ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 0-1: Αγγαρεία με ήττα * Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 1-2: «Καμπανάκι» για το Τριφύλλι * Έδωσαν άλλο αέρα στον Άρη οι μεταγραφές και… τεσσάρα στον ΠΑΣ

ΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 0-1: Αγγαρεία με ήττα, νεύρα και... Άμραμπατ!
Η Α.Ε.Κ. προσπάθησε στο πρώτο 45λεπτο (αλλά λίγα πράγματα) σε ένα ματς με πολλές εντάσεις, ξύλο, ανεπίσημο ντεμπούτο του 34χρονου Μαροκινού άσου και νικητή τον Αστέρα Τρίπολης χάρη σε γκολ του Σανταφέ!

Ένα ακόμη φιλικό ματς της ΑΕΚ, με αντίπαλο τούτη τη φορά τον Αστέρα Τρίπολης, το οποίο δεν θα θυμόμαστε για πολύ και σίγουρα σε καμία των περιπτώσεων για το αγωνιστικό κομμάτι αν εξαιρέσουμε ένα – δυο στοιχεία, όπως το ανεπίσημο ντεμπούτο του Άμραμπατ και το σούπερ παιχνίδι του Λε Ταλέκ… Εννοείται και το γκολ του Σανταφέ στο 83′ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της ομάδας της Αρκαδίας στη δεύτερη φάση που δημιούργησε σε όλο το ματς, με τον τρόπο κοινώς που γνωρίζει να κερδίζει ο Ράσταβατς

Αν θα το θυμόμαστε για κάτι αυτό θα είναι το ξύλο μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων, τις στιγμές έντασεις και τους τσαμπουκάδες μεταξύ των ποδοσφαιριστών και ειδικότερα των Τζαβέλλα και Μπαράλες όπου ο τελευταίος χτύπησε στο πρόσωπο τον διεθνή Έλληνα άσο της ΑΕΚ αλλά δεν αποβλήθηκε όπως έπρεπε από τον διαιτητή. Επέλεξε να διατάξει την αντικατάσταση και των δυο πρωταγωνιστών.

Αντίθετα έδειξε κίτρινη σε Βράνιες και Τιλίκα στο επόμενο επεισόδιο μεταξύ παικτών, αλλά και στον Ιγκλέσιας που… χώθηκε σαν γνήσιος Αργεντινός στον καυγά, για να τα βάλει με τον Βόσνιο στόπερ. Ένταση υπήρξε και μεταξύ του Λε Ταλέκ και του Τασουλή. Χρειάστηκε έπειτα από όλα αυτά να δούμε ακόμη και τους προπονητές και τα μέλη των τεχνικών τιμ να μπουν στο χορτάρι για να σταματήσουν οι παίκτες τους τσαμπουκάδες.

Στο καθαρά αγωνιστικό η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο, είχε φάσεις για να φτάσει στο τέρμα, δεν τα κατάφερε όμως ούτε στο 6′ με τον Τάνβκοβιτς, ούτε τρία λεπτά αργότερα όταν ο αναπτύχθηκε σωστά η ΑΕΚ με Λε Ταλέκ, Σάκχοφ και Σιμάνσκι αλλά η κεφαλιά του Σάκχοφ πέρασε ψηλά. Ωστόσο μεγαλύτερες στιγμές ήταν στο 27′ όταν έπειτα από δημιουργία του Σάκχοφ, ο Σιμάνσκι βρήκε τον Ανσαριφάρντ εντός εστίας αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο ο οποίος κέρδισε και τον Τάνκοβιτς στο 42′. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ, ο Βράνιες με τακουνάκι βρήκε τον Τάνκοβιτς ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Μουνάφο και κατέληξε δίπλα από την εστία.

