«Διπλό» σωτηρίας στο Αγρίνιο ο Ατρόμητος * «Καθάρισε» από νωρίς την παραμονή ο Ιωνικός * Διπλό… ελπίδας για τον Απόλλωνα επί του ΟΦΗ * O Bόλος έριξε στα… σκοινιά την Λαμία!

ΒΙΝΤΕΟ - «Διπλό» σωτηρίας στο Αγρίνιο ο Ατρόμητος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ευθύμη Κουλούρη ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ (φτάνοντας συνολικά τα 13 γκολ την τρέχουσα σεζόν) κι έφτιαξε ένα ακόμα τέρμα, ο Ατρόμητος πέταξε στο…καναβάτσο (2-3) τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ και βρίσκεται αγκαλιά με την παραμονή στη Super League.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον Παναιτωλικό, ωστόσο οι Αγρινιώτες προέρχονταν από δύο ήττες (Λαμία, Απόλλων Σμύρνης) στα δύο πρώτα παιχνίδια των πλέι άουτ και δεν ήθελαν να τριτώσει το κακό.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ατρόμητος είχε κίνητρο για βαθμό ή βαθμούς στο πλαίσιο του στόχου της άνετης εξασφάλισης της παραμονής.

Μόλις στα 48 δευτερόλεπτα οι Περιστεριώτες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κουλούρης με έξοχη ατομική προσπάθεια πέρασε δύο παίκτες έφυγε στην αντεπίθεση κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Έρλινγκμαρκ που με σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε (0-1).

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 19΄.

Μετά από κόρνερ του Ντουάρτε ο Κορνέλιους έπιασε την κεφαλιά, ο Γιαννιώτης απομάκρυνε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντίας πήρε το…ριμπάουντ και με το γόνατο την έστειλε στα δίχτυα (1-1).

Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ, ωστόσο έπειτα από τον επανέλεγχο της φάσης μέσω του VAR ο Καραντώνης έδειξε σέντρα.

Στο 28΄ο Μουνίθ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ατρόμητο, με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή που άφησε «άγαλμα» τον Ανέστη (1-2).

Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε ξανά από στατιστική φάση στο 36΄. Μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Αντούνες στο πρώτο δοκάρι, ο Ντίας πετάχτηκε στο δεύτερο και με κεφαλιά από κοντά βρήκε δίχτυα (2-2).

Το παιχνίδι στο β΄ημίχρονο δεν είχε το «τρελό» ρυθμό του πρώτου 45λεπτου, ωστόσο υπήρχαν καλές φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες. Στο 49΄σουτ του Στρούγγη από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και μια κεφαλιά του Βέργου (54΄) για τους γηπεδούχους.

Στο 72΄ο Ατρόμητος πήρε ξανά το τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια του με τρομερό σουτ του Κουλούρη που έστειλε την μπάλα «συστημένη» στα δίχτυα του Ανέστη (2-3).

Με το «διπλό» στο Αγρίνιο η ομάδα του Περιστερίου ανέβηκε στους 30 βαθμούς και βρίσκεται στο +9 από τη Λαμία και την θέση που οδηγεί μπαράζ, έχοντας εξασφαλίσει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την παραμονή στη Super League.

Ο διαιτητής Καραντώνης (Ημαθίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Έρλινγκμαρκ, Κορνέλιους, Χαρίση, Μουνίθ, Αντούνες, Γιαννιώτη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Κορνέλιους, Αντούνες (82΄Μόρσεϊ), Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Μάρτενσον (73΄Βαρόνε), Ντίας (73΄Μεντόσα), Νταγκό (73΄Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82΄Καρέλης), Βέργος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Καστεγιάνο, Μαυρομμάτης, Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Χαρίσης, Σάλομον (79΄Ντένιτς), Κλωναρίδης (91΄Νταβιώτης), Μουνίθ (76΄Καρτάλης), Κουλούρης.

«Καθάρισε» από νωρίς την παραμονή ο Ιωνικός

ΙΩΝΙΚΟΣ

Νικηφόρα πέρασε, για δεύτερη φορά φέτος ο Ιωνικός από το «Θ. Κολοκοτρώνης», επικρατώντας 3-2 του Αστέρα Τρίπολης, για τα πλέι οφ. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν νωρίς με τον Ριέρα στο 5’, αλλά οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με τους Τσιγκρίνσκι (29’) και Μάντζη (42’), πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Ο Έλληνας επιθετικός του Ιωνικού πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 52’, φτάνοντας τα επτά φέτος, ενώ ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 με τον Μουνάφο στο 87’.

