Χρυσό η Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην * Πριβιλέτζιο και Αναγνώστου πρωταθλητές Ελλάδος στα 10.000μ * Καλές εμφανίσεις από Τεντόγλου και Παπαχρήστου στο Αργοστόλι

Χρυσό η Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην (vid)

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35χλμ. και κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων που διεξήχθη στο Ποντεμπράντι Τσεχίας. Ασημένιο και στο ομαδικό η Ελλάδα.

Η σπουδαία Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την Καρδίτσα που έχει προκριθεί από το 2020 στους Ολυμπιακούς Αγώνες τερμάτισε 1η σε 2.49.55 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04).

Παράλληλα η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου πέτυχε και πάλι το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 που είναι 2.54.00.

Ασημένιο στο ομαδικό η Ελλάδα!

Στον αγώνα των 35 χλμ πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες.

Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η  Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε την 10η θέση με επίδοση 2.57.29  (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) 16η με χρόνο 3.14.13.

Η ομάδα της Ελλάδος κατάκτησε την δεύτερη θέση στο ομαδικό.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Αννα Ελεονόρα Τζιόρτζι 2.51.05 και Λίντια Μπαρτσέλα 2.51.50 η οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.

Στα 20χλμ βάδην η Παναγιώτα Τσινοπούλου ήταν 11η με 1.32.24 (νέο φετινό ρεκόρ) και η Όλγα Φιάσκα ήταν 30η με 1.36.51 (νέο ατομικό).

Στον αγώνα των 50χλμ ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο 33χρονος μετά το 15ο χλμ παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα ενώ μετά το 20ό χλμ ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χλμ ενώ βρισκόταν στην 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26

Πριβιλέτζιο και Αναγνώστου πρωταθλητές Ελλάδος στα 10.000μ

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο και ο Μάριος Αναγνώστου πήραν τα χρυσά μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 ανδρών-γυναικών.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) υπερασπίστηκε τον τίτλο της στον Άγιο Κοσμά αφού επικράτησε στον αγώνα των γυναικών τερματίζοντας σε 35.23.87 πλησιάζοντας το ατομικό της ρεκόρ που είχε πετύχει το 2020(35.11.94).

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η 21χρονη Καλλιόπη Σκαρπέτη (ΠΓΣ) με 36.17.44 και παράλληλα είναι και πρωταθλήτρια στην κατηγορία γυναικών Κ23.

Τρίτη στην γενική κατάταξη ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) και 2η στην κατηγορία γυναικών με επίδοση 36.30 ενώ τρίτη στην κατηγορία γυναικών η Μόσχα Μανούσου (ΑΟ Μυκόνου) με 36.33.95.

Στις γυναίκες Κ23 την τριάδα κλείνουν η Θεοφανία Μπαλλά (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 36.58.23 και η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας) 37.22.02.

Στην κατηγορία ανδρών ο περσυνός πρωταθλητής Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)  κράτησε τον τίτλο του στο αγώνισμα τόσο στην κατηγορία ανδρών όσο και στην κατηγορία ανδρών Κ23 τερματίζοντας το χρονόμετρο στα 30.00.14 επίδοση καλύτερη από το 30.05.00 που είναι το όριο για τους Πανευρωπαϊκούς Κ23 του καλοκαιριού που θα γίνουν στο Μπέργκεν.

Στις δύο πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης τερμάτισαν αθλητές της κατηγορίας Κ23 όπου εκτός από τον Αναγνώστου στη δεύτερη θέση ήταν ο Δημήτρης Τσάκαλος (ΓΣ Αμαρουσίου) με επίδοση 30.16.61 ενώ την τριάδα στην γενική κατάταξη κλείνει ο Κώστας Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου) 30.18.91.

Ο Τζουλιάνο Μάνγκο (ΑΟ Παλ Φαληρού) ήταν 3ος στην κατηγορία Κ23 με επίδοση 31.52.84.

