Λίβερπουλ-Ατλέτικο 2-3: Ανατροπή και πρόκριση για τους Μαδριλένους * Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ 2-0: Ξόρκισαν την κατάρα οι Παριζιάνοι * Διακόπτεται η σεζόν στο NBA λόγω κορονοϊού * Γιουβέντους: Θετικός στον κορονοϊό ο Ρουγκάνι!

Λίβερπουλ – Ατλέτικο 2-3 (παρ.): This is Anfield, this is... Cholo! (vid)

Λίβερπουλ – Ατλέτικο 2-3 (παρ.): This is Anfield, this is… Cholo!

Απίστευτη πρόκριση της Ατλέτικο του Ντιέγο Σιμεόνε με… κατά λάθος ήρωα την «χρυσή» αλλαγή του Αργεντινού, Μάρκος Γιορέντε. Πρώτος αποκλεισμός της Λίβερπουλ στην Ευρώπη επί εποχής Κλοπ.

Τον έχουν κατηγορήσει, και μεταξύ μας όχι άδικα, για την τακτική του… πούλμαν που χρησιμοποιεί συχνά. Ο Ντιέγο Σιμεόνε, όμως, επέλεξε το κατάλληλο παιχνίδι για να δώσει την πιο αποστομωτική απάντηση.

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε, είχε πάνω από σαράντα τελικές και προηγήθηκε 2-0 σε ένα «Άνφιλντ» που κόχλαζε, αλλά ο «Τσόλο» ευτύχησε να κάνει μια αλλαγή που έφερε τα πάνω – κάτω και τον έκανε τον θριαμβευτή της βραδιάς.

Ο Μάρκος Γιορέντε ήρθε από τον πάγκο για να ενισχύσει την μεσαία γραμμή και να κρατήσει μπάλα. Αυτός, όμως, με δύο γκολ και μια ασίστ, χάρισε στην Ατλέτικο Μαδρίτης μια από τις μεγαλύτερες προκρίσεις στην ιστορία της, με νίκη 3-2 επί της Λίβερπουλ, η οποία παρέδωσε στην παράταση το στέμμα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Οι Κόκκινοι ήθελαν νίκη με δύο γκολ διαφορά για να ανατρέψουν την ήττα τους με 1-0 στην Μαδρίτη και ήταν στον σωστό δρόμο για να τα καταφέρουν μέχρι τα πρώτα λεπτά της παράτασης, βάσει διάθεσης, παιχνιδιού και ευκαιριών.

Ο Τζορτζίνιο Βαϊνάλντουμ με άπιαστη κεφαλιά (43′) και ο Ρομπέρτο Φιρμίνο με πλασέ – ριμπάουντ σε δική του κεφαλιά στο δοκάρι (94′) έδιναν σκορ πρόκρισης στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία στην κανονική διάρκεια είχε χάσει σωρεία ευκαιριών, εξαιτίας των καταπληκτικών αποκρούσεων του Γιάν Ομπλάκ, αλλά και του δοκαριού σε μια προσπάθεια του Άντι Ρόμπερτσον.

Δώρο Αδριάν, γκολάρες Γιορέντε

Ο Σλοβένος κράτησε όρθια την Ατλέτικο για να οδηγήσει το ματς στο έξτρα ημίωρο, με τους Ροχιμπλάνκος να απειλούν ελάχιστα στο 90λεπτο έναν Αδριάν που έμελλε να εξελιχθεί σε μοιραίο στο πιο κρίσιμο σημείο.

Από λάθος γύρισμα του Ισπανού τερματοφύλακα, η Ατλέτικο βρήκε την ευκαιρία να απειλήσει και ο Γιορέντε, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή (97′), νίκησε τον συμπατριώτη του και έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο κόλπο της οκτάδας. Δεν έμεινε εκεί, όμως.

Οκτώ λεπτά αργότερα (105′), με νέο εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή, υποχρέωνε την Λίβερπουλ να ψάξει δύο γκολ σε 15 λεπτά, ώστε να μην αποχαιρετήσει πρόωρα την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν έδειξαν να έχουν άλλες (ψυχικές) δυνάμεις για να τα καταφέρουν. Δεν δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να μπουν ξανά στην μάχη και, στις καθυστερήσεις, ο Γιορέντε συνδυάστηκε ιδανικά με τον Άλβαρο Μοράτα και ο τελευταίος σφράγισε μια ιστορική πρόκριση για την Ατλέτικο.

