Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα 73-82 * ΤΣΣΚΑ-Χίμκι 97-72 * Άλμπα-Βαλένθια 86-90 * Ζενίτ-Βιλερμπάν 87-53 * Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός 72-63: Κίνητρο και Ταβάρες έκαναν τη διαφορά * Η βαθμολογία

Κλείδωσε την πρωτιά στην Κωνσταντινούπολη

Η Μπαρτσελόνα άλωσε την έδρα της Φενέρμπαχτσε (82-73) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague, σε έναν αγώνα που η τουρκική ομάδα έχασε με τραυματισμό τον Γιαν Βέσελι και τον Νάντο Ντε Κολό.

Η Μπαρτσελόνα έκανε ακόμη ένα σπουδαίο αμυντικό παιχνίδι, κράτησε χαμηλά τη Φενέρμπαχτσε και με όπλο την κυριαρχία στα ριμπάουντ, πήρε τη νίκη στην Ulker Sports Hall της Κωνσταντινούπολης (83-72). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, προεξάρχοντος του Κάιλ Κούριτς, έδειξαν πανέτοιμοι εν όψει της post season, και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στη regular season της EuroLeague.

Το μείζον για τη Φενέρμπαχτσε δεν ήταν ούτε η απόδοση ούτε το αποτέλεσμα του αγώνα, αλλά όσα συνέβησαν με τον Γιαν Βέσελι και τον Νάντο Ντε Κολό. Ο πρώτος αποχώρησε άρον άρον από το παρκέ στα μισά της πρώτης περιόδου με πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο, ενώ ο δεύτερος λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης μετά από σύγκρουση που είχε (γόνατο με γόνατο) με τον Νικ Καλάθη.

Όπως είναι λογικό, οι άνθρωποι της τουρκικής ομάδας κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα εν όψει των playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εξαιρετικά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ, γεγονός που βοήθησε στον ρυθμό του αγώνα. Με τον Μάρκο Γκούντουριτς μάλιστα να έχει 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτε έδειχνε να μην επηρεάζεται ούτε από τον τραυματισμό του Γιαν Βέσελι. Στον αντίποδα όμως, δέσποζε η παρουσία του Κάιλ Κούριτς, ο οποίος ήταν επίσης καυτός από τα 6μ75 (τελείωσε το πρώτο μέρος με 4/4 τρίποντα). Κάπως έτσι, καμία εκ των δύο ομάδων απέκτησε διαφορά ασφαλείας, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ουκ ολίγες φορές και το πρώτο μέρος να κλείνει με την Μπαρτσελόνα στο +5 (42-47).

Το δεύτερο μέρος παρέμενε ισορροπημένο μέχρι τα μισά περίπου της τρίτης περιόδου. Κι αυτό γιατί εν πολλοίς ο Κάιλ Ο’Κουίν μπήκε στα παπούτσια του Γιαν Βέσελι, τελείωσε φάσεις κοντά στο καλάθι και έφθειρε σημαντικά τη front line των φιλοξενούμενων. Στην απέναντι πλευρά όμως υπήρχε ο Μπράντον Ντέιβις για να αποτελέσει το αντίβαρο.

Οι μπλαουγκράνα διατήρησαν μικρό προβάδισμα για αρκετή ώρα, μέχρι την στιγμή που βρήκαν πέντε σερί πόντους από τον Άνταμ Χάνγκα για το +9 (58-67 στο 32′). Έκτοτε, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τις δύο κατοχές, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να κάνουν ό,τι χρειάζεται για να προστατεύσουν το προβάδισμά τους και να πάρουν, εν τέλει, τη νίκη (73-82), σε έναν αγώνα που η Φενέρμπαχτσε περισσότερο απασχολείται με την κατάσταση της υγείας του Γιαν Βέσελι και του Νάντο Ντε Κολό, παρά με το αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ – Κορομηλάς – Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 42-47, 58-62, 73-82.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 2 (1/8 σουτ), Γκούντουριτς 19 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Μαχμούτογλου 3 (1), Ο’Κουίν 17 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πιερ 10 (2), Μπαρτέλ 5 (6 ριμπάουντ), Βέσελι 2, Σιπάχι, Έντι 3 (1), Ντουβερίογλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13 (6/7 δίποντ, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Βέστερμαν 9 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάνγκα 5 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Οριόλα 2, Αμπρίνες 4 (4 ασίστ), Χίγκινς 9 (1), Κούριτς 16 (4/5 τρίποντα), Κλαβέρ 3 (1), Μίροτιτς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (2/7 σουτ, 4 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 19/34 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 14/16 βολές, 21 ριμπάουντ (12+9), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 20/36 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 36 ριμπάουντ (17+19), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε ολοκληρώνει τη regular season με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (8/4), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την Μπάγερν (9/4).

