“Καθάρισε” την Μπαρτσελόνα και βλέπει… τελικό η Σεβίλλη * Σανς-Μπακς 125-124, Αντετοκούνμο 47 πόντους * Μιλουτίνοφ: Στην Αθήνα έγινε η επέμβαση στον ώμο του

ΒΙΝΤΕΟ: "Καθάρισε" την Μπαρτσελόνα και βλέπει... τελικό η Σεβίλλη

Με εκπληκτική εμφάνιση η Σεβίλλη έριξε στο καναβάτσο την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 2-0 και οι Καταλανοί θα χρειαστούν υπέρβαση στον επαναληπτικό της Βαρκελώνης για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 11ο λεπτό είχε και την πρώτη καλή της ευκαιρία, όταν ο Γκριεζμάν βρήκε ωραία τον Μέσι, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόνο που απέκρουσε.

Στο 19′ η Σεβίλλη απάντησε με σουτ του Κουντέ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Τερ Στέγκεν. Ο Γάλλος παίκτης των γηπεδούχων, αφού προειδοποίησε, στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Ο Κουντέ έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια περνώντας όποιον έβρισκε στο διάβα του και με όμορφο σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν γράφοντας το 1-0. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στη συνέχεια. Μάλιστα, στο 45+1′ ο Εσκουδέρο έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο γκολκίπερ των μπλαουγκράνα απέκρουσε σουτ του 31χρονου Ισπανού.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 55ο λεπτό. Ο Μέσι με ωραία ατομική ενέργεια μοίρασε στον Ντε Γιόνγκ, ο οποίος τροφοδότησε εκ νέου τον Αργεντίνο σταρ που με σουτ εκτός περιοχής δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόνο.

Η Μπαρτσελόνα αναζητούσε το γκολ έχοντας την κατοχή και προσπαθώντας να πατήσει συχνότερα στην περιοχή της Σεβίλλης. Στο 71′ ο Μέσι πραγματοποίησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά προς το τέλος του παιχνιδιού, οι Καταλανοί αύξησαν την πίεση τους. Ωστόσο, λύση δεν κατάφεραν να βρουν. Έτσι, η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να χτυπήσει στην κόντρα και να κάνει δύο τα τέρματά της. Στο 85′ ο Τόρες τροφοδότησε τον Ράκιτιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0. Η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Μπόνο απέκρουσε στο 90′ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι.

Σανς-Μπακς 125-124Σανς εναντίον Μπακς, στο 4ο σερί εκτός έδρας ματς για την ομάδα του Αντετοκούνμπο.

Φοβερό παιχνίδι στο Φοίνιξ με τους Σανς να πετυχαίνουν μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και να επικρατούν των Μπακς με 125-124. Μυθικός ο Αντετκούνμπο με 47 πόντους παλεύοντας πολλές φορές μόνος του απέναντι στους… ήλιους.

Απίστευτο παιχνίδι στο Φοίνιξ με τους Σανς να σπάνε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών των Μπακς. Οι… ήλιοι επικράτησαν με 125-124, παρότι στις τρεις από τις τέσσερις περιόδους αυτοί που είχαν το προβάδισμα ήταν τα… ελάφια. Και το είχαν γιατί τους οδηγούσε ο Γιάνναρος που σήμερα ήταν απολαυστικός. Με τη νίκη αυτή οι Σανς έφτασαν στο 15-9 και συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία, ενώ οι Μπακς έπεσαν στο 16-9.

Ισορροπημένη πρώτη περίοδο με τον Γιάννη να παίζει μόνος του

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και την πρώτη περίοδο που αν και οι Μπακς ξεκίνησαν καλύτερα, έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 32-32. Στο διάστημα αυτό ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε σχεδόν μόνος απέναντι στους Σανς που από την πλευρά τους είχαν τους Μπούκερ και Πολ σε καλή μέρα.

Πάτησαν γκάζι τα… ελάφια και πήραν διαφορά 12 πόντων

Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Οι Μπακς πάτησαν γκάζι έχοντας ανεβασμένα ποσοστά έξω από την γραμμή του τριπόντου, ενώ μέσα στην ρακέτα ο Greek Freak τα έβαζε με όλους τους αντιπάλους χωρίς κανείς να μπορεί να τον σταματήσει. Έτσι το ημίχρονο βρήκε τα… ελάφια να προηγούνται με 71-59 βάζοντας τις βάσεις για την 6η συνεχόμενη νίκη τους.

Με όπλο τα τρίποντα το… γύρισαν οι Σανς

Με τον Γιάννη στην ρακέτα να μην μπορεί να νικηθεί από κανέναν, οι Σανς άλλαξαν τρόπο παιχνιδιού και όπως φαίνεται και από το αποτέλεσμα τους βγήκε σε καλό. Οι… ήλιοι άρχισαν να… πυροβολούν από τα 6.75 και με την 3η περίοδο να τους ανήκει καθώς είχαν ένα επί μέρους (39-30). Στο διάστημα αυτό μάλιστα κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 11-0 και από 87-99 να μειώσουν στον πόντο (98-99) βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους Μπακς.

Προηγήθηκαν για πρώτη φορά από το 11-10 και το κράτησαν ως το τέλος

Και έτσι φτάσαμε στην τελευταία περίοδο όπου είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι Σανς προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά και το 11-10 του ξεκινήματος τους ματς με 104-101, ένα προβάδισμα που κατάφεραν να κρατήσουν ως το τέλος, χωρίς να αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν και πάλι τα ηνία του ματς. Το μόνο που κατάφεραν τα «ελάφια» ήταν να ισοφαρίσουν σε 124-124, αλλά και πάλι έγιναν συνεχόμενα λάθη μετά την μία βολή του Μπούκερ. Ο Μίντλετον έκανε λάθος, ο Γιάννης αστόχησε σε νεκρό χρόνο και έτσι οι Σανς πήραν την μεγάλη νίκη.

Ασταμάτητος ο Γιάννης

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπούκερ που έφτασε τους 30 πόντους με τον Πολ να ακολουθεί με 28, τον Έιτον να έχει 17 και τον Μπρίτζες 15. Για τους ηττημένους ο Αντετοκούνμπο ήταν απολαυστικός φτάνοντας τους 47 πόντους, με τον Μίντλετον που έκανε σημαντικά λάθη στο τέλος να έχει 18 και τον Φορμπς 17.