνει ολομόναχος την προβολή, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 86ο λεπτό ο Περέα σημείωσε και δεύτερο γκολ, ωστόσο μετά και από υπόδειξη του VAR το τέρμα του Κολομβιανού επιθετικού ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε το υπέρ του προβάδισμα, με το τελευταίο σφύριγμα του Αγγελάκη, να βρίσκει τους Ηπειρώτες να πανηγυρίζουν το πρώτο τους τρίποντο στο 2022, ενώ αντίθετα ο Ιωνικός έκανε… ποδαρικό με το αριστερό στο νέο χρόνο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Σούλης, Σάλιακας, Εραμούσμπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (46′ Μορέιρα), Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ, Περέα (91′ Σιόντης), Μιλιντσεάνου (82′ Μίνα).

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Γκοτσούλιας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (75′ Κάνιας), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Λένις (59′ Καμπράλ), Άοσμαν, Κιάκος (59′ Μάντζης), Μάναλης (59′ Τουράμ).

Τρία νέα κρούσματα κορονοϊού στον Απόλλωνα Σμύρνης πριν από τον Ολυμπιακό!

Απόλλων Σμύρνης

Η περιπέτεια του Απόλλωνα Σμύρνης με τον κορονοϊό συνεχίζεται. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανακοίνωσε πριν από λίγο άλλα τρία κρούσματα σε ποδοσφαιριστές λίγες ώρες πριν τη σέντρα του ματς με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Κάπως έτσι, στα δύο τελευταία τεστ υπήρχαν 6 κρούσματα σε παίκτες και ένα στο τεχνικό επιτελείο, ενώ στις 29 Δεκεμβρίου είχε ανακοινώσει άλλα τρία κρούσματα, τα δύο από αυτά σε ποδοσφαιριστές.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης ανακοινώνει ότι στον τελευταίο έλεγχο ανίχνευσης κορονοϊού, εντοπίστηκαν τρία θετικά κρούσματα μεταξύ των ποδοσφαιριστών»

Άρης: Με έξι σημαντικές απουσίες η αποστολή ενόψει Παναθηναϊκού, ανιχνεύτηκαν νέα κρούσματα

Ο Άρης ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για το ματς με τον Παναθηναϊκό με τους “κιτρινόμαυρους” να ανακοινώνουν εννιά κρούσματα κορονοϊού, μετά τον τελευταίο έλεγχο, εκ των οποίων έξι ποδοσφαιριστές και εν συνεχεία έγινε γνωστή η αποστολή για το ματς της Τετάρτης στη Λεωφόρο.

Ο Άρης ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για το ματς της Τετάρτης με τον Παναθηναϊκό (5/1, 21:30 COSMOTE SPORT 1HDLIVE από το SPORT24) με πολλά προβλήματα καθώς και στον τελευταίο εργαστηριακό έλεγχο για COVID-19, που υποβλήθηκαν τόσο οι ποδοσφαιριστές όσο και τα μέλη του ποδοσφαιρικού τμήματος ανιχνεύτηκαν συνολικά εννέα θετικά δείγματα, που αφορούν έξι ποδοσφαιριστές και τρία μέλη του ποδοσφαιρικού τμήματος.

Κάτι το οποίο σημαίνει πως ο Άκης Μάντζιος έχει να αντιμετωπίσει σημαντικές απουσίες για το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό καθώς από την 20μελή αποστολή λόγω κορονοϊού, τραυματισμών και απουσιών απουσιάζουν τα ονόματα των Φαμπιάνο, Μαντσίνι, Γκαρσία, Γκάμα, Ματίγια αλλά και του Καμαρά που είναι στο Κόπα Άφρικα.

Στην 20μελή αποστολή στην οποία βρίσκονται τρεις γκολκίπερ μετέχουν οι: Κουέστα, Ντένις, Σιαμπάνης, Ιτούρμπε, Σάσα, Μπερτόγλιο, Μπράμπετς, Σάκιτς, Τζέγκο, Εντιαγέ, Σούντγκρεν, Μπελανουάν, Γκάνεα, Λόπεθ, Λούμορ, Χαϊροβιτς, Δεληζήσης, Μάνος, Ασλανίδης, Σάλιαρης.