ΤΣΣΚΑ – Χίμκι 97-72: Περίπατος και πλεονέκτημα έδρας για την “αρκούδα”

Ο Γιοχάνες Φόγκτμαν πανηγυρίζει το τρίποντο που σημείωσε

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν γινόταν να προβληματιστεί από τη Χίμκι, κέρδισε με άνεση στον ρωσικό εμφύλιο της 33ης αγωνιστικής (97-72) και “κλείδωσε” το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague.

Μιάμιση περίοδο κράτησε η αντίσταση της Χίμκι στον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Από το 14′ κι έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πάτησαν το γκάζι, οδήγησαν γρήγορα το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και, εν τέλει, πήραν τη νίκη (97-72). Ένα αποτέλεσμα που “κλείδωσε” την τετράδα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, την ώρα που ο Μάικ Τζέιμς αναχωρεί για τις ΗΠΑ, όπου θα περάσει το επόμενο διάστημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Μάικλ Έρικ έκανε τον Νίκολα Μιλουτίνοβ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, τελειώνοντας όλες τις μπάλες που πήρε κοντά στο καλάθι. Με αυτόν ως άρμα μάχης, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε γρήγορα το προβάδισμα, πλην όμως δεν ένιωσε ποτέ ασφαλής. Πότε ο Τζόρνταν Μίκι και πότε ο Σεργκέι Καράσεφ έκαναν τη ζημιά στους γηπεδούχους, με τη Χίμκι -παρά την αστοχία από την περιφέρεια- να φτάνει μέχρι το -4 (28-24 στο 13′). Τα επόμενα επτά λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους όμως, ήταν εξαιρετικά για την “αρκούδα” που στηρίχθηκε στον Γιοχάνες Φόγκτμαν και τον Γκάμπριελ Λούντμπεργκ προκειμένου να πατήσει το γκάζι και να πάει στα αποδυτήρια, ούσα στο +13 (47-34).

Από την στιγμή που το παιχνίδι άνοιξε κι η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα, όλα είχαν πάει επί της ουσίας τον δρόμο τους. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να ακουμπάει την μπάλα στη ρακέτα, με τα ποσοστά της να είναι εντυπωσιακά και τους παίκτες της Χίμκι να αποδέχονται τη μοίρα τους. Με 4/17 τρίποντα μέχρι το 30ο λεπτό άλλωστε, δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν εν τέλει στη νίκη (97-72), που κλείδωσε την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Όσο για τους φιλοξενούμενους; Απομένει το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για να τελειώσει τη φετινή παρωδία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Γιόβτσιτς – Τεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ασίστ), Κομένκο 2, Χίλιαρντ 13 (1), Ούκοφ (0/3 δίποντα, 0/2 βολές), Χάκετ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 8 (2), Φόγκτμαν 16 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 10, Σενγκέλια 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουρμπάνοφ 2, Έρικ 14 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 14 (1/5 τρίποντα), Καράσεφ 15 (2), Ζάιτσεφ 6, Βιάλτσεφ 1, Καντοσνίκοφ, Μόνια 2, Σαράποφ, Πονκρασόφ 2, Οντινόκοφ, Βορόνοφ 9 (2), Βάλιεφ 7 (1), Μίκι 16 (5/10 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 32/44 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 12/19 βολές, 32 ριμπάουντ (24+8), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Χίμκι: 18/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 18/23 βολές, 28 ριμπάουντ (19+9), 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 16 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η regular season κλείνει για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τα παιχνίδια απέναντι σε Βιλερμπάν (8/4) και Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (14/4) στη MegaSport Arena, ενώ για τη Χίμκι με την εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στον

Άλμπα – Βαλένθια 86-90: Έμεινε ζωντανή στην μάχη των playoffs

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

Η Βαλένθια, αν και βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους από την -αδιάφορη βαθμολογικά- Άλμπα, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 90-86 για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Ζωντανή για την οκτάδα η ισπανική ομάδα.