Ανάλογη ήταν και η εξέλιξη του αγώνα και στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ενώ αυτή είναι η πρώτη ήττα των Αρκάδων στα πλέι άουτ.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Αστέρας Τρίπολης το παιχνίδι με τον Ιωνικό και μόλις στο 5’ κατάφερε να προηγηθεί. Ο Ριέρα μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Βαλιέντε, απέφυγε τον Τσιγκρίνσκι και πλάσαρε για το 1-0. Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 29’ ο Τσιγκρίνσκι μετά από κόρνερ, ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1.

Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει και στο 41’, πάλι από στημένη φάση, ο Μάντζης με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Τσιφτσή κάνοντας το 1-2.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε δύο αλλαγές, ψάχνοντας την αλλαγή εικόνας, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν και τρίτο γκολ. Ο Τουράμ έβγαλε τη μπαλιά για τον Μάντζη, με τον Αντζουλά να μην μπορεί να κόψει, και ο επιθετικός του Ιωνικού πλάσαρε σωστά για το 1-3.

Μετά το 70’ κι ενώ είχαν γίνει κι άλλες αλλαγές, ο Αστέρας άρχισε να αυξάνει την πίεσή του για να πετύχει το γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Στο 87’ ο Τιλίκα έστρωσε για τον Μουνάφο και εκείνος με σουτ μείωσε σε 2-3 για τους Αρκάδες. Ως το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τον εκνευρισμό να είναι εμφανής στους γηπεδούχους.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Αντζουλάς, Βαλιέντε (79’ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (46’ Μουνάφο), Τιλίκα, Ριέρα (46’ Κρέσπι), Σόνι (59’ Μπαράλες), Μπενίτο (59’ Σίτο).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσες, Τσιγκίνσκι, Βαλεριάνος, Ντάλσιο (62’ Κιάκος), Ρομαό (88’ Τσιριγώτης), Κάνιας, Άοσμαν (82’ Άοσμαν), Λένις (46’ Τουράμ), Μάντζης (82’ Γκοτσούλιας).

Διπλό… ελπίδας για τον Απόλλωνα επί του ΟΦΗ

ΒΙΝΤΕΟ - Διπλό... ελπίδας για τον Απόλλωνα επί του ΟΦΗ

Με νύχια και με δόντια παλεύει για την παραμονή του ο Απόλλωνας που πήρε διπλό-ανάσα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 2-1! Φωνάζουν για πέναλτι οι γηπεδούχοι.

Τη δεύτερη ήττα του στη διαδικασία των play outs γνώρισε ο ΟΦΗ, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη… μάχη του για την παραμονή στην Super League.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ήταν ιδανικό για τους… ουδέτερους. Ο Απόλλων Σμύρνης, μόλις πέντε δευτερόλεπτα από την έναρξη του παιχνιδιού, ζήτησε πέναλτι μετά από σουτ του Μαρτίνες το οποίο βρήκε στο χέρι του Βούρου. Τη φάση έλεγξε ο διαιτητής Τζοβάρας στο VAR, κρίνοντας πως το χέρι του αμυντικού του ΟΦΗ είναι ακούσιο, καθώς η μπάλα βρίσκει στο χέρι στήριξης του παίκτη των Κρητικών.

Λίγα λεπτά αργότερα (3’), οι Ηρακλιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Σορτσάν απέκρουσε το σουτ του Τσιλιανίδη από θέση τετ-α-τετ.

Από εκεί και πέρα και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια είχαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις απειλώντας τόσο με τον Νέιρα, όσο και με τον Φελίπε. Βέβαια, όσο οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν έβρισκαν στόχο, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν ρυθμό, με συνέπεια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να εκμεταλλευτούν την αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ και με τον Φατιόν να πάρουν προβάδισμα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έψαξαν τον τρόπο να αντιδράσουν και μόλις πέντε λεπτά από την έναρξη του δεύτερου μέρους απείλησαν με τον Φελίπε, του οποίου το σουτ εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρε της «Ελαφράς Ταξιαρχίας».

Στην ευκαιρία των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν «απάντηση», πέντε λεπτά αργότερα, με τον Σλίβκα να απειλεί την εστία του Επασί, με τον τελευταίο να δηλώνει «παρών» και να αποσοβεί τον κίνδυνο για δεύτερο τέρμα του Απόλλωνα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι και πάλι ήταν αυτοί που έψαξαν περισσότερο το γκολ και στο 70ο λεπτό, μετά από ωραία συνεργασια των Νέιρα και Φελίπε, πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το 6ο του τέρμα σε εννέα αναμετρήσεις.