Ζήτησε αναβολή ο Άρης, είπε όχι η λίγκα

Οι “κιτρινόμαυροι” αιτήθηκαν προς την Super League την αναβολή του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αφού δεν θα έχουν στην διάθεσή τους έξι ποδοσφαιριστές που νοσούν από κορωνοϊό καθώς και δύο παίκτες που ταλαιπωρούνται από πρόβλημα τραυματισμού αλλά και Καμαρά, που συμμετέχει στο Copa Africa με την Εθνική Μαυριτανίας.

Η λίγκα όμως απάντησε αρνητικά καθώς βάση του πρωτοκόλλου πρέπει να υπάρχουν εφτά ενεργά κρούσματα σε ποδοσφαιριστές της ομάδας για να υπάρξει αναβολή ενός αγώνα.

Αστέρας – ΟΦΗ 1-0: Μπήκε στο «κόλπο» για εξάδα με σκόρερ τον ΡιέραΑστέρας - ΟΦΗ 1-0: Μπήκε στο «κόλπο» για εξάδα με σκόρερ τον Ριέρα

Με σκόρερ τον Ριέρα στο 38′ ο ελαφρώς ανώτερος Αστέρας επικράτησε με 1-0 τον ΟΦΗ – δοκάρι ο Λάμπρου στο 61′ – και μπήκε δυνατά στη μάχη της διεκδίκησης μιας θέσης στα play offs.

Ιδανικό ξεκίνημα στο 2022 και βλέπει εξάδα ο Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες έχοντας καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από τους Κρητικούς, επικράτησαν με 1-0 και έφτασαν τους 20 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Άρη που είναι 7ος και 2 λιγότερους από τους Ηρακλειώτες που είναι στην 6η. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κάνοντας ποδαρικό με νίκη στη νέα χρονιά, μπαίνει δυνατά στην μάχη της εξάδας που φέτος αναμένεται να είναι μεγάλη.

Με 4-2-3-1 οι Αρκάδες

Ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησε τους γηπεδούχους με 4-2-3-1. Συγκεκριμένα ο Παπαδόπουλος ήταν στο τέρμα, Άλβαρες αριστερά, Καρμόνα δεξιά. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Χριστόπουλος και Ατιένθα. Αμυντικά χαφ οι Κανελλόπουλος και Μουνάφο και στην τριάδα πίσω από τον Μπαράλες, αλλάζοντας ρόλους οι Ριέρα, Σίτο και Καπίγια.

Με 4-3-3 οι Κρητικοί

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το ματς με Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Βούρο (δεξιά), κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Γιαννούλη και Πασαλίδη και αριστερά τον Μπαλογιάννη. Στο κέντρο ήταν οι Γκαγιέγος, Ντε Γκουζμάν και πιο μπροστά τους ο Ναμπί. Άκρα επίθεσης με Λάμπρου και Καμάου και φορ ο Καστάνιος.

Γρήγορος ρυθμός αλλά λίγες φάσεις στο πρώτο

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που είχε γρήγορο ρυθμό, αλλά λίγες φάσεις. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά και είχαν τον έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς όμως να το καταφέρνουν. Προειδοποίησαν με δύο κεφαλιές και έκαναν το 1-0 με σουτ

Οι Αρκάδες προσπαθούσαν να βρεθούν κοντά στο γκολ με σέντρες, έχοντας βέβαια και τον Μπαράλες που είναι ίσως ο κορυφαίος παίκτης του ελληνικού πρωταθλήματος στο ψηλό παιχνίδι. Ο Αργεντίνος βρέθηκε μια ανάσα από το 1-0 στο 26′ με τον Βάτερμαν να διώχνει ενστικτωδώς με το γόνατο, ενώ τρία λεπτά πιο νωρίς ο Σίτο ήταν ο παίκτης που επίσης με κεφαλιά είχε αστοχήσει από εξαιρετική θέση. Η τρίτη μεγάλη ευκαιρία ήταν και φαρμακερή για τους γηπεδούχους που έφτασαν τελικά στο γκολ αλλά με σουτ. Συγκεκριμένα στο 38′ ο Κανελλόπουλος έκλεψε από τον Λάμπρου, έφυγε στην κόντρα, ο Ριέρα πάσαρε στον Σίτο που με την σειρά του έδωσε στον Καρμόνα ο οποίος έκανε την σέντρα και ο Ριέρα με σουτ νίκησε τον Βάτερμαν κάνοντας το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στο 45′ ο Καστάνιος έκανε τραγικό κοντρόλ μετά την εξαιρετική πάσα του Ναμπί και δεν υπήρξε καν φάση.

Από ένα δοκάρι στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας έδειξε πως κρατούσε σχετικά άνετα το προβάδισμα, με τους Κρητικούς όσο περνούσαν τα λεπτά να ανεβαίνουν και να απειλούν. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια βρέθηκε μια ανάσα από το 1-1 στο 62′ με τον Λάμπρου να κάνει φοβερή προσπάθεια αλλά το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ στο ματς. Μια ευκαιρία που «ξύπνησε» τους γηπεδούχους οι οποίοι με τον Μπαράλες στο 71′ βρέθηκαν μια ανάσα από το 2-0, ενώ ακόμα πιο κοντά έφτασαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το φάουλ του Άλβαρες που σταμάτησε στο δοκάρι του Βάτερμαν. Έτσι το 1-0 έμεινε με τον Αστέρα να παίρνει μια σημαντική νίκη και τον ΟΦΗ να γνωρίζει την πρώτη του εκτός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

MVP: Σε ένα ματς που τελειώνει με 1-0 δεν γίνεται παρά ελαχίστων εξαιρέσεων να μην βγει πολυτιμότερος ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος. Η αναμέτρηση της Τρίπολης δεν αποτελεί εξαίρεση και έτσι στην θέση αυτή μπαίνει ο Ριέρα.

Στο ύψος του: Θα βάλουμε τον Μπαράλες που μπορεί να μην σκόραρε, αλλά και πάλι κέρδισε τις περισσότερες για να μην πούμε όλες τις μονομαχίες που έδωσε με τους αντιπάλους του.

Αδύναμος κρίκος: Άνετα θα μπορούσαμε να βάλουμε τον ΟΦΗ του πρώτου ημιχρόνου με τους Κρητικούς να είναι στο μεγαλύτερος μέρος του διαστήματος αυτού πίσω χωρίς να έχουν απειλήσει τον αντίπαλό τους.

Η «γκάφα»: Θα βάλουμε τον Καστάνιος που στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου έκανε τραγικό κοντρόλ στην πάσα του Ναμπί και ο ΟΦΗ ευκαιρία για να απειλήσει με πολλές πιθανότητες να σκοράρει.

Το «στραγάλι»: Ο Παπαδόπουλος δεν είχε κάποιο θέμα στο ματς. Στην φάση του 1-0 οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για επιθετικό φάουλ του Κανελλόπουλου στον Λάμπρου, αλλά ούτε το VAR είχε αντίθετη γνώμη από αυτή του διαιτητή του αγώνα.

Το «ταμείο» του Gazzetta: Ιδανικό ξεκίνημα του Αστέρα στο 2022. Οι Αρκάδες από το πρώτο λεπτό έδειξαν διάθεση να πάρουν το ματγς και το κατάφεραν παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης καλύτερο ποδόσφαιρο από τον ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Μουνάφο (90+1’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77’ Βαλιέντε), Σίτο (67’ Κρέσπι), Ριέρα (67’ Τιλίκα), Καπίγια (46’ Σόνι), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (86’ Στάικος), Γκαγιέγος (64’ Γρίβας), Ναμπί (58’ Φαν Ντάινεν), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάινιος (64’ Νέιρα), Λάμπρου.