Ποδηλασία: Κυπελλούχος Κόσμου στο όμνιουμ ο Βολικάκης * Ευρωπαϊκό πόλο γυναικών: Πρωταθλήτρια η Ισπανία, 13-12 τη Ρωσία * ΑΠΣ Αίας-ΑΟΦ Πορφύρας 3-1 * Γκάουφ-Κένιν 1-2: Στον Αμερικανικό “εμφύλιο”

Ο Χρήστος Βολικάκης επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά ότι συγκαταλέγεται στην “αφρόκρεμα” της διεθνούς ποδηλασίας, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη του όμνιουμ στα Παγκόσμια Κύπελλα.

ΟΧρήστος Βολικάκης επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά ότι συγκαταλέγεται στην “αφρόκρεμα” της διεθνούς ποδηλασίας. Ο Ελληνας πρωταθλητής, κατέλαβε την 6η θέση στο όμνιουμ, τα ξημερώματα, στο Μίλτον του Καναδά, στο 6ο και τελευταίο της σειράς Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας πίστας.

Η έκτη θέση ήταν αρκετή στον κορυφαίο Έλληνα ποδηλάτη, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη του όμνιουμ, στα Παγκόσμια Κύπελλα, για δεύτερη συνεχή χρονιά, κατακτώντας τον τίτλο του κυπελλούχου κόσμου.

Μάλιστα, κέρδισε την ίδια διάκριση και στο Σκρατς, ενώ τώρα ετοιμάζεται για το Παγκόσμιο Κύπελλο, που θα διεξαχθεί στις 26 Φεβρουαρίου – 1 Μαρτίου στο Βερολίνο.

“Έτοιμος για το Τόκιο”, έγραψε ο Βολικάκης, στο λογαριασμό του στο Instagram και τόνισε ότι “το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι μία εξαντλητική σειρά αγώνων σε πολύ υψηλό επίπεδο και με μακρινά ταξίδια”.

Ευρωπαϊκό πόλο γυναικών: Πρωταθλήτρια η Ισπανία, 13-12 τη Ρωσία

Η Ισπανία είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο των γυναικών αφού επικράτησε με 13-12 επί της Ρωσίας στον τελικό.

Νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο των γυναικών είναι η Ισπανία. Οι Ισπανίδες επικράτησαν με 13-12 επί της Ρωσίας στον τελικό και επέστρεψαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από έξι χρόνια και την κατάκτηση του τροπαίου το 2014. Παράλληλα, πήραν ρεβάνς από τις Ρωσίδες για τον τελικό του 2008.

Οι φίλοι του πόλο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν έναν μεγάλο τελικό.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 8-8, όμως οι Ρωσίδες με όπλο τους την άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων 2.30 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Σε εκείνο το σημείο έφυγε από το ματς με τρίτη αποβολή η Μπορίσοβα κάτι που επηρέασε σημαντικά την Ρωσία.

Οι Ισπανίδες με δύο γρήγορα τέρματα από τις Γκαρθία και Άνα Εσπάρ κατάφερε να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 10-10. Από εκεί και πέρα η Ισπανία βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα της, έτρεξε συνολικό επί μέρους σκορ 5-0 για να προηγηθεί με τρία τέρματα και με το σκορ στο 13-10 να τελειώσει τον τελικό με 1.30 να απομένει. Στο διάστημα που απέμενε οι Ρωσίδες κατάφεραν απλά να μειώσουν σε 13-12.

Στον μικρό τελικό που προηγήθηκε νικήτρια ήταν η Ουγγαρία. Οι Μαγυάρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-8 στα μισά της τρίτης περιόδου από την Ολλανδία, όμως από εκεί και πέρα κυριάρχησαν στην πισίνα. Οι παίκτριες του Μπίρο έτρεξαν επί μέρους 5-0 στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 10-8.

