Βαλένθια-Παναθηναϊκός 95-83: Αμυντικά απών * Μπασκόνια-Φενέρμπαχτσε 86-68 * Ζάλγκιρις Κάουνας-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87 * Αναντολού Εφές-Μπάγερν Μονάχου 71-74 * Ζενίτ-Χίμκι 83-88: Ο ΜακΚόλουμ καθάρισε στην 4η περίοδο * Η βαθμολογία

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ εκτέθηκε ανεπανόρθωτα στη Fonteta, με την ήττα από τη Βαλένθια (95-83) να μοιάζει απολύτως φυσιολογική. Τρίτη σερί ήττα και πέμπτη σε επτά αγώνες για το τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Βαλένθια (95-83) κι έφτασε τα τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα, στην έναρξη της δεύτερης διαβολοβδομάδας της EuroLeague.

Από νωρίς ήταν εμφανές το αμυντικό πρόβλημα των πράσινων, που είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι, προδόθηκαν όμως από το γεγονός πως οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (κατά βάση οι ψηλοί) δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Ο Κλέμεν Πρέπελιτς βρήκε γρήγορα ρυθμό, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο έκανε σπουδαία δουλειά στο πρώτο μέρος και κάπως έτσι το τριφύλλι δεν τα κατάφερε στη Fonteta, για να φτάσει τις πέντε ήττες σε επτά αγώνες στην EuroLeague.

Ο MVP

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς δεν ξεκίνησε καλά τη σεζόν, στα τελευταία παιχνίδια όμως αποδεικνύει γιατί η Βαλένθια τού εμπιστεύτηκε μια θέση στο ρόστερ. Απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ χρειάστηκε να περάσουν δυόμιση περίοδοι έως ότου αστοχήσει, αφού ξεκίνησε με 5/5 σουτ, πριν αστοχήσει σε προσπάθεια από την περιφέρεια. Εν τέλει, τελείωσε με 18 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ προσέθεσε 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στην στατιστική του για τα 27’45” που χρησιμοποιήθηκε από τον Χάουμε Πονσαρνάου.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Γιώργος Βόβορας δεν πήρε τίποτα από τον Μπεν Μπεντίλ και τον Ζακ Όγκαστ. Από την αρχή της σεζόν, αμφότεροι δεν έχουν καταφέρει να βοηθήσουν, ο μικρός ρόλος που έχουν στο rotation δικαιολογείται απόλυτα από την εικόνα τους κάθε φορά που μπαίνουν στο παρκέ και επιβεβαιώθηκε απόψε, ξανά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πριν από αυτό το παιχνίδι, η Βαλένθια είχε 33.5% στα τρίποντα στην EuroLeague, με τους παίκτες της να ευστοχούν σε 8.7 προσπάθειες ανά αγώνα. Απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ τελείωσαν με 54.2% από την περιφέρεια, έχοντας 13 εύστοχες προσπάθειες. Όχι γιατί… έτυχε, όσο επειδή η άμυνα του τριφυλλιού έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ -και το πλήρωσε. Σε αυτό προσθέστε επίσης τα 18 λάθη των παικτών του Γιώργου Βόβορα, κι έχετε τη μεγάλη εικόνα για το τι έφταιξε για την ήττα των πρασίνων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Άαρον Γουάιτ ξεκίνησαν σχεδόν υποδειγματικά το παιχνίδι, έβαλαν συνεχόμενα σουτ, η άμυνα αποτελούσε όμως άλυτο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Γι αυτό κιόλας, δεν έφερε κάποιο κέρδος η επιθετική αποτελεσματικότητα των πρώτων λεπτών. Η επικοινωνία στην άμυνα μακριά από την μπάλα ήταν κακή, ο Κλέμεν Πρέπελιτς βρήκε γρήγορα ρυθμό και αποτέλεσε τη βασική πηγή κινδύνων για το τριφύλλι.