Η Βαλένθια αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, γύρισε το ματς και πήρε νίκη σωτηρίας στο Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 90-86, για την 33η αγωνιστική της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ζωντανοί στην μάχη των playoffs και όλα θα κριθούν στην επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπασκόνια.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Άλμπα βρέθηκε πολύ κοντά στο να πετάξει τους Ισπανούς εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, είχε σε εξαιρετική ημέρα τους Έρικσον και Φοντέκιο αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Τρομερό ματς για τους φιλοξενούμενους έκαναν οι Κλέμεν Πρέπελιτς και Ντέρικ Γουίλιαμς που κράτησαν ζωντανή την Βαλένθια στα δύσκολα και οδήγησαν την Ισπανική ομάδα στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά και έβαλαν δύσκολα στην Βαλένθια από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 πόντους παίζοντας πιο σκληρή άμυνα ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (26-13 στο 10′). Η Άλμπα συνέχισε την εξαιρετική της παρουσία στο ματς διατηρώντας την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, με την Βαλένθια να προσπαθεί να χτυπήσει από την περίμετρο. Παρά τα 9 λάθη της Βαλένθια σε σχεδόν μιάμιση περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στους 9 πόντους αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο -9 (53-42 στο 20′).

Η Βαλένθια κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα στη τρίτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους και έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυχτικά στην άμυνα, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της Άλμπα και ισοφάρισαν το ματς με τον Τόμπι (61-61 στο 28′). Η Βαλένθια έχοντας επιστρέψει για τα καλά στο ματς από το -18, έκλεισε τη τρίτη περίοδο στο -6. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, κατάφεραν να μεγαλώσουν και πάλι τη διαφορά τους πηγαίνοντας τη στους 9 πόντους βαδίζοντας ολοταχώς προς τη νίκη. Η Βαλένθια μείωσε και πάλι στους δύο πόντους με τον Ντέρικ Γουίλιαμς και ισοφάρισε λίγα δευτερόλεπτα μετά με τον Νίκολα Κάλινιτς (79-79 στο 37′).

Με 1:30 λεπτό στο ρολόι και τις δύο ομάδες στα ίσα, ο Ντέρικ Γουίλιαμς έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια με την απάντηση ωστόσο να έρχεται άμεσα από τον Φοντέκιο. Ο Γουίλιαμς έκανε όλη τη “βρώμικη” δουλειά για τους φιλοξενούμενους βάζοντας τους πάλι μπροστά στο σκορ. Οι Ισπανοί κατάφεραν αυτή τη φορά να διατηρήσουν τη μικρή διαφορά που εξασφάλισαν, φτάνοντας έτσι σε μία νίκη σωτηρίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μογκούλκοτς, Μπαλάκ, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 53-42, 70-64, 86-90.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 9 (9 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 17 (1/1 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μάτισεκ 6, Σνάιντερ 6, Ολίντε 2, Φοντέκιο 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζε 2 Τίμαν 9 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (6 ασίστ), Σίκμα 7 (3/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λάμερς 9 (3/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 24 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 5 (3 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ 10 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπι 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάλινιτς 17 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 4 (0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες 3 (6 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Γουίλιαμς 15 (6/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σάστρε.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 17/36 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 10/12 βολές , 30 ριμπάουντ (21+9), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 20/35 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 20/22 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η Άλμπα αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (8/4, 21:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Μπασκόνια (8/4, 22:00) σε ένα κρίσιμο ματς για την πρόκριση στα playoffs.