Ισπανία – Ρωσία 13-12

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-4, 2-2, 3-2

Ισπανία: Έστερ, Μπαχ, Α. Εσπάρ 2, Ορτίθ 2, Ταράγο 2, Γκονσάλεθ, Κ. Εσπάρ 1, Πένια 1, Φόρκα,  Κρέσπι, Γκαρθία 4, Λέιτον 1, Σάντσεθ

Ρωσία: Ουστιούκινα, Μπερσνέβα 1, Προκοφίεβα 4, Καρίμοβα 1, Μπορίσοβα, Γκορμπουνόβα 2, Σερχαντόβα 2, Σιμόνιβτς, Τιμοφέεβα, Σομπόλεβα 2, Ιβανόβα, Φεντότοβα, Καρνάουχ

ΑΠΣ Αίας - ΑΟΦ Πορφύρας 3-1

Τη νίκη που του αυξάνει τις πιθανότητες παραμονής πέτυχε στον Εύοσμο ο τοπικός Αίαντας επί του Πορφύρα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 σετ για την 13η αγωνιστική και με 9 βαθμούς μείωσε την διαφορά από την 9η θέση στους 2.

Μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε το τρίτο σετ, με τον Πορφύρα να βρίσκεται στο +4 (23-19), όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσια και να το κατακτήσουν με 30-28. Οι δύο Αμερικανίδες του Αίαντα ξεχώρισαν στην επίθεση, με την Μπουρκ να έχει 19 και η Ρόμπερτς 18.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τα διπλάσια μπλοκ από τον Αίαντα (7-14), όμως υπέπεσε σε 6 λάθη περισσότερα (29-35). Για τον Πορφύρα ξεχώρισε η Μαριαλένα Δραγουμάνου με 19 πόντους, ενώ το καλύτερό της φετινό παιχνίδι έκανε η Ναταλία Μεταξά με 18 και 6 μπλοκ.
Διαιτητές: Σταυριανίδης, Παπαδόπουλος Αρ..

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 30-28, 25-17)

Γκάουφ – Κένιν 1-2: Στον Αμερικανικό “εμφύλιο” πρυτάνευσε η Σοφία

Η Σοφία Κένιν με ανατροπή απέναντι στην Κόκο Γκάουφ προκρίθηκε στον προημιτελικό του ΑΟ.

Γκάουφ-Κένιν σημειώσατε διπλό… Η Σοφία Κένιν επικράτησε με 6-7 (5), 6-3, 6-0 της Κόκο Γκάουφ στον 4ο γύρο και είναι για πρώτη φορά στην καριέρα της στον προημιτελικό του Australian Open αλλά και σε Grand Slam συνολικά.

Οι δυο Αμερικανίδες έδωσαν τρομερή μάχη. Η 15χρόνη Γκάουφ στην 1η της συμμετοχή στο Australian Open έφτασε έως τον 4ο γύρο βγάζοντας νοκ άουτ στον 1ο γύρο την Βένους Ουίλιαμς και στον 3ο την κάτοχο του τίτλου Ναόμι Οσάκα.

Στον αγώνα της με την Κένιν ξεκίνησε εξαιρετικά. Πήρε στο τάι μπρέικ το 1ο σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ίδια. Η Σοφία έβαλε τα δυνατά της και με 6-3, 6-0 σε 2.09 έφτασε στην πηγή και θα παίξει την Τρίτη με την Τυνήσια Τζαμπέρ η οποία απέκλεισε την Κινέζα Γουάνγκ με 7-6 (4), 6-1.

Η 21χρόνη Σοφία που γεννήθηκε στη Μόσχα αλλά μεγάλωσε στη Νέα Υόρκη με την 3η της προσπάθεια στο ΑΟ κατάφερε να είναι στους “8”.

Η Γκάουφ που μετά από το Wimbledon 2019 έχει ως παρακαταθήκη και τον 4ο γύρο στο ΑΟ 2020, είχε 7-1 άσους αλλά και 7-3 διπλά λάθη.

Είχε 1/4 μπρέικ ποιντ και η αντίπαλος της 5/12. Οι winners ήταν 39-28 για την 15χρόνη η οποία όμως υπέπεσε σε 48 αβίαστα λάθη έναντι 22 της αντιπάλου της.

Οι πόντοι ήταν 101-81 για την Κένιν.