Όπως και στην ευκαιρία του 50ου λεπτου, έτσι και στο γκολ του Φελίπε, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ βρήκε την απάντηση, με τον Σλίβκα να σκοράρει οκτώ λεπτά αργότερα (78’) και να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι φιλοξενούμενοι για το υπόλοιπο του αγώνα κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, με το τελευταίο σφύριγμα να τους βρίσκει με τη νίκη, με σκορ 2-1.

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης (54’ Μπαλογιάννης), Βούρος, Πασαλίδης (84’ Ραχμάν), Γιαννούλης, Μεγιάδο (84’ Μεγιάδο), Τσιλιανίδης (54’ Ντε Γκουζμάν), Στάικος (54’ Τοράλ), Νέιρα, Λάμπρου, Φελίπε

Απόλλων Σμύρνης: Σορτσάν, Ντομίνκες, Άλβες, Βιτλής, Ντεντάκης, Φατιόν, Φάμπρι, Ντάουντα (46’ Τομάς), Μαρτίνες, Σλίβκα, Ιωάννιδης (84’ Εμπακογκού)

O Bόλος έριξε στα… σκοινιά την Λαμία!

ΒΙΝΤΕΟ: O Bόλος έριξε στα... σκοινιά την Λαμία!

Έμπλεξε για τα καλά η Λαμία που ηττήθηκε και στον Βόλο (3-0) γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα στα πλέι άουτ και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες ακόμα και για απευθείας υποβιβασμό στη Super League 2!

Με τη νίκη αυτή, ο Βόλος έφτασε τους 34 βαθμούς και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στη Superleague 1 της νέας σεζόν. Την ίδια στιγμή, η Λαμία παρέμεινε στους 21 βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Βόλος ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο ενάντια σε μία Λαμία που επιδίωξε πρωτίστως να διαφυλάξει τα νότα της κρατώντας το μηδέν πίσω.

Το συγκρότημα του Κώστα Μπράτσου είχε τις δύο καλύτερες φάσεις με πρωταγωνιστή τον Φερνάντες όταν του σουτ που επιχείρησε στο 10′ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ ενώ στο 12′, η εκτέλεση φάουλ του σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Ισραηλινού τερματοφύλακα. Η τελευταία αξιόλογη στιγμή ανήκε στους Θεσσαλούς καθώς στο 37′ ο Φαν Βέερτ έπιασε ξαφνικό σουτ με τη μπάλα να περνά εκτός εστίας.

Η Λαμία ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στο 49′, όταν ο Καραμάνος γύρισε προς τον Μανούσο με τον τελευταίο να σουτάρει άστοχα, μέσα από την περιοχή ενώ στο 53′ άγγιξε το προβάδισμα έχοντας δοκάρι μετά από προσπάθεια του Σιμόν.

Ο Βόλος ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 72′ όταν ο Άλχο έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με τον Μπαρτόλο να πιάνει εντυπωσιακό εναέριο γυριστό σουτ καρφώνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σαράνοφ για το 1-0. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να βρουν ξανά δίχτυα στο 74′ καθώς ο Φαν Βέερτ ξεπέρασε τον Σαράνοφ και σούταρε στο αριστερό δοκάρι.

Οι Φθιώτες προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί μετά την είσοδο των Βέλλιου – Ρόμανιτς όμως άφηναν χώρους πίσω με τους Θεσσαλούς να τους εκμεταλλεύονται έχοντας δύο καλές στιγμές. Αρχικά στο 83′, ο Ροσέρο έφυγε απέναντι στον Σαράνοφ με τον Βύντρα να του βάζει «στοπ» ενώ στο 86′ ο Σαράνοφ μπλόκαρε το σουτ του Πουρίτα.