Ζενίτ – Βιλερμπάν 87-53: Βήμα οκτάδας με “καταιγίδα” στην τρίτη περίοδο

Ο Μπαρόν με τη φανέλα της Ζενίτ στην EuroLeague στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό

Η Ζενίτ μετέτρεψε ένα απαιτητικό παιχνίδι σε περίπατο στην τρίτη περίοδο, κερδίζοντας εντός έδρας τη Βιλερμπάν (87-53). Βήμα οκτάδας από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Ακόμη πιο κοντά στην οκτάδα βρίσκεται η Ζενίτ μετά την εντός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν (87-53) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, ήταν όμως εντυπωσιακή στο τρίτο δεκάλεπτο (δέχθηκε μόλις 6 πόντους) και έχτισε το +23 που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις δυνάμεις και τις επιθετικές λύσεις για να ανατρέψουν την κατάσταση, με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αστοχία στα δίποντα ήταν μεγάλο πρόβλημα για τη Βιλερμπάν στα πρώτα λεπτά του αγώνα (είχε 1/6 δίποντα), γεγονός που επέτρεψε στη Ζενίτ να χτίσει το +7 (11-4 στο 6′), το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ. Μόλις οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τα τελειώματά τους, το παιχνίδι έγινε πολύ πιο απαιτητικό για τη ρωσική ομάδα. Ο Τσάβι Πασκουάλ έβλεπε τους παίκτες του να είναι συνεπείς (10/13 δίποντα και 3/6 τρίποντα στο ημίχρονο), πλην όμως τα 8 λάθη που έκαναν στο πρώτο μέρος δεν τους επέτρεψαν να νιώσουν ασφάλεια, με το +4 (41-37) της ανάπαυλας να αφήνει -για τα καλά- ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της συνέχειας.

Όσο αμφίρροπο κι αν ήταν το πρώτο μέρος, όλα τελείωσαν μέσα σε μερικά λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Τότε που οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ έβαλαν μόλις 6 πόντους (από 3/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4 λάθη), με αποτέλεσμα το ρωσικό προβάδισμα να φτάσει στο +23 (66-43).

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν είχε ουσία στη Sibur Arena, αφού η Ζενίτ έκανε τα βασικά για να διασφαλίσει το προβάδισμα ασφαλείας και να φτάσει στη νίκη (87-53) που τη φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία – Γκόντας – Κάρντουμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (5 ριμπάουντ), Πάνγκος 10 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χόλινς 15 (3/6 τρίποντα), Τόμας 9 (1), Μπαρόν 15 (4/5 τρίποντα), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 4 (3 ριμπάουντ), Πονίτκα 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπλακ 8 (4/4 δίποντα), Γκουντάιτις 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καουντί 3 (1), Λακόμπ, Ντιό 1 (4 ασίστ), Φαλ 4, Νουά (0/5 σουτ), Γουόλντο Τζ. 6 (1), Μπακό 8 (4/6 δίποντα), Λάιτι 12, Χάουαρντ 8, Γιαμπουσελέ 3 (1/5 σουτ, 1/2 βολές), Κόουλ 8 (4/10 σουτ).

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 20/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 18/40 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 11/14 βολές, 23 ριμπάουντ (16+7), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Ζενίτ φιλοξενεί τη Μακάμπι (9/4), ενώ κλείνει τις υποχρεώσεις της για τη regular season με το εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (12/4). Από την πλευρά της, η Βιλερμπάν θα παίξει με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (4/4) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (8/4).

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 72-63: Κίνητρο και Ταβάρες έκαναν τη διαφορά

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, μετά από την εκτός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (2/4/2021)

Η Ρεάλ Μαδρίτης “καιγόταν” για τη νίκη και την πήρε απέναντι στον Ολυμπιακό (72-63), χωρίς πάντως να κλειδώσει τη συμμετοχή της στα playoffs της EuroLeague. Ταβάρες και Ντεκ έκαναν τη διαφορά για τους Ισπανούς.

Το τελευταίο εκτός έδρας ματς της σεζόν 2020/21, δεν είχε γεύση ανάλογη με εκείνη του προχθεσινού αγώνα στη Φοντέτα. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (72-63), για να πέσει στο 15-18 μετά από την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, την ώρα που οι Ισπανοί ανέβαιναν στο 19-14 αλλά δεν κλείδωναν τη συμμετοχή τους στα playoffs της διοργάνωσης.