Σε ότι αφορά το δεύτερο 45λεπτο ξεχώρισε για τους τσαμπουκάδες όπως προαναφέραμε και για το ντεμπούτο του Άμραμπατ που λίγο έλειψε να βρει και ασίστ στο 70′ αφού χάρη στην ποιότητά του βρήκε με σούπερ μεταβίβαση τον Αραούχο που τελείωσε σωστά πριν σκάσει η μπάλα αλλά αυτή δεν του έκανε τη χάρη και πέρασε δίπλα από την εστία! Τελικά ο Αστέρας κατάφερε με τη μοναδική καλή του αντεπίθεση να βρει γκολ με τον Σανταφέ στο 83‘ και να πάρει τη νίκη σε ένα ματς αγγαρεία!

Η ΑΕΚ δεν δύναται να κρατήσει περισσότερα από τον Λε Ταλέκ που ήταν παντού στον άξονα και έκανε καλό παιχνίδι. Το 4-4-2 που αναγκάστηκε να παίξει όταν αντικαταστάθηκε ο Αλμπάνης από τον Αραούχο δεν δείχνει με τα πρόσωπα που υπήρχαν διαθέσιμα να δύναται να φέρει αποτέλεσμα, βέβαια επαναλαμβάνω ήταν μια διάταξη με παίκτες σε θέσεις που ΔΕΝ θα δούμε ξανά…

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μιτάι (56′ Παρράς), Τζαβέλλας (50′ Λάτσι), Βράνιες (81′ Μήτογλου), Σβάρνας, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ (73′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (61′ Άμραμπατ), Αλμπάνης (19′ Αραούχο), Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Καπίγια, Κανελλόπουλος, Σίτο, Αλί Μπαμπά, Μπενίτο. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Τσιφτσής, Γκαρθία, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Σανταφέ, Ριέρα, Τιλίκα, Μπαράλες.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 1-2: «Καμπανάκι» για το Τριφύλλι

Παναθηναϊκός - Παναιτωλικός 1-2: «Καμπανάκι» για το Τριφύλλι
Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε, γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-2) από τον Παναιτωλικό σε φιλική αναμέτρηση υπό το βλέμμα του Γιάννη Αλαφούζου. «Καμπανάκι» για το Τριφύλλι που δεν έχει νικήσει σε κανένα από τα επτά φιλικά, άρεσαν οι Αγρινιώτες.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου (21/8) τον Παναιτωλικό σε φιλική αναμέτρηση στη Λεωφόρο και γνώρισε την εντός έδρας ήττα (1-2) σε μια εμφάνιση που αποτελεί «καμπανάκι» για το Τριφύλλι.

Ο Χατζηγιοβάνης άνοιξε το σκορ για τους Πράσινους στο 38′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε στην ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Λούι. Η ομάδα του Αγρινίου ισοφάρισε στο 43′ με την κεφαλιά του Φλόρες, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Ντίας.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού

Στο 83′ ο Μπαρμπόσα με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε έπειτα από χέρι σε εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου που προηγήθηκε, χαρίζοντας τη φιλική νίκη στον Παναιτωλικό.

Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε υπό το βλέμμα του Γιάννη Αλαφούζου, μην καταφέρνοντας να πανηγυρίσει νίκη σε κανένα από τα επτά φιλικά που έχει δώσει μέχρι τώρα. Σε όλα μάλιστα έχει δεχθεί γκολ (τέσσερις ισοπαλίες – τρεις ήττες).

Στο έκτο λεπτό ο Μπουζούκης επιχείρησε τη λόμπα, αλλά η προσπάθειά του δεν απέφερε αποτέλεσμα. Ομοίως ανεπιτυχής ήταν και η κατάληξη του σουτ που εξαπέλυσε ο Καμπετσής στο 14′, καθώς ο Ροντρίγκες μπλόκαρε εύκολα.

Παναιτωλικός

Στο 37′ ο Μαουρίσιο ανετράπη από τον Λουί και ο Χατηγιοβάνης ευστόχησε στην εκτέλεση για το 1-0. Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού, ωστόσο, δεν κράτησε πολύ. Στο 43′ ο Φλόρες μετά από κόρνερ του Ντίας ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Διούδης νίκησε σε διπλή ευκαιρία τους Καρέλη και Τσιγγάρα στις αρχές του δευτέρου μέρους και κράτησε το 1-1, ενώ απέκρουσε και το σουτ του Μεντόσα στο 71′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καρλίτος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την μπαλιά του Μαουρίσιο.