Ιστορική για την ανατροπή, γιατί η Λίβερπουλ αποκλείστηκε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση επί θητείας Κλοπ και γιατί δίνει ένα επιπλέον, άγριο ενδιαφέρον στην συνέχεια του Champions League. Όποτε και αν είναι αυτή, λόγω κορωνοϊού…

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αδριάν – Αλεξάντερ Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον – Χέντερσον (106′ Φαμπίνιο), Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν (82′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ (106′ Οριγκί) – Σαλάχ, Φιρμίνο (113′ Μιναμίνο), Μανέ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ – Τρίπιερ (91′ Βρσάλικο), Φελίπε, Σάβιτς, Λόντι – Κόκε, Σαούλ, Τόμας, Κορέα (106′ Χιμένες) – Ντιέγο Κόστα (56′ Γιορέντε), Ζοάο Φέλιξ (103′ Μοράτα).

Παρί Σεν Ζερμέν – Ντόρτμουντ 2-0: Ξόρκισαν την κατάρα οι Παριζιάνοι

Παρί Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 2-0: Ξόρκισαν την κατάρα οι Παριζιάνοι (vid)

Στο… παγωμένο Parc des Princes, ο Νεϊμάρ πρόσθεσε λάμψη, η Παρί επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ κι έπειτα από τρεις διαδοχικούς αποκλεισμούς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League.

Τρεις σερί αποκλεισμοί ήταν… αρκετοί για την Παρί σε αυτή τη φάση. Φέτος, αν και βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο, κατάφερε στο… παγωμένο Parc des Princes, να κάνει την ανατροπή (1-2 στο πρώτο ματς), να επικρατήσει 2-0 της Ντόρτμουντ και να βρεθεί στα προημιτελικά. Ο Νεϊμάρ δεν έχει χάσει ποτέ εντός έδρας στο Champions League, πρόσθεσε τη δικιά του αστερόσκονη και οι Παριζιάνοι έδειξαν έτοιμοι να φτάσουν μέχρι τέλους. Παράλληλα, ο Τούχελ.. έσωσε τη θέση του με αυτή την πρόκριση!

Η Παρί παρουσιάστηκε με τον Σαράμπια στο πλευρό του Καβάνι και τον Μπαπέ στον πάγκο. Ωστόσο, μπήκε δυνατά, πίεσε και προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους Βεστφαλούς. Η ομάδα του Φαβρ με ένα 5-4-1 περίμενε τους γηπεδούχους, αν και δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Εξαιρετικοί οι φιλοξενούμενοι ανασταλτικά και όποτε έβρισκαν χώρους προσπαθούσαν να απειλήσουν με τον Χάαλαντ. Η Παρί έγινε πιο πιεστική μετά το 20λεπτο, η κατοχή έφτασε στο 70% και στο 25′ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντι Μαρία έβγαλε σε θέση βολής τον Καβάνι, αλλά ο Μπούρκι έσωσε με το πόδι στο σουτ του Ουρουγουανού. Βέβαια, τρία λεπτά ήρθε το γκολ για τους Παριζιάνους! Από κόρνερ του Ντι Μαρία, ο Χακίμι… ξέχασε τον Νεϊμάρ, ο οποίος με ωραία κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ηταν το 32ο σερί ματς (85 γκολ) στη διοργάνωση που η Παρί βρήκε δίχτυα, το δεύτερο καλύτερο έπειτα από αυτό της Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, αντίθετα με τη Ντόρτμουντ που με κάποια σουτ προσπαθούσε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη εστία. Η Παρί είχε πείσμα και στο 45′ πήρε το σκορ πρόκρισης! Έπειτα από διαδοχικά λάθη στη μεσαία γραμμή, ο Σαράμπια έκανε ωραία σέντρα και ο Μπερνάτ άψογα με προβολή διαμόρφωσε το 2-0.

Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ μπήκε πιο δυνατά, πίεσε, αν και η πρώτη καλή φάση ήταν για την Παρί, αλλά ο Μπούρκι είχε εξαιρετική επέμβαση στο φάουλ του Ντι Μαρία. Οι Βεστφαλοί είχαν τον έλεγχο, όχι όμως την αποφασιστικότητα στην τελική τους ενέργεια. Ο Φαβρ πέρασε στο ματς τον Μπραντ, ο Τούχελ τον Μπαπέ, αλλά ο πρώτος ήταν αυτός που έδωσε ώθηση στην ομάδα του. Η Ντόρτμουντ είχε ένα δυνατό δεκάλεπτο (70΄-80′), ο Μπραντ δυο εξαιρετικά σουτ, αλλά το γκολ δεν ήρθε ποτέ για τους φιλοξενούμενους. Η Παρί στο τέλος πήγε εκεί που ήθελε τον ρυθμό και μέχρι το τέλος δεν ανησύχησε καθόλου! Το ματς πήρε… φωτιά μόνο από τον τσακωμό του Τσαν με τον Νεϊμάρ, με τον πρώτο να δέχεται την κόκκινη, ενώ ο… παγκίτης Ντι Μαρία δέχθηκε την κίτρινη και θα χάσει τον προημιτελικό.

Παρί: Νάβας, Μαρκίνιος, Μπερνάτ, Κιμπεμπέ, Κέρερ, Ντι Μαρία (79΄Κουρζαβα), Γκουέγ, Σαράμπια (64′ Μπαπέ), Παρέδες (90′ Κουάσι), Καβάνι, Νεϊμάρ

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χούμελς, Πίσζεκ, Γκερέιρο, Χακίμι (87′ Γκέτσε), Ζαγκαντού, Βίτσελ (71΄Ρέινα), Τσαν, Σάντσο, Αζάρ (69 Μπραντ), Χάλαντ

Διακόπτεται η σεζόν στο NBA λόγω κορονοϊού

Διακόπτεται η σεζόν στο NBA λόγω κορονοϊού (pic)

Απίστευτο. Το πρωτάθλημα του NBA διακόπτεται μέχρι νεοτέρας λόγω κορονοϊού μετά την γνωστοποίηση πως ο Ρούντι Γκομπέρ έχει προσβληθεί από τον ιό.

Ραγδαίες οι εξελίξεις στο NBA αναφορικά με τον κορονοϊό που πλήττει όλο τον κόσμο. Αρχικά ο αγώνας των Θάντερ με τους Τζαζ αναβλήθηκε, καθώς όπως έγινε γνωστό λίγο αργότερα ο Ρούντι Γκομπέρ έχει προσβληθεί από κορονοϊό. Μόλις γνωστοποιήθηκε το θέμα με τον Γάλλο σέντερ, το NBA με επίσημη ανακοίνωσή του ανέφερε πως αποφασίστηκε η διακοπή του πρωταθλήματος μέχρι νεοτέρας. Με τους αγώνες να γίνονται συνέχεια, από την στιγμή που ένας παίκτης βρέθηκε θετικός, θα πρέπει αρχικά να κάνουν εξετάσεις οι παίκτες όλων των ομάδων και μετά θα αποφασιστεί το πότε θα αρχίσει και πάλι το καλύτερο πρωτάθλημα του πλανήτη.

Yahoo Sports

Γιουβέντους: Θετικός στον κορονοϊό ο Ρουγκάνι!

Πάγωσαν στη Γιουβέντους στην είδηση πως ο Ντανιέλε Ρουγκάνι προσβλήθηκε από τον κορονοϊό. Στο… κόκκινο οι πρωταθλητές Ιταλίας.

Ο κορονοϊός έχει παραλύσει την Ιταλία, η χώρα ζει εφιαλτικές στιγμές και η Κυβέρνηση πήρε μέτρα που θύμισαν… Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Το ποδόσφαιρο είναι και αυτό θύμα του κορονοϊού και μέχρι τις 3 Απριλίου δεν θα υπάρχει δράση. Παράλληλα, η Γιουβέντους πάγωσε στην είδηση πως ο Ντανιέλε Ρουγκάνι έχει προσβληθεί από τον ιό. Μπορεί να είναι ασυμπτωματικός, ωστόσο τέθηκε σε καραντίνα και απομένει να δούμε τις επόμενες κινήσεις της Γιούβε ενόψει του επαναληπτικού με τη Λυών! Ο έμπειρος αμυντικός θα χάσει το ματς, ωστόσο ο φόβος κυριαρχεί στα αποδυτήρια της Κυρίας. Οι ιθύνοντες έχουν έρθει σε επαφή με την UEFA, μιας και τις επόμενες ημέρες υπάρχει το μεγάλο ραντεβού του Champions League.