Λαμία-Ολυμπιακός 0-4: “Πάρτι” με Αραμπί και Βαλμπουενά * Αστέρας-ΟΦΗ 2-0 * ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-0: Αρχηγική νίκη * Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 3-0: Τριάρα και εξάδα για το τριφύλλι * Η βαθμολογία

Με φοβερό και τρομερό Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός “σκόρπισε” 0-4 τη Λαμία για τη 18η αγωνιστική της Super League. Χατ τρικ ο Μαροκινός, σκόραρε με πέναλτι ο Βαλμπουενά. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τους Φθιώτες.

ΟΟλυμπιακός ήταν καταιγιστικός στη Λαμία. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέτριψαν 4-0 τους Φθιώτες για τη 18η αγωνιστική της Super League, χάρη σε τρία γκολ του Ελ Αραμπί και ένα του Βαλμπουενά. Έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, ενώ οι Φθιώτες υπέστησαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα.

Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα.

1. Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ: ΑΣΙΣΤ ΒΑΛΜΠΟΥΕΝΑ, ΓΚΟΛ ΑΡΑΜΠΙ

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε με τον Γκασπάρ δεξιό μπακ, τον Μπα -ξανά- δίπλα στον Σεμέδο και στη μεσοεπιθετική τριάδα ο Μπενζιά. Οι υπόλοιπες θέσεις λίγο πολύ αναμενόμενες. Οι ερυθρόλευκοι έπρεπε να φύγουν με το “διπλό” από την έδρα μιας ομάδας που δεν είχε ηττηθεί φέτος στο ΔΑΚ. Από το ξεκίνημα του ματς η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κυριάρχησε στο παιχνίδι. Αρχικά με επιθέσεις από αριστερά και αργότερα από τον άξονα και τη δεξιά πλευρά.

Η πρώτη άξια αναφοράς τελική ήρθε από τον Ελ Αραμπί στο 19′, όταν ο Μαροκινός γύρισε το σώμα και με δυνατό σουτ υποχρέωσε σε δύσκολη απόκρουση τον Θεοδωρόπουλο. Ο Αφρικανός είχε προειδοποιήσει για ό,τι θα επακολουθήσει. Δύο λεπτά μετά ο Μπουχαλάκης άλλαξε εντυπωσιακά τη μπάλα με τον Βαλμπουενά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ακολούθησε στο 33′ η κεφαλιά του Μπα στο δοκάρι και στο 40′ ήρθε το 0-1. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ελ Αραμπί με φοβερή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας, η οποία το μόνο που είχε καταφέρει επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν το σουτ του Δημούτσου έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ. Το πρώτο 45λεπτο ήταν μια “ερυθρόλευκη” κυριαρχία, που απέδωσε καρπούς από δύο παίκτες που κάνουν τη διαφορά στο ελληνικό πρωτάθλημα.

2. Ο KILLER ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΕΙ

Ο Ολυμπιακός με το τέρμα που είχε βρει στο πρώτο ημίχρονο έδιωξε το άγχος που θα προκαλούσε το 0-0. Δεν είναι και λίγα τα παιχνίδια στα οποία οι ερυθρόλευκοι πάνε φέτος με ισόπαλο αποτέλεσμα στο ημίχρονο (επτά). Τα πράγματα για τη Λαμία έγιναν πιο δύσκολα στο 51′. Ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη πάσα του Βάντερσον προς τα πίσω. Ο Μαροκινός μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να κάνει πάσα αριστερά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πλιάτσικα. Έτσι, του στρώθηκε ιδανικά και με δυνατό σουτ με το αριστερό, σκόραρε (0-2).

Είχε μόλις φτάσει τα 17 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και είχε πιάσει τον περσινό πρώτο σκόρερ του Ολυμπιακού, Κώστα Φορτούνη. Ο διεθνής φορ είναι killer και τέτοια λάθη δεν τα αφήνει να πάνε αναξιοποίητα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν… φτερά στα πόδια. Συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ η Λαμία σήκωσε λευκή πετσέτα, αδυνατώντας να κοιτάξει στα μάτια μια σαφέστατα πιο ποιοτική ομάδα.

3. ΤΟ 7/7 ΤΟΥ ΜΑΤΙΕ

Στο 59′ και στο 60′ τα σουτ που έκανε ο Μπενζιά είχαν ίδια κατάληξη. Έφυγαν πάνω από το δοκάρι. Στο 63′ ο Αλγερινός, που ήταν ξανά ορεξάτος, τραυματίστηκε. Ένιωσε ενοχλήσεις και στο επόμενο λεπτό έγινε αλλαγή με τον Λοβέρα. Στο 69′ ο Τσιμίκας ανατράπηκε από τον Πλιάτσικα και ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης καταλόγισε πέναλτι.