Στην ανατροπή οδήγησε τον Παναιτωλικό ο Μπαρμπόσα. Η μπάλα στο φάουλ που εκτέλεσε βρήκε στο τείχος, με αποτέλεσμα να σφυριχτεί πέναλτι. Ο Πορτογάλος το εκτέλεσε, ευστόχησε και διαμόρφωσε το 1-2.

Ο Γιάννης Αλαφούζος παρακολουθεί το ματς

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουάνκαρ, Σιδεράς, Βέλεθ (73′ Σάρλια), Κώτσιρας, Πέρεθ, Μαουρίσιο (77′ Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (62′ Ιωαννίδης), Χατζηγιοβάνης (67′ Ενγκμπακοτό), Μπουζούκης (46′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (62′ Καρλίτος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Μαλής (76′ Βργκοτς), Χουχούμης, Λούι, Κορνέλιους, Τσιγγάρας, Μεντόσα (73′ Μόρσεϊ), Ντουάρτε, Φλόρες (85′ Μπελεβώνης), Καρέλης (76′ Βέργος), Ντίας.

Έδωσαν άλλο αέρα στον Άρη οι μεταγραφές και… τεσσάρα στον ΠΑΣ

Έδωσαν άλλο αέρα στον Άρη οι μεταγραφές και... τεσσάρα στον ΠΑΣ

Με τα νέα του μεταγραφικά αποκτήματα του να του δίνουν άλλο αέρα, ο Άρης νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, προσφέροντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο, στέλνοντας παράλληλα το μήνυμα ότι και φέτος ετοιμάζεται για υψηλές πτήσεις.

Πιο συγκεκριμένα, μέχρι το 35΄ το παιχνίδι ήταν άχρωμο, άοσμο και άγευστο. Ο Άρης είχε προβλήματα… χημείας και μόνο περιστασιακά και λόγω ποιότητας έβγαζε κάποιες ωραίες συνεργασίες. Δυο σουτ του Εντιαγέ και του Λούμορ ήταν ότι είδαμε μέχρι το 38΄ να βάλει ένα υπέροχο γκολ ο Καμαρά με το αριστερό. Το γκολ ήταν το έναυσμα να πάρουν μπρος οι γηπεδούχοι που πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραία κεφαλιά του Φαμπιάνο από σέντρα του Σάσα. Μια αδράνεια του Λούμορ που… έχασε τον Σάλιακα έβαλε ξανά στο ματς την ομάδα των Ιωαννίνων ακριβώς με τη συμπλήρωση των 45 πρώτων λεπτών.

Στην επανάληψη για ένα 20λεπτο ο Άρης ήταν απολαυστικός. Πίεσε ψηλά τον ΠΑΣ, έκλεψε μπάλες και με δυο γκολ των Ματέο Γκαρσία και Ιτούρμπε είχε κάνει ήδη στο 61΄ το σκορ 4-1. Κάποια νεύρα, μια αποβολή του Εραμούσπε για ένα κλάδεμα στον Ιτούρμπε έκοψαν τον ρυθμό των γηπεδούχων που ακόμη και με τις πολλές αλλαγές του Μάντζιου στο τελευταίο τέταρτο έψαξαν ένα πέμπτο γκολ απέναντι στον ΠΑΣ που είχε παθητικό ρόλο.

ΑΡΗΣ: Ντένις (75΄ Σιαμπάνης), Σούντγκρεν (80΄ Μαρμαρίδης), Λούμορ (73΄ Σάκιτς), Μπεναλουάν (72΄ Ματίγια), Φαμπιάνο (55΄ Ασλανίδης), Εντιαγέ (68΄ Τζέηκο), Σάσα, Μαντσίνι (80΄ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (53΄ Ιτούρμπε), Γκαρσία (75΄ Ντουάρτε), Καμαρά (68΄ Χαίροβιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Γκαρντάβσκι, Καραχάλιος, Ντομίνγκεζ, Μορέιρα (54′ Τριάδης), Κόντε (69′ Παντελάκης), Περέα.