Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός… * Μαρτίνς: «Ήταν οι πιο δύσκολες 72 ώρες της καριέρας μου» * Champions League: «Πεντάρα» πρόκρισης για την Αϊντχόφεν! * Μούρα-Λουντογκόρετς 0-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης για το γ΄ προκριματικό γύρο του Champions League, επικρατώντας στο Φάληρο 1-0 της Νέφτσι Μπακού με έξοχο γκολ του Μαντί Καμαρά στο 29΄, σε ένα παιχνίδι «ειδικών συνθηκών» για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε αρκετά προβλήματα πριν την έναρξη του αγώνα, τα οποία πολλαπλασιάστηκαν προϊόντος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πορτογάλος δεν είχε διαθέσιμους τους δύο βασικούς επιθετικούς του, Ελ Αραμπί (με κορονοϊό) και Τικίνιο (τραυματίας), ο Παπασταθόπουλος ήταν «επαφή» και είναι σε απομόνωση, ενώ ο Εμβιλά ήταν επίσης εκτός αποστολής με πρόβλημα τραυματισμού, όπως και οι Φορτούνης, Μπα.

Με την πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα να είναι για τη Νέφτσι στο 5ο λεπτό, όταν οι Αζέροι κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και ο Μαχμούντοφ σούταρε λίγο άουτ, κι άλλη μια φάση με την ίδια κατάληξη στο 11΄, ο Μπουχαλάκης αποχώρησε τραυματίας στο 18ο λεπτό, δίνοντας τη θέση του στον Βαλμπουενά.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν τελικά το σκορ στην πρώτη τελική τους με ένα υπέροχο σε εκτέλεση γκολ του Μαντί Καμαρά στο 29΄, όταν με έξοχο σουτ από τα 25 μέτρα σημείωσε ένα εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα.

Κι αφού ο Τζολάκης στο 32΄ γλίτωσε τον Ολυμπιακό από την ισοφάριση αποκρούοντας στο τετ α τετ με τον Αλασκάροφ, στο 43΄ ο σκόρερ Καμαρά αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο στον Αλασκάροφ, τον οποίο βρήκε στο κεφάλι χωρίς πρόθεση πάντως, καθώς δεν τον έβλεπε, με αποτέλεσμα ο Αφρικανός να αποβληθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του και τον Αλασκάροφ να γίνει αλλαγή, αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μαρτίνς θέλησε να ενδυναμώσει την άμυνά του και πέρασε τον Παπού Σισέ, ο οποίος επανεμφανίστηκε με τα «ερυθρόλευκα» ύστερα από μήνες (πήρε τη θέση του Ραντζέλοβιτς). Ο Ολυμπιακός γύρισε αρκετά πίσω στο β΄ ημίχρονο και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, κάνοντας αβίαστα λάθη.

Ο Τζολάκης ήταν σταθερός οσάκις χρειάστηκε, αποκρούοντας τα σουτ του Μπουγκρίν στο 50΄ και το 56΄, όπως κι εκείνο του Κανέ εκτός περιοχής στο 63΄, για να αποκατασταθεί η αριθμητική ισορροπία στο 63΄, όταν ο Τσελίκ δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Πινέιρο για φάουλ στον εφορμούντα με ταχύτητα Ρέαμπτσιουκ.

Η εξέλιξη βοήθησε τον Ολυμπιακό να κρατήσει μπάλα, να την κυκλοφορήσει και να πάρει ανάσες, την ώρα που ο Μαρτίνς, σε αυτό το παιχνίδι «ειδικών συνθηκών» προσπάθησε να κάνει διαχείριση δυνάμεων στους παίκτες του και να «σβήσει» το παιχνίδι, όπως κι έγινε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 43΄ Μαντί Καμαρά – 63΄ Τσελίκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουχαλάκης, Μάρκοβιτς, Σουρλής – Αλασκάροφ, Μαχμούντοφ

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78΄ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18΄ Βαλμπουενά), Καμαρά, Κουντέ (68΄ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (46΄ Σισέ), Μασούρας, Χασάν (78΄ Αγκιμπού Καμαρά).

ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ (Αμίρ Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροφ (45΄+1 Αμπάσοφ), Μαχμούντοφ (89΄ Μπας), Κόλι (86΄ Νακάφεφ), Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν (86΄ Μπουλούντοφ), Μαμαντού.

Μαρτίνς: «Ήταν οι πιο δύσκολες 72 ώρες της καριέρας μου»

Μαρτίνς

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς, ύστερα από τη νίκη των Πειραιωτών (1-0) επί της Νέφτσι, ανέφερε χαρακτηριστικά πως οι προηγούμενες 72 ώρες ήταν οι δυσκολότερες στην καριέρα του με τα διάφορα προβλήματα που προέκυψαν στην ομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στη Nova:

«Πραγματικά ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι η αντίπαλη ομάδα έχει ποιοτικούς παίκτες στην επίθεση, παίζαμε με την πρωταθλήτρια του Αζερμπαϊτζάν και ξέραμε εκ των προτέρων πως θα αντιμετωπίζαμε δυσκολίες. Οι απουσίες των τελευταίων 72 ωρών έκαναν δύσκολα τα πράγματα, αυτές οι 72 ώρες ήταν οι πιο δύσκολες της καριέρας μου. Προέκυψαν πολλά και διαφορετικά προβλήματα πριν τον αγώνα, αλλά και κατά τη διάρκειά του.

Μόνο θετικά για την προσπάθεια, την αφοσίωση, την θέληση των παικτών μου μέσα στον αγώνα, για ακόμη ένα ματς είχαν άριστο αγωνιστικό πνεύμα. Δεν ήταν δυνατό να κάνουμε ένα τέλειο παιχνίδι κάτω από αυτές τις συνθήκες».

Για το επόμενο ματς: «Στο μυαλό μου βρίσκονται πολλά πράγματα και ιδέες, ήδη σκέφτομαι το επόμενο παιχνίδι. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτό, να αναλύσουμε το ματς, να λύσουμε τα προβλήματα μας».

Για τον Τζολάκη: «Την πρώτη ημέρα που τον γνώρισα ήταν 16 και ξεχώρισα αμέσως το ταλέντο του. Δεν είχα καμία στιγμή αμφιβολία ότι θα γίνει ο πρώτος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Τον βλέπουμε καθημερινά, στις προπονήσεις, παρότι είναι νέος ότι είναι ικανός. Περιμένουμε σπουδαία πράγματα από αυτόν στο μέλλον, θα γίνει μεγάλος τερματοφύλακας. Ο Ματιέ παίζει γιατί έχει χαρακτήρα και ποιότητα, ο Τζολάκης γιατί έχει ποιότητα».

Champions League: «Πεντάρα» πρόκρισης για την Αϊντχόφεν!

αιντχοφεν

Έκανε… φύλλο και φτερό την Γαλατασαράι και βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στον τρίτο  προκριματικό γύρο του Champions League η Αϊντχόφεν! Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ διέλυσε με 5-1 την τουρκική ομάδα, έχοντας πρωταγωνιστές τον Ζάχαβι που πέτυχε χατ-τρικ και τον Γκέτσε που σκόραρε τα άλλα δύο!

Στο 2ο λεπτό ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Αϊντχόφεν, ξαναχτυπώντας στο 35’ για το 2-0. Ωστόσο, πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο η Γαλατάσαραϊ μείωσε με τον Κίλιντς στο 42’. Ο Γκέτσε στο 52’ ύστερα από ασίστ του Ζάχαβι σκόραρε το τρίτο γκολ για την ομάδα του, κάνοντας πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και τελείωσαν τον αγώνα στο 84′ όταν ο Ζάχαβι έκανε το 4-1, πετυχαίνοντας μάλιστα και χατ-τρικ. Ωστόσο, οι Ολλανδοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 90′ ο Γκέτσε διαμόρφωσε το τελικό 5-1!