Ο αμυντικός της Λαμίας αποβλήθηκε δεχόμενος δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ματιέ Βαλμπουενά στο 70′ έγραψε το 0-3 από την άσπρη βούλα. Αυτό ήταν το έβδομο γκολ του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα και όλα από τα έντεκα βήματα.

Αλάνθαστος ο Γάλλος, που νωρίτερα είχε και την ασίστ στο πρώτο γκολ. Στο 76′ ο Μαρτίνς έκανε τον Βαλμπουενά αλλαγή και για να τον προστατέψει, αφού όλα είχαν κριθεί. Στη θέση του μπήκε ο Γκερέρο

4. ΤΟ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΚΑΙ Η 18ΑΡΑ

Τα λεπτά που ακολούθησαν στη Λαμία ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός όμως, που έπαιξε ενώπιον 2.500 οπαδών του, δεν έσβησε τη μηχανή. Ο Ελ Αραμπί ήταν σε τρομερό βράδυ και όταν στο 85′ έγινε αλλαγή με τον Χριστοδουλόπουλο, είχε προλάβει να φτάσει σε χατ τρικ. Στο 81′ ο Τσιμίκας έκανε σέντρα από αριστερά, ο Μασούρας δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς τον νίκησε ο Θεοδωρόπουλος.

Ο Ελ Αραμπί πήρε τη μπάλα με το αριστερό και εκτέλεσε για το 0-4. Αυτό ήταν το 13ο γκολ του Αραμπί στο πρωτάθλημα και 18ο συνολικά στη σεζόν.

Επρόκειτο για μια πειστική εμφάνιση των “ερυθρόλευκων” απέναντι σε μια Λαμία η οποία στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μία ευκαιρία άξια αναφοράς, το γύρισμα του Ρόμανιτς από αριστερά που χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ.

ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Μπαχανάκ (87′ Βλαχομήτρος), Ντελ Πίνο (77′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (72′ Σάλιακας) και Καραμάνος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπενζιά (64′ λ.τρ. Λοβέρα), Μασούρας, Μπα, Βαλμπουενά (77′ Γκερέρο), Γκασπάρ και Ελ Αραμπί (85′ Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος).

Αστέρας – ΟΦΗ 2-0: Νίκη-ανάσα για τους Αρκάδες

O Αστέρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χερόνιμο Μπαράλες που σημείωσε και τα δύο γκολ με πέναλτι, επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ και πήρε μεγάλη βαθμολογική “ανάσα”. Χωρίς νίκη μέσα στο 2020 οι Κρητικοί.

Η αναμέτρηση του Αστέρα με τον ΟΦΗ είχε τον χαρακτήρα του “do or die”, καθώς οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Οι Αρκάδες για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις και οι Κρητικοί για να επιστρέψουν σε τροχιά τετράδας.

Τελικά, πιο ουσιαστικοί και αποφασισμένοι αποδείχθηκαν οι γηπεδούχοι που πήραν το “τρίποντο” με 2-0, χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες, μία σε κάθε ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ παραμένει χωρίς νίκη μέσα στο 2020, δείχνοντας πως θα δώσει “μάχη” μέχρι το τέλος για την είσοδο στα playoffs.

1. Ο ΟΦΗ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ, Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε επιβάλλει το ρυθμό του. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Σίμου αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Νίκου Παπαδόπουλου, αφού ήταν εμφανής η απουσία του Κοσμά Τσιλιανίδη. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός έμεινε εκτός αποστολής εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων στο δικέφαλο και άφησε ένα σημαντικό κενό στον δημιουργικό τομέα, αφού από τα πόδια του οποίου περνάει μεγάλο κομμάτι των επιθετικών προσπαθειών των Κρητικών.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας ευτύχησε να έχει σε καλή ημέρα του Μαρκ Φερνάντες και Λουίς Φερνάντεθ, οι οποίοι δημιούργησαν αρκετά προβλήματα από τα άκρα, στους Κρίστοφερ Μπράουν και Νίκο Κοροβέση. Παρ’ όλα αυτά, οι καλές στιγμές έρχονταν με το… σταγονόμετρο. Αποτέλεσμα, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Ματρικάρντι και μία προβολή του Φιγκεϊρέδο, οι δύο ομάδες να μην κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα.