Το παιχνίδι έκρυβε άλλα δύο γκολ από τους γηπεδούχους όταν αρχικά στο 90+1′, ο Πουρίτα βρήκε τον Ροσέρο που δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει τον Σαράνοφ για το 2-0 ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90+5′ με το διαγώνιο σουτ του Φεράρι να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Σαράνοφ για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:

Βόλος (Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Άλχο, Σιέλης, Λογαράς (Τριανταφύλλου 68′), Φεράρι, Μπαριέντος (Ριένστρα 77′), Μεταξάς, Μπαρτόλο (Πουρίτα 77′), Κορέα, Φερνάντες (Ροσέρο 59′), Φαν Βέερτ.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Τζανετόπουλος (Βέλλιος 77′), Αντέντζο (Βύντρα 68′), Μαρτίνεθ (Σαραμαντάς 80′), Μπεχαράνο, Τζανδάρης (Μανουσάκης 80′), Νούνιες, Καραμάνος (Ρόμανιτς 77′), Μανούσος.

Superleague, η βαθμολογία των play outs: Ο Απόλλωνας έβαλε «φωτιά» και φουλάρει για τα μπαράζ! (vids)

Η νίκη του Απόλλωνα στο Ηράκλειο και η ήττα της Λαμίας στον Βόλο έβαλαν… φωτιά στην ουρά των playouts καθώς πλέον η διαφορά της τελευταίας θέσης από το μπαράζ είναι 2 βαθμοί!

Η… μπαλωθιά της αγωνιστικής ακούστηκε στο Ηράκλειο, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να είναι ο μεγάλος νικητής με 2-1 κόντρα στον ΟΦΗ και πλέον να έχει μπει για τα καλά στον χορό της παραμονής μέσω της θέσης των μπαράζ. Αυτό που πριν από μερικές εβδομάδες έμοιαζε ως ένα… ποδοσφαιρικό θαύμα, πλέον είναι μια πραγματικότητα καθώς η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μετά το πέρασμα από το «Γεντι Κουλέ» και σε συνδυασμό και με την ήττα της Λαμίας είναι πλέον στο -2 από την θέση του μπαράζ, ενώ ποντάρει και στο γεγονός ότι θα αντιμετωπίσει τους Φθιωτούς στην Ριζούπολη!

Στο Πανθεσσαλικό το βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν μονόπλευρο. Ο Βόλος έχει μπει εξασφαλισμένος στα play outs, ενώ από την άλλη η Λαμία είναι αυτή που σε κάθε ματς «καίγεται» για… βαθμό – βαθμούς ώστε να μπορέσει να αποφύγει το σοκ του υποβιβασμού. Τελικά η ομάδα του Φέστα, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις μια – δυο καλές ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν, στο φινάλε κατέρρευσε και γνώρισε την βαριά ήττα με 3-0. Πλέον με την γκέλα αυτή, η Λαμία παραμένει στη θέση του μπαράζ, αλλά πλέον ο κίνδυνος να χαθεί κι αυτή είναι μεγάλος καθώς μετά το σπουδαίο διπλό του Απόλλωνα στο Ηράκλειο η διαφορά από την τελευταία θέση είναι μόλις στο -2!

Η Τρίπολη του πάει! Όπως και στο ματς πρωταθλήματος, έτσι και στην αναμέτρηση των playouts, o Iωνικός έφυγε νικητής από το «Θ. Κολοκοτρώνης» καθώς επικράτησε με το ίδιο σκορ, δηλαδή 3-2 του Αστέρα, ο οποίος προηγήθηκε στο σκορ αλλά από κει και πέρα… παραδόθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Δημήτρη Σπανού. Οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ με τον Ριέρα, ο Ιωνικός ισοφάρισε με τον Τσιγκρίνσκι κι από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Μάντζης που σκόραρε δύο φορές και έδωσε μια εντυπωσιακή νίκη στην ομάδα του, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή πορεία που είχε φέτος σε όλη την σεζόν.

Η βραδιά της 3ης αγωνιστικής των play outs έκλεισε με ένα «χορταστικό» ματς στο Αγρίνιο. Ο αδιάφορος βαθμολογικά Παναιτωλικός, αλλά και ο Ατρόμητος που επί της ουσίας… ξεμπέρδεψε με τα δύσκολα πρόσφεραν στον κόσμο ένα παιχνίδι γεμάτο από γκολ (2-3), ευκαιρίες, αλλά και ένταση. Οι Αγρινιώτες γνώρισαν την 3η σερί ήττα στο μίνι πρωτάθλημα καθώς ακόμη δεν έχουν κάνει βαθμολογικό σεφτέ, ενώ από την άλλη η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε για 2η φορά στα play outs.

Έφτασε τους 30 βαθμούς είναι στο +9 από τη Λαμία και πλέον βάζει τέλος ακόμη και σε σενάρια… επιστημονικής φαντασίας!