«Κόλλησαν» στο μηδέν στο Αγρίνιο * Ζωντανός ο Απόλλων Σμύρνης μετά την ισοπαλία με Βόλο * Η βαθμολογία των playouts

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Χωρίς σκορ και νικητή έληξε το παιχνίδι του Παναιτωλικού με τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο. Αν και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να ψάξουν το γκολ, δεν τα κατάφεραν και το 0-0 ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Αυτός είναι ο πρώτος βαθμός για τους Αγρινιώτες στη φάση των πλέι άουτ, ενώ οι Αρκάδες πήραν το θετικό αποτέλεσμα που ήθελαν μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ιωνικό.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς πολλές φάσεις. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά και απείλησε δύο φορές με τον Ριέρα, ωστόσο ο Ανέστης μπλόκαρε ισάριθμες φορές. Η πρώτη καλή στιγμή του Παναιτωλικού ήταν στο 26’, όταν ο Τσιφτσής απέκρουσε το σουτ του Περέιρα. Στο 39’ ο Βέργος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά και χάθηκε η ευκαιρία.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τρόπο να απειλήσουν. Οι Αγρινιώτες ήταν πιο κινητικοί, αλλά χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στα καρέ του Τσιφτσή. Μετά το 65’ και τις αλλαγές του Ράσταβατς, ο Αστέρας έγινε πιο επιθετικός και είχε μια καλή με ένα άστοχο σουτ του Κρέσπι. Στο 72’ από σέντρα του Καρμόνα, ο Μπαράλες επιχείρησε να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε, με τη μπάλα πάντως να βρίσκει και στο χέρι του.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βγει εκ νέου μπροστά και στο 75’ ο Ντουάρτε έκανε μια σέντρα σουτ, με τον Τσιφτσή να αποκρούει. Ένα σουτ του Κρέσπι στο 84’ δεν ανησύχησε τον Ανέστη που μπλόκαρε. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια μεγάλη ευκαιρία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Λούι Κορνέλιους Λάρσον Περέιρα – Αντούνες Φλόρες – Μεντόσα (90’+5’ Μάρτενσον) Ντουάρτε (82’ Βαρόνε) Ντίας (70’ Μπαρμπόσα) – Βέργος (90’+6’ Μπελεβώνης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής – Καρμόνα Ατιένθα Αντζουλάς Άλβαρες – Μουνάφο (82’ Ιγκλέσιας) Σανταφέ (46’ Βαλιέντε) – Τιλίκα (32’ λ. τρ. Κρέσπι) Σίτο Ριέρα (64’ Μπαράλες) – Μπενίτο (64’ Κανελλόπουλος).

Super League: Ζωντανός για παραμονή ο Απόλλων Σμύρνης μετά την ισοπαλία με Βόλο – Δείτε τα γκολSuper League: Ζωντανός για παραμονή ο Απόλλων Σμύρνης μετά την ισοπαλία με Βόλο – Δείτε τα γκολ

Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στη Ριζούπολη

Μπορεί στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος να έμοιαζε καταδικασμένος, στα πλέι άουτ όμως είναι βελτιωμένος και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ελπίζει ακόμη σε παραμονή. Ο λόγος για τον Απόλλωνα Σμύρνης που υποδέχθηκε τον Βόλο, έμεινε πίσω στο σκορ, αντέδρασε όμως και ισοφάρισε, με αποτέλεσμα να είναι, με ματς περισσότερο, μόλις στο -1 από τη Λαμία.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να δίνουν καλό ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις πρώτες ευκαιρίες. Ο Φαν Βέερτ, όμως, σούταρε άουτ στο 13′ μετά τη σέντρα του Μπαρτόλο από αριστερά, ενώ στο 16′ ο Φερνάντες έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Γενικά οι Θεσσαλοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο 25λεπτο αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν κάπως και κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, όχι όμως να γίνουν και απειλητικοί ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β’ μέρους η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια με αυτή στο φινάλε του πρώτου, αρκετά λάθη εκατέρωθεν και αργός ρυθμός δηλαδή, αλλά στο 59′ ήρθε το γκολ και ήταν για τον Βόλο: Πάσα του Ρεγκατέν, ο Μπαρτόλο άφησε ωραία τη μπάλα να περάσει και ο Φερνάντες με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο ίδιος παίκτης στο 71′ πήγε και για το 0-2 αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά την εκτέλεση φάουλ και την επέμβαση του Σόρτσαν, για να αντιδράσει τελικά ο Απόλλων και να φτάσει στην ισοφάριση στο 81′, όταν ο Βιτλής έκανε ωραία σέντρα και ο Ντάουντα με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Αυτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Απόλλωνα να εξακολουθεί να ελπίζει σε αποφυγή του υποβιβασμού, αφού είναι πλέον στο -1 από την προτελευταία Λαμία, η οποία αυτή τη στιγμή πάει σε αγώνες μπαράζ.

Απόλλων Σμύρνης: Σόρτσαν, Ντεντάκης, Βιτλής, Μπρούνο Άλβες, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Κάστρο (73′ Μπρούνο Αλβες), Μαρτίνες (86′ Κραγιόπουλος), Φατιόν, Σλίβκα (60′ Εμπακογκού), Ντάουντα.

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα (77′ Κορέα), Σιέλης, Άλχο, Γκιουλέν, Μεταξάς (60′ Ριένστρα), Φερνάντες (88′ Τριανταφύλλου), Ρεγκατέν, Ροσέρο, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Η βαθμολογία των playouts μετά την ισοπαλία στο Παναιτωλικός – Αστέρας

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία των playouts της Super League Interwetten, μετά την ισοπαλία στο Παναιτωλικός – Αστέρας για την 4η αγωνιστική.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου για την 4η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten ολοκληρώθηκε με το ματς ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Αστέρα Τρίπολης, το οποίο έληξε 0-0.

Νωρίτερα, ισόπαλη 1-1 έληξε η αναμέτρηση μεταξύ του Απόλλωνα και του Βόλου. Την Κυριακή η Λαμία υποδέχεται τον Ιωνικό (17/4, 17:15, COSMOTE SPORT 2HDLIVE SPORT24) και ο Ατρόμητος τον ΟΦΗ (17/4, 15:30, NOVASPORTS PRIMELIVE SPORT24).