Παρόλ’ αυτά, με τον Ντίνο Μήτογλου να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες λύσεις σε σκορ και ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα (19-21) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Βαλένθια έβλεπε τους ψηλούς να μην απειλούν (ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβις έβαλε το πρώτο του καλάθι λίγο πριν από την ανάπαυλα), οι κοντοί όμως έκαναν σπουδαία δουλειά. Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο θυμήθηκε τα νιάτα του, εξέθεσε σε συνεχόμενες κατοχές τον Μάρκους Φόστερ και μαζί με τον Ντέρικ Γουίλιαμς των τριών κλεψιμάτων στο πρώτο μέρος έχτισαν το +3 (33-30) του 16ου λεπτού. Ο Γιώργος Βόβορας συνέχισε να ανακατεύει την τράπουλα, όσο όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν άστοχος (0/3 σουτ στο ημίχρονο), δεν ήταν εύκολο να βγάλει άσους από το μανίκι. Όπως και να έχει όμως, το σχημα με τους τρεις κοντούς και Άαρον Γουάιτ με Ντίνο Μήτογλου στη ρακέτα απέδωσε, κι έφερε το τριφύλλι ξανά μπροστά (40-41) στα 44” για το ημίχρονο. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους όμως, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να βάλουν πέντε αναπάντητους πόντους και να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας το +4 (45-41) ως παρακαταθήκη για την επανάληψη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα αμυντικά… θέματα να παραμένουν για το τριφύλλι, τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει όμως ένα βήμα μπροστά. Ο 23χρονος σέντερ πέτυχε τρία σερί καλάθια και συνετέλεσε στην ανατροπή σκηνικού (49-50 στο 23′), πριν αναλάβει πάλι δράση ο Κλέμεν Πρέπελιτς. Ο γκαρντ των γηπεδούχων έβαλε ακόμη ένα τρίποντο (έφτασε τα 4/4 τρίποντα) και αποτέλεσε την αιτία του +6 (60-54) στο 27ο λεπτό, με τη Βαλένθια να μετάει δέκα πόντους σε ένα δίλεπτο. Η ψαλίδα δεν άνοιξε περισσότερο μέχρι το φινάλε της περιόδου πάντως, κι αυτό χάρη στο επιθετικό ταλέντο των Σέλβιν Μακ και Νεμάνια Νέντοβιτς (70-66 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, η αντίσταση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έλαβε τέλος πολύ γρήγορα. Οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν εκνευρισμό στην άμυνα, η Βαλένθια έβρισκε συνέχεια ελεύθερα σουτ και κάπως έτσι άνοιξε τη διαφορά μέχρι το +15 (95-80) με περίπου δύο λεπτά για το τέλος. Οι πράσινοι δεν είχαν πλέον τις δυνάμεις και τις αντοχές για να παλέψουν περισσότερο, με αποτέλεσμα να φτάσουν τις τρεις σερί ήττες (95-83) και τις πέντε σε επτά αγώνες.

Διαιτητές: Ρότσα – Χόρντοφ – Βικλίτσκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Λαμπεϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπεϊ 11 (2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 4 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 9 (1/5 τρίποντ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χέρμανσον 13 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χιμένεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Γουάιτ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπεντίλ 4 (1), Σαντ Ρος 11 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 20/38 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19+5), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 21/36 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται ξανά επί ισπανικού εδάφους, αυτή τη φορά στο γήπεδο της Μπασκόνια (19/11, 21:30), ενώ η Βαλένθια παίζει την Παρασκευή (20/11, 22:00) στη Fonteta, κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 86-68: Τα έβαλαν οι Βάσκοι, έχτισαν οι Τούρκοι

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 86-68: Τα έβαλαν οι Βάσκοι, έχτισαν οι Τούρκοι

Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με καταπληκτικό τον Άλεκ Πίτερς νίκησε εύκολα τη Φενέρμπαχτσε (86-68) που στηρίχθηκε στον ξεχασμένο Κενάν Σιπάχι και έκλεισε τον αγώνα με 6/28 τρίποντα.

Την τρίτη νίκη της σε επτά αγώνες της EuroLeague πανηγύρισε η Μπασκόνια, που επικράτησε με 86-68 της Φενέρμπαχτσε για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι Βάσκοι πέτυχαν 12 τρίποντα και πήραν με σκορ 22-9 την τέταρτη περίοδο, την ώρα που οι Τούρκοι στηρίζονταν στον Κενάν Σιπάχι (!) για να μείνουν στο τέλος από δυνάμεις και να πέσουν στο 4-5.

