Ηρακλής-ΠΑΟΚ 75-57: Πρεμιέρα με… ροπαλιά * Μεσολόγγι-Άρης 73-70: Με μπάζερ-μπίτερ του Γκριν * Περιστέρι-Κολοσσός 84-81: Σεμινάριο Μαυροκεφαλίδη

LIVE Ηρακλής - ΠΑΟΚ

Ο Ηρακλής επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία του ΠΑΟΚ με 75-57 και ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στην άμυνα δεν έδινε την ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μην μπορεί αν βρει τον δρόμο προς το καλάθι εκτός από την γραμμή των βολών. Στην άλλη πλευρά Χάνλαν και Καββαδάς είχαν ρυθμό και έτσι ο Ηρακλής βρέθηκε μπροστά με 14-2 (5′).

Οι παίκτες του Ζιάγκου διατήρησαν την σοβαρότητά τους μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου κι έτσι έμειναν μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων (25-9, 10′).

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με την ίδια ενέργεια και στην δεύτερη περίοδο κι έτσι χάρη στους Σαγκς και Μουρ ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (30-9, 12′). Η άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ σε συνάρτηση με συνεχόμενα καλάθια του Λαβ βοήθησαν να πέσει η διαφορά στους 8 (32-24, 17′) τρέχοντας σερί 0-13.

Ο Ηράκλης ανέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, βελτίωσε την άμυνά του και οι λίγοι πόντοι που βρήκε στον αιφνιδιασμό τον βοήθησαν να προηγηθεί με 45-34 (24′). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν όμως εκεί και με τρίποντο του Τσίλντρες βρέθηκαν στο +19 (59-40, 30′).

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα 5-0 σερί, αλλά τα διαδοχικά τρίποντα των Βεργίνη και Σαγκς έστειλαν την διαφορά σε ασφαλές επίπεδο (65-45, 33′) και μέχρι το τέλος το μοναδικό ερώτημα ήταν το τελικό σκορ.

Τα εκατέρωθεν λάθη πάντως κράτησαν χαμηλά την παραγωγικότητα των ομάδων στη συνέχεια και το ματς έληξε με 75-57.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερος ο Ηρακλής με τον ΠΑΟΚ να σουτάρει άθλια στα δίποντα με 25% (8/31). Οι νικητές πήραν 14 περισσότερα ριμπάουντ και έδωσαν 4 περισσότερες ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Καταπληκτικός ο Καββαδάς με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Μουρ ολοκλήρωσε με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ Κακλαμανάκης, Χέρντον, Γκρίφιν, Τσαλμπούρης και Μαργαρίτης.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βεργίνης είχε κομβική παρουσία με 9 πόντους, ακολούθησε ο Σαγκς με 13.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ηρακλής στο τρίτο δεκάλεπτο «καθάρισε» με την υπόθεση νίκη αφού το κέρδισε με επιμέρους σκορ 22-8.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ηρακλής βρήκε μόλις 3 πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο ΠΑΟΙΚ φυσικά το 25% στα δίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κόψιμο του Καββαδά στον Λαβ στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπόουλιν 8 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μουρ 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 5 (1/8 σουτ), Τσίλντρες 6 (2), Σαγκς 31 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλιος, Βεργίνης 9 (2), Ντάνιελ 2 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Λαβ 16 (2/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (0/4 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 κλεψίματα), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5 (1), Καμπερίδης, Μήτρου Λονγκ 5 (1).

Μεσολόγγι – Άρης 73-70: Με μπάζερ-μπίτερ του Γκριν για την παρθενική του νίκη

Ο Ντίνος Καλαμπάκος πανηγυρίζει τη νίκη του Μεσολογγίου επί του Άρη στην πρεμιέρα της Basket League 2020/21

Ο Ντεμόντε Γκριν έβαλε το μεγάλο σουτ στην εκπνοή και το Μεσολόγγι νίκησε τον Άρη (73-70) για την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Basket League

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (24/10) το Μεσολόγγι, με μεγάλο τρίποντο του Ντεμόντε Γκριν στο μηδέν για το τελικό 73-70. Ο Μάριος Τσάλμερς είχε προηγουμένως ισοφαρίσει με 3/3 βολές, όμως στον χρόνο που έμενε ο αδελφός του πρωταθλητή ΝΒΑ με τους Λος Άντζελες Λέικερς, Ντάνι Γκριν, πήρε το τρίποντο, το έβαλε με τη βοήθεια του ταμπλό και χάρισε στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έναν πραγματικό θρίαμβο.

Ο Γιάννης Αγραβάνης (15 πόντοι από 5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και γλίτωσε από τον τίτλο του μοιραίου καθώς είχε 0/2 βολές σε αντιαθλητικό φάουλ με το σκορ στο 68-67, ενώ ο Ντεμόντε Γκριν ακολούθησε με 10 από 1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μόνος εναντίον όλων έπαιζε ο Δημήτρης Φλιώνης που με δικά του σουτ κράτησε όρθιο τον Άρη, καθώς σε 29:47 πέτυχε 18 πόντους από 2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Με το ματς να ξεκινά με σημαντική καθυστέρηση εξαιτίας πτώσης της τάσης του ρεύματος, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά μουδιασμένες. Το σκορ έμεινε χαμηλά στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Άρη να κρατάει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (17-19) και τους γηπεδούχους να αντέχουν χάρη στα 7/9 δίποντά τους. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και έχτισαν προβάδισμα δέκα πόντων (19-29 με τρίποντο του Φλιώνη στο 13′), εκεί όμως δέχθηκαν ένα ακόμη πιο εντυπωσιακό σερί 14-0 από το Μεσολόγγι που πέρασε μπροστά μέσα σε τρία λεπτά (33-29) αλλά δεν έμεινε στον ρόλο του οδηγού έως το ημίχρονο (37-40).

Το ματς ήταν, πάντως, ντέρμπι και συνεχίστηκε σε αυτό το τέμπο και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Μέχρι ο Άρης να χάσει τη συνοχή του και στις δύο άκρες του παρκέ, να βρεθεί πίσω με επτά (56-49) στο τέλος του δεκαλέπτου και να μην ανακάμψει ποτέ. Ο Χατζηνικόλας έγραψε το 62-51 με τρίποντο στο 32′, ο Μοτσενίγος έκανε το 64-53 στο 33′, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Φλιώνης έβαλε τρίποντο για το 68-64 στα 78″, ο ίδιος σκόραρε και δεύτερο μεγάλο σουτ για το 68-67 στα 24″, το αντιαθλητικό στον Αγραβάνη στα 18.9″ οδήγησε σε 0/2 από τον Έλληνα περιφερειακό που κέρδισε και νέο φάουλ για να γράψει με 2/2 το 70-67.

Στα 14″ ο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, έβαλε 3/3 για το 70-70 και στον χρόνο που έμενε ο Ντεμόντε Γκριν πήρε τη μπάλα, χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και έγραψε με τη βοήθεια του ταμπλό το τελικό 73-70 στο απόλυτο μηδέν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 10 (2), Φέργκιουσον 6 (2/11 σουτ, 6 ασίστ), Αγραβάνης 15 (1), Αμάρντι 9 (1), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 7, Χατζηνικόλας 3 (1), Γράβας, Μάθης 7 (1)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 9 (0/5 τρίποντα), Μιλόσεβιτς 7 (1/6 σουτ, 4/4 βολές), Τσάλμερς 10 (6 λάθη), Ντραγκίσεβιτς 10 (5 ριμπάουντ), ΝτεΚόζι 7 (3/11 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 18 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ (0/4 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 22/39 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 19 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 13/30 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 26/29 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Μεσολόγγι θα πάει στη Ρόδο για να παίξει με τον Κολοσσό (31/10 στις 17:00), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (31/10 στις 19:30).

Περιστέρι – Κολοσσός 84-81: Σεμινάριο Μαυροκεφαλίδη στο θρίλερ

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σε στιγμιότυπο από το ματς Περιστέρι - Κολοσσός για την 1η αγωνιστική της Basket League 2020/21

Ο Κολοσσός πάλεψε για μια απίθανη ανατροπή, στο τέλος όμως το Περιστέρι πήρε τη νίκη (84-81) στην πρεμιέρα της Basket League 2020/21 με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει 27 πόντους σε 26 λεπτά συμμετοχής

Κολοσσός ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης το βράδυ του Σαββάτου (24/10) στο Ανδρέας Παπανδρέου. Ο πολύπειρος ψηλός οδήγησε το Περιστέρι στη νίκη επί της ομάδας της Ρόδου (84-81) στην πρεμιέρα της Basket League 2020/21, με μια εμφάνιση βγαλμένη από σεμινάριο, απέναντι στο δίδυμο των Άρτις – Λάιλ που προσπάθησαν να πάρουν τους φιλοξενούμενους στις πλάτες τους αλλά δεν είχαν υποστήριξη. Πάλεψε για ένα μικρό θαύμα στο φινάλε η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, ισοφάρισε στο 81-81, όμως ένα άστοχο τρίποντο στέρησε από τον Κολοσσό να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση.

Ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 26 λεπτά για να σκοράρει 27 πόντους από 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με επτά ριμπάουντ και επτά κερδισμένα φάουλ. Ο Αμπντούλ Γκάντι (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ακολούθησε, την ώρα που ο Ντόμινικ Άρτις (25 πόντοι από 5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ) και ο Τζάκουαν Λάιλ (16 πόντοι από 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/2 βολές) ήταν ό,τι καλύτερο είχαν οι Ροδίτες.

Ο Κολοσσός έδειξε από νωρίς το πείσμα του, με τον Άρτις να σκοράρει τους επτά πρώτους πόντους και να φτάνει στους 12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Το Περιστέρι είχε 6/8 βολές, οι Ροδίτες 0/3, ωστόσο η ομάδα του Καντζούρη διατήρησε τον έλεγχο και με τον Λάιλ να παίρνει τη σκυτάλη, κράτησε και το προβάδισμα έως το ημίχρονο (41-44) στο οποίο σούταρε με 60% στο δίποντο και 50% στο τρίποντο, είχε 14 πόντους στο ζωγραφιστό και 19 από τους αναπληρωματικούς του.

Το Περιστέρι μπήκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 12-0 για το 53-44, όμως και πάλι ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός. Μείωσε στην κατοχή (56-53 στο 27′), αλλά δεν μπορούσε να φρενάρει τον Μαυροκεφαλίδη που μαζί με τον ΜακΛίν έφτιαξαν άμεσα προβάδισμα δέκα πόντων (63-53 στο 29′) και με το 69-54 της περιόδου ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση. Οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί και δεν άφησαν το σκορ να ξεφύγει, μείωσαν μάλιστα στους οκτώ (71-63) και στους δύο (81-79) με τρίποντο του Ζάρα στα 26″, δεν κατάφεραν όμως κάτι περισσότερο.

Ο Πέτεγουεϊ με βολές στα 23.2″ έγραψε το 84-81, ο Άρτις αστόχησε σε δίποντο, ο Γκόινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Λάιλ, όμως εκείνος βρήκε σίδερο και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 11 (1/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Καντέρ 12 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 16 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 14/31 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό (31/10 στις 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι στη Ρόδο (31/10 στις 17:00).