«Λύγισε» τον ΠΑΟΚ και φουλάρει για Ευρώπη ο Παναθηναϊκός! – Αιχμές Λουτσέσκου για διαιτησία: «Όταν είναι πέναλτι να δίνεται» * «Κόλλησαν» στο μηδέν Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα * Άγρια ομορφιά στο ισόπαλο ντέρμπι του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ * Η βαθμολογία

ΒΙΝΤΕΟ: «Λύγισε» τον ΠΑΟΚ και φουλάρει για Ευρώπη ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο για την τρίτη αγωνιστική των play off της Superleague 1 και έβαλε “φωτιά” στη “μάχη” για την έξοδο στην Ευρώπη.

Σε ένα “ανοιχτό” ματς, οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με κεφαλιά του Αϊτόρ στο 34′ και βρήκαν ένα δεύτερο με φοβερό σουτ του Χουάνκαρ στο 64′, αλλά ο Ζίβκοβιτς μείωσε με πλασέ από κοντά στο 70′ και το ματς ήταν “θρίλερ” μέχρι το φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν όμως να βρουν και ένα δεύτερο γκολ, με το Τριφύλλι να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη, που τον φέρνει ισόβαθμο με τον Άρη στην 4άδα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με πρόθεση να επιτεθούν και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω στα πρώτα λεπτά, με τις άμυνες να αποτρέπουν μία “καθαρή” ευκαιρία από το ξεκίνημα του αγώνα.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης μάλιστα, ο ΠΑΟΚ φάνηκε ότι θα μπορέσει να ανοίξει το σκορ, αφού ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε ένα πλασέ του Άκπομ, που σταμάτησε στον Βέλεθ. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ισπανού του Τριφυλλιού, αλλά το είχε κολλημένο στο σώμα του και έτσι ο Βόσνιος ρέφερι κλήθηκε στο VAR και τελικά ακύρωσε την αρχική του απόφαση.

Ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” από τη συγκεκριμένη φάση και “πίεσε” στη συνέχεια την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος από την πλευρά του, “κυνήγησε” τις αντεπιθέσεις. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει κλασισκή ευκαιρία για γκολ, με πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Μέχρι το 34′. Γιατί στο σημείο αυτό, ο Παλάσιος έκανε μία εξαιρετική σέντρα από δεξιά και η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Αϊτόρ πετάχτηκε και πρόλαβε την μπάλα με το κεφάλι, για να κάνει εξ επαφής το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Οι “πράσινοι” πήγαν έτσι με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αλλά οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο πολύ πιο δυνατά, με στόχο την ισοφάριση. Ο Μπρινιόλι “εκτινάχθηκε” όμως και απέκρουσε ένα τρομερό σουτ του Κούρτιτς από μακριά, ενώ ο Ελ Καντουρί αμέσως μετά, αστόχησε από πλεονεκτική θέση, μετά από γύρισμα του Άκπομ, στέλνοντας την μπάλα σύριζα από το κάθετο δοκάρι του Τριφυλλιού.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως το ματς και όχι απλά το κατάφερε, αλλά έκανε και το 2-0 στο 64΄ χάρη στο πρώτο πράσινο γκολ του Χουάνκαρ, ο οποίος έπιασε ένα άπιαστο σουτ.

Στο 70΄ ο Ζίβκοβιτς έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, μιας και μετά από σέντρα του Κούρτιτς ο Σέρβος εξτρέμ σκόραρε εξ επαφής, με την φάση να ελέγχεται από το VAR για το εάν ήρθε σε επαφή με την μπάλα ή όχι ο Άκπομ.

Το ματς έγινε έτσι “θρίλερ” στα τελευταία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την ισοφάριση να να κλείνουν τους “πράσινους” στην περιοχή τους, αλλά τον Μπρινιόλι να μην “απειλείται” σοβαρά με ένα δεύτερο γκολ.