2. ΔΥΟ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΕ ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ… ΠΕΝΑΛΤΙ ΟΙ ΑΡΚΑΔΕΣ

Μετά, όμως, το 30ό λεπτό, ο ΟΦΗ ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Γιώργο Κουτρουμπή (39′) και Φιγκεϊρέδο (41′), αλλά σε ισάριθμες περιπτώσεις η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου. Μάλιστα, στη δεύτερη περίπτωση, η φάση άρχισε από εξαιρετική πάσα του Πασχάλη Στάικου που έβγαλε τους Σεμέδο – Φιγκεϊρέδο σε αντεπίθεση. Ο μέσος του ΟΦΗ είχε πολύ καλή εικόνα, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία του τελευταίου διαστήματος.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαρκ Φερνάντες έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κώστα Γιαννούλη και ο Τάσος Σιδηρόπουλος έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χερόνιμο Μπαράλες, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-0. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του 33χρονου Αργεντινού στράικερ που αποδεικνύει πως είναι ιδανικός γι’ αυτού του επιπέδου τις ομάδες.

3. ΔΥΝΑΤΑ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ

Με την ψυχολογία στα ύψη λόγω του τέρματος λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” το ματς στο δεύτερο. Απόδειξη, η μεγάλη ευκαιρία που έχασαν οι Αρκάδες στο 47′ με τον Μαρκ Φερνάντες, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βαλιέντε έκανε την προβολή ανενόχλητος, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Όσο περνούσε η ώρα, και με τον ΟΦΗ να ανεβαίνει μέσα στο γήπεδο, οι γηπεδούχοι προτίμησαν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και να μην διακινδυνεύουν μία τόσο σημαντική νίκη. Γι’ αυτό το λόγο, έκλεισαν τους χώρους, κυκλοφόρησαν την μπάλα και προσπάθησαν να “ροκανίσουν” το χρόνο.

4. ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΤΑΞΗΣ, ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΟΦΗ ΚΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΕΣΩ VAR

Στα τελευταία 10 λεπτά, ο Γιώργος Σίμος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Μάνο και άλλαξε διάταξη, επιλέγοντας το 4-4-2 με τον Φιγκεϊρέδο να αποτελεί τον παρτενέρ του Έλληνα φορ στην κορυφή της επίθεσης. Παρ’ όλα αυτά, η μεγάλη στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους, αλλά ο Σωτηρίου είπε “όχι” στο σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, ύστερα από λάθος του Γιώργου Κουτρουμπή. Οι Κρητικοί “απάντησαν” δύο λεπτά αργότερα, αλλά το φαλτσαριστό σουτ του Σεμέδο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τελικά, σε μία ανύποπτη φάση, ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μετά από συμβολή του VAR. Ο Σιδηρόπουλος πήγε στο μόνιτορ και είδε την ανατροπή του Ριέρα από τον Μεγιάδο στα όρια της μεγάλης περιοχής, δείχνοντας την άσπρη βούλα. Όπως και στο πρώτο γκολ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, ο οποίος εύστοχησε, αλλά ο Σιδηρόπουλος έδωσε επανάληψη, καθώς μπήκαν νωρίτερα οι παίκτες μέσα στην περιοχή. Παρ’ όλα αυτά, ο Αργεντινός δεν “μάσησε” και με εκτέλεση αλά Πανένκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άνχελ Ορτέγκα Μαρτίνες, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (67′ Ριέρα), Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ (82′ Ιγκλέσιας), Μπαράλες

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτρουμπής, Νέιρα (88′ Νάστος), Σεμέντο, Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ (73′ Σόουζα), Στάικος (81′ Μάνος), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-0: Αρχηγική νίκη

Σε ένα ντέρμπι με ελάχιστες καλές στιγμές, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέ Βιεϊρίνια που ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 57ο λεπτό. Δοκάρι του Πέτρου Μάνταλου στο 71′ για την Ένωση που έμεινε με 9 παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω των αποβολών Χουλτ και Λιβάγια.

Το ντέρμπι μεταξύ του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα σημαντικό και για τις δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι ήθελαν το “τρίποντο” προκειμένου να παραμείνουν στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ οι “κιτρινόμαυροι” έπαιζαν, ουσιαστικά, την τελευταία ζαριά για να μείνουν ζωντανοί στη μάχη του πρωταθλήματος.