Με τον Άλεκ Πίτερς να κάνει σπουδαία εμφάνιση στο σκοράρισμα (25 πόντοι από 6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 1/2 βολές), με τον Ρόκας Γκεντράιτις να επιστρέφει μετά από καιρό στις καλές εμφανίσεις (19 πόντοι από 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/6 βολές) γεμίζοντας παράλληλα τη στατιστική του και με τους Βιλντόσα, Χένρι, Ντράγκις, Τζεκίρι να ακολουθούν, η Μπασκόνια πήρε άνετα και απόλυτα δίκαια το ματς.

Κακό βράδυ για τη Φενέρμπαχτσε που είχε 6/28 τρίποντα (21.4%), με την απουσία του Νάντο Ντε Κολό να είναι πολύ σημαντική και να μην καλύπτεται εκ των έσω. Πλην του Γιαν Βέσελι (15 πόντοι από 7/8 δίποντα και 1/1 βολή), ουδείς διασώθηκε. Εντυπωσιακή επίδοση οι 28 ασίστ των γηπεδούχων, που είχαν και 14 περισσότερα ριμπάουντ από τους αντιπάλους τους.

Όσο καταιγιστική ήταν η Φενέρμπαχτσε στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν έγραψε το 0-9 στο τρίτο λεπτό, άλλο τόσο καταιγιστική και ακόμη περισσότερο ήταν η Μπασκόνια στη συνέχεια. Ο Βιλντόσα έβαλε δύο τρίποντα για το 16-19 στο 8′, ο Πίτερς κι ο Ντράγκιτς μείωσαν στον πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου και το ματς ισορρόπησε γρήγορα. Ο Σλοβένος ήταν μαζί με τον Γκεντράιτις οι κορυφαίοι των γηπεδούχων και εκείνη που τους έδωσαν ένα προβάδισμα έξι πόντων (31-25), πριν ο Πίτερς κι ο Χένρι πάρουν τη σκυτάλη για το +11 (44-33) στα 27″ πριν από το ημίχρονο (45-36).

Ο Γκεντράιτις ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (51-40) με τρίποντο στο 22′, ο Πολονάρα την έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της λίγο αργότερα (53-40 στο 24′), όμως ένα επί μέρους 1-8 των Τούκων τους βοήθησε να μαζέψουν τη διαφορά στους τέσσερις (60-56) στα τέλη της τρίτης περιόδου πριν ο Σιπάχι βάλει γκολ-φάουλ για το 60-59 στο 29′ και ο Βιλντόσα κλείσει την περίοδο στο 64-59. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους, που έφτασαν δια περιπάτου στην τρίτη φετινή τους νίκη, με τον Ιγκόρ Κοκόσκοβ να προβληματίζεται από την εικόνα της ομάδας του αν και η απουσία του Νάντο Ντε Κολό είναι πολύ σοβαρή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ντιφάλα, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 11 (1/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χένρι 4 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 4, Πίτερς 25 (6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκεντράιτις 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολονάρα 3, Κούρουτς

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 2, Μπράουν 10 (5/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Πιερ 11 (2), Μπαρτέλ 2, Βέσελι 15 (7/8 δίποντα), Σιπάχι 11 (1), Έντι 6 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντίξον 9 (2/8 σουτ), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/28 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 12/20 βολές, 398 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 21/34 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 8/8 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (19/11 στις 21:30), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα συνεχίσει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ (20/11 στις 22:00).

Ζάλγκιρις Κάουνας – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-87: “Μίλησε” ξανά ο Μάικ Τζέιμς

Ο Μάικ Τζέιμς πανηγυρίζει το τρίποντο που πέτυχε

Με τον Μάικ Τζέιμς να επιστρέφει στη σύνθεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά από το πειθαρχικό του παράπτωμα και να βάζει το σουτ της νίκης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από το Κάουνας (87-78.) για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Μια κακή στιγμή στην προπόνηση, ανάγκασε τον Δημήτρη Ιτούδη να αφήσει τον Μάικ Τζέιμς εκτός αποστολής την περασμένη εβδομάδα. Ο Αμερικανός δεν αγωνίστηκε στο ματς με τη Μπασκόνια, γύρισε για την δεύτερη διαβολοβδομάδα της σεζόν και με μια μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος του εκτός έδρας αγώνα με τη Ζάλγκιρις, έδωσε στην ομάδα του τη νίκη (87-78.), την έκτη σε εννέα αγώνες στη EuroLeague.

Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους από 3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 6/6 βολές, είχε πέντε ασίστ, ένα ριμπάουντ και έξι κερδισμένα φάουλ, όλα αυτά για 32 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 26 λεπτά συμμετοχής. Δεν ήταν στην αρχική πεντάδα του προπονητή του, ήταν όμως εκείνος που “μίλησε” τελευταίος και με μια σπουδαία παράσταση “φώναξε” πως παραμένει ένας από τους κορυφαίους γκαρντ των ευρωπαϊκών γηπέδων.

Κορυφαίος της Ζάλγκιρις ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις (19 πόντοι σε 22:44 από 5/6 δίποντα και 4/4 βολές), ο οποίος πήρε πριν από το τζάμπολ το βραβείο του κορυφαίου παίκτη της EuroLeague τον Οκτώβριο. Ο Τόμας Γουόκαπ πάλεψε (10 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), από εκεί και πέρα όμως ο Μάρτιν Σίλερ δεν είχε άλλον να τραβάει στο σκοράρισμα και στο τέλος υποκλίθηκε και εκείνος στην κλάση του Μάικ Τζέιμς.

Με τον Χίλιαρντ ζεστό, να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο προηγούμενο ματς, η ΤΣΣΚΑ πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-14 στο 5′), χάρη στους δέκα πόντους του Αμερικανού που είχε 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Οι Μοσχοβίτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (17-26), πήγαν και στο +15 (22-37) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με επτά και συνέχισαν σε αυτό το τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ζάλγκιρις ήταν πολύ μαχητική και ο αμφίβολος μέχρι και λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ Γκριγκόνις έκανε μεγάλη ζημιά στην ΤΣΣΚΑ με τα περιφερειακά του σουτ, όμως ο Τζέιμς ήταν ανίκητος και αυτός μαζί με τον Χίλιαρντ έγραψαν το 67-75 στο 34′. Ο Γουόκαπ κράτησε τους Λιθουανούς κοντά, ο Τζέιμς έκανε λάθος στο 37′ όταν έχασε τη μπάλα και όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα φινάλε-θρίλερ, με τον Αμερικανό να κάνει νέα λάθος πάσα με τη διαφορά στους τέσσερις (72-76) και να τα ακούει από τον Ιτούδη.

Ο Γιοκουμπάιτις με σουτ από μέση απόσταση πήγε τον αγώνα στο καλάθι (74-76), πριν απαντήσει ο Κλάιμπερν με τρίποντο από την κορυφή για το 74-79. Γιοκουμπάιτις με βολές και Γιανκούνας με άλλες δύο μείωσαν εκ νέου στον πόντο (78-79 στο 39′, για να απαντήσει ο Τζέιμς με μεγάλο, πολύ μεγάλο σουτ για το 78-82 στα 42″ και να βάλει και τις βολές που έκριναν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Κόρτες, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 38-45, 58-66, 78-87

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 6 (2), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 5 (1), Γκέμπεν 5, Ρούμπιτ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Γιοκουμπάιτις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 19 (5/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Λοβέρν 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Χίλιαρντ 12 (2), Ούχοφ 3 (1/6 τρίποντα), Χάκετ 4, Αντόνοφ 5 (1), Κλάιμπερν 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σενγκέλια 7 (2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κουρμπάνοφ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 15/30 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 18/20 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 19/34 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/17 βολές, 28 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να παίξει με την Αρμάνι (20/11 στις 21:45), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (19/11 στις 21:30).

Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 71-74: Βαυαρικό έπος στην Κωνσταντινούπολη