Το 2-1 έμεινε έτσι μέχρι τέλους και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, φέρνοντας τον στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, που δίνει και τα “εισιτήρια” για την έξοδο στην Ευρώπη. Ο ΠΑΟΚ αντίθετα, έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή και στρέφεται πια στο ματς με τη Μαρσέιγ για το Conference League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (30’ λ.τ. Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (88’ Βιτάλ), Παλάσιος, Ιωαννίδης (77’ Σάρλια), Αϊτόρ (87’ Χατζηγιοβάνης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (63’ Τέιλορ), Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (80’ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Ζαμπά, Ελ Καντουρί (63’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (80’ Τσόλακ).

Αιχμές Λουτσέσκου για διαιτησία: «Όταν είναι πέναλτι να δίνεται»

Ο ΠΑΟΚ υπέστη την πρώτη του ήττα μετά από καιρό στη Super League 1, χάνοντας 2-1 στη Λεωφόρο από τον Παναθηναϊκό, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να σχολιάζει μετά το ματς την εμφάνιση της ομάδας του, εκείνη του «τριφυλλιού» αλλά και τη διαιτησία, από την οποία είχε κάποια παράπονα.

Αναλυτικά:

«Πρέπει να σχολιάσουμε όλο το ματς, αρχίσαμε καλά νομίζω ότι μετά τη φάση με το πέναλτι και το VAR χάσαμε τον έλεγχο και το μυαλό μας. Δεν έπρεπε να συμβεί αυτό, ήταν δικό μας λάθος.

Από εκεί και πέρα ήμασταν καλοί στο δεύτερο ημίχρονο, ίσως δικαιούμασταν κάτι παραπάνω.

Να σταθώ σε κάτι. Αν είναι πέναλτι μια φάση, πρέπει να δίνεται, μιλάω για τη φάση του 85ου λεπτού. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός είχε ένταση, αυτοπεποίθηση, μας κόστισε ότι χάσαμε το μυαλό μας αλλά προχωράμε».

«Κόλλησαν» στο μηδέν Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα«Κόλλησαν» στο μηδέν Άρης και ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Άρης έκανε ευκαιρίες, ήταν καλύτερος από τον ΠΑΣ στο «Βικελίδης» όμως δεν μπόρεσε ξανά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (0-0) και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για την 3η θέση.

Με λευκή ισοπαλία τελείωσε η αναμέτρηση του Άρη με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 3η αγωνιστική των play-off της Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Άρη επιδίωξαν από νωρίς να πρεσάρουν ψηλά, έχοντας παράλληλα και την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν πραγματοποιήθηκαν πολλές φάσεις στα καρέ του Λοντίγκιν πλην αυτής στο 17′ με το δεξί σουτ του Σάσα από μακρινή απόσταση να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο υπόλοιπο κομμάτι, ο ρυθμός έπεσε με τους Ηπειρώτες να πιέζουν τους γηπεδούχους όταν είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, που επέλεγαν να παίξουν με γεμίσματα χωρίς να αποφέρουν κάτι αξιόλογο. Η πιο αξιόλογη στιγμή για τον «Άγιαξ της Ηπείρου καταγράφηκε στο 32΄με τον Ντομίνγκεθ να γυρίζει από τα αριστερά προς τον Σνάιντερ που σούταρε όμως η μπάλα έφυγε μακριά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και στο 51′ έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ όταν ο Καμαρά γύρισε στα αριστερά προς τον Γκάνεα που εξαπέλυσε δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν και έφυγε άουτ.

Ο Χερμάν Μπούργος προχώρησε σε αλλαγή συστήματος γυρίζοντας το 3-4-2-1 σε 4-4-2 με τον Μπερτόγλιο να περνά στο γήπεδο αντί του Μπεναλουάν κάνοντας δίδυμο στην επίθεση με τον Καμαρά. Αυτή η κίνηση τόνωσε επιθετικά τους γηπεδούχους που άσκησαν μεγάλη πίεση στους φιλοξενούμενους μεταφέροντας το παιχνίδι στο δικό τους μισό.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε 10 κόρνερ έναντι ενός που είχαν οι Γιαννιώτες μη μπορώντας να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα ωστόσο ούτε από τις προσπάθειες γύρω από την εστία του ΠΑΣ σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις.

