Απόλλων Σμύρνης-Παναιτωλικός 1-0: Ο Ντάουντα κράτησε ζωντανό το όνειρο * Ιωνικός-Βόλος 2-2 * Λαμία-ΟΦΗ 1-2 * Η βαθμολογία των playouts

Ένα χρυσό τρίποντο που του επιτρέπει να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής στην Super League Interwetten πανηγύρισε το Σάββατο (2/4) ο Απόλλωνας Σμύρνης, με την ελαφρά ταξιαρχία να επικρατεί 1-0 του Παναιτωλικού για την 2η αγωνιστική των playouts.

Είμαστε ακόμα ζωντανοί! Αυτές τις τρεις λέξεις θα σιγοψιθυρίζουν σίγουρα το βράδυ του Σαββάτου οι παίκτες του Απόλλωνα Σμύρνης, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να επικρατεί με 1-0 του Παναιτωλικού στην Ριζούπολη για την 2η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten και να μειώνει στους πέντε πόντους την απόσταση από την 13η Λαμία, με πέντε ματς να απομένουν για το φινάλε.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία της ελαφράς ταξιαρχίας στο πρωτάθλημα μετά από τις 21 Φεβρουαρίου και η πρώτη εντός έδρας μετά από τις 23 Οκτωβρίου ενώ είναι εντυπωσιακό πως βρήκε για πρώτη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα μετά από οκτώ σερί ανεπιτυχείς απόπειρες στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε κάτω από τα στάνταρντς του με βάση τα όσα είχε δείξει στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και γνώρισε την δεύτερη ήττα του στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές των playouts αφού είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από την Λαμία στην πρεμιέρα.

Ο Ντάουντα διέλυσε την ηρεμία του πρώτου μέρους

Ο Απόλλωνας κατέβηκε στην αναμέτρηση με την “υποχρέωση” να πάρει το τρίποντο για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες παραμονής του (κυνηγάει την Λαμία για να βρεθεί αυτός στα μπαράζ και να αποφύγει τον άμεσο υποβιβασμό), με το πρώτο 20λεπτο να βρίσκει πάντως τον Παναιτωλικό να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του.

Το γεγονός αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει συνθήκη για να πάρει τα ηνία όμως αυτό δεν έγινε, αφού όσο περνούσαν τα λεπτά το ματς πήγαινε στη δύναμη και στις μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι. Από το 26′ μέχρι το 27′ απείλησαν μάλιστα δύο φορές μέσα από στατικές φάσεις για να προειδοποιήσουν στους αντιπάλους τους, που όμως δεν άκουσαν και το πλήρωσαν.

Αυτό έγινε στο 34′, στην πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, με τον Ντεντάκη να βγάζει υπέροχη σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό πόδι, τον Ντάουντα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά που αποκρούστηκε από τον Ανέστη και να σηκώνεται εντυπωσιακά για να πάρει δεύτερη κεφαλιά, προωθώντας τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από τη μικρή περιοχή (1-0).

Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του απείλησε μόλις μία φορά στο πρώτο 45λεπτο και αυτή με σουτ εκτός περιοχής, με τον Μεντόσα να επιχειρεί να νικήσει τον Σορκάν αλλά τον κίπερ των γηπεδούχων να επιδεικνύει άριστα αντανακλαστικά και να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Σόρκαν σφράγισε το τρίποντο στο 79′

Το δεύτερο μέρος δεν άλλαξε φυσιογνωμία σε σχέση με το πρώτο, παρά τις προσπάθειες του Γιάννη Αναστασίου να αλλάξει την εικόνα του Παναιτωλικού μέσα από κινήσεις από τον πάγκο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κερδίζουν τις περισσότερες μονομαχίες που έδιναν ενώ εκείνοι του Παναιτωλικού αδυνατούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να καταγράφονται μόλις δύο φάσεις στο ματς μέχρι το το 70′.

Ο Απόλλωνας πλησίασε το δεύτερο γκολ στο 53′ με τον Ιωαννίδη, αναγκάζοντας τον Ανέστη να αποκρούσει, με την ομάδα του Αγρινίου να έχει την ευκαιρία στο 69′ να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία αλλά το σουτ του Ντουάρτε να είναι απογοητευτικό. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η στιγμή που ουσιαστικά έφερε τον Απόλλωνα αγκαλιά με τη νίκη, με τον Σορκάν να υψώνει ανάστημα και να αρνείται την παραβίαση της εστίας του.

Αυτή θα ερχόταν μέσω της μοναδικής φοράς που οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να επιβάλλουν πλήρως το παιχνίδι τους, με τον Νταγκό να τροφοδοτεί τον Ντίας στον κενό χώρο και εκείνον να πατάει εντυπωσιακά τη μπάλα με τακουνάκι στο ύψος της μεγάλης περιοχής, για να έρθει ο Βέργος να κάνει το σουτ αλλα να νικηθεί από τον κίπερ των γηπεδούχων.

Το τελευταίο δεκάλεπτο συν τις καθυστερήσεις βρήκε τον Παναιτωλικό να ανεβάζει τα ποσοστά κατοχής του όμως χωρίς να γίνεται ουσιαστικός στο παιχνίδι του, με τους γηπεδούχους να παίζουν πεισμωμένα και ψυχωμένα και να ροκανίζουν το χρόνο, για να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη που τους κρατάει όρθιους στη μάχη της παραμονής, έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους.

Ιωνικός – Βόλος 2-2: Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με την ισοπαλία επιστρέφοντας από το 2-0

Ο Βόλος έφυγε με την ισοπαλία από τη Νίκαια, καθώς επέστρεψε από το 2-0 του Ιωνικού ισοφαρίζοντας σε 2-2 μόλις σε έξι λεπτά. Ο Μάντζης πέτυχε τα γκολ των γηπεδούχων (3′, 52′) απάντησαν οι Φερνάντες (65′) και Φαν Βερτ (71′).

Τέσσερα γκολ είχε το παιχνίδι στη Νίκαια. Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Βόλο για την 2η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten. Τι κι αν οι Θεσσαλοί έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφεραν να επιστρέψουν.

Ο Βασίλης Μάντζης πέτυχε τα δύο γκολ των γηπεδούχων στο 3′ και στο 52′. Ο Βόλος, όμως μείωσε με τον Φερνάντες στο 65′, ενώ ο Φαν Βερτ από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Βόλος παραμένει στην 10η θέση με 31 πόντους, ενώ ακολουθεί ο Ιωνικός με έναν βαθμό λιγότερο.

Ο Μάντζης έβαλε από νωρίς μπροστά τον Ιωνικό

Ο Ιωνικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε από νωρίς να προηγηθεί. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, νίκησε τους πάντες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, με ένα καλό σουτ του Ντάλσιο στο 7′ να περνάει λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι και ο Λένις στο 11′ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν σε θέση τετ α τετ. Ο Βόλος προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του μετά το 15λεπτο, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 18′ άπαντες πάγωσαν, όταν ο Ρομέρο έχασε τις αισθήσεις του μετά από μία εναέρια διεκδίκηση. Έπειτα από λίγα λεπτά σηκώθηκε, αποχώρησε με φορείο και διεκομίσθη στο νοσοκομείο.

Στην επανέναρξη το παιχνίδι ήταν κάπως παγωμένο. Ο Βόλος προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα, αλλά ο Ιωνικός εξακολουθούσε να βρίσκει χώρους, ενώ στο 38′ απείλησε ξανά με τον Λένις και με τον Μύγα στο 43′. Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ.

Μέσα σε έξι λεπτά ο Βόλος απάντησε στο δεύτερο γκολ του Μάντζη

Ο Ιωνικός κατάφερε να κάνει το 2-0 νωρίς στο δεύτερο μέρος. Στο 52ο λεπτό, ο Ο Άοσμαν από τα αριστερά της περιοχής, έστρωσε την μπάλα στον Μάντζη και με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Βόλου. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι απειλητικοί και είχαν νέα καλή στιγμή με κεφαλιά του σκόρερ στο 55ο λεπτό.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού ο Βόλος ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο. Είχε ευκαιρία στο 58ο λεπτό με κεφαλιά του Γκιουλέν, που απέκρουσε δύσκολα ο Χουτεσιώτης. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν από μακριά και μάλιστα πέτυχαν τη μείωση. Ο Πάολο Φερνάντες έκανε το σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη.

Οι Βολιώτες κατάφεραν να ισορροπήσουν πλήρως το παιχνίδι. Στο 70′ έδωσε πέναλτι για χέρι του Μύγα, ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος, έπειτα από προσπάθεια του Βόλου από τα αριστερά. Ο Φαν Βερτ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 86ο λεπτό ο Βόλος είχε την ευκαιρία να πετύχει την ανατροπή. Οι Θεσσαλοί κυκλοφόρησαν ωραία, ο Φαν Βερτ από τα δεξιά της περιοχής βρέθηκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Έτσι, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Αστέρας – Ατρόμητος 0-0: Ο Γιαννιώτης έδωσε το βαθμό στους Περιστεριώτες

Ο Ανδρεάς Γιαννιώτης πραγματοποίησε μια τρομερή εμφάνιση στο ματς με τον Αστέρα, κράτησε το μηδέν στην εστία του Ατρόμητου, με την ομάδα του Περιστερίου να παίρνει έναν ακόμη σημαντικό πόντο στη μάχη που δίνει για παραμονή απευθείας στη Super League.

Ένας εκπληκτικός Ανδρέας Γιαννιώτης με πολλές και σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν στην εστία του Ατρόμητου στο ματς με τον Αστέρα και έδωσε ένα σημαντικό πόντο (0-0) στην ομάδα του Περιστερίου στη μάχη που δίνει για απευθείας παραμονή στη Super League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά βρήκαν μπροστά τους έναν εκπληκτικό Γιαννιώτη που είχε σκοπό να μην αφήσει τίποτα να πάει στην εστία του.

Στάθηκαν βέβαια και άτυχοι καθώς είχαν δοκάρι ενώ είδαν την ομάδα του Περιστερίου να μένει με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης λόγω αποβολής του Άλιμπεκ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πλέον ο Αστέρας από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να νικήσει είδε τον ΟΦΗ να τον προσπερνάει στη μάχη για την 7η θέση ενώ ο Ατρόμητος είναι στο 12η θέση και στο +6 από την 13 Λαμία.

Καλύτερος ο Αστέρας, απείλησε με Ναμπί ο Ατρόμητος

Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Αστέρα αλλά όπως ήδη γράψαμε από την άλλη κάτω από τα γκολπόστ του Ατρόμητου ο Ανδρέας Γιαννιώτης πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του και έβγαζε ότι πήγαινε προς την εστία του.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Αρκάδων ήρθε στο 9′ με τον Σίτο να απειλεί και τον Γιαννιώτη να διώχνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Μπενίτο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά και πάλι ο Έλληνας κίπερ είπε όχι.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απειλήσει με σουτ του Ναμπί το οποίο εξουδετέρωσε βγάζοντας τη μπάλα σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

Ο Γιαννιώτης αντέδρασε σωτήρια και στη σέντρα σουτ του Σίτο στο 26′ ενώ ο ΟΦΗ απάντησε και πάλι με τον Ναμπί στο 29′ με τον Τσιφτσή να διώχνει εκ νέου.

Επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων

Το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον Αστέρα που έχανε τη μια καλή στιγμή μετά την άλλη. Στο 52′ ο Ατιένθα μετά από κόρνερ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ριέρα βρέθηκε σε θέση βολής, απέναντι από τον Γιαννιώτη, επιχείρησε το πλασέ με τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει με το ένα χέρι τη μπάλα. Έντεκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Ριέρα δέχτηκε όμορφη κάθετη πάσα, μπήκε στην περιοχή πλάσαρε με τον Γιαννιώτη να λέει και πάλι όχι.

Λαμία – ΟΦΗ 1-2: Οι Κρητικοί έφυγαν με το διπλό και διατήρησαν σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους

Ο ΟΦΗ έφυγε με το διπλό από το Αθανάσιος Διάκος επικρατώντας 2-1 της Λαμίας, η οποία βρίσκεται σε δύσκολη θέση, για την 2η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten. Στάικος (29′) και Φελίπε (76′) τα γκολ της Λαμίας, ο Λούκας ισοφάρισε στο 51′.

Ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του νίκη στα playouts της Super League Interwetten. Οι Κρητικοί επικράτησαν 2-1 της Λαμίας στο Αθανάσιος Διάκος για την 2η αγωνιστική της διαδικασίας. Πλέον, η ομάδα της Φθιώτιδας βρίσκεται σε δύσκολη θέση, καθώς είναι στην προτελευταία θέση με 21 πόντους. Οι Κρητικοί βρίσκονται στην 7η, με 40 πόντου.

Η ομάδα του Νιόπλια άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Στάικο, ενώ ο Λούκας έφερε το ματς στα ίσα στο 51′. Ο Φελίπε έβαλε ξανά μπροστά τους Κρητικούς στο 76′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Στάικος έβαλε τον ΟΦΗ σε θέση οδηγού

Η Λαμία ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να δημιουργήσει συνθήκες στην άμυνα του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να φτιάξουν και αυτή δικές τους στιγμές. Στο 25ο λεπτό ο Τσιλιανίδης έκανε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Σαράνοβ.

Στο 29ο λεπτό η ομάδα του Νίκου Νιόπλια μπήκε μπροστά στο σκορ. Οι Κρητικοί κυκλοφόρησαν την μπάλα, ο Στάικος έκανε ωραίο σουτ από τα δεξιά της περιοχής και νίκησε τον Σαράνοβ για το 1-0 του ΟΦΗ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν δύο τα τέρματά τους με τον Νέιρα στο 35′.

Η Λαμία ανέβασε ρυθμό επιχειρώντας να ισοφαρίσει πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Σιμόν στο 38′ έκανε το σουτ, αλλά δεν απείλησε σημαντικά τον Σωτηρίου. Στο 41ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Έπειτα από εκτέλεση του Μπεχαράνο από τα αριστερά, ο Σωτηρίου βγήκε χωρίς να απομακρύνει, ο Λούκας δεν μπόρεσε από κοντά να σουτάρει.

Ισοφάρισε εντυπωσιακά η Λαμία, απάντησε ο Φελίπε

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο β’ μέρος, έχοντας την κατοχή, προσπαθώντας να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Σωτηρίου. Στο 46′ ο Τιρόνε επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στο 51′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Μπεχαράνο έκανε το γέμισμα, η άμυνα του ΟΦΗ δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Νούνιες με κεφαλιά τροφοδότησε τον Λούκας, ο οποίος ισοφάρισε με ένα εντυπωσιακό γυριστό.

Η Λαμία επιχειρούσε να χτυπήσει στην κόντρα, με τους Κρητικούς να μην είναι ουσιαστικοί στο μεσοεπιθετικό κομμάτι. Στο 63′ η Λαμία απείλησε εκ νέου με ένα άστοχο σουτ του Λούκας. Στο 66′ ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Μπανγκουρά, ενώ ο Νίκος Νίοπλιας πέρασε τους Τοράλ και Λάμπρου. Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι έγιναν απειλητικοί. Ο Σαραμαντάς από τα αριστερά γύρισε στον Ρόμανιτς, ο οποίος έκανε ένα κακό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 76′ οι Κρητικοί απέκτησαν εκ νέου προβάδισμα. Έπειτα από κεφαλιά του Λάμπρου σε εκτέλεση φάουλ, ο Αντέτζο βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λουίζ Φελίπε ανέλαβε την εκτέλεση και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-1 για τον ΟΦΗ. Στο 90+1′ η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Αραμπούλι, ωστόσο το 2-1 υπέρ των Κρητικών παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοβ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Άλβες, Σιμόν, Μπανγκουρά (66′ Αραμπούλι), Γκέντσογλου (46′ Τιρόνε), Μπεχαράνο (90′ Μανούσος), Νούνιες, Καραμάνος (71′ Τζανδάρης), Ρόμανιτς

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Μπουζούκης (77′ Διαμάντης), Στάικος (66′ Τοράλ), Νέιρα, Τσιλιανίδης (66′ Λάμπρου), Φελίπε.