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου

Ο Σέιν Λάρκιν επέστρεψε στη σύνθεση της Αναντολού Εφές, όμως ο Γουέιντ Μπάλντουιν ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος καθώς οδήγησε τη Μπάγερν Μονάχου σε εκτός έδρας θρίαμβο επί της Αναντολού Εφές (71-74)για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Την έβδομη νίκη της σε εννέα αγώνες της EuroLeague πήρε η Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Τρίτης (17/11), με μεγάλη ανατροπή και με χαρακτήρα σπουδαίας ομάδας στην Κωνσταντινούπολη. Οι Βαυαροί έριξαν την Αναντολού Εφές στο καναβάτσο (74-71), με επί μέρους 5-16 στα τελευταία λεπτά και με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να είναι απολαυστικός απέναντι στον Σέιν Λάρκιν.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έβγαλε τη φάση του αγώνα όταν κάρφωσε στο πρόσωπο του Τίμπορ Πλάις, συνολικά όμως έκανε πολλά περισσότερα με 15 πόντους από 6/13 δίποντα και 3/4 βολές, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο, μόλις ένα λάθος και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 30:35 συμμετοχής. Ο Τζέιλεν Ρέινολντς (14 πόντοι από 5/8 δίποντα και 4/4 βολές) τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και ήταν καθοριστικός στο φινάλε, ενώ πολύ καλός ήταν για τρίτο σερί ματς και ο Πολ Τσίπσερ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Ο Σέιν Λάρκιν γύρισε στη σύνθεση της Εφές, ήταν όμως εκτός ρυθμού. Σκόραρε 13 πόντους από 3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 4/5 βολές, λειτούργησε καλύτερα στο κομμάτι της δημιουργίας καθώς έδωσε επτά ασίστ, την ίδια ώρα όμως ακόμη χειρότερος ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς που μετά από το ρεκόρ καριέρας στο ΟΑΚΑ είχε 12 πόντους από 1/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, τέσσερις ασίστ και άλλα τόσα λάθη, μπροστά μάλιστα στο εικονικό κοινό της ομάδας του.

Με τον Λάρκιν να γυρίζει στην αρχική της πεντάδα, η Εφές τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα απέναντι στη Μπάγερν. Το 14-14 στο έκτο λεπτό δεν μπορούσε να προβληματίσει τους Τούρκους, ο Αμερικανός δεν πήρε πολλά σουτ και προτίμησε να αφήσει το ματς να του δώσει ρυθμό, με τους Βαυαρούς να έχουν ένα πολύ συμπαγές δεκάλεπτο για το 23-22 που έγραψε ο Λάρκιν με 3/3 βολές στο φινάλε.

Η άμυνα της Μπάγερν ήταν πραγματικά πολύ δυναμική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Εφές να μένει χωρίς σκορ και τον Τζέντοβιτς να βάζει τρίποντο για το 23-27 στο 13′. Ο Αταμάν άλλαζε παίκτες, ο Τσίπσερ έγραψε το 23-32 στο 15′ και ο Σιμόν πέτυχε τους πρώτους πόντους της ομάδας του μετά από πέντε λεπτά, όμως ο Μπάλντουιν ήταν εξαίρετος και με back-to-back καλάθια κράτησε την ομάδα του μπροστά (37-42) στον δρόμο για το ημίχρονο. Σε αυτό το εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν 3/12 σουτ, οκτώ ασίστ και έξι λάθη, αλλά και τον Βασίλιε Μίτσιτς στους πέντε πόντους από 2/6 σουτ σε 17:45.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν βέβαια άρχισε να αντιμετωπίζει δυσκολίες στο σκοράρισμα, βρέθηκε πίσω στο σκορ (51-48 στο 27′) και με τους Μορμάν – Πλάις να την χτυπούν στη ρακέτα, βρέθηκε πίσω και με εννέα (57-48) λίγο πριν κλείσει η περίοδος, το σκορ της οποίας ήταν 20-8 για τους γηπεδούχους.

Με τις άμυνες να παίζουν όλο και πιο σημαντικό ρόλο, το σκορ έμεινε χαμηλά, ο Μπάλντουιν κι ο Λούτσιτς βγήκαν μπροστά όταν η Εφές έγραψε το 66-58, μείωσαν στους τέσσερις και στο 37′ είδαν τον Αμερικανό να κερδίσει βολές από τον Λάρκιν. Τις έβαλε και τις δύο για το 66-64, με τον Λάρκιν να καλύπτει άμεσα το προηγούμενο “λάθος” του αλλά τον Γουάιλερ-Μπαμπ να μειώνει ακόμη περισσότερο (68-67) με μεγάλο τρίποντο στο 38′. Το ματς ήταν εκπληκτικά ανταγωνιστικό, οι πάγκοι γέμιζαν με φωνές το Σινάν Ερντέμ και οι παίκτες των δύο ομάδων το απολάμβαναν.

Ο Ρέινολντς ισοφάρισε στο 70-70 με γκολ-φάουλ, ο ίδιος έβαλε μπροστά την Μπάγερν (70-72) στο 39′, πριν κοπεί ο Μίτσιτς σε lay-up, αστοχήσει ο Λούτσιτς σε σουτ από μέση απόσταση και βάλει ο Λάρκιν 1/2 βολές για το 71-72 στα 18″. Στο double-team της Εφές ο Μπάλντουιν έβγαλε την πάσα του αγώνα, ο Ρέινολντς τελείωσε την φάση για το 71-74 στα 11″

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Λαβρούχιν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Γκαζί, Σανλί 2, Μορμάν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλάις 19 (8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 12 (1/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Άντερσον 7 (1), Σιμόν 7 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 8 (2), Μπάλντουιν 15 (6/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ), Μπρέι, Ρέινολντς 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές), Τόμας, Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τσίπσερ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τζόνσον, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 21/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 16/17 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Αναντολού Εφές θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (19/11 στις 19:00), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (19/11 στις 21:30).

Ζενίτ – Χίμκι 83-88: Ο ΜακΚόλουμ καθάρισε στην 4η περίοδο

ΜακΚόλουμ και Μίκι στον αγώνα της Χίμκι με την ΤΣΣΚΑ για την VTB League την σεζόν 2020/21

Με τους Σβεντ – ΜακΚόλουμ να κάνουν θραύση στο σκοράρισμα, η Χίμκι νίκησε τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη και ανέβηκε στο 2-6 μετά από την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Τη δεύτερη νίκη της σε οκτώ αγώνες πανηγύρισε η Χίμκι το βράδυ της Τρίτης (17/11), καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (88-83) για την 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αρκετές ανατροπές στη διάρκεια της αναμέτρησης και τη σημαντικότερη όλων στο φινάλε χάρη στους Σβεντ – ΜακΚόλουμ, η ομάδα της Μόσχας επικράτησε σε ένα χορταστικό ρωσικό ντέρμπι, την ώρα που η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έπεφτε στο 3-2 πριν από το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου παρά το γεγονός ότι μάζεψε 14 περισσότερα ριμπάουντ.

Αλέξι Σβεντ (22 πόντοι από 4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές) και Έρικ ΜακΚόλουμ (19 πόντοι από 5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 6/6 βολές) ήταν οι δύο που τράβηκαν και πάλι το περισσότερο κουπί στην επίθεση, με τον Γκρεγκ Μονρό (11 πόντοι – 9 ριμπάουντ) να ακολουθεί το βράδυ που έμειναν εκτός αγώνα ο Γιόνας Γερέμπκο και ο Ντέβιν Μπούκερ.

Ο Μπίλι Μπαρόν ήταν πολύ μόνος στο δεύτερο μέρος (24 πόντοι από 6/10 τρίποντα και 6/6 βολές), ο Όστιν Χόλινς σίγησε μετά από το εντυπωσιακό του ξεκίνημα, για άλλη μία φορά, οι Ρίβετς, Πονίτκα, Γκουντάιτις πάλεψαν όσο μπορούσαν, στο τέλος όμως η Ζενίτ πλήρωσε το γεγονός ότι άφησε το ματς να πάει σε ψηλό σκορ, απέναντι σε μια φύσει επιθετική αντίπαλο.

Τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετώπιζε στο σκοράρισμα, στο πρώτο μέρος των προηγούμενων αγώνων της, η Ζενίτ δεν τα είχε αυτή τη φορά. Με προβάδισμα οκτώ πόντων νωρίς (13-5 στο 4′) η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έχτισε ένα μικρό προβάρισμα, το συντήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (27-19 με τρίποντο του Ρίβερς) και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 7/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές και -κυρίως- 10 ασίστ για τρία λάθη απέναντι στην υποτονική ως συνήθως αμυντικά Χίμκι.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία, ο Χόλινς έδωσε τη σκυτάλη στον Γκουντάιτις, ο Λιθουανός έβαλε γκολ-φάουλ για το 38-31 στο 15′ και ο Αμερικανός την ξαναπήρε για το τρίτο του τρίποντο και για το 45-36. Εκεί ο Μίκι κι ο Τίμα έβαλαν από ένα μακρινό σουτ ο κάθε ένας για το 45-42 στο 19′, σε ένα πραγματικά χορταστικό ματς που πήγε και στον πόντο με καλάθι του ΜακΚόλουμ για το 45-44 στα 28″ πριν από το ημίχρονο (47-44).

Με το ματς να έχει πάει σε υψηλό σκορ πια, η Χίμκι πήρε το μομέντουμ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, πέρασε μπροστά (50-52) με τρίποντο του Τίμα στο 23′, όμως ο Μπαρόν απάντησε λίγα λεπτά αργότερα με δύο δικά του μεγάλα σουτ για το 63-57. Έβαλε και τρίτο ο Αμερικανός για το 66-58, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να κρατήσει σε απόσταση τη Χίμκι. Οι Μοσχοβίτες αντεπιτέθηκαν για το 75-72, ο Μπαρόν τους έκοψε ξανά τη φόρα με νέο τρίποντο για το 78-72, αλλά αυτό που φαινόταν από νωρίς, έγινε πραγματικότητα.

Το ματς πήρε χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε, με τον Μονρό να μειώνει στον πόντο (81-79), τον Ρίβερς να κάνει βήματα και τον Σβεντ να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 81-82 στο 39′, πριν ακολουθήσει μια αποτελεσματική άμυνα της Χίμκι και φάουλ στον ΜακΚόλουμ που κέρδισε τρεις βολές στα 32″. Ο Αμερικανός τις έβαλε και τις τρεις για το 81-85, ο Μπαρόν απάντησε με 2/2 για το 83-85 στα 24″, ο ΜακΚόλουμ είχε άλλες 2/2 για το 83-87 στα 18″ και εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Μόγκουλκοτς, Γιόβτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ζαχάροφ, Πάνγκος 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ), Χόλινς 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμας 3 (3/4 βολές), Μπαρόν 24 (6/10 τρίποντα, 6/6 βολές), Πούσκοφ 1, Ζούμπκοφ 6, Πόιθρες 5, Πονίτκα 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκουντάιτις 10 (4/8 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 24 (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚόλουμ 19 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Τίμα 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ, Μόνια 8 (2), Μονρό 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βορόνοφ, Μπέρτανς 8 (2), Μίκι 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 18/31 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 17/22 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 17/26 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 24 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 3 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα ταξιδέψει στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου (20/11 στις 21:00), ενώ η Χίμκι θα υποδεχθεί στη Μόσχα την Αναντολού Εφές (19/11 στις 19:00).

Η βαθμολογία της EuroLeague: Στο 2-5 ο Παναθηναϊκός, τρελαίνει κόσμο η Μπάγερν

Ο Γιώργος Βόβορας μιλάει στους παίκτες του Παναθηναϊκού στο εκτός έδρας ματς με τη Βαλένθια

Πέντε ήττες σε επτά ματς μετράει ο Παναθηναϊκός, που παραμένει χαμηλά στην κατάταξη της κανονικής περιόδου την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου μυρίζει κορυφή. Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάσταση στη EuroLeague, με την 9η αγωνιστική σε εξέλιξη.

Με ήττα άνοιξε τη δεύτερη διαβολοβδομάδα της EuroLeague ο Παναθηναϊκός, καθώς δεν τα κατάφερε στη Φοντέτα. Λύγισε από την πιο έτοιμη, πιο “δεμένη” Βαλένθια (95-83) και έπεσε στο 2-5 πριν ταξιδέψει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια για την 10η αγωνιστική της EuroLeague. Οι πράσινοι παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης,

Η βραδιά άνοιξε με την πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη της Χίμκι επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ματς στο οποίο μίλησε η κλάση των Αλέξι Σβεντ – Έρικ ΜακΚόλουμ που καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο με μεγάλα σουτ και ελεύθερες βολές.

Το πρόγραμμα συνεχίστηκε με την σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Αναντολού Εφές, στο ματς που έλαμψε ξανά το άστρο του Γουέιντ Μπάλντουιν, ενώ λίγη ώρα μετά έλαμπε υπερβολικά πολύ εκείνο του Μάικ Τζέιμς που γύρισε στη σύνθεση της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την οδήγησε στην έκτη νίκη της σε εννέα αγώνες με το 87-78 επί της Ζάλγκιρις στο Κάουνας.

Η Μπασκόνια, τέλος, πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-9 επικράτησε εύκολα της Φενέρμπαχτσε, η οποία στηρίχθηκε στον Κενάν Σιπάχι (!) και δεν μπορούσε να αντέξει μέχρι το φινάλε απέναντι στον “καυτό” Άλεκ Πίτερς.