Αρχικά στο 61′, ο Φαμπιάνο σούταρε με καλές προϋποθέσεις όμως ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα ενώ στο 74′ η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε άουτ. Ακολούθως στο 83′ ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Καμαρά έπιασε νέα κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Η πίεση του Άρη κορυφώθηκε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με μία ακόμη φάση να καταγράφεται στο 85′ όταν μετά από συνεργασία Μαντσίνι – Καμαρά, ο πρώτος σούταρε άστοχα.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία αξιοσημείωτη φάση μέχρι το φινάλε του αγώνα, ειδικότερα στο 89′ η γυριστή κεφαλιά του Κάργα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα ενώ η στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 90+1΄με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Ντουκουρέ.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Μπεναλουάν (Mπερτόγλιο 56′), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Σάσα (Ντουκουρέ 46′), Γκάνεα, Εντιαγέ (Μαντσίνι 46′), Ιτούρμπε (Γκαρσία 46′), Καμαρά.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ποζνάνσκι, Σνάιντερ (Λιάσος 84′), Καραχάλιος, Στάνκο (Μορέιρα 90+3′), Γκαρντάβσκι, Ντομίνγκεθ (Παντελάκης 73′), Περέα.

Άγρια ομορφιά στο ισόπαλο ντέρμπι του Ολυμπιακού και της ΑΕΚΒΙΝΤΕΟ - Άγρια ομορφιά στο ισόπαλο ντέρμπι του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ

Ντέρμπι με σασπένς, πολλές φάσεις, γκολ και δοκάρι ήταν αυτό ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, που έληξε ισόπαλο 1-1. Οι ερυθρόλευκοι είναι στο +11 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και η Ένωση κρατάει μικρό προβάδισμα στην μάχη για την 3η θέση του πίνακα της βαθμολογίας στη Super Leaguε.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Ζοάο Καρβάλιο στο 30′ και η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σιμάνσκι στο 43′. Σε ένα ματς όπου οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Βατσλίκ, Στάνκοβιτς είχαν σημαντικές αποκρούσεις. Παράλληλα οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν και δοκάρι στο 45’+2 με το Μασούρα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε με το 4-2-3-1 και τους συνήθεις παίκτες στην ενδεκδα. Η μια αλλαγή έχει να κάνει με το γεγονός πως ο Σωκράτης προτιμήθηκε στα στόπερ, αντί του Μανωλά. Επίσης ο Μαντί Καμαρά έγινε ο παρτενέρ του Εμβιλά στο κέντρο. Ο Μασούρας με λίγες προπονήσεις, μέσα στην εβδομάδα, ξεκίνησε, καθώς ο Γκάρι Ροντρίγκες τέθηκε νοκ άουτ τελευταία στιγμή, κάνοντας εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας.

Στην αντίπερα όχθη, για την ΑΕΚ, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος επέλεξε και αυτός σύστημα 4-2-3-1. Το δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Μήτογλου, Βράνιες. Στο κέντρο ήταν οι Πολωνοί Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, ενώ ο Άμραμπατ ήταν πίσω ααπό τοιν προωθημένο Αραούχο. Οι Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ ήταν στις πτέρυγες της επίθεσης. Εκτός αποστολής ήταν οι Τζαβέλλας, Σιμόες, Γέβτιτς, Ανσαριφάρντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο 5λεπτο πιέζοντας ψηλά. Ωστόσο η Ένωση με τους Κριχόβιακ, Σιμάνσκι να κάνουν καλή δουλειά στο κέντρο, είχε λύσεις. Και σε συνδυασμό με τον κινητικό Άμραμπατ ήταν καλύτερη δημιουργικά στο πρώτο 25λεπτο. Βρέθηκε αρκετές φορές στην μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών. Μάλιστα πήγε το παιχνίδι της δεξιά με τον Λιβάι Γκαρσία και τον Άμραμπατ, να πιέζουν τον Ρέαμπτσιουκ. Υπήρξε κενό εκεί αφού ο Ζοάο Καρβάλιο βρέθηκε, μετά το 10λεπτο στην πτέρυγα και ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιζε περισσότερο σαν δεκάρι. Δεν συνεννοήθηκαν, ενώ ο Ζοάο Καρβάλιο δυσκολευόταν να βοηθήσει και στην άμυνα.