Τελικά, τη διαφορά έκανε η κλάση και η ποιότητα του Βιεϊρίνια. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έκρινε το ντέρμπι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Αντρέ Σιμόες. Από την άλλη πλευρά, η Ένωση “ξύπνησε” μετά το 65ο λεπτό, αλλά στάθηκε άτυχη, καθώς στο 71′ είχε δοκάρι με τον Πέτρο Μάνταλο, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες εξαιτίας των αποβολών του Νίκλας Χουλτ και του Μάρκο Λιβάγια στις καθυστερήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή είναι η πρώτη νίκη του Αμπέλ Φερέιρα σε ντέρμπι στην Ελλάδα, ύστερα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες. Όσον αφορά στην ΑΕΚ, παρέμεινε χωρίς νίκη σε ντέρμπι για 12ο σερί παιχνίδι, καθώς το τελευταίο “τρίποντο” ήταν την 1η Απριλίου του 2018, όταν κι επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

1. ΜΕ ΕΣΙΤΙ Ο ΦΕΡΕΪΡΑ, ΜΕ ΣΑΜΠΑΝΑΤΖΟΒΙΤΣ Ο ΚΑΡΕΡΑ

O Αμπέλ Φερέιρα πήγε με την πεπατημένη στην αρχική ενδεκάδα, επιλέγοντας τον Άντερσον Εσίτι στο πλευρό του Γιόσιπ Μίσιτς στη μεσαία γραμμή και τον Κάρολ Σβιντέρσκι αντί του Τσούμπα Άκπομ στην κορυφή της επίθεσης. Στον αντίποδα, ο Μάσιμο Καρέρα έκανε την έκπληξη στη μεσαία γραμμή, παρατάσσοντας την ΑΕΚ με διάταξη 4-3-3 και τον Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς στο πλευρό των Αντρέ Σιμόες και Νέναντ Κρίτσισιτς, ενώ στην επίθεση προτιμήθηκε ο Μάρκο Λιβάγια, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να μένει στον πάγκο.

Κι η αλήθεια είναι πως η επιλογή του Ιταλού κόουτς της Ένωσης του “βγήκε” στην αρχή της αναμέτρησης, αφού οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να πιέζουν ψηλά και να δυσκολεύουν την κυκλοφορία των γηπεδούχων. Ωστόσο, ήταν φανερό πως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ζίβκο Ζίβκοβιτς, αφού ο Μάρκο Λιβάγια ήταν απελπιστικά μόνος. Από την άλλη πλευρά, ο Μίσιτς ήταν καλά κλεισμένος από τους αντιπάλους του, ενώ ο Εσίτι δεν έδειχνε ικανός να βοηθήσει στον τομέα της δημιουργίας την ομάδα του.

2. ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ Ο ΠΑΟΚ, “ΤΑΜΠΟΥΡΩΜΕΝΗ” Η ΑΕΚ

Μετά το πρώτο 15λεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και αύξησε την πίεσή του, αλλά οι παίκτες της Ένωσης είχαν κλείσει καλά τους χώρους και δεν άφηναν περιθώρια αισιοδοξίας στους αντιπάλους τους. Είναι χαρακτηριστικό πως πέρα από δύο προσπάθειες του -πάντα επικίνδυνου- Σβιντέρσκι, τις οποίες “καθάρισε” εύκολα ο Βασίλης Μπάρκας, η ομάδα του Φερέιρα δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του γκολκίπερ της ΑΕΚ.

Βέβαια, εν αντιθέσει με την έναρξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν άσκησαν την ίδια πίεση πάνω στους δύο στόπερ του Δικεφάλου, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να παίζεται στο δικό της μισό. Ωστόσο, ακόμα κι έτσι, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να βρουν μία… χαραμάδα προς το τέρμα του Μπάρκα, παρά το γεγονός πως πατούσαν πιο εύκολα την αντίποδα περιοχή. Το “ταμπούρι” της Ένωσης πέτυχε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια.

3. ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ… ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε την μπάλα, αλλά η μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε ήταν ένα άστοχο σουτ του Πέτρου Μάνταλου. Τελικά, στην πρώτη πραγματικά αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο 57′, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα. Ο Δημήτρης Λημνιός γύρισε υπέροχα στον Σβιντέρσκι, ο οποίος απέφυγε τον Όγκνιεν Βράνιες, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ. Στη συνέχεια, όμως, της φάσης ο Αντρέ Σιμόες τράβηξε τον Βιεϊρίνια μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Όρελ Γκρίνφελντ έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Ο Βιεϊρίνια ήταν πρωταγωνιστής και στις επόμενες δύο καλές στιγμές του Δικεφάλου, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 67′ πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την προσπάθεια και πάσα του Πορτογάλου, στέλνοντας την μπάλα… πλάγιο από πλεονεκτική θέση.