Προβάδισμα για την πρόκριση πήρε έστω και δύσκολα η Λέγκια Βαρσοβίας που επικράτησε με 2-1 της Φλόρα Ταλίν. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπάρτοσζ Καπούστκα άνοιξε το σκορ για την Λέγκια, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο. Στο 53ο λεπτό ο Σάπινεν έφερε το ματς στα ίσα, με τον Λόπες στο 90+1′ να σώζει την ομάδα του και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Σε άλλο ματς, Σλόβαν Μπρατισλάβας και Γιούνγκ Μπόις έμειναν στο «μηδέν», με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν κάποιο γκολ και τα πάντα να μένουν ανοιχτά ενόψει της ρεβάνς στην Ελβετία.

Μούρα – Λουντογκόρετς 0-0: Στο μηδέν και η πρόκριση στη Βουλγαρία

Μούρα και Λουντογκόρετς έμειναν στο μηδέν στη Σλοβενία και η πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο θα παιχθεί στη Βουλγαρία. Προβάδισμα με Τσόλακ για Μάλμε.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν στη Σλοβενία Μούρα και Λουντογκόρετς και η πρόκριση θα παιχθεί στη Βουλγαρία την επόμενη εβδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν είχαν την υπομονή στην τελική προσπάθεια. Θυμίζουμε, πως ο νικητής θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Νέφτσι.

Η Λουντογκόρετς (4-3-3) μπήκε δυνατά, πίεσε αρκετά και στο πρώτο 25λεπτο είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Η Μούρα (3-5-2) προσπάθησε να ισορροπήσει, είχε ένα καλό σουτ με τον Χόρβατ τίποτα όμως περισσότερο. Σωτηρίου και Ικόκο είχαν καλές προσπάθειες πριν το τέλος, χωρίς όμως να απειλήσουν τον Ομπράντοβιτς.

Στην επανάληψη, η Μούρα ήταν πιο ορεξάτη, κυκλοφορούσε καλύτερα και είχε δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο με τους Κλέπατς και Μπομπίτσανεκ. Η καλύτερη στιγμή για τους Σλοβένους ήρθε στο 67΄αλλά η κεφαλιά του Στουρμ πέρασε μόλις άουτ. Η Λουντογκόρετς ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο και στο 77′ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά το σουτ του Μανού βρήκε το δοκάρι. Τα προβλήματα στην άμυνα των Βούλγαρων φάνηκαν και στο 84′, όταν από το… πουθενά, ο Κους βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Καλίνα.

Προβάδισμα με… Τσόλακ, ήττα για Αστέρα

Η Μάλμε επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Ελσίνκι και απέκτησε το πάνω χέρι στη μάχη για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο. Θυμίζουμε, πως ο χαμένος του ζευγαριού θα βρει απέναντί του στα προκριματικά του Europa τον χαμένο του Ολυμπιακός – Νέφτσι. Οι Σουηδοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Τσόλακ στο 45′. Ωστόσο, οι Φινλανδοί στην καλύτερή τους φάση ισοφάρισαν στο 68′ με τον Ρίσκι. Η Μάλμε απάντησε άμεσα και στο 75′ ο Κρίστιανσεν διαμόρφωσε το 2-1.

Σκούρα τα βρήκε στο Καζακστάν ο Ερυθρός Αστέρας, ηττήθηκε 2-1 από την Καϊράτ και βλέπει την πρόκριση να απομακρύνεται. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ με τον Καντέ στο 24′. Οι Σέρβοι πίεσαν και στο 56′ ήρθε η ισοφάριση με αυτογκόλ του Μικάνοβιτς. Ωστόσο, η Καϊράτ πήρε τη νίκη με έναν πρώην της Παρτιζάν, μιας και ο Μπανάκ διαμόρφωσε το 2-1 στο 79′.