Δύο βράδια μετά από το διπλό στη Βαλένθια, οι Πειραιώτες βρήκαν απέναντί τους το απόλυτο σκιάχτρο των ευρωπαϊκών γηπέδων. Ο Έντι Ταβάρες τους διέλυσε την επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ τους επέτρεψε να σκοράρουν μόλις 26 πόντους έως το ημίχρονο και με τον Τσους Ματέο σε ρόλο υπηρεσιακού εξαιτίας της τιμωρίας του Πάμπλο Λάσο, έκαναν με σχετική άνεση το σημαντικό βήμα για την οκτάδα. Μια οκτάδα, πάντως, που μόνο εγγυημένη δεν είναι, μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της regular season.

Νέο μεγάλο ματς από τον Σάσα Βεζένκοβ (22 πόντοι από 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), δεν υπήρξε άλλος παίκτης του Ολυμπιακού που να διακρίθηκε. Ντεκ και Ταβάρες ήταν απίθανοι για τους γηπεδούχους, που θα παίξουν τα ρέστα τους στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε που όλα δείχνουν πως δεν θα έχει τον Γιαν Βέσελι, ενδεχομένως να μην έχει ούτε και τον Νάντο Ντε Κολό καθώς και οι δύο τραυματίστηκαν στην αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα.

O MVP

Εντυπωσιακός και πολύ οικονομικός στο πρώτο μέρος ο Γκάμπριελ Ντεκ (14 πόντοι από 5/5 δίποντα και 4/4 βολές), η Ρεάλ όμως δεν θα κατάφερνε πολλά αν δεν βρισκόταν στο παρκέ ο Έντι Ταβάρες. Η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη, όμως ο γίγαντας των Ισπανών έπαιξε κανονικά, βρισκόταν στην αρχική πεντάδα, έκανε απίθανη δουλειά στην άμυνα στο πρώτο μέρος και χωρίς να πάρει πολλές φάσεις στην επίθεση, “καθάρισε” τον Ολυμπιακό παρά το γεγονός ότι ο Κώστας Κουφός τον αντιμετώπισε καλά στα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο εικοσάλεπτο σκόραρε, πολύ, για να δείξει ότι είναι μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης αυτής της Ρεάλ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κώστας Κουφός. Εβγαλε καλές άμυνες απέναντι στον Ταβάρες στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο σε 16:51 έγραψε -4 στο σύστημα αξιολόγησης από 1/9 δίποντα και τρία λάθη. Πήρε επτά ριμπάουντ, οι προσπάθειές του δεν ήταν άσχημες, σίγουρα όμως μια τέτοια αρνητική επίδοση, δεν περνάει απαρατήρητη. Κακό βράδυ και για τον Σακίλ ΜακΚίσικ, τέταρτο συνεχόμενο, με τον Αμερικανό να κλείνει τη σεζόν έχοντας πάρει νέο συμβόλαιο, κάνοντας όμως μια αγωνιστική “κοιλιά” ενδεχομένως δικαιολογημένη καθώς τράβηξε πολύ κουπί στη διάρκεια της χρονιάς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/15 σουτ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, την ώρα που ο Ταβάρες των 9:55 δεν είχε σκοράρει, αλλά ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, μαζί με τον Ντεκ των 10 πόντων από 5/5 δίποντα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 5/17 προσπάθειες στη δεύτερη περίοδο και 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο, την ώρα που η Ρεάλ έδειχνε να παίζει όσο χρειαζόταν είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, αλλά ελάχιστη δημιουργία. Στο 30′ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στα 2/16 τρίποντα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να μείνει κοντά για να διεκδικήσει στο φινάλε την αντεπίθεσή του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Κουφό άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, απέναντι σε μια πανύψηλη πεντάδα με τους Αλοθέν, Τέιλορ, Ντεκ, Γκαρούμπα, Ταβάρες. Ο σέντερ της Ρεάλ ήταν όλο το πρώτο εξάλεπτο, καθώς αλλοίωνε σουτ κοντά και μακριά από το καλάθι, την ώρα που ο Ντεκ σκόραρε έξι πόντους για το 9-2. Ο Γκαρούμπα έβγαλε επίσης πολλή ενέργεια στην άμυνα, ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια πεντάδα μέχρι το 8′, μέχρι ο Έλις να αλλάξει τον Κουφό και το δεκάλεπτο να κλείσει στο 18-11.