4. ΕΙΣΟΔΟΣ ΟΛΙΒΕΪΡΑ, ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

To γκολ του ΠΑΟΚ ανάγκασε τον Καρέρα να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, περνώντας στο γήπεδο τον Νέλσον Ολιβιέρα αντί του Σαμπανάτζοβιτς και αλλάζοντας τη διάταξη από 4-3-3 σε 4-4-2, με τον Πορτογάλο στο πλευρό του Λιβάγια. Η είσοδος του 28χρονου επιθετικού έδωσε ώθηση στους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι κι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 71ο λεπτό. Ο Λιβάγια κατέβασε υπέροχα την μπάλα μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Μάνταλο, αλλά το πλασέ του αρχηγού της ΑΕΚ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Κρίστισιτς μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Βαρέλα, αλλά ο Γκρίνφελντ ύστερα κι από έλεγχο του VAR έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, καθώς ο στόπερ του ΠΑΟΚ βρίσκει πρώτα την μπάλα. Οι παίκτες του Καρέρα συνέχιζαν να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης και είχαν άλλη μία καλή στιγμή στο 80ό λεπτό, αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε “όχι” στο σουτ του Ολιβέιρα. Στο 84′ η Ένωση διαμαρτυρήθηκε για νέα παράβαση μέσα στη μεγάλη περιοχή και συγκεκριμένα για χέρι του Βαρέλα σε γυριστό του Βράνιες, αλλά και πάλι ο Γκρίνφελντ, μετά από συμβολή του VAR, θεώρησε πως δεν υπάρχει κάτι.

Στα τελευταία λεπτά, οι “κιτρινόμαυροι” ανέβηκαν μέτρα και άφησε κενούς χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να κερδίζει την αποβολή του Νίκλας Χουλτ στο 91′ και τον Λιβάγια να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 95′ για φάουλ στον Λημνιό.

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 3-0: Τριάρα και εξάδα για το τριφύλλι

Panathinaikos, panigiriko (eurokinissi)

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πιο εύκολη φετινή του νίκη επικρατώντας με 3-0 του Πανιωνίου που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο ΟΑΚΑ, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις αγωνιστικές και στην πρώτη εξάδα της Super League.

Το ζητούμενο για τον Γιώργο Δώνη πριν την έναρξη του αγώνα με τον Πανιώνιο ήταν η επιστροφή στις νίκες και στην πρώτη εξάδα με 25 βαθμούς ξεπερνώντας τον Ατρόμητο που επίσης έχει 25 βαθμούς και αν γίνεται αυτό να συνδυαστεί με καλή μπάλα και πολλά γκολ.

Αυτό έγινε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 3-0 των “κυανέρυθρων” που παρατάχθηκαν στο ΟΑΚΑ με αρκετές απουσίες και προσπάθησαν να χτυπήσουν μόνο στην αντεπίθεση.

Το τριφύλλι πήρε την ευκολότερη φετινή του νίκη, πέτυχε για δεύτερη φορά μετά το ματς με την ΑΕΚ, τρία γκολ, είχε τρεις διαφορετικούς σκόρερ και πλην των τριών γκολ είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι με τον Χατζηγιοβάνη, το πρώτο που χάνει ο νεαρός επιθετικός.

Αυτά είναι τα τρία πράγματα που μας έμειναν από το ματς στο ΟΑΚΑ:

1. Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Πανιωνίου με 3-0 εκτός από την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις αγωνιστικές ήταν και η μεγαλύτερη φετινή νίκη των πράσινων και η πιο εύκολη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς. Φέτος το τριφύλλι έχει βάλει άλλες δύο φορές τρία γκολ, κόντρα σε Παναχαϊκή για το Κύπελλο και ΑΕΚ για το πρωτάθλημα αλλά και στις δύο είχε δεχτεί γκολ.

Κόντρα στον Πανιώνιο όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα καθαρό 3-0, πέτυχε την πιο ευρεία νίκη του, συνδυάζοντας την με καλό ποδόσφαιρο. Καθώς πλην των τριών γκολ που σημείωσαν οι πράσινοι είχαν δοκάρι, χαμένο πέναλτι και αρκετές χαμένες ευκαιρίες για να ανεβάσουν και άλλο το δείκτη του σκορ και να πάρουν επιπλέον αυτοπεποίθηση οι ποδοσφαιριστές του Δώνη.