Έτσι στο 13′ υπήρξε διπλή στιγμή με τον Αραούχο (η μπάλα βρήκε σε σώματα) και Σιμάνσκι, μπλόκαρε ο Βατσλίκ το σουτ. Στο 18′ η πιο καλή στιγμή με το σουτ του Τσούμπερ να αποκρούει ο Βατσλίκ. Η Ένωση είχε 3 τελικές στο 25λεπτο και κατοχή στο 65%.

Αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα στο 30′ ο Μοαχαμάντι, έχοντας δίπλα τον Μασούρα, έκανε κακό υπολογισμό και ο Μασούρας το επωφελήθηκε, βγαίνοντας μπροστά από δεξιά. Έκανε γρήγορα τη σέντρα στο δεύτερο δοκάριμ όπου ο επερχόμενος Ζοάο Καρβάλιο έκανε προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Γκολ που έδωσε την ώθηση που ήθελαν οι πρωταθλητές Ελλάδας για να ανεβάσουν την απόδοση τους. Και να γίνουν περισσότερο απειλητικοί. Δεν βρήκαν δεύτερο γκολ όμως και σε μια στημένη φάση το δέχθηκαν.

Ήταν το 43ο λεπτό με τον Άμραμπατ να εκτελεί κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ερχόταν από πίσω με φόρα ο Σιμάνσκι, που σηκώθηκε προ του Εμβιλά και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με το ντέρμπι να παίρνει μια άγρια μορφή ο Ολυμπιακός έχασε κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Στο 45’+2 ο Μασούρας εξαπέλυσε έναν… κεραυνό από πολύ κοντά στην εστία, η μπάλα βρήκε στα πλευρά του Στάνκοβιτς, πήγε στο αριστερό δοκάρι και βγήκε έξω.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς κάποια αλλαγή από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ μάλιστα μπήκε πιο δυνατά κι έχασε δύο φάσεις. Στο 48΄σουτ του Άμραμπατ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 49′ ο Ρότα έκανε σουτ εντός της μεγάλης περιοχής, που δεν ήταν καλό κι ενώ δίπλα του ήταν μόνος ο Αραούχο.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 53′ με τρομερή πάσα του Ζοάο Καρβάλιο, μέσα στη μεγάλη περιοχή, στον Ελ Αραμπί. Ο τελευταίος άδειασε τον Ρότα και προ του Στάνκοβιτς έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έκανε σωτήρια επέμβαση.

Ο ρυθμός έμεινε υψηλός και στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πιέζουν για να βρουν κι άλλο γκολ. Για να έρθει το 76′ και ο Μάνταλος να εκτελέσει κόρνερ. Η μπάλα βρήκε τον αμαρκάριστο Λιβάι Γκαρσία, που ξαφνιάστηκε, πήρε πορεία προς το τέρμα και την μπλόκαρε ο Βατσλίκ πάνω στην γραμμή της εστίας.

Η επιστροφή του Φορτούνη

Στο 78′ ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Φορτούνη, Τικίνιο, αντί των Μαντί Καμαρά, Ζοάο Καρβάλιο. Ο πρώτος καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους των ερυθρόλευκων. Επιστροφή στη δράση μετά από εκείνον τον τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, τον περασμένο Μάιο.

Το ντέρμπι συνέχισε να έχει μεγάλο σασπένς με τις δύο ομάδες να αναζήτησαν το γκολ, η μπάλα πήγαινε πάνω -κάτω, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (78′ Φορτούνης), Μασούρας (70′ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά, Ζοάο Καρβάλιο (78′ Τικίνιο), Εμβιλά.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Βράνιες, Μοχαμάντι, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, Αμραμπατ (70′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο.

Super League 1: Η βαθμολογία των πλέι-οφ μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην διαδικασία των πλέι-οφ (2-1 τον ΠΑΟΚ) και αποδείχθηκε ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής.

Ο Άρης απέτυχε να κερδίσει εντός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα και ως εκ τούτου το τριφύλλι τον έπιασε στους 47 βαθμούς, έναν λιγότερο από την ΑΕΚ που πήρε το 1-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και διατηρήθηκε μόνη στην τρίτη θέση.

Αναλυτικά η βαθμολογία των πλέι-οφ της Super League μετά το τέλος της 3ης αγωνιστικής έχει ως εξής: