ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή με γκολάρα Σάκχοφ * Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-3: Ντεμπούτο Γκαρσία με το αριστερό του Νινούα * Άρης-Αστέρας 1-0: Η κορυφή τού ανήκει * Η βαθμολογία μετά τα ματς της Κυριακής

ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-1

Η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, όμως έκανε την ανατροπή και με την γκολάρα του Σάκχοφ επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ των πολλών απουσιών. Στην 2η θέση μαζί με τον Ολυμπιακό η Ένωση…

Με τον Σάκχοφ να δίνει τη λύση στο 74′ η ΑΕΚ πήρε μια δύσκολη νίκη επί του ΟΦΗ των πολλών απουσιών με 2-1 στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση προβλημάτισε με την απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο, βγάζοντας κούραση και χωρίς να διαθέτει έμπνευση στο παιχνίδι της. Ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6′ με τον Στάρτζεον, με τον Νεντελτσιάρου να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 34′ και τον Μαχαίρα να βρίσκει το δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε με τον Σάκχοφ να πάρει το τρίποντο και να ξαναπιάσει τον Ολυμπιακό στη 2η θέση.

Έτσι ξεκίνησαν Καρέρα και Σίμος

Ο Μάσιμο Καρέρα διατήρησε το 4-2-3-1 για την ΑΕΚ αφήνοντας στον πάγκο τόσο τον Λιβάια όσο και τον Ολιβέιρα. Οι Τάνκοβιτς και Μαχαίρας ξεκίνησαν στα άκρα της επίθεσης, με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή, ο Χνιντ επέστρεψε στο κέντρο της άμυνας, ενώ στον άξονα για ακόμα ένα παιχνίδι ξεκίνησε το δίδυμο Κρίστιτσιτς – Σάκχοφ. Ο Γιώργος Σίμος στον ΟΦΗ, αντιμετωπίζοντας πολλές απουσίες για ακόμα ένα ματς, παρέταξε ένα 5-4-1 με τους Λυμπεράκη, Διαμαντή και Βαφέα ως στόπερ, στην κορυφή της επίθεσης τον Γιάννου και τους Μπαλογιάννη και Στάρτζεον να κινούνται αριστερά και δεξιά αντίστοιχα από το δίδυμο των Σακόρ και Μεγιάδο στο κέντρο.

Ο ΟΦΗ το προβάδισμα με Στάρτζεον, απάντησε ο Νεντελτσιάρου

Ο ΟΦΗ μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια, κυκλοφορώντας την μπάλα και διεκδικώντας την πιο μαχητικά από την ΑΕΚ. Η Ένωση δεν είχε «σπιρτάδα», με τους κιτρινόμαυρους να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν δίχως κίνηση και πρέσινγκ. Το πρώτο… καμπανάκι χτύπησε για την ΑΕΚ στο 5′ όταν το σουτ του Μπαλογιάννη πέρασε δίπλα από το κάθετο του Τσιντώτα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και το γκολ των Κρητικών. Ο Μπαλογιάννης σέντραρε ανενόχλητος, ο Χνιντ έδιωξε λανθασμένα με το κεφάλι, η μπάλα κατέληξε στον Στάρτζεον στον οποίο Μάνταλος και Νεντελτσιάρου άργησαν να πάνε πάνω του και ο μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Έπρεπε να περάσουν τα πρώτα 20 λεπτά για να πάρει η ΑΕΚ την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς ωστόσο να βρίσκει διαδρόμους απέναντι σε έναν καλά οργανωμένο ΟΦΗ που έκλεινε όλους τους χώρους. Μια κεφαλιά του Μάνταλου στο 23′ δεν ανησύχησε τον Βάτερμαν που μπλόκαρε εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στο 29′ είχαν μια ακόμα τελική με σουτ του δυναμικού Σακόρ, το οποίο μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Στο 34′ ωστόσο η Ένωση, παρότι δεν απειλούσε ουσιαστικά την εστία του ΟΦΗ, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Μάνταλος γέμισε με φάουλ μέσα στην περιοχή και ο Νεντελτσιάρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ, ωστόσο στον έλεγχο του VAR φάνηκε πως ο Ρουμάνος στόπερ καλυπτόταν και το γκολ μέτρησε.

Η ΑΕΚ, η οποία πάντως συνέχιζε να μην ενθουσιάζει, θα μπορούσε πριν το ημίχρονο να είχε κάνει την ανατροπή, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Μαχαίρα μετά την κεφαλιά του Μάνταλου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Βάτερμαν.

Ο Σάκχοφ έδωσε τη λύση και η ΑΕΚ πήρε μια δύσκολη νίκη

Η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερη ένταση με την έναρξη του δευτέρου μέρους και στο 52′ ξανά ο Μαχαίρας έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία όταν έπειτα από λάθος του Λυμπεράκη «τσίμπησε» την μπάλα με τον Βάτερμαν με το ένα χέρι να βγάζει σε κόρνερ. Ο Καρέρα στο 56′ πέρασε τη θέση του νεαρού μεσοεπιθετικού της Ένωσης τον Λιβάια στο 56′ με τον Κροάτη να πηγαίνει στην αριστερή πτέρυγα και τον Τάνκοβιτς να αλλάζει στη δεξιά. Οι κιτρινόμαυροι άρχισαν να πιέζουν περισσότερο ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, με τον ΟΦΗ να περιμένει προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί κάποια αντεπίθεση.

Στο 59′ ένα μακρινό σουτ του Παουλίνιο πέρασε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Λιβάια με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για σπρώξιμο του Κροάτη στον Λυμπεράκη πριν σκοράρει. Ο Σίμος έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Ντε Γκουζμάν να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, ενώ ο Καρέρα λίγο αργότερα έβγαλε τον Ανσαριφάρντ και έριξε στο ματς τον Ολιβέιρα. Πάντως ο ΟΦΗ όταν έβρισκε την ευκαιρία ανησυχούσε την κιτρινόμαυρη άμυνα, όπως στο 69′ όταν μετά τη σέντρα του Ντε Γκουζμάν η κεφαλιά του Γιάννου πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Η ΑΕΚ έφτασε για άλλη μια φορά κοντά στο γκολ στο 73′ αλλά ο Βάτερμαν ήταν ξανά σωστά τοποθετημένος σταματώντας το σουτ του Λιβάια. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Σάκχοφ βρήκε τη λύση. Ο Μάνταλος τον τροφοδότησε και ο Ουκρανός χαφ με μια εξαιρετική ενέργεια ξεμαρακαρίστηκε και τελείωσε όμορφα τη φάση με πλασέ βάζοντας την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (2-1).

Ο Καρέρα μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε τον Σβάρνα στη θέση του Τάνκοβιτς, αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 3-5-2 για να διατηρήσει το 2-1. Και το κατάφερε, παρότι η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον ΟΦΗ, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά την κιτρινόμαυρη άμυνα.

MVP: Ο Μάνταλος. Ό,τι δημιουργικό έβγαζε η ΑΕΚ ερχόταν από τα πόδια του. Ο αρχηγός της Ένωσης έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Νεντελτσιάρου, αλλά και εκείνος από τον οποίο ξεκίνησε η φάση του γκολ του Σάκχοφ που έδωσε τη νίκη στην Ένωση.

Στο ύψος τους: Ο Σάκχοφ αν και κουρασμένος, έδωσε ό,τι είχε, έτρεξε αρκετά παρότι είχε στην πλάτη του σερί ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη και ήταν αυτός που με μια περίτεχνη ενέργεια έδωσε τη λύση για να πάρει η ΑΕΚ τη νίκη. Από τον ΟΦΗ ο Βάτερμαν ήταν πολύ σταθερός κάτω από την εστία του με κομβικές αποκρούσεις μετά το 1-1, ενώ και ο Σακόρ τα πήγε καλά στο κέντρο.

Αδύναμος κρίκος: Η ΑΕΚ σε ακόμα ένα παιχνίδι δεν πήρε επιθετικά τίποτα από τα μπακ της, τους Λόπες και Παουλίνιο, οι οποίοι και αμυντικά δεν έβγαζαν σταθερότητα.

Η γκάφα: Την έκανε ο Χνιντ, ο οποίος δεν έκοψε πλάγια τη σέντρα του Μπαλογιάννη ως όφειλε, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Στάρτζεον και να γίνει το 0-1.

Το στραγάλι: Ο Κουτσιαύτης  δεν μέτρησε το γκολ του Λιβάια σφυρίζοντας φάουλ του Κροάτη για σπρώξιμο στον Λυμπεράκη πριν σκοράρει. Δεν κλήθηκε στο VAR για να τσεκάρει τη φάση, με τους κιτρινόμαυρους να διαμαρτύρονται.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Η ΑΕΚ έπρεπε να πάρει πάση θυσία τη νίκη στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ και να συνεχίσει την τριάδα των αγώνων που έχει μπροστά της μέχρι τη διακοπή απέναντι σε Ζόρια και Άρη νικηφόρα ώστε να πάει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην επανέναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων έπειτα. Η Ένωση συνάντησε δυσκολίες απέναντι σε έναν καλά οργανωμένο ΟΦΗ, έβγαλε κούραση από τα συνεχή ματς και δεν είχε εμπνεύσεις, ωστόσο έφτασε στην ανατροπή. Και αυτό είναι που μετράει στο τέλος σε τέτοια ματς. Ο ΟΦΗ πάλεψε, έπαιξε ξανά το ποδόσφαιρό του και ο Σίμος θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του, περιμένοντας να επιστρέψουν οι πολλοί τραυματίες που έχει αυτήν την περίοδο για να παρουσιάσει αυτό που θέλει στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες (80′ Ινσούα), Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Παουλίνιο, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος, Τάνκοβιτς (81′ Σβάρνας), Μαχαίρας (56′ Λιβάια), Ανσαριφάρντ (67′ Ολιβέιρα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Διαμαντής, Βαφέας, Ουές, Σακόρ (88′ Στάικος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (62′ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον (88′ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83′ Γκαργκαλατζίδης)

Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 1-3: Ντεμπούτο Γκαρσία με το αριστερό του Νινούα

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το γκολ επί του Παναιτωλικού για την 7η αγωνιστική

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού εκτός έδρας στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Νινούα με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ με το αριστερό να δίνει το προβάδισμα με 2-1 στους φιλοξενούμενους στο 88′.

Την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΟΚ επικρατώντας του Παναιτωλικού με 3-1 στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Μια δύσκολη επικράτηση για τους φιλοξενούμενους η οποία ήρθε χάρη στην καταπληκτική έμπνευση του Νινούα στο 88′ της αναμέτρησης όπου ο διεθνής ποδοσφαιριστής με ένα εκπληκτικό φάουλ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Κνετ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έκανε το 2-1.

Η ομάδα του Παναιτωλικού παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια με τον Λουτσιάνο στον πάγκο της και αν δεν ήταν αυτή η έμπνευση από τον Νινούα μπορεί να είχε πάρει και το βαθμό της ισοφάρισης.

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό αρκετά δυνατά και αλλάζοντας διάταξη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και την διάταξη που χρησιμοποιούσε ο Άμπελ Φερέιρα. Ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε το 4-2-3-1, αντί του 3-4-3, με τον Σβιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης και τους Τζόλη, Μουργκ, Ζίβκοβιτς πίσω τους.

Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα πίεσαν για ένα γκολ και είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος είχαν δέκα τελικές, οι πέντε προς την εστία βάζοντας δύσκολα στον Κνετ ο οποίος αρχικά έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Βαρέλα και το σουτ του Τζόλη αλλά δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο στο 18′ στην κεφαλιά του Σβιντέρσκι. Ο Σβαμπ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα ο Πολωνός πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Κνετ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Οι παίκτες του Γκαρσία συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, να ψάχνουν και ένα δεύτερο γκολ και να απειλούν την εστία των γηπεδούχων χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ενδεικτικό είναι πως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει 60% κατοχή και έξι κερδισμένα κόρνερ.

Την ίδια ώρα ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε με τίποτα να μπει στην εστία του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο. Είναι χαρακτηριστικό πως και οι τρεις τελικές που είχαν οι γηπεδούχοι έγιναν με σουτ εκτός περιοχής και μόλις μια εξ αυτών πήγε στην εστία του Ζίβκοβιτς.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ 40 ΛΕΠΤΑ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εντελώς διαφορετική εικόνα. Ο ΠΑΟΚ εμφανώς κουρασμένος από το ματς του Europa League και το ταξίδι έδειξε να μην μπορεί να έχει την ίδια ορμή όπως στο πρώτο 45λεπτο. Αντίθετα ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βγει από το καβούκι του, να πατήσιε περιοχή σε αντίθεση με το πρώτο μέρος και να απειλήσει.

Τα κατάφερε στον απόλυτο βαθμό στο 54′ όταν ο Αριγίμπι κέρδισε πέναλτι από τον Ίνγκασον, το εκτέλεσε ο ίδιος και ευστόχησε για το 1-1 με τον Ζίβκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο ΝΙΝΟΥΑ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ που στο πρώτο μέρος έκανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη στο δεύτερο μέρος δεν μπορούσε να απειλήσει. Ο Γκαρσία ανακάτεψε την τράπουλα, φρέσκαρε την ομάδα και οι δύο εκ των πέντε αλλαγών του έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να έρθει το τρίποντο. Ο λόγος για τους Νινούα και Τσόλακ. Ιδίως ο πρώτος ήταν αυτός που με την πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ με το αριστερό στην απέναντι γωνία του Κνετ έκανε το 2-1 στο 88′ και ουσιαστικά έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Ήταν λογικό το γκολ αυτό να ρίψει ψυχολογικά τους παίκτες του Παναιτωλικού που στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκαν και τρίτο τέρμα από πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μπίσεσβαρ σε χέρι του Καρασαλίδη. Ο Τσόλακ ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, νίκησε τον Κνετ και έγραψε το 3-1 για τον ΠΑΟΚ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Μεντόσα (80′ Άλβαρες), Γιάπολις (80′ Αζάντι), Αριγίμπι, Ντάλσιο, Ντίας (70′ Τσιγγάρας), Βέργος (63′ Ντουάρτε).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ουαγκέ (82′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (66′ Εσίτι), Ελ Καντουρί (82′ Νινούα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (61′ Μπίσεσβαρ), Μουργκ, Σφιντέρσκι (66′ Τσόλακ).

Άρης – Αστέρας 1-0: Η κορυφή τού ανήκει

Οι παίκτες του Άρη πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στον Αστέρα

Ο Άρης, παρά τις απουσίες εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού, επικράτησε 1-0 του Αστέρα στο “Κλ. Βικελίδης” και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Το αυτογκόλ του Πασαλίδη στο 55′ έκρινε το ματς.

Ο Άρης δεν… αφήνει την κορυφή. Παρά τις απουσίες εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού, η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε 1-0 του Αστέρα στο “Κλ. Βικελίδης” και σημείωσε την πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες, φτάνοντας στους 16 βαθμούς και παραμένοντας μόνος πρώτος.

Το αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη στο 55′ έκρινε τον αγώνα, με τον Άρη να είναι καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά να βρίσκει απέναντι έναν εξαιρετικό Παπαδόπουλου που κράτησε όρθια την ομάδα του σε αρκετές περιπτώσεις. Βέβαια, κι ο Μάριος Σιαμπάνης, όποτε χρειάστηκε, κράτησε ανέπαφη την εστία του, με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Ο ΓΚΑΜΑ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ, Ο ΣΙΛΒΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Ο Μπρούνο Γκάμα γι’ ακόμα μία αναμέτρηση ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Άρη. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, ύστερα από ένα “χλιαρό” πρώτο μέρος, μπήκε με… φόρα στο δεύτερο, έχασε μία πολύ καλή στιγμή στο 54′ και ένα λεπτό αργότερα είχε την… ασίστ στο αυτογκόλ του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη για το 1-0 των γηπεδούχων.

Γενικότερα, στο διάστημα που αγωνίστηκε, ο Γκάμα έδειξε γιατί είναι ο ηγέτης των “κιτρίνων”, ανεβάζοντας με την απόδοσή του όλη την ομάδα. Ωστόσο, ο παίκτης που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν ο Σαντέ Σίλβα. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα και ξεχώρισε απ’ τα πρώτα λεπτά της παρουσίας του. Είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 64′, ενώ τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΣΙΑΜΠΑΝΗΣ

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν κατάφερε, πέρα από μία κεφαλιά του Μπαράλες στις καθυστερήσεις, να βάλει δύσκολα στον Σιαμπάνη.

Στον αντίποδα, ο Μάνος βρήκε… κακό μπελά απέναντι στον Παπαδόπουλο, αφού ο γκολκίπερ του Αστέρα αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του σε δύο τετ α τετ με τον επιθετικό του Άρη.

Ο ΑΡΗΣ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ, Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Στο πρώτο μέρος, ο Άρης μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση, είχε κάποιες καλές συνεργασίες που έφεραν και την ευκαιρία του Ντανιέλ Μαντσίνι στο 15ο λεπτό, αλλά ως εκεί. Ο Μπρούνο Γκάμα ήταν καλά κλεισμένος από τους αμυντικούς του Αστέρα, ενώ οι Ματέο Γκαρσία και Δημήτρης Μάνος έδειξαν δραστήριοι, αλλά χωρίς ουσία στην τελική προσπάθεια. Απόδειξη, το γεγονός πως η μοναδική τελική του Μάνου ήταν ένα μακρινό σουτ στο 36′, το οποίο δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο.

Στον αντίποδα, ο Αστέρας ανέβηκε μετά το 25ο λεπτό και “χτύπησε” κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Σε μία εξ αυτών, ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Χουάν Μουνάφο, αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Χερόνιμο Μπαράλες έδωσε πολλές μάχες με τον ΄Γιοάν Μπεναλουάν, δίχως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του γκολκίπερ του Άρη, ενώ το ίδιο ίσχυσε και για τους υπόλοιπους επιθετικούς των Αρκάδων.

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Λόπεθ), Τζέγκο, Γκαρσία, Μαντσίνι (61′ Σίλβα), Γκάμα (77′ Κάτσε), Μάνος.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης (90′ Φερνάντες), Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε (72′ Ιγκλέσιας), Ριέρα (61′ Γκόμες), Κρέσπι (61′ Ορόσκο), Τίλικα, Μπαράλες.

Super League Interwetten: Η βαθμολογία μετά τα ματς της Κυριακής

Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ επί του ΟΦΗ για την 7η αγωνιστική της Super League

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά και τις τρεις αναμετρήσεις της Κυριακής και την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Η7η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να επικρατεί 2-1 του ΟΦΗ και να σκαρφαλώνει στην τρίτη θέση με 13 βαθμούς ενώ και ο ΠΑΟΚ μετά την πρώτη εκτός έδρας νίκη του επί του Παναιτωλικού είναι στην τέταρτη θέση με 12 πόντους.

Στην κορυφή παραμένει ο Άρης μετά την επικράτηση επί του Αστέρα έχοντας 16 βαθμούς σε έξι παιχνίδια ενώ στη δεύτερη θέση είναι ο Ολυμπιακός με 15 πόντους σε πέντε όμως ματς.