Το τριφύλλι μπήκε αρκετά καλά στο ματς και ήταν κυρίαρχο στο πρώτο εικοσάλεπτο με αποτέλεσμα να σκοράρει νωρίς αλλά στη συνέχεια και με την αλλαγή στο σχηματισμό από πλευράς Πανιωνίου τα βρήκε σκούρα. Προς το τέλος του πρώτου μέρους όμως οι πράσινοι ανέβασαν ξανά την απόδοση τους και πέτυχαν ένα ακόμη γκολ με το οποίο “κλείδωσαν” τη νίκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε το ματς, είχε ευκαιρίες και έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Ινσούα ενώ ο Δώνης βρήκε την ευκαιρία μετά το 70 να ξεκουράσει τρεις παίκτες του ενόψει της ρεβάνς Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα την Τετάρτη.

2. ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΔΩΝΗ ΚΑΙ ΙΝΣΟΥΑ

Ο Παναθηναϊκός έχει παρουσιάσει φέτος μεγάλη δυστοκία και δη σε κανονική ροή αγώνα ενώ μέχρι το ματς με τον Πανιώνιο είχε πάρει γκολ από λιγοστούς ποδοσφαιριστές του. Κόντρα στους “κυανέρυθρους” όμως το τριφύλλι πέτυχα τρία τέρματα σε κανονική ροή και μάλιστα είχε για πρώτη φορά φέτος να σκοράρουν οι Χρήστος Δώνης, ο οποίος άνοιξε το σκορ, και ο Εμμάνουελ Ινσούα, ο οποίος έκλεισε το σκορ για τους πράσινους.

Και οι δύο είχαν να σκοράρουν από τον περασμένο Απρίλιο όταν είχαν βρει δίχτυα στο ματς του Παναθηναϊκού με τον Άρη στο ΟΑΚΑ. Κόντρα στον Πανιώνιο μπόρεσαν και οι δύο να βοηθήσουν στο σκοράρισμα τους πράσινους δίνοντας τα γκολ που ζητούσε από την αρχή της σεζόν ο Δώνης.

3. ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Πανιώνιος παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ έχοντας αρκετές απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν οι Αραμπούλι, Κόρμπος, Λυμπεράκης, Εμμανουηλίδης, Άρσε, Μαξίμοβιτς. Φυσικά οι “κυανέρυθροι” δεν έχουν την πολυτέλεια με τόσες απουσίες να κοιτάξουν στα μάτια τον Παναθηναϊκό.

Το έκαναν όμως κυρίως στο πρώτο μέρος όπου με την πίεση τους αλλά και με κάποια κλεψίματα μπόρεσαν να βγουν στην κόντρα και να απειλήσουν την εστία του Διούδη χωρίς αποτέλεσμα όμως και εκεί αν είχαν καλύτερα τελειώματα ίσως άλλαζαν τη ροή του ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος απείλησε ουσιαστικά μόλις μια φορά με τον Διούδη να διώχνει με το πόδι το πλασέ του Τσιλούλη αλλά εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν άλλο και έπαιξαν μόνο άμυνα.

SuperLeague: Η βαθμολογία μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά τη νίκη (1-0) του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι των Δικεφάλων και την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η 18η αγωνιστική της SuperLeague 1 ολοκληρώθηκε με το ντέρμπι των Δικεφάλων στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε εκτός έδρας (0-4) τη Λαμία κι έτσι η διαφορά τους ενός βαθμούς στην κορυφή του πρωταθλήματος διατηρήθηκε. Οι ερυθρόλευκοι συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα με 44 βαθμούς, ενώ έναν πίσω (43) βρίσκονται οι ασπρόμαυροι.

Η ΑΕΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς, ο Άρης έμεινε τέταρτος με 26, αλλά τον έπιασε η Ξάνθη που νίκησε 3-1 το Βόλο, το Σάββατο, στο Πανθεσσαλικό. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πανιώνιο στο Ολυμπιακό Στάδιο και έπιασε εξάδα (στην ισοβαθμία με τον Ατρόμητο).

Αναλλοίωτη έμεινε η διαφορά στην ουρά καθώς τόσο ο τελευταίος Πανιώνιος, όσο κι ο προτελευταίος Παναιτωλικός ηττήθηκαν. Κερδισμένος ο Αστέρας που νίκησε τον ΟΦΗ. Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία: