Γενισέι – Ολυμπιακός 1-3: Δύο σετ μακριά από την πρόκριση * Ελλάδα-Ισπανία 9-12: Άντεξε για 20 λεπτά η Εθνική * Με Κροατία η Ελλάδα, τα άλλα ματς των προημιτελικών

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 3-1 σετ επί της Γενισέι στο Κρασνογιάρσκ και βρίσκεται δύο σετ μακριά από την πρόκριση στους “8” του Challenge Cup των γυναικών.

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί της Γενισέι Κράσνογιαρσκ στη Σιβηρία.

Ούτε οι… πολικές θερμοκρασίες, ούτε το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με 1-0 σετ πτόησε τις αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, οι οποίες έκαναν την ανατροπή και με τη νίκη που πέτυχαν βρίσκονται μισό βήμα πριν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

O επαναληπτικός στο «Μελίνα Μερκούρη» θα γίνει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στις 17.30. Σε περίπτωση πρόκρισης, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κάμνικ Βόλεϊ (Σλοβενία) – Μπεκετσαμπάι (Ουγγαρία).

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι είχαν 10 λάθη περισσότερα (17-27), με όπλο την επίθεση και το μπλοκ πήραν τη νίκη. Η Στέλλα Χριστοδούλου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας της και 4 αθλήτριες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων (Ζιβογίνοβιτς 20π., Χίπε 18π., Χουντ 16π., Ζακχαίου 13π.), ενώ από τα 14 μπλοκ του Ολυμπιακού την μερίδα του λέοντος είχαν οι Χουντ και Ζακχαίου με 5. Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν η Ντρπα της Γενισέι με 22 πόντους, με την Ζιβογίνοβιτς να ακολουθεί με 20.

Γενισέι – Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 25-21, 20-25, 19-25, 18-25 σε 90′

*Οι πόντοι της Γενισέι Κράσνογιαρσκ προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΓΕΝΙΣΕΙ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ (Πετρόφ): Ντρπα 22 (20/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ναζάροβα 15 (9/21 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Φρόλοβα 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 27% άριστες), Σεβτσούκ 5 (5/17 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Περετιάτκο 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 1 (1/5 επ.) / Στσέγκλοβα (λ, 32% υπ. – 23% άριστες), Σαμοΐλοβα, Πισασεβσκάγια 3 (3/11 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Σιμόνοβα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 20 (16/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 43% άριστες), Χουντ 16 (11/25 επ., 5 μπλοκ, 73% υπ. – 67% άριστες), Λαμπρούση 8 (7/10 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (3/6 επ., 1 μποκ), Χίπε 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου.

Ελλάδα – Ισπανία 9-12: Άντεξε για 20 λεπτά η Εθνική

Η Εθνική ομάδα των γυναικών άντεξε για περίπου είκοσι λεπτά απέναντι στην Ισπανία η οποία τελικά επικράτησε με 9-12 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού. Για τις θέσεις 5-8 η Ελλάδα.

Δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική των γυναικών. Η αντιπροσωπευτική μας ομάδα άντεξε για περίπου είκοσι λεπτά απέναντι στην Ισπανία η οποία τελικά επικράτησε με 9-12 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού.

Έτσι, η Εθνική ομάδα των γυναικών θα αντιμετωπίσει την ηττημένη του ζευγαριού ανάμεσα στην Ουγγαρία και τη Γαλλία για τις θέσεις 5-8 την Πέμπτη (23/1, 15.30).

Το ματς: Οι Ισπανίδες ήταν εκείνες που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 2-0 με τέρματα από τις Κλάρα Εσπάρ και Ορτίθ. Η απάντηση της Εθνικής ήταν άμεση και δια χειρός Μαργαρίτας Πλευρίτου, η οποία με τρία διαδοχικά τέρματα έβαλε μπροστά στο σκορ την γαλανόλευκη με 3-2. Η Ισπανία με γκολ από τις Λέιτον και Γκαρθία βρήκε λύσεις για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο μπροστά στο σκορ με 4-3.

Η Εθνική συνέχισε να ήταν καλή στην άμυνα, όμως δυσκολευόταν στην επίθεση. Η Ισπανία προηγήθηκε δύο φορές με δύο γκολ χάρη σε τέρματα της Κλάρα Εσπάρ και τη Φόρκα, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο έξι πέντε με τις Διαμαντοπούλου και Ελευθερία Πλευρίτου να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα από ελληνικής πλευράς. Η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το εξαιρετικό 4/6 στην παίκτρια παραπάνω και αυτό τη βοήθησε να μείνει κοντά στο σκορ.

Στα μισά της τρίτης περιόδου η Μυριοκεφαλιτάκη με εξαιρετικό γυριστό έφερε το ματς στα ίσα, όμως η Ισπανία αντέδρασε. Οι Ισπανίδες με τρία τέρματα στην παίκτρια παραπάνω κατάφεραν να ξεφύγουν με 9-6 και να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη συνέχεια του ματς.

Η Ισπανία κατάφερε να εκμεταλλευτεί την επιθετική ανομβρία της Εθνικής για περίπου οκτώ λεπτά για να ανεβάσει τη διαφορά στα πέντε τέρματα (6-11). Κάπως έτσι έβαλε τέλος στην υπόθεση πρόκριση με την Μαργαρίτα Πλευρίτου να διαμορφώνει το τελικό 9-12.

Ελλάδα – Ισπανία 9-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-2, 1-3, 3-3

Ελλάδα: Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά, Β. Διαμαντοπούλου 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 4, Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Μπενέκου, Κώτσια, Νίνου 1, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη, Σταματοπούλου

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Α. Εσπάρ 1, Ορτίθ 4, Ταράγο, Γκονζάλεθ 1, Κ. Εσπάρ 2, Πένια, Φόρκα 1, Κρέσπι, Γκαρθία 2, Λέιτον 1, Σάντσεθ

Με Κροατία η Ελλάδα, τα άλλα ματς των προημιτελικών

Η Εθνική πέρασε στους «8» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης και θα αντιμετωπίσει την Κροατία σήμερα Τετάρτη (21:30). Σερβία-Ισπανία το μεγάλο παιχνίδι των προημιτελικών.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα οκτάλεπτα, αλλά στην συνέχεια η Εθνική μας ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ρουμανία επικρατώντας με 14-7 και παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα είναι η Κροατία της οποία θα αντιμετωπίσουμε την Τετάρτη στις 21:30.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των προημιτελικών, αλλά και των αγώνων για τις πιο κάτω θέσεις του τουρνουά: