Ασημένιο μετάλλιο για την Καρύδη και Φραντζεσκάκη στο Ευρωπαϊκό Κ-23 * Με άλμα στα 4,80μ στην 3η θέση στο Μονακό η Στεφανίδη * Πρώτος στο Diamond League του Μονακό ο Τεντόγλου!

Ασημένιο μετάλλιο για την Καρύδη στο Ευρωπαϊκό Κ-23
Με άλμα στα 13.95μ η Σπυριδούλα Καρύδη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ-23 στο Ταλίν.

Το 2ο της μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ-23 που διεξάγεται στο Ταλίν πανηγυρίζει η Ελλάδα.

Μετά από το χάλκινο του Οδυσσέα Μουζενίδη την Παρασκευή η Σπυριδούλα Καρύδη κέρδισε το ασημένιο στο τριπλούν!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 13,95μ.

Οι προσπάθειες της Σπυριδούλας

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με άλμα στα 13,47μ, είχε άκυρο στη συνέχεια, επανήλθε με 13,45μ και στην 4η προσπάθεια της έφτασε στα 13,95μ άλμα που της έδωσε και το μετάλλιο.

Συνέχισε με άλμα στα 13,41μ και στα 13,82μ.

Θυμίζουμε η Σπυριδούλα Καρύδη είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κ-20 του 2019.

Η Τουρκάλα Τουγκμά Ντανισμάζ χρειάστηκε να κάνει εθνικό ρεκόρ με 14,09 μ., για να ανέβει στην κορυφή της Ευρώπης, ενώ τρίτη πίσω από την Ελληνίδα ήταν η Ρούτα Λέιτ Λασμανέ (Εσθονία) με 13,75 μέτρα.

Το 26ο μετάλλιο

Η Καρύδη χάρισε στην Ελλάδα το 26ο μετάλλιο στην ιστορία του θεσμού.

Παράλληλα ήταν το τέταρτο στο αγώνισμα του τριπλούν, αφού η Βούλα Παπαχρήστου έχει αναδείχθηκε δύο φορές νικήτρια, ενώ μετάλλιο στη διοργάνωση έχει κατακτήσει και η Αθανασία Πέρρα.

Στο 2ο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Κ-23 ο Φραντζεσκάκης

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ-23 στη σφυροβολία.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης για μία ακόμη φορά ανάμεσα στους κορυφαίους της σφυροβολίας.

Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 75,23μ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ-23 που διεξάγεται στο Ταλίν.

Ξεκίνησε τον αγώνα με βολή στα 72,94μ και συνέχισε με άκυρη και με βολή στα 75,23μ. Η 4η ήταν στα 71,26μ και η 5η πάλι άκυρη.

Ολοκλήρωσε με 74,40μ. Πρωταθλητής Ευρώπης ήταν ο Ουκρανός Μίσα Κόχαν με 77,88μ και στην 3η θέση ο Σουηδός Κάρλσον με 73.85μ.

Το 2019 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του Μπορός ο Έλληνας ήταν και πάλι 2ος στην Ευρώπη!

Ο Μαρκέλο Μεμά στην πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση, δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού κατέλαβε την 12η θέση με βολή στα 60,73 μ. στην δεύτερη βολή, που ήταν και η μόνη έγκυρη στον αγώνα.

Πλέον η χώρα μας έφτασε στα 27 μετάλλια στην ιστορία του θεσμού και τα τρία στη διοργάνωση του Ταλίν.

Ο Φραντζεσκάκης πλέον έχει μπροστά του την πρόκληση της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, εκεί όπου απαλλαγμένος από την πίεση της διάκρισης θα επιδιώξει ένα νέο ατομικό του ρεκόρ.

Με άλμα στα 4,80μ στην 3η θέση στο Μονακό η Στεφανίδη

Η Κατερίνα Στεφανίδη ισοφάρισε το φετινό ρεκόρ της (4,80μ) και ήταν 3η στο επί κοντώ στο Diamond League του Μονακό.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Κατερίνα Στεφανίδη λίγες ημέρες πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης του 2016 στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4,80μ (φετινό ρεκόρ) κέρδισε την 3η θέση στον αγώνα του Diamond League στο Μονακό.

Η Κατερίνα Στεφανίδη έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση και “δήλωσε” πως είναι σε τροχιά μεταλλίου για το Τόκιο 2020.

Ξεκίνησε από τα 4,50μ, πέρασε στα 4,70μ με την 1η ξεπέρασε τα 4,80μ και είχε τρεις άκυρες στα 4,90μ.

Νικήτρια ήταν η Κέιτ Ναζότ με 4,90 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 4,96 μ., ενώ δεύτερη ήταν η Αντζέλικα Σιντόροβα με 4,80 μέτρα.

Πρώτος στο Diamond League του Μονακό ο Τεντόγλου!

Με άλμα στα 8,24μ ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν ο νικητής στο μήκος στο Diamond League του Μονακό.

Με το 6ο του άλμα να είναι στα 8,24μ ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την 1η θέση στο μήκος στο Diamond League του Μονακό!

O αθλητής του Γιώργου Πομάσκι νωρίτερα πέτυχε άλματα στα 8,06 μ., 8,21μ., άκυρο, 8,15 μ. και 7,18 μ. σε μία μη ολοκληρωμένη προσπάθεια.

Ο κορυφαίος άλτης του κόσμου έδειξε τις διαθέσεις του ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την καλύτερη δυνατή παρουσία.

Ο Γκέιλ (Τζαμάικα) ήταν δεύτερος με 8,29 μ., αλλά άκυρο στο τελευταίο άλμα, από όπου βγαίνει η κατάταξη και ο Μόντλερ τρίτος με 8,27 μ., επίσης με άκυρη στην έκτη και καθοριστική προσπάθεια.

Ρεκόρ η Παπαχρήστου

Η Βούλα Παπαχρήστου με 14,25 μ. βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ στη θερινή σεζόν.

Η έμπειρη αθλήτρια είχε δύο ακόμη άκυρα άλμα και μια προσπάθεια στα 13,79 μέτρα. Νικήτρια του αγώνα με 14,75 μ. ήταν η Ρίκετς (Τζαμάικα), παρότι την καλύτερη επίδοση του αγώνα με 15,12μ. πέτυχε η Ρόχας.

Σύμφωνα με τις αλλαγές στη σειρά αγώνων, η κατάταξη βγαίνει από την τελευταία προσπάθεια και όχι από την καλύτερη επίδοση στο σύνολο των προσπαθειών.