Ο Τσους Ματέο κράτησε τον Ταβάρες στο παρκέ, η ομάδα του έφτασε στο +11 (27-16 στο 13′) και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, παρά το γεγονός ότι ο Μπαρτζώκας πήγε σε πεντάδα με Σπανούλη, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Ζαν-Σαρλ, Έλις για περισσότερη αποφασιστικότητα και ενέργεια. Ακόμη και με τους Φερνάντεθ – Ρέγες στην πεντάδα, η Ρεάλ διατήρησε μια καλή απόσταση με τον Κάρολ να σκοράρει για το 30-20, έκλεισε το πρώτο μέρος στο +10 (36-26) και κράτησε τους Πειραιώτες στο 37.5% στο δίποντο και το 12.5% στο τρίποντο.

Με υπομονή στην επίθεση και με τον Ταβάρες να συνεχίζει να κυριαρχεί, η Ρεάλ κράτησε καλό προβάδισμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους (41-28 στο 23′), δεν πιέστηκε, πήγε στο 47-33 με τρίποντο του Τόμπκινς πριν η τρίτη περίοδος κλείσει στο 53-38. Δεν χρειαζόταν ιδιαίτερη ανάλυση το ματς, όσο οι Μαδριλένοι είχαν τον βασικό τους σέντερ στο παρκέ, τόσο εύκολη ήταν η δουλειά τους, τουλάχιστον για να μην αισθάνονται απειλή από τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να προσπαθεί στις αρχές της τέταρτης, βέβαια ο Μπαρτζώκας είχε καταλάβει πως το ματς είχε χαθεί και γι’ αυτό έδωσε λεπτά και στον Κουφό. Ο Βεζένκοβ πέτυχε δύο καλάθια, η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφιο νούμερο, ο Ταβάρες σκόραρε για το 59-46 απέναντι σε τρεις αντιπάλους του και το ματς κρίθηκε οριστικά με την ομάδα που είχε κίνητρο, με την ομάδα που ήταν πιο έτοιμη και αποφασιστική, να παίρνει μια καθαρή νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Νέντοβιτς, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 36-26, 53-38, 72-63

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Φερνάντεθ 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάντε 6 (2), Λαπροβίτολα 7 (1), Ρέγες, Αλοθέν 4 (1), Ντεκ 18 (7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (1), Ταβάρες 15 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 3 (1/7 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (1), Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 22 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ (7 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Κουφός 2 (1/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7 (0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 10/13 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/38 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 10/11 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική, η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε (8/4 στις 20:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Χίμκι (9/4 στις 21:00).

Η βαθμολογία της EuroLeague: Έχασε την ευκαιρία για το 50% ο Ολυμπιακός

Ο Πρίντεζης σε φάση από το παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης

Μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ (72-63) και έχασε την ευκαιρία να κλείσει τη σεζόν στο 50%. Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάταξη μετά από την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Με εκτός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (72-63) ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τα ταξίδια του στην κανονική περίοδο της EuroLeague. Στο 15-8 οι Πειραιώτες, στο 19-14 οι Ισπανοί, που με νίκη επί της Φενέρμπαχτσε θα προκριθούν στα playoffs της διοργάνωσης χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα άλλα αποτελέσματα.

Η βραδιά άνοιξε με τη νίκη-θρίλερ της Βαλένθια στο Βερολίνο (90-86), ένα αποτέλεσμα που κράτησε όρθια την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ νικούσε εύκολα τη Χίμκι στο ματς της Μόσχας (97-72) και έκλεινε μια θέση στην πρώτη τετράδα που προσφέρει πλεονέκτημα έδρας.

Η Ζενίτ έκανε περίπατο απέναντι στη Βιλερμπάν (87-53) και πλέον έχει δύο εντός έδρας αγώνες απέναντι στη Μακάμπι και τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να κρατάει την τύχη στα χέρια της, ενώ η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (82-73) και κλείδωσε την πρωτιά στο ματς που στιγματίστηκε από τους τραυματισμούς των Ντε Κολό – Βέσελι.