Καλές εμφανίσεις από Τεντόγλου και Παπαχρήστου στο ΑργοστόλιΚαλές εμφανίσεις από Τεντόγλου και Παπαχρήστου στο Αργοστόλι

Η Βούλα Παπαχρήστου στο μήκος “προσγειώθηκε” στα 6,43μ και ο Μίλτος Τεντόγλου στα 100μ τερμάτισε σε 10.70′ στα “Βεργώτεια 2021”.

Με “γκεστ σταρ” τονΜίλτο Τεντόγλου και την Βούλα Παπαχρήστου διεξήχθησαν για 6η χρονιά στο Αργοστόλι από τον ΓΕ Κεφαλληνίας τα “Βεργώτεια 2021”.

Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν σε καλή κατάσταση στο μήκος αφού “προσγειώθηκε” στα 6,43 μ. (2,7), ενώ με κανονικές συνθήκες είχε άλμα στα 6,26 μ. (2,0). Η Παπαχρήστου αναμένεται να συνεχίσει την προετοιμασία της και να κάνει τους πρώτους αγώνες της στο τριπλούν στο τέλος του μήνα.

Καλό ήταν το ξεκίνημα στη σεζόν και για την Σπυριδούλα Καρύδη, που με 6,41 μ. (1,3) φάνηκε ανεπηρέαστη από τον τραυματισμό της περσινής χρονιάς, που την ανάγκασαν να αρχίσει αργά την φετινή χρονιά. Μάλιστα η επίδοση της Καρύδη, αποτελεί όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, διοργάνωση για την οποία έχει ήδη κλείσει θέση στο βασικό της αγώνισμα, το τριπλούν. Την τρίτη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η 22χρονη Μαρία Στεφανοπούλου με 6,01 μ. (1.5).

Ο Μίλτος Τεντόγλου επικράτησε στα 100 μ. με 10.70 (1,9), στην πρώτη επίσημη παρουσία του στο αγώνισμα. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος άφησε στη δεύτερη θέση τον Σωτήρη Γκαραγκάνη με 10.87 και στην τρίτη τον Βασίλη Βλάχο με 10.95.

Η Μαρίγια Βούκοβιτς (Μαυροβούνιο) ήταν η νικήτρια στο ύψος με άλμα στα 1,84 μ., όμως, αυτή που ξεχώρισε ήταν η Δέσποινα Μαλταμπέ, που ξεπέρασε το 1,81 μ. και σημείωσε επίδοση που της δίνει το δικαίωμα συμμετοχής, για δεύτερη φορά στην καριέρα της, στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα Κ23. Στην τρίτη θέση στον σημερινό αγώνα ήταν η Τατιάνα Γκουσιν με 1,81 μ.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν  νικήτρια στα 100 μ. με 11.43 (2,0), επίδοση αρκετά καλή για τα δεδομένα της εποχής.Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η Μαρία Γάτου με 11.55 (2,0) και ακολούθησαν οι Στέλλα Μιχαηλίδου με 11.74, Αρτεμις Αναστασίου με 11.75 και Ελισάβετ Πεσιρίδου με 11.84.

Η Αναστασίου ήταν η πρωταγωνίστρια στα 200 μ., αφού μετά το ατομικό ρεκόρ στα 100 μ., πραγματοποίησε την πρώτη κούρσα της καριέρας της κάτω από τα 24.00 στα 200 μέτρα. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι τερμάτισε σε 23.75 (1,1) και βελτίωσε το 24.03, που είχε από το 2018. Η Μαρία Γάτου ήταν νικήτρια στην δεύτερη τελική σειρά με 24.10 (2,0) και κατέλαβε την δεύτερη θέση στο σύνολο.

Στη σφαιροβολία των Ανδρών ο Οδυσσέας Μουζενίδης που ανήκει στην “Τeam Future” της Bwin αναδείχθηκε νικητής στα Βεργώτεια με βολή στα 19,38 μ. και ακολούθησε ο Τάσος Λατιφλάρι με 19,